Poprzednia

ⓘ Synagoga w Zamościu – synagoga znajdująca się na Starym Mieście w Zamościu przy ulicy Ludwika Zamenhofa 9, dawniej zwanej ulicą Żydowską. Jest najlepiej zachowa ..Synagoga w Zamościu
                                     

ⓘ Synagoga w Zamościu

Synagoga w Zamościu – synagoga znajdująca się na Starym Mieście w Zamościu przy ulicy Ludwika Zamenhofa 9, dawniej zwanej ