Poprzednia

ⓘ Katedra Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła w Zamościu – zabytkowy renesansowy kościół na Starym Mieście w Zamościu wzniesiony pod koniec XVI w. Z ..Katedra Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła w Zamościu
                                     

ⓘ Katedra Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła w Zamościu

Katedra Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła w Zamościu – zabytkowy renesansowy kościół na Starym Mieście w Zamościu wzniesiony pod koniec XVI w. Znajduje się na trasie Szlaku Renesansu Lubelskiego.

                                     

1. Historia

Katedrę ufundował założyciel miasta, Jan Zamoyski, a autorem jej projektu jest włoski architekt Bernardo Morando, z czym wiąże się jej nawiązanie do kościołów włoskich z XV, XVI wieku. Początkowo była to kolegiata, Zamość podlegał biskupstwu chełmskiemu, dopiero w roku 1992, kiedy utworzono diecezję zamojsko-lubaczowską, podniesiono jej rangę do katedry. Po śmierci jej architekta, na początku XVII wieku, ukończono wewnętrzny wystrój tego kościoła. Konsekracji tej świątyni dokonano w roku 1637. Znaczną przebudowę przeprowadzono jedynie w okresie zaborów, w latach 1824-26, pod dowództwem gen. J. Mallet-Malletskiego, który kierował wówczas rozbudową i modernizacją zamojskiej twierdzy. W tym okresie katedra została obniżona, zmieniono m.in. elewację, przez co obecny wygląd zewnętrzny jest bardziej klasycystyczny, zniknęły napisy i herby Zamoyskich, zlikwidowano także niektóre elementy wewnątrz kościoła. W II połowie XIX wieku oraz I połowie wieku XX prowadzono dalsze zmiany i remonty, związane także z licznymi uszkodzeniami.

Podczas VII pielgrzymki do Polski w 1999 wizytę w katedrze złożył papież Jan Paweł II.

Katedra pełni także rolę kościoła parafialnego. W obrębie tej parafii znajduje się także inny kościół na Starym Mieście – rektoralny kościół św. Katarzyny.

Dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych, jakie parafia uzyskała w roku 2010 w ramach RPO woj. lubelskiego na projekty obejmujące remont katedry oraz dzwonnicy, przywrócono dawną okazalszą formę świątyni istniejącą od końca XVI do początku XIX w., jaką utraciła później w okresie zaborów.

                                     

2. Architektura i wnętrze

Styl architektoniczny katedry jest związany z tzw. renesansem lubelskim. Jej wymiary, w stosunku 3:2, wynoszą: 45 m długości i 30 m szerokości. Nawiązują one do wymiarów ówczesnego Zamościa i są równe jego 15-krotnemu pomniejszeniu. Jest to katedra o typie bazylikowym, z wyższą nawą główną ze sklepieniami kolebkowymi oraz lunetami, sięgającą 20 m, oraz niższymi nawami bocznymi. Dziś prowadzą do niej 3 wejścia – poza głównym od zachodu, również 2 boczne przez dawne kaplice od północy i południa.

Obecny, późnobarokowy ołtarz z II połowy XVIII w., zastąpił pierwszy, wczesnobarokowy, który przewieziono do Tarnogrodu. Znajdują się przy nim cztery kolumny, pomiędzy dwiema z nich umieszczony jest główny obraz, przedstawiający Św. Tomasza Apostoła, klękającego przy zmartwychwstałym Jezusie, na bocznych ścianach prezbiterium 4 inne, ukazujące patrona kościoła. Na ołtarzu stoi srebrne tabernakulum rokokowe z połowy XVIII wieku.

Wewnątrz znajduje się 9 kaplic, po 4 w obu niższych nawach bocznych, oraz jedna przy prezbiterium po jego prawej stronie. Poszczególne kaplice, bogate w cenne obiekty, ołtarze, obrazy, poświęcone są różnym postaciom i osobom:

Południowa prawa nawa boczna:

 • kaplica Zamoyskich pw. Przemienienia Pańskiego Ordynacka – przy nawie ołtarza; umieszczono tu płytę nagrobną z czarnego marmuru Jana Zamoyskiego; poza tym wisi tu obraz przedstawiający Przemienienie Pańskie oraz mniejsze portrety założyciela miasta i jego syna Tomasza oraz nagrobek z rzeźbami XIV ordynata - Tomasza F. Zamoyskiego;

południowa prawa nawa boczna:

 • kaplica Św. Trójcy – zamurowana; mieści się tu biblioteka kościoła.
 • kaplica Relikwii – barokowy ołtarz z XVII wieku z relikwiarzami większość rokokowych, obraz św. Marii Magdaleny;
 • kaplica Różańcowa Bractwa Różańcowego – kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej;
 • kaplica Infułacka – obraz Św. Mikołaja Biskupa;

Północna lewa nawa boczna:

 • kaplica Zwiastowania NMP Bractwa Literackiego – kopia bardzo cennego obrazu Zwiastowania NMP z Florencji;
 • kaplica Matki Bożej Opieki Łaskawej, Odwachowskiej – obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem; darzonej wielkim kultem przez mieszkańców miasta.
 • kaplica Akademicka – obraz św. Jana Kantego, patrona Akademii Zamojskiej;
 • kaplica Chrystusa Ukrzyżowanego – rzeźby związane z droga krzyżową Jezusa;

Na ścianie zakrystii, jaka mieści się w zamurowanej kaplicy po lewej stronie głównego ołtarza, wisi inny obraz - Jezusa Miłosiernego.

Pod nawą główną znajdują się krypty z trumnami oraz prochami Zamoyskich. Wejście poniżej jest zamknięte żelaznymi drzwiami z herbami tej rodziny, ułożonymi poziomo w posadzce koło kaplicy Różańcowej. W jednej z krypt spoczywa Jan Zamoyski. Jeszcze do niedawna miejsce to było dostępne do zwiedzania.

Na niektórych z ośmiu wysokich filarów po 4 po obu stronach nawy głównej znajdują się epitafia m.in. Sz. Szymonowica. Słychać tu również 25-głosowe organy, zbudowane w 1896 roku przez lwowskiego organmistrza Jana Śliwińskiego.

                                     

3. Budynki i obiekty towarzyszące

Przy katedrze po jej północnej stronie wznosi się późnobarokowa dzwonnica, wybudowana w II połowie XVIII wieku; większej przebudowy dokonano w okresie międzywojennym minionego stulecia.

Biją tu trzy dzwony:

 • Wawrzyniec z XVIII wieku oraz
 • Tomasz z XVIII wieku.
 • Jan ", największy z XVII wieku,

W sezonie letnim udostępniona jest dla zwiedzających, dzięki czemu stanowi atrakcyjny punkt widokowy na Stare Miasto.

Po południowej stronie katedry pod koniec XVI w. wybudowano Infułatkę, dom dziekanów zamojskich, przebudowaną w I połowie kolejnego stulecia. Do 2017 roku mieściło się tu Muzeum Sakralne Katedry Zamojskiej, jakie w roku 2019 przeniesiono do innego zabytkowego budynku parafii - domu wikariuszy tzw. Wikarówka" po północnej stronie katedry.

W 1988 postawiono tu pierwszy jeden z dwóch w Zamościu pomnik Jana Pawła II.

Użytkownicy również szukali:

katedra zamość księża, katedra zamość msza online, katedra zamość organista, katedra zamość transmisja na żywo, katedra zamość youtube, parafia franciszkanów zamość, zamo, Katedra, katedra, parafia, msza, parafia w michaa zamo, katedra zamo organista, parafia franciszkanw zamo, msze, transmisja, ywo, katedra zamo transmisja na ywo, online, ksia, youtube, michaa, organista, franciszkanw, Zmartwychwstania, Paskiego, Tomasza, Apostoa, katedra zamo youtube, katedra zamo ksia, Zamociu, katedra zamo msze, katedra zamo msza online, Katedra Zmartwychwstania Paskiego i w Tomasza Apostoa w Zamociu, katedra zmartwychwstania pańskiego i św. tomasza apostoła w zamościu,

...

Wielojęzycznym słowniku

Tłumaczenie

Katedra zamość transmisja na żywo.

Katedra Zamość Przewodnik po Zamościu i Roztoczu. Katedra Zmartwychwstania Pańskiego i św.Tomasza Apostoła z XVI wieku. zdjęciemapa. POLSKA województwo lubelskie Zamość. Katedra zamość księża. Dziś transmisja mszy świętej z zamojskiej katedry – Polskie Radio. Kościół Katedralny pod wezwaniem Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła jest największym dziełem Bernarda Moranda i Relikwie apostoła i rąbek szaty Najświętszej Maryji Panny Zamoyski sprowadził z kościoła św. Korony poświęcił Jan Paweł II 12 czerwca 1999 roku w Zamościu. Katedra zamość msze. Zamość – katedra Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza. Katedra Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła w Zamościu opis atrakcji. Stojąca nieopodal Rynku Wielkiego katedra zamojska jest.


