Poprzednia

ⓘ Dardżyling – miasto w północno-wschodnich Indiach, w stanie Bengal Zachodni w Himalajach, położone na wysokości 2140 m n.p.m., stolica dystryktu o tej samej naz ..Dardżyling
                                     

ⓘ Dardżyling

Dardżyling – miasto w północno-wschodnich Indiach, w stanie Bengal Zachodni w Himalajach, położone na wysokości 2140 m n.p.m., stolica dystryktu o tej samej nazwie.

Miasto jest znanym uzdrowiskiem klimatycznym, ośrodkiem turystycznym i punktem wyjścia dla wypraw himalaistycznych, słynie też w świecie z uprawy i przetwórstwa herbaty herbata Darjeeling. Od 1962 roku posiada własny uniwersytet. Atrakcjami turystycznymi są muzeum owadów i ogród botaniczny. Wąskotorowa linia kolejowa łączy je z miastem Śiliguri. Himalajska kolej w Dardżyling od 1999 znajduje się na Liście światowego dziedzictwa UNESCO. W czasach panowania Brytyjczyków ze względu na warunki klimatyczne w mieście powstawały rezydencje letnie Anglików uciekających od upału w innych regionach Indii.

Miasto Dardżyling znane jest też dzięki Matce Teresie z Kalkuty, która 10 września 1946 roku podróżując, z Kalkuty do klasztoru w Dardżyling na coroczne rekolekcje, usłyszała "powołanie w powołaniu" - wezwanie, by opuścić klasztor i założyć nowe zgromadzenie, oddane pomocy najbiedniejszym z biednych.

                                     

1. Demografia

Miasto Dardżyling, według spisu statystycznego z 2011 r. liczyło 118 805 mieszkańców, 59 187 mężczyzn i 59 618 kobiet. Na 1000 mężczyzn przypadało 1007 kobiet, co jest wartością wyższą od średniej dla całego stanu, gdzie na 1000 mężczyzn przypadało tylko 950 kobiet. Dzieci w wieku 0-6 lat stanowiły 6.24% jednak w tej grupie wiekowej na 1000 chłopców przypadało tylko 946 dziewczynek. Analfabetami było 6.15% społeczności miasta w całym stanie było to 23.74% ludności, 3.59% mężczyzn i 8.69% kobiet.

Według spisu powszechnego z 2011 r. większość, bo 66.51% ludności, wyznaje hinduizm. Na drugim miejscu jest buddyzm, który wyznaje 23.91% ludności. Kolejne grupy wyznaniowe to: chrześcijanie – 5.13%, Muzułmanie – 3.94%, wyznawcy dźinizmu – 0.21% i sikhowie – 0.08%.

                                     

2. Osobistości

  • Erick Avari, indyjski aktor
  • Lawrence Durrell, pisarz angielski, uczęszczał do tutejszej szkoły
  • Vivien Leigh, urodzona tu brytyjska aktorka
  • Lawrence Picachy, arcybiskup
  • Tenzing Norgay, himalaista nepalski, Szerpa
  • Jamling Tenzing Norgay, syn Tenzinga Norgaya

Użytkownicy również szukali:

kalkuta, Dardyling, indie, dardżyling, angielscy pisarze według wieku. dardżyling,

...

Wielojęzycznym słowniku

Tłumaczenie
Free and no ads
no need to download or install

Pino - logical board game which is based on tactics and strategy. In general this is a remix of chess, checkers and corners. The game develops imagination, concentration, teaches how to solve tasks, plan their own actions and of course to think logically. It does not matter how much pieces you have, the main thing is how they are placement!

online intellectual game →