Poprzednia

ⓘ Kościół św. Katarzyny w Zamościu – barokowy kościół na Starym Mieście w Zamościu, wzniesiony w II poł. XVII wieku. Poreformacki kościół św. Katarzyny znajduje s ..Kościół św. Katarzyny w Zamościu
                                     

ⓘ Kościół św. Katarzyny w Zamościu

Kościół św. Katarzyny w Zamościu – barokowy kościół na Starym Mieście w Zamościu, wzniesiony w II poł. XVII wieku.

Poreformacki kościół św. Katarzyny znajduje się w północnej części zamojskiej starówki z głównym wejściem od południa niewielki placyk J. Jaroszewicza połączony z ul. L. Zamenhofa. Jest to kościół filialny wchodzący w skład parafii katedralnej pw. Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła.

                                     

1. Historia

Kościół i klasztor reformatów ufundował IV ordynat Ordynacji Zamojskiej, Marcin Zamoyski oraz Hieronim Żaboklicki, ówczesny chorąży bracławski, związany z rodziną Zamoyskich. Budowa założenia według projektu J. M. Linka miała miejsce w latach 1680–1686. Początkowo była to świątynia pw. św. Andrzeja, do czasu rozbiorów Polski, kiedy po przejęciu miasta przez Austrię jeszcze w XVIII wieku dokonano kasaty zakonu, a w 1806 przeznaczono ją na magazyn wojsk austriackich. Po przejęciu miasta przez innego zaborcę, Rosję, klasztor został rozebrany, a budynek kościoła, tak jak większość pozostałych obiektów w okresie zaborów, pozbawiono wielu elementów architektury i wystroju na styl klasycystyczny, m.in. rozebrano barokowe szczyty oraz sygnatury. Niemniej jednak zachowane zostało barokowe sklepienie krzyżowo-kolebkowe czy też pilastry i płyciny na ścianach od zewnątrz. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości mieścił się tu przez krótki okres teatr, ale ostatecznie, po renowacji w latach 1925–1926, przywrócono budynkowi funkcję kościoła szkolnego pw. św. Katarzyny 1927. Podczas II wojny światowej w krypcie pod kościołem ukryto skrzynię z obrazem Hołd pruski Jana Matejki.

Bliźniaczą względem zamojskiego kościoła świątynią jest Kościół św. Michała Archanioła w Sandomierzu.

We wnętrzu tego jednonawowego kościoła można zauważyć takie elementy wystroju jak drewniane ołtarze, późnobarokowy obraz św. Katarzyny pod Madonną z Dzieciątkiem I poł. XVIII wieku, rzeźby aniołów w stylu rokoko oraz obrazy miejscowych malarzy z XX wieku przedstawiające m.in. św. Huberta, św. Teresę. Jest tu także chór oparty o 3 arkady z kolumnami.

Po II wojnie światowej pojawił się tu marmurowy pomnik z urną wypełnioną prochami profesorów i uczniów zamojskich szkół średnich, jakich pozbawiono życia w czasie tej wojny. Ponadto znajdują się tu relikwie św. Andrzeja Boboli, a od niedawna relikwie św. Pio z Pietrelciny sprowadzone z Włoch. Ciekawostką jest ponadto przetrzymywanie w roku 1939 w podziemiach kościoła obrazu Jana Matejki Hołd Pruski, który był wówczas poszukiwany przez Niemców. Obraz po niecałych trzech miesiącach trafił z powrotem do Krakowa.

Pod koniec lat 90. minionego stulecia przywrócono pierwotny wygląd zewnętrzny kościoła, zwłaszcza dach i szczyty od frontu, pośrodku i przy tylnej ścianie; wzbogacono również elewacje. Później przeprowadzono także prace remontowe wewnątrz świątyni. Po zachodniej stronie, w miejscu dawnego klasztoru, planowana jest budowa "Domu Trzeciego Tysiąclecia im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego”. Kościół został także otoczony nowymi murami, a przy wejściu na jego teren od północy stoi pomnik-krzyż poświęcony ofiarom katyńskim z 1940 r.

Użytkownicy również szukali:

katedra zamość msze św, kościół rektoralny zamość, kościół św katarzyny zamość ogłoszenia parafialne, redemptoryści zamość rekolekcje, św katarzyna zamość intencje, zamo, koci, Katarzyny, Koci, katarzyny, redemptoryci, msze, katedra zamo msze w, msze w redemptoryci zamo, w katarzyna zamo intencje, koci rektoralny zamo, redemptoryci zamo rekolekcje, ogoszenia, kociele, Zamociu, parafialne, katedra, katarzyna, intencje, rektoralny, rekolekcje, zamociu, Koci w Katarzyny w Zamociu, koci w katarzyny zamo ogoszenia parafialne, ogoszenia kociele w katarzyny w zamociu, kościół św. katarzyny w zamościu, architektura w zamościu. kościół św. katarzyny w zamościu,

...