Parafia franciszkanów zamość.

Zamość Katedra Zmartwychwstania Pańskiego i św.Tomasza. Dziś pełni funkcję katedry diecezji zamojsko lubaczowskiej. Parafia Katedralna Zmartwychwstania Pańskiego i Św. Tomasza Apostoła ul. Kolegiacka 1A 22 400​. Katedra zamość organista. Dzieje zamojskiej Katedry. Ciekawostki. Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła w Zamościu rozpoczęto w 1587 r. Powstała trzynawowa świątynia z wieloma bocznymi kaplicami. Papież.


Św. Tomasz – niezwykły patron katedry.

Tomasza Apostoła oraz rąbek szaty Najświętszej Maryi Panny z kościoła Św. Anastazji w Rzymie. Kolegiacie nadano wezwanie Zmartwychwstania Pańskiego i. Opis i historia katedry w Zamościu. Tomasza Apostoła elewacja fron. Zamość Katedra Zmartwychwstania Pańskiego i św.Tomasza Apostoła elewacja fron. Zamość Katedra Zmartwychwstania. Kolegiata pw Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła. Katedra w Zamościu czyli kościół Zmartwychwstania Pańskiego i Św. Tomasza Apostoła to dawna kolegiata, stojąca pomiędzy Rynkiem Wielkim a pałacem. Zamość. Katedra pw. Zmartwychwstania Pańskiego i Św. Tomasza. Zapraszam Cię na wirtualny spacer po Katedra Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła w Zamościu Lubelskie.

Zamość Katedra Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza.

Back to Ogród pokuty previous in gallery next in gallery. Back to top. mobile desktop. Powered by WPtouch Mobile Suite for WordPress. Tenże blog używa. Zamość: kolegiata Dziedzictwo eKAI. Zdjęcia katedry zmartwychwstania pańskiego i św. tomasza apostoła w zamościu​,jej dzieje,historia,przydatne informacje turystyczne. Intencje Mszy św. Parafia Katedralna Zmartwychwstania. Tomasza Apostoła w Zamościu Parafia św. Brata Alberta w 6 października ​niedziela – Katedra Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła w.


Warto zobaczyć katedra zmartwychwstania pańskiego i św. tomasza.

Katedra dawniej Kolegiata p w Zmartwychwstania Pańskiego i św Tomasza Apostoła jest jedną z najwspanialszych świątyń w polskiej architekturze nowożytnej. Katedra Zmartwychwstania Pańskiego i Św. Tomasza Apostoła. Katedra pw. Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła Zamość. Kolegiata została wybudowana w latach 1587 – 1598, według projektu włoskiego. Katedra w Zamościu Polskie Szlaki. Tomasza Apostoła w Zamościu Mapa Katedra Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Wnętrze katedry w Zamościu. Katedra w Zamościu. Zgłoś błąd. ×​. Katedra z mauzoleum Zamoyskich w Zamościu Szlak Green Velo. Fotoblog radoslaw.pl. Katedra Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła w Zamościu – renesansowy kościół na Starym Mieście w. Strona Główna Młodzieżowy Dom Kultury. Kresy woj. lubelskie Zamość Stare Miasto ul. Kolegiacka Katedra Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła kościoły, katedry.


Zamość Remont prezbiterium w Katedrze Zamojskiej.

Katedra Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła w Zamościu wybudowana została pod koniec XVI wieku, według projektu Bernardo Morando. Katedra Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła, ul. Katedra Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła w Zamościu – renesansowy kościół na Starym Mieście w Zamościu wzniesiony pod koniec XVI​. Katedra w Zamościu – Polskie Dzieje – Historia Polski w Internecie. Dziś transmisja mszy świętej z zamojskiej katedry. Radio Lublin Tagi: katedra zmartwychwstania pańskiego i św. tomasza apostoła w. Galeria: Groby Pańskie w zamojskich kościołach strona 10. Plik:Zamość, Katedra Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła 343238.jpg. Z pedii, wolnej encyklopedii. Przejdź do.


Zdjęcia: Zamość, województwo lubelskie, Katedra.

Galeria zdjęć miasta Zamość, woj. lubelskie. Atrakcje turystyczne, zabytki, ulice, pomniki, ciekawe miejsca. Plik:Zamość, Katedra Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza. Święcenia diakonatu w Katedrze Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła w Zamościu. Lila Pietrusiewicz 8 maja. Parafia Katedralna Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza. Św. Tomasz Apostoł. Łukasz Kot. Obraz Zmartwychwstania Pańskiego w ołtarzu głównym zamojskiej katedry Tomasza Apostoła otrzymało miasto Zamość w swoim herbie, nadanym przywilejem królewskim z 12 czerwca. Katedra Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła. Przechodzimy pod katedrę Zmartwychwstania Pańskiego i św Tomasza Apostoła​, jej majestatyczna już z oddali wieża przyciąga naszą uwagę.


Parafia Katedralna Zmartwychwstania Pańskiego i św.

Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła została zbudowana na przełomie XVI i XVII wieku w stylu późnego renesansu. 22 400 Zamość. Katedra Zamosc Imprezy Zamosc. Projektowano przeniesienie stolicy biskupstwa chełmskiego do Zamościa i podniesienie kolegiaty do godności katedry. Kolegiata ma bryłę dosyć. Zamość Katedra Zmartwychwstania Pańskiego. Atrakcje. Zamojska katedra nosi dwa wezwania Zmartwychwstania Pańskiego i św Tomasza Apostoła Dla tej katedry i miasta święty miał być kimś w rodzaju. Tomasza Apostoła miasto Zamość otrzymało w swoim herbie nadanym. Zamość katedra Lubelskie klimaty. Kup fototapetę Katedra Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła w Zamościu najwyższej jakości materiały, ekspresowa dostawa, 100%.


Katedra Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła w.

Katedra Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła to renesansowy obiekt sakralny zlokalizowany na Starym Mieście w Zamościu. Świątynia. Katedra Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła 4tour. Wspaniałą katedrę pw. Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła zaczęto budować w 1597 r., ale ukończono już po śmierci fundatora Jana. Zamojski symbol duchowości. Katedra i jej tajemnice. Noclegi. Parafia Katedralna w Zamościu. katedra zamosc. Parafia Katedralna Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła w Zamościu. Technologie: mCMS 2.2.

Fototapeta Katedra Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza.

Tygodniu 15 19.01.2018 w Katedrze Zmartwychwstania Pańskiego i św.​Tomasza Apostoła w Zamościu czyli Kolegiacie rozpoczęły się prace. Renesansowa katedra w Zamościu Turystyczne propozycje. 25 03 2017 Katedra Zamojska Katolickie Radio Zamość UWAGA: Dostępne są tylko godziny mszy św. na które można jeszcze zamówić intencje.


Zespół kościoła kolegiackiego ob. katedralnego pw.

Zmartwychwstania Pańskiego i Św. Tomasza Apostoła. Zamość kościół 1587 ​1598. photo. Zamojska katedra jest jedną z najwspanialszych świątyń. Kościół Zmartwychwstania Pańskiego i Św. Tomasza Apostoła. Katedra Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła w Zamościu. Zdjęcia Zamościa można wyszukiwać w galerii zdjęć wg kategorii.:ILG. Czytelnia: 18 listopada Katedra zamojska. Parafia Katedralna Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła w Zamościu.


Kościół Katedralny Parafia Katedralna Zmartwychwstania.

Katedra Zmartwychwstania Pańskiego i Św. Tomasza Apostoła otoczona jest murem z dzwonnicą, z której można podziwiać wspaniałą panoramę Zamościa. Katedra pw. Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła. Zamojska Katedra fotografia z marca 1940 roku. Data: 1952. komentarze: 0. Katedra Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła w Zamościu. Franciszkanów w Zamościu na Facebooku. Zaloguj się. Nie pamiętasz nazwy konta? Parafia Zmartwychwstania Pańskiego i Św. Tomasza Apostoła, Parafia​…. Przedmiotem niniejszej pracy jest przedstawienie historii zamojskiej Katedry pod wezwaniem Zmartwychwstania Pańskiego oraz św. Tomasza Apostoła. Ka. Katedra Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła, Zamość 102 stare zdjęcia. Tomasza Apostoła. Atrakcja turystyczna. Zbudowano: 1598.


...
Free and no ads
no need to download or install

Pino - logical board game which is based on tactics and strategy. In general this is a remix of chess, checkers and corners. The game develops imagination, concentration, teaches how to solve tasks, plan their own actions and of course to think logically. It does not matter how much pieces you have, the main thing is how they are placement!

online intellectual game →