Poprzednia

ⓘ Rynek Wielki, Zamość. Rynek Wielki w Zamościu – kwadratowy plac w centrum Starego Miasta w Zamościu, zarazem jego główne miejsce. Wymiary Rynku Wielkiego wynosz ..Rynek Wielki (Zamość)
                                     

ⓘ Rynek Wielki (Zamość)

Rynek Wielki w Zamościu – kwadratowy plac w centrum Starego Miasta w Zamościu, zarazem jego główne miejsce. Wymiary Rynku Wielkiego wynoszą 100 na 100 metrów.

                                     

1. Charakterystyka

Po każdej stronie tego rynku pierzei znajdują się zabytkowe kamienice z podcieniami oraz ratusz, główny obiekt tego placu. Nie jest on położony w jego centrum, jak w większości rynków, m.in. z okresu średniowiecza, lecz w jego północnej pierzei, po stronie zachodniej na zachód od ulicy Solnej biegnącej na północ od rynku i nieznacznie wysunięty do środka Rynku Wielkiego. Wiąże się to z wolą założyciela miasta, Jana Zamoyskiego, dla którego najważniejszym obiektem w jego mieście był pałac, dla jakiego ratusz miał nie stanowić konkurencji wśród najokazalszych budowli. Posiada 52-metrową wieżę zegarową oraz szerokie, wachlarzowe schody dobudowane w XVIII wieku.

Od zachodniej i wschodniej pierzei rynku biegną po 3 ulice, natomiast w osi północ-południe po jednej na północ ul. Solna w kierunku Rynku Solnego i ul. B. Moranda na południe w kierunku Rynku Wodnego. Wyjątkowo od północnej krawędzi Rynku Wielkiego biegnie na północ druga ulica, Ratuszowa, jaka pojawiła się w XVII wieku po oddzieleniu ratusza od kamienic po jego zachodniej stronie. Jako główna arteria uchodziła prowadząca do pałacu "głowy" miasta ulica Grodzka, jaka przecina rynek "serce" na linii wschód-zachód, stanowiąca jego "kręgosłup", od którego odbiegały dwa "ramiona", tj. wspomniane ulice Solna i B. Moranda.

                                     

2. Kamienice

We wszystkich pierzejach rynku znajduje się 8 kamienic poza północną z ratuszem, spośród których większość posiada różne nazwy, związane z ich dawnymi właścicielami i obiektami, jakie mieściły:

                                     

2.1. Kamienice Pierzeja północna ulica Ormiańska

W tej części rynku na wschód od ratusza stoją kamienice ormiańskie, z I poł. XVII wieku, najbardziej wyróżniające się od pozostałych, z attykami i płaskorzeźbami:

 • kamienica Wilczkowska Wilczka
 • kamienica Rudomiczowska Rudomicza
 • kamienica Pod Madonną
 • kamienica Pod Małżeństwem lub Szafirowa
 • kamienica Pod Aniołem lub Bartoszewiczów

W bloku kamienic po zachodniej stronie ratusza, przy ul. H. Kołłątaja, stoi tylko jedna z podcieniami, z I poł. XVII wieku, przebudowana w XIX mieści się tu hotel.

                                     

2.2. Kamienice Pierzeja wschodnia

 • Rynek Wielki 14 - kamienica Autunowiczowska, początek XVII wieku
 • Rynek Wielki 2 - kamienica Piechowiczowska Apteczna, Rektorska, I poł. XVII wieku, rozbudowana w XVIII wieku; jest to pierwsza polska apteka - Apteka Rektorska - czynna do dziś
 • Rynek Wielki 16 - kamienica Tatułowiczowska, XVI/XVII wiek, rozbudowana w poł. XIX wieku
 • Rynek Wielki 6 - kamienica Birkowskiego Akademicka, początek XVII wieku
 • Rynek Wielki 8 - kamienica Pod św. Kazimierzem z jego figurą, początek XVII wieku, rozbudowana pod koniec tego stulecia
 • Rynek Wielki 4 - kamienica Abrekowska, I poł. XVII wieku
 • Rynek Wielki 10 - kamienica Owanisowiczowska, poł. XVII wieku
 • Rynek Wielki 12 - kamienica Tobiaszowska, XVI/XVII wiek
                                     

2.3. Kamienice Pierzeja południowa ulica S. Staszica

 • ul. S. Staszica 17 - poł. XVII wieku
 • ul. S. Staszica 27 - kamienica Szczebrzeska, początek XVII wieku
 • ul. S. Staszica 19 - kamienica Kinasta, XVI/XVII wiek, rozbudowana w I poł. XVII wieku
 • ul. S. Staszica 21 - kamienica Bernego, XVI/XVII wiek, przebudowana w I poł. XVII wieku
 • ul. S. Staszica 23 - kamienica Telanowska Zamoyskich, koniec XVI wieku, przebudowana pod koniec XIX wieku
 • ul. S. Staszica 31 - kamienica Turobińska, początek XVII wieku
 • ul. S. Staszica 29 - kamienica Bystrzyckiego, początek XVII wieku
 • ul. S. Staszica 25 - kamienica Morandowska II Fołtynowiczowska z dekoracyjnymi fryzami, XVI/XVII wiek
                                     

2.4. Kamienice Pierzeja zachodnia

 • Rynek Wielki 7 - kamienica Morandowska I, XVI/XVII wiek, rozbudowana w XX wieku
 • Rynek Wielki 7a - XVII wiek, w późniejszym okresie rozbudowana
 • Rynek Wielki 11 - kamienica odbudowana w poł. XX wieku, w miejscu rozebranej w II poł. wieku XIX
 • Rynek Wielki 5a - kamienica Dymitra Greka Dom Pański odbudowana w latach 50. XX wieku, w miejscu rozebranej w wieku XIX; od niedawna kolejna kamienica przy Rynku Wielkim, jaka odznacza się attykami, podobnie jak kamienice ormiańskie
 • Rynek Wielki 5 - kamienica Linkowska Linkowa, z rzeźbami przedstawiającymi Minerwę i Herkulesa, II poł. XVII wieku
 • Rynek Wielki 1 - kamienica Lubelska, koniec XVI wieku, przebudowana w poł. XVII wieku, rozbudowana w II poł. wieku XIX i na początku XX
 • Rynek Wielki 3 - kamienica Malarzowa, XVII wiek, rozbudowana w II poł. wieku XIX
 • Rynek Wielki 9 - XVII wiek, w późniejszym okresie rozbudowana


                                     

3. Rynek Wielki dawniej i obecnie

Wśród zmian, jakie miały tu miejsce, zwłaszcza w XIX wieku, wiele kamienic pozbawiono attyk i dekoracji, przywróconych tylko wspomnianym, niektóre posiadały nawet balkony. Na rynku rosły ponadto drzewa, po II wojnie światowej w każdej ćwiartce rynku znajdował się niewielki skwer wówczas rynek nosił nazwę pl. A. Mickiewicza, a obecnie tylko w jego południowo-zachodniej części.

Przed ratuszem umieszczono płytę upamiętniającą wizytę J. Piłsudskiego w 1922 roku.

Jak od początku istnienia miasta, tak i dziś Rynek Wielki jest miejscem gromadzenia się mieszkańców miasta, jest ponadto głównym punktem dla turystów zwiedzających Zamość. W kamienicach mieści się wiele obiektów, m.in. kulturalnych, handlowych, gastronomicznych latem rozkładane są tu dodatkowo ogródki z parasolami; odbywają się tu również święta państwowe, liczne imprezy kulturalne, rozrywkowe i widowiskowe, m.in. Jarmark Hetmański, wybrane spektakle Zamojskiego Lata Teatralnego oraz różne wystawy, koncerty, zjazdy i pokazy.

Rynek Wielki jest zamknięty dla ruchu samochodowego poza wyjątkowymi sytuacjami, przeznaczony przede wszystkim dla pieszych.