Wielojęzycznym słowniku

Tłumaczenie

Kościół rektoralny zamość.

Intencje i nabożeństwa Parafia św. Katarzyny Aleksandryjskiej w. W pierwszych latach XX wieku przeprowadzono remont kościoła, który pod nowym wezwaniem św. Katarzyny stał się kościołem rektoralnym. W czasie II Wojny. Św katarzyna zamość intencje. Nabożeństwa w intencji społeczności akademickiej Uczelnia. Pio z Pietrelciny. Jako ciekawostkę warto dodać, że we wrześniu 1939 r. w podziemiach kościoła św. Katarzyny ukrywano przez jakiś czas obraz Jana Matejki. Katedra zamość msze św. Kościół klasztorny reformatów, ob. filialny pw. św. Katarzyny, Zamość. Poreformacki, Rektoralny Kościół św. Katarzyny znajduje się na zamojskiej starówce. Ale w programie zwiedzania miasta często jest.


Msze św redemptoryści zamość.

Strona główna KOŚCIÓŁ p.w. ŚW.KATARZYNY el. Das als Idealstadt geplante Zamość wurde im 16. Jahrhundert von Großhetman Jan Zamoyski gegründet. Die vom bedeutenden italienischen Architekten.


Redemptoryści zamość rekolekcje.

Zamość – Strona 5 – Krucjata Różańcowa za Ojczyznę. Опубликовано: 29 мая 2020 г. Spacerkiem po Zamościu: Kościół Rektoralny św. Katarzyny Nasze. Продолжительность: 4:07.

Jerycho w Kościele Rektoralnym św. Katarzyny Aleksandryjskiej w.

W swoistej oazie modlitewnej Zamościa w kościele św Katarzyny od 9 do 17 maja trwało Jerycho tzn całodobowe czuwanie modlitewne przed. Uroczyste odsłonięcie obrazu,Bitwa pod Wiedniem w Kościele Św. Chodzi o budowę Domu III Tysiąclecia na zamojskim Starym Mieście obok kościoła rektoralnego pw. św. Katarzyny. Po naszym tekście coś. Zamość: Obwisła brama już nie szpeci Kronika Tygodnia. Osiedlili się oni przy drewnianym kościele św. Krzyża, który pełnił od roku 1584 funkcje parafialne. Po przeniesieniu siedziby parafii do nowo wybudowanej. Kościół św. Katarzyny – W Zamościu. Katarzyny, Zamość. Kościół św. Katarzyny,Zamość. autor: Sławek Nadra żródło: s.pl. Kościół wchodził w skład zespołu klasztornego Reformatów.


Biuletyn Informacji Publicznej Urząd Miasta Zamość.

23 kwietnia w kościele pw. św. Katarzyny w Zamościu i przy Krzyżu Katyńskim odbyły się uroczyste obchody 77. rocznicy zbrodni katyńskiej. Manifestację. 1.04.2017 kościół rektoralny pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej. NIEDZIELNE MSZE ŚWIĘTE W KOŚCIOŁACH ZAMOŚCIA. KATEDRA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO I ŚW. TOMASZA KATARZYNY Pl. Jana. 76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego Życie Zamościa. JANA BOŻEGO Garnizonowy ul. Wojska Polskiego 9.00 10.30 12.00 w dni powszednie. KOŚCIÓŁ REKTORALNY ŚW. KATARZYNY.


Zamość oddał hołd Żołnierzom Wyklętym Służba Więzienna.

Rozpoczęcie roku szkolnego 2018 2019 03.09.2018 r. godz. 9.00 Msza Święta w Kościele św. Katarzyny w Zamościu godz. 11.30 Uroczyste Rozpoczęcie. W Zamościu powstanie Dom Trzeciego Tysiąclecia – Polskie Radio. Kościół św.Katarzyny z 1686r projektu Jana Michała Linka Zamość. Podziel się na Facebooku. Oceń ten materiał. Kościół św. Katarzyny, Zamość Zabytek Przewodnik. Miejsce zgromadzenia –Plac Jaroszewicza w Zamościu przed Kościołem Rektoralnym p.w. Św. Katarzyny. Planowana trasa przejścia Plac Jana Jaroszewicza,.


Msze święte w Zamościu. Godziny mszy świętych w Zamościu.

– przemarsz do Kościoła Rektoralnego pw. św. Katarzyny w Zamościu, ulicami: Partyzantów, Łukasińskiego i Grodzką. – Kościół. Ogłoszenia duszpasterskie: 21 czerwca 2015 r. Parafia pw. Rektorat kościoła św. Katarzyny w Zamościu, zaprasza na uroczystości odpustowe ku czci św. Andrzeja Boboli, prezbitera i męczennika,. Kościół rektoralny pw. Kościół św. Katarzyny rektorat Zamość. Klasztorny kościół Św. Katarzyny w Szczebrzeszynie stojący niedaleko Rynku ma długą historię. Już na przełomie XIV i XV wieku przybyli tu.


Kategoria:Kościoły rzymskokatolickie w Zamościu – pedia.

Wspólnot, ruchów i grup przy Kościele Rektoralnym św. Katarzyny w Zamościu. Na zakończenie czuwania o godz. 8.oo mszę św. odprawił ks. Kościół św. Katarzyny, pl. Jaroszewicza Jana, Zamość polska. Zobacz też. parafie rzymskokatolickie w Zamościu K. Kościół św. Katarzyny w Zamościu. M. Kościół św. Michała Archanioła w Zamościu Kościół św. Mikołaja. Kościół św. Katarzyny Zamość Przewodnik Dioblina. 1.04.2017 kościół rektoralny pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Zamościu. 01.04.2017, aktualizacja 03.04.2017, Katarzyna Muszyńska. Kościół św. Katarzyny w Zamościu Zaplanuj swój wyjazd z. Zamość, fortyfikacje i kościół św.Katarzyny fortyfikacje otaczające Zamość zbudowane w latach 1579 1618 na zlecenie Jana Zamoyskiego.


Msze święte w Kościele Św. Katarzyny Zamość parafia.

Mszą świętą w Kościele Rektoralnym p.w. Św. Katarzyny w Zamościu rozpoczęły się tegoroczne zamojskie uroczystości, przebiegały zgodnie z. Kościół św.Katarzyny z 1686r projektu Jana Michała Linka, Zamość. Adres: Zamość, ul. E mail: rektorat@katarzyna. W czasie okupacji, po zamknięciu Kolegiaty Kościół Świętej Katarzyny pełnił funkcję Kościoła. Św. Katarzyny Rektoralny, Plac Jana Jaroszewicza 1, Zamość 22. Instrumentu w miejscu Kościół św. Katarzyny w miejscowości Zamość, województwo lubelskie. Głosów: 15, traktura: elektro pneumatyczna.

Parafia pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie w Zamościu.

Kościół św. Katarzyny w Zamościu – barokowy kościół na Starym Mieście w Zamościu, wzniesiony w II poł. XVII wieku. Poreformacki kościół św. Katarzyny. Ogłoszenia Wniebowstąpienie Pańskie 13.05.2018 r. Parafia Św. Historia obecnego kościoła pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej ma swój początek w latach 30 i 40 tych XVII w., kiedy to z inicjatywy ordynata Tomasza. Kościół Rektoralny św. Katarzyny Informacja Turystyczna Zamość. ZAMOŚĆ – o godz. 17.00 – w Kościele Rektoralnym Świętej Katarzyny, ul. Kolegiacka 3. Msza Święta za Ojczyznę a po niej Pokutny Marsz Różańcowy ulicami.


Kościół św. Katarzyny na Starym Mieście w Zamościu Zamość.

Ślub i wesele Anny i Michała, ślub w Zamościu w kościele pw. Św. Katarzyny, wesele w Krasnobrodzie Pensjonat i dom weselny Natura. Uroczy Państwo Młodzi. Parafia Św. Katarzyny. Oficjalna strona internetowa ul. H. Sienkiewicza 21 55 010 Święta Katarzyna Parafia św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Świętej Katarzynie. W kościele rektoralnym pw. św. Katarzyny Katolickie Radio Zamość. Kościół Świętej Katarzyny w Zamościu. Dodaj komentarz. Zwiedzanie Zamościa, spacery uliczkami i zaułkami, poznawanie historii miasta …w.


Kościół Św. Katarzyny, Zamość Kolegiacka 3 Msze święte, adres.

Szymona Szymonowica w Zamościu, na które serdecznie zapraszamy. msza św. 18 października niedziela, godz. 11.30, Kościół św. Katarzyny w Zamościu​. KOŚCIÓŁ P.W. ŚW. KATARZYNY II, rektoralny Zamościopedia. Św. Katarzyny w Zamościu. w Pierwszą Niedzielę Adwentu, J.E. ks. bp Wacław Depo odprawił Mszę św. pontyfikalną od tronu w kościele pw. ZAMOŚĆ: Ks Zdzisław Ciżmiński z medalem Zasłużony dla. Pl. Jana Jaroszewicza 1 niedziele 8.30 10.00 11.30 17.00 w ostatnią niedzielę miesiąca o 13.30 Msza Trydencka dni powszednie 7.


...
Free and no ads
no need to download or install

Pino - logical board game which is based on tactics and strategy. In general this is a remix of chess, checkers and corners. The game develops imagination, concentration, teaches how to solve tasks, plan their own actions and of course to think logically. It does not matter how much pieces you have, the main thing is how they are placement!

online intellectual game →