Poprzednia

ⓘ Zbiornik Rzeszowski. W celu spiętrzenia wody na rzece i zapewnienia prawidłowej pracy ujęcia wody dla mieszkańców Rzeszowa oraz dla walorów rekreacyjnych w 1973 ..


Zbiornik Rzeszowski
                                     

ⓘ Zbiornik Rzeszowski

W celu spiętrzenia wody na rzece i zapewnienia prawidłowej pracy ujęcia wody dla mieszkańców Rzeszowa oraz dla walorów rekreacyjnych w 1973 roku został zbudowany próg wodny z kaskadą na Wisłoku. Woda zalała tereny m.in. dawnych żwirowni i piaskowni. Zbiornik miał w chwili powstania wydłużony kształt i powierzchnię 68.2 ha, pojemność 1.8 hm ³, maksymalną głębokość 10 m. W ciągu kilkudziesięciu lat Wisłok naniósł namuły wypłycając zalew. Obecnie zarośnięte jest ok. 30 ha z pierwotnego zbiornika. W 2010 roku została wybudowana Mała Elektrownia Wodna o mocy ok. 0.6 MW. Inwestycją towarzyszącą jest przepławka zapewniająca migrację ryb zasiedlających rzekę powyżej i poniżej zapory.

                                     

1. Flora

Dzięki nieingerowaniu człowieka przyroda stworzyła bardzo zróżnicowane i bogate środowisko. Obszary nadwodne, bagienne porosły pałką szerokolistną i wąskolistną, trzciną, manną mielec, skrzypem bagiennym, kosaćcem żółtym, kropidłem wodnym.

W wodzie i na jej powierzchni spotkać można takie rośliny jak: żabieniec babka wodna, rzęsa wodna, moczarka kanadyjska, rogatek, rdestnica pływająca, grążel żółty, grzybienie białe.

Na brzegu pojawiają się dobre warunki dla wierzby, topoli, olszy i jesionu, z wolna następuje sukcesja łęgu. Zbiornik należy do programu ochrony przyrody Natura 2000.

                                     

2. Fauna

  • Płazy – w płytkich przybrzeżnych wodach i oczkach wodnych rozmnażają się kumaki nizinne, żaba trawna, żaby wodne, jeziorkowe, żaba moczarowa, ropucha szara, zielona, traszki zwyczajne i grzebieniaste.
  • Bezkręgowce – ważki, świtezianki, nartniki, chrząszcze żółtobrzeżki, kałużnice, pająki topiki, ślimaki błotniarki.
  • Ptaki – wykryto 227 gatunków ptaków, w tym gatunki rzadkie i zagrożone: bąk, bączek, kureczka zielonka, rybitwa białowąsa. Podczas wiosennych przelotów zatrzymują się tutaj stada krzyżówek, cyranek, cyraneczek, świstunów, płaskonosów, głowienek i czernic. Występują tu również perkozy dwuczube, trzciniaki, trzcinniczki, rokitniczki, potrzosy, mew śmieszek, rybitw rzecznych, kokoszki wodne, łyski, wodniki, perkozki. Latem i wczesną jesienią zatrzymują się na zbiorniku wędrujące ptaki siewkowate: brodźce, bekasy, biegusy i sieweczki. Bywają tu również czaple białe i siwe, mewy srebrzyste i białogłowe, rybitwy czarne i białoczelne. Z rzadkich wędrownych ptaków stwierdzono m.in. czaplę purpurową i nadobną, kormorana małego, mewę trójpalczastą i czarnogłową, rybitwę popielatą, terekię, pliszkę cytrynową, dzierzbę czarnoczelną.
  • Gady – zaskroniec zwyczajny, jaszczurka zwinka, jaszczurka żyworodna.
  • Ssaki – bobry, wydry, lisy, tchórze, gronostaje, łasice, karczowniki ziemnowodne, piżmaki, liczne drobne gryzonie i drapieżne rzęsorki. Świtem i o zmierzchu można się natknąć na latające tam nietoperze.
  • Ryby – odnotowano 28 gatunków ryb, m.in. szczupaki, liny, sumy, amury, karpie, płocie, karasie, wzdręgi, leszcze.

Użytkownicy również szukali:

zbiornik rzeszowski, geografia rzeszowa. zbiornik rzeszowski,

...

Wielojęzycznym słowniku

Tłumaczenie