Poprzednia

ⓘ Kościół św. Mikołaja w Zamościu – renesansowo-barokowy kościół na Starym Mieście w Zamościu, wzniesiony w XVII wieku. Jest to dawna cerkiew grecka, później grec ..Kościół św. Mikołaja w Zamościu
                                     

ⓘ Kościół św. Mikołaja w Zamościu

Kościół św. Mikołaja w Zamościu – renesansowo-barokowy kościół na Starym Mieście w Zamościu, wzniesiony w XVII wieku.

Jest to dawna cerkiew grecka, później greckokatolicka unicka i prawosławna, położona w południowo-wschodniej części zamojskiej starówki przy jej dawnych murach, przy ulicy T. Kościuszki z głównym wejściem od ulicy Bazyliańskiej.

                                     

1. Historia

Początkowo była to drewniana cerkiew, wybudowana na początku XVII wieku, zajmowana przez Greków wyznania prawosławnego, ale po krótkim czasie przejęta przez ruskie bractwo cerkiewne, dla którego drugi ordynat Ordynacji Zamojskiej, Tomasz Zamoyski, ufundował w 1618 nową, murowaną świątynię. Budowano ją do 1631 według projektu Jana Jaroszewicza, związanego także z innymi budynkami w Zamościu, oraz Jana Wolffa. Znaczącej zmiany dokonano w latach 1690–1698, kiedy dobudowano od frontu ośmioboczną wieżę, w stylu późnobarokowym ze strzelnicami na dwóch poziomach, co było związane z lokalizacją tego kościoła przy murach zamojskiej twierdzy, czyli dla funkcji obronnej miasta. W 1706, za sprawą Anny z Gnińskich Zamoyskiej, cerkiew została przekazana bazylianom stąd nazwa ulicy Bazyliańskiej, jakich sprowadzono tu w związku z zawarciem i utrwalaniem unii brzeskiej. W 1720 odbył się tu synod zamojski latynizujący cerkiew unicką. W drugiej połowie XVIII wieku wybudowano dodatkowo klasztor Bazylianów, po zachodniej stronie kościoła, który obecnie już jednak nie istnieje. Wówczas dobudowano także niewielkie pomieszczenia na skarbiec oraz zakrystię po bokach niewielkiego prezbiterium.

W okresie zaborów Polski, kiedy Zamość znajdował się pod panowaniem Rosji, dokonano kasacji i rozebrania budynku zakonu 1864, po których dotychczasowa cerkiew unicka na życzenie władz carskich została świątynią prawosławną pw. św. Mikołaja Cudotwórcy 1871. W związku z tym pozbawiona została wielu elementów wystroju, dekoracji, a jednocześnie wyposażona w cebulaste dachy hełmowe nad nawą oraz prezbiterium czworoboczna kopuła z niewielką wieżą-latarnią, dla podkreślenia cech rosyjsko-bizantyjskich.

Po I wojnie światowej 1918 kościół rzymskokatolicki pw. św. Stanisława Kostki, dlatego pozbawiono go niektórych elementów charakterystycznych dla prawosławnych cerkwi.

Podczas II wojny światowej hitlerowskie władze okupacyjne przekazały kościół grekokatolikom.

W roku 1945 kościół przejęli sprowadzeni w 1934 roku Redemptoryści, którzy przywrócili pierwotne wezwanie kościoła – po dziś jest to kościół pw. św. Mikołaja. Do roku 1993 był to kościół parafialny, ale parafię tę przejęli wówczas Franciszkanie, jacy powrócili do pobliskiego kościoła pw. Zwiastowania NMP.

Wnętrze tego jednonawowego kościoła nie jest zbyt wielkie, ale ma cenne wyposażenie i wygląd. Znajduje się tam m.in. późnorenesansowy portal z rozetami oraz barokowa kropielnica z czarnego marmuru w kruchcie, chór muzyczny z 16-głosowymi organami w części pronaos, liczne późnorenesansowe dekoracje, płaskorzeźby głów aniołów czy polichromowane sztukaterie w sklepieniu nawy. Wśród nowego wyposażenia są tu m.in. granitowy główny ołtarz, dębowe ławki i konfesjonały. Na wieży kościoła biją dzwony z połowy XX stulecia.

Użytkownicy również szukali:

msze św redemptoryści zamość, msze św u franciszkanów, redemptoryści zamość intencje mszalne, zamo, msze, redemptoryci, ogoszenia, Mikoaja, Koci, mikoaja, koci, redemptoryci zamo ogoszenia, koci mikoaja msze, msze w u franciszkanw, msze w kolegiata, Zamociu, intencje, mszalne, kociele, katarzyny, zamociu, franciszkanw, kolegiata, msze w redemptoryci zamo, katedra, katedra zamo, Koci w Mikoaja w Zamociu, redemptoryci zamo intencje mszalne, ogoszenia kociele w katarzyny w zamociu, kościół św. mikołaja w zamościu, architektura w zamościu. kościół św. mikołaja w zamościu,

...

Wielojęzycznym słowniku

Tłumaczenie

Katedra zamość.

Parafia pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie w Zamościu. Na uwagę zasługuje też Kościół św. Katarzyny, gdzie na początku II wojny światowej przechowywano obraz Matejki Hołd Pruski. Kościół św. Mikołaja to.


Kościół mikołaja msze.

Kościół rektoralny św. Mikołaja Ojców Redemptorystów Zamość. Zamość. Sanepid poszukuje osób, które brały udział w porannym nabożeństwie w piątek 14 sierpnia o godz. 9:00 w Parafii św. Mikołaja. Msze św redemptoryści zamość. Kościół św. Mikołaja w Zamościu Zaplanuj swój wyjazd z. Zamojska Powiatowa Stacja Sanitarno Epidemiologiczna w Zamościu prosi uczestników mszy świętej w Parafii Św Mikołaja Redemptorystów. Redemptoryści zamość ogłoszenia. Cerkiew greckokatolicka, ob. kościół rzymskokatolicki pw. św. Podwójny jubileusz zamojskich redemptorystów W upalną niedzielę 24 czerwca br kościół św Mikołaja w Zamościu stał się miejscem niecodziennej.


Ogłoszenia w kościele św katarzyny w zamościu.

ZAMOŚĆ: Koronawirus w kościele Redemptorystów Sanepid szuka. Kościół św. Mikołaja w Zamościu – renesansowo barokowy kościół na Starym Mieście w Zamościu, wzniesiony w XVII wieku później przebudowany. Dawna. Zamość Kościół św.Mikołaja zdjęcia na FotoForum. Dzieje kościoła św. Mikołaja w Zamościu ​nd. W świetle prezentowanych materiałów należy zadać sobie kluczowe pytanie.

& Zamość Nasze.

10 stycznia 1589 r kupcy greccy, handlujący w Zamościu otrzymali od kanclerza hetmana koronnego Jana Zamojskiego przywilej wybudowania drewnianej cerkwi. Kategoria:Zabytkowe kościoły w Zamościu – pedia, wolna. W Zamościu? Zobacz atrakcje Zamościa z kategorii Kościoły. Kościół św. Mikołaja. Szczebrzeszyn 20 km od Zamościa. 8 Bardzo dobry! Szczebrzeszyn to​.


Kościół Św. Mikołaja w Zamościu, Zamość, ul. Tadeusza Kościuszki 1.

Kościół św. Mikołaja w Zamościu. Український часопис Підляшшя Над Бугом і Нарвою. W KOŚCIELE ZWIASTOWANIA NMP w Zamościu na Starym Mieście, z Kościoła Redemptorystów Św. Mikołaja w Zamościu i oczywiście. Szczebrzeszyn zdjęcia, galeria Kościół Św.Mikołaja Mapa Polski. Kościół pw. św. Mikołaja na Starym Mieście w Zamościu to renesansowo ​barokowa świątynia z XVII w. Początkowo była to drewniana cerkiew greckokatolicka.


Zbiory online Archiwum Państwowe w Zamościu.

Wielkie podziękowanie składamy dla żołnierzy 25 batalionu lekkiej piechoty w Zamościu, którzy wystawili Kompanię Honorową, poczet sztandarowy i poczet. Opieka duszpasterska. Kościół Św. Mikołaja Redemptoryści, Zamość. Adres: Kościuszki 1, Zamość. Adres: Kościuszki 1, Zamość. Msze święte w parafii. NIEDZIELE I ŚWIĘTA DNI. Zamość Kościół św. Mikołaja stare zdjęcia, mapa. Proboszcz: ks. mitrat Witold Charkiewicz ul. Gen. Mikołaja Bołtucia 26 22 400 Zamość tel. 84 639 08 99 email: prawoslawie zamosc@wp.pl.


Zamość Prowincja Warszawska Redemptorystów.

Archiwum Państwowe w Zamościu. 88 614 0 Akta stanu cywilnego kościoła filialnego w Komarowie Parafii Rzymskokatolickiej w Łabuniach 88 673 0 Akta stanu cywilnego Parafii Prawosławnej p.w. św. Mikołaja w Hrubieszowie. ZAMOŚĆ kościół św. Mikołaja 7771036574. Scu, przy kościele św. Mikołaja, ale realizując cel wyznaczony przez swego za łożyciela, św. Alfonsa Liguoriego, od samego początku podejmowali też prace.


2.04.2017 kościół pw. św. Mikołaja w Zamościu Katolickie Radio.

Kościół Zielonoświątkowy Okręg Wschodni. ul. Ogrodowa 59, 22 400 Zamość, tel​. 84 639 71 31. Parafia Prawosławna pw. Św. Mikołaja Cudotwórcy. ul. Plakat Kościół św Mikołaja w Zamościu Pixers® Żyjemy by zmieniać. Kościół rektoralny św. Mikołaja Ojców Redemptorystów in Zamość 22 400 Profil firmy, numer telefonu, adres, kod pocztowy, mapa i więcej. Kościół rektoralny pw. Kościół św. Mikołaja rektorat Zamość. Mikołaja Szczebrzeszyn. Obecny kościół parafialny pw. św. sztukatorska w typie renesansu lubelskiego, nawiązująca do zdobień kolegiaty w Zamościu.


Kościoły Zamość, Kościół w Zamościu, godziny otwarcia, dojazd.

Od 1945 r. kościół katolicki redemtorystów pw. św. Mikołaja, od 1993 r. pod pieczą franciszkanów. Budowa świątyni przy murach zamojskiej twierdzy wg. Kościół Redemptorystów Św. Mikołaja w Zamościu INFORMATOR. PONIEDZIAŁEK 21 grudnia 2020 r. Godz. 16.30 RORATY Msza św. koncelebrowana. I Za Mariusza Skupień z zam. przy pog. od żony Renaty.

Kościół Rektoralny Redemptorystów pw. Św. Mikołaja w Zamościu 4.

Kościół św. Mikołaja w Zamościu wzniesiony został w latach 1618 31, według projektu Jana Jaroszewicza, w stylu renesansowo barokowym. Świątynia została​. To ostatnia niedziela. Życie Zamościa. Kościół p.w. św. Mikołaja w Zamościu Zamość. Galeria zdjęć miasta Zamość zawiera zdjęcia ulic, atrakcje turystyczne, pomniki i zabytki. Zamość Kościół św. Mikołaja redemptorystów MusicamSacram. Opis instrumentu w miejscu Kościół św. Mikołaja redemptorystów w miejscowości Zamość, województwo Lubelskie. Głosów: 16, traktura:.


105 Cerkiew św. Mikołaja w Zamościu Fotografie D. Wesołowskiej i.

No. 110 Kościół Redemptorystów św. Mikołaja w Zamościu. lubelskie. GPS: 50.715038 23.253973. Miejsca kultu. Parafia Rzymsko Katolicka pod wezwaniem św. Teren obecnej parafii został wydzielony z ówczesnej parafii św. Mikołaja w Zamościu. Pierwszy, drewniany, kościół parafialny z r. 1424, przed r. 1560 zamieniony. Zamość pensjonat, pensjonaty w Zamościu, tanie od 65zł Meteor. Kościół św. Mikołaja w Zamościu Church of St. Nicholas in Zamość. Zamość: Uwaga! Kto był na tej mszy, niech się zgłosi do sanepidu. Mikołaja Bołtucia 26 22 400 Zamość, województwo LUBELSKIE PW ŚW MIKOŁAJA CUDOTWORCY W ZAMOŚCIU to Kościoły i związki wyznaniowe. Zamość: sanepid poszukuje uczestników nabożeństwa – Polskie. Zamość: sanepid poszukuje uczestników nabożeństwa. Radio Lublin poszukuje uczestników nabożeństwa, które odbyło się 14 sierpnia o godzinie 9:​00 w parafii św. Mikołaja kościół Ojców Redemptorystów w Zamościu.


Parafia Prawosławna pw. Św.Mikołaja Cudotworcy w Zamościu.

Rzecznik prasowy wojewody lubelskiego: informuję, że na terenie województwa lubelskiego mamy dziesięć nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Forum Przewodnicy w Zamościu. 48 84 639 22 61, 48 605 638 178. Zgłoszenia na misje i rekolekcje: o. Marek Mirus CSsR. Duszpasterstwo: kościół rektoralny św. Mikołaja w Zamościu.


...
Free and no ads
no need to download or install

Pino - logical board game which is based on tactics and strategy. In general this is a remix of chess, checkers and corners. The game develops imagination, concentration, teaches how to solve tasks, plan their own actions and of course to think logically. It does not matter how much pieces you have, the main thing is how they are placement!

online intellectual game →