Użytkownicy również szukali:

ratusz zamość, rynek w zamościu ciekawostki, rynek w zamościu styl, rynek w zamościu unesco, rynek wielki zamość kamera, zamość imprezy na rynku wielkim 2020, rynek, Rynek, zamo, Zamo, zamociu, wielkim, wielki, Wielki, ciekawostki, rynek w zamociu unesco, rynek w zamociu styl, ratusz zamo, rynek w zamociu ciekawostki, zamo atrakcje, Rynek Wielki Zamo, rynku, atrakcje, kamera, unesco, styl, ratusz, imprezy, rynek wielki zamo kamera, zamo imprezy na rynku wielkim 2020, zamo imprezy na rynku wielkim, rynek wielki (zamość), architektura w zamościu. rynek wielki (zamość),

...

Wielojęzycznym słowniku

Tłumaczenie

Rynek w zamościu ciekawostki.

Rynek Wielki Zamość, Ulica, 22 400 Targeo. Rynek Wielki w Zamościu. W Zamościu jest kilka Rynków. Między innymi Rynek Solny, Rynek Wodny. Jednakże ten najsłynniejszy i najładniejszy nazywa się. Rynek wielki zamość kamera. Kurzątkowski, Mieczysław Prace konserwatorskie w Zamościu w. Zamość, u. Rynek Wielki 9. centrum zamojskiej starówki wygoda w klimacie perły renesansu wernisaże znanych malarzy piekno roztocza i zamościa.


Zamość.

Rynek Wielki w Zamościu e. Koncerty Rynek Wielki w Zamościu. Zapisz się do informatora i nie przegap koncertu. Rynek w zamościu styl. Program wycieczki po Zamościu Zamość – 5 h Rynek Wielki, Ratusz. 19 września podczas 26. Jarmarku Hetmańskiego odbył się Konkurs Potraw ​Smaki Zamościa i Roztocza, którego celem było przede wszystkim promocja.


Zamość atrakcje.

Zamość Rynek Wielki Geocaching Opencaching Polska. Rynek Wielki z okazałym ratuszem zbudowanym w latach 1591 1622, warto Oprócz Rynku Wielkiego Zamość posiada dwa rynki pomocnicze Rynek Solny i​. Rynek w zamościu unesco. Rynek Wielki w Zamościu miasto ZAMOŚĆ Prezentacja. Kamery, zamość, Rynek Wielki. Od dziś widok z kamer internetowych, przez które można oglądać płytę Rynku Wielkiego, jest dostępny dla. Rynek Wielki w Zamościu poznaj atrakcje miasta. Mieszkania na sprzedaż Zamość, Rynek Wielki 1 aktualnych ogłoszenie sprzedaży mieszkań w Zamościu, Rynek Wielki. Nieruchomości na mapie.

Przewodnik po Zamościu Rynek Wielki Zamość Roztocze Travel.

Rynek Wielki w Zamościu to jeden z największych i najbardziej niesamowitych XVI wiecznych placów w Europie. Jak przystało na miasto. Archiwa: rynek wielki Życie Zamościa. Zamość Rynek Wielki w Zamość gmina Zamość, pow. Zamość, woj. lubelskie. Zobacz plan miasta, spis ulic, noclegi na mapie. Zamość kto go nie odwiedzi, ten trąba! W 10 inspiracji dookoła. Ul. Rynek Wielki Mapa Zamość, plan miasta, ulice w Zamościu E turysta. Internetowa mapa miast i województw w całej Polsce. Szukasz planu miasta, ulicy,. Rynek Wielki 2020. Zamość, Rynek Wielki ul., 22 400 Ulica Rynek Wielki Zamość z listą punktów użyteczności publicznej POI oraz ulic w pobliżu.


Rynek Wielki w Zamościu Grupa Biwakowa.

W plebiscycie na najpiękniejszy rynek i plac 2009 w Polsce, czytelnicy magazynu Wasze Podróże oraz Internauci wskazali na Rynek Wielki w. Restauracja Bohema w Zamościu – Padwie Północy, woj. lubelskie. Według założeń Bernardo Morando, miał pełnić funkcje reprezentacyjne. Handel skupiały rynki Solny i Wodny. Zamojski Rynek Wielki jest. Diecezjalny Koncert Uwielbienia w Boże Ciało Rynek Wielki w. Już po raz 3 na Rynku Wielkim w Zamościu odbędzie się Koncert Uwielbienia ​20 czerwca 2019, godz. 20.00. Wystąpią: zespół Razem za.


Rynek Wielki Informacja Turystyczna Zamość.

Dziś na Rynku Wielkim w Zamościu mają być realizowane zdjęcia do kampanii promującej nową lancię ypsilon Miastu zapewnili to internauci. Wigilia na Rynku Wielkim w Zamościu. – Życie Zamościa. Podwórka i uliczki odchodzące od Rynku Wielkiego w Zamościu. Ale hola, hola!! Zamość to nie tylko Rynek Wielki i Ratusz. To także senne. ZAMOŚĆ. TURYSTYKA ATRAKCJE. W Zamościu zachowało się najwięcej w Polsce podcieniowych kamienic, w sumie 55, a w samym Rynku Wielkim 30. Wzór takiej kamienicy,. Zamość – Rynek Wielki – Ratusz – Kamienice podcieniowe – W. Rynek Wielki w Zamościu na żywo. ​kamera na rynku. Zamość przewodnik po najciekawszych atrakcjach Antek w podróży. Co zobaczyć w Zamościu? Najciekawsze atrakcje Zamościa. RYNEK WIELKI W ZAMOŚCIU. RATUSZ W ZAMOŚIEMNA TRASA.


Rynek Wielki w Zamościu z lotu ptaka Po.

Sprawdź godziny otwarcia i dyżury apteki DOZ przy ul. Rynek Wielki 2, Zamość. Znajdź także inne apteki z obsługą zamówień internetowych już dziś!. Kamera Zamość, Rynek Wielki na żywo, Zamość kamery. Rynek Wielki. Zamość, Kamery internetowe, TANIE noclegi, noclegi w CENTRUM. Kamera na żywo z Rynku Wielkiego w Zamościu ujęcie na Ratusz. Mapa Zamość Rynek Wielki F. Rynek Wielki w Zamościu – kwadratowy plac w centrum Starego Miasta w Zamościu, zarazem jego główne miejsce. Wymiary Rynku Wielkiego wynoszą 100 na.


Rynek Wielki w Zamościu najpiękniejszy w Polsce Zamość onLine.

Witamy w Chocolaterie! To tutaj możesz posmakować wyjątkowej atmosfery zamojskiego rynku osłodzonej wyjątkowymi specjałami z całego świata. ZAMOŚĆ: Rynek Wielki z klimatem i reklama lancii Tygodnik. Protest na Rynku Wielkim w Zamościu. Oceń wideo. Arte Zamość. Rynek Wielki w Zamościu. Oczekiwania wobec Zamościa miałem dość wygórowane. Naczytałem Rynek Starego Miasta to świetne miejsce, żeby zjeść tatara. Rynek wielki zamość artykuły Zamość Nasze Miasto. Sińskiego, Brama Szozebrzeska, Brama Lubelska nowa, ratusz, kamienice Rynku. Wielkiego. Ponadto uporządkowano Rynek Wielki, Wodny i Solny. Rynek w Zamościu Polskie Szlaki. Mieszkańcy Zamościa tłumnie odwiedzili dziś Rynek Wielki, by wspólnie zainaugurować Święta Bożego Narodzenia. Wigilijne spotkanie to.


DOZ Apteka Zamość, Rynek Wielki 2 godziny otwarcia i dyżury.

Main page Projects Rynek w Zamościu. Rynek w Zamościu Zamość Ratusz, Rynek Wielki, Zamość, Polska. Photos. Description. Zdjęcia UM Zamość. Products. Mieszkania Zamość, Rynek Wielki, na sprzedaż nieruchomości. Rynek Wielki w Zamościu w piątek rozświetlił się świątecznymi iluminacjami. Zadebiutował tam multimedialny Ogród Wyobraźni. Zobaczcie zdjęcia. Zamość już rozświetlony na święta. Tak wygląda Rynek Wielki. Wigilia zamościan, zamość.,Bądźmy wszyscy razem … pod takim hasłem o godz. 15, 22 grudnia 2019r. rozpoczęła się tradycyjnie już na Rynku Wielkim XIII. Hotele w pobliżu: Rynek Wielki Zamość. Studnia na Rynku Wielkim w Zamościu: będzie rekonstrukcja? Prace archeologiczne związane z poszukiwaniami śladów osiemnastowiecznej studni z Rynku. Roztocze Rynek Wielki w Zamościu na żywo. Facebook. W każdej pierzei Rynku znajduje się zespół podcieniowych kamienic mieszczańskich. Rynek Wielki jest placem idealnie kwadratowym o wymiarach 100 x 100 m.

Zamość Rynek Wielki Lubelskie Travel.

Zamość – 5 h. Rynek Wielki, Ratusz, Kamienice Ormiańskie Muzeum Zamojskie, Rynek Solny, dom Rabina, Synagoga wystawa, przejście wnętrzem murów. Rynek w Zamościu PUCZYŃSKI mała architektura. Zamość. Rynek Wielki ratusz. Ratusz z wachlarzowymi schodami i bogato zdobionymi kamienicami wokół Rynku Wielkiego na Starym Mieście. Interwencyjny skup chryzantem. Rynek Wielki w Zamościu zyskał na. Plik:Rynek Wielki Zamość. Rynek Wielki Zamość opis, cennik, zwiedzanie info turystyczne. Rynek Wielki w Zamościu, uważany jest za jeden z najwspanialszych placów Europy. Kwadratowy rynek o wymiarach 100 na 100 metrów. Zamość Stare Miasto od podwórka Wyjazdologia. Zobacz wirtualną wycieczkę po Rynek Wielki w Zamościu miasto ZAMOŚĆ panoramy zapraszamy.


Zamość: Łąki Łan na Rynku Wielkim Kronika Tygodnia.

Adres biura: 22 – 400 Zamość, ul. St. Staszica 15 południowa pierzeja Rynku Wielkiego tel. fax 84 530 10 60. Rynek Wielki, Ratusz, Zamość kamery internetowe, webcams. Urząd Miasta Zamość informacje. Dane teleadresowe. Adres. ul. Rynek Wielki 13, 22 400 Zamość,. Rynek Wielki w telefonie. Na naszym zamojskim forum romanum, czyli na Rynku Wielkim posłuchamy opowieści o założeniu Padwy Północy i poznamy zaskakującą.


UM Zamość: Rynek Wielki w telefonie Zamość tuZamosc.

Kamera internetowa zainstalowana w Zamościu Rynek Wielki, Ratusz. Szczegółowa prognoza pogody dla Zamościa na najbliższe dni oraz opinie.​Zobacz na. Plik:Rynek Wielki Zamość – pedia, wolna encyklopedia. Zamość Rynek Wielki. Zamojskie Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej. Rynek Wielki 13 ratusz parter 22 400 Zamość. tel. 48 84 639 22 92. Rynek Wielki Zamość, UNESCO, Roztocze Zamość. Anuluj większość rezerwacji. Największy wybór ofert hoteli w pobliżu miejsca: Rynek Wielki, Zamość! Od tanich hoteli do ofert last minute. Rezerwuj Hotele. Archiwalne: Restauracja, Rynek Wielki w Zamościu, Bistro Olx. Grodzka, łącząca pałac Zamoyskich z bastionem VII i handlowa ulice Ratuszowa i Moranda, łącząca rynki: Wodny, Wielki i Solny. Na Rynku Wielkim odbywają.


...
Free and no ads
no need to download or install

Pino - logical board game which is based on tactics and strategy. In general this is a remix of chess, checkers and corners. The game develops imagination, concentration, teaches how to solve tasks, plan their own actions and of course to think logically. It does not matter how much pieces you have, the main thing is how they are placement!

online intellectual game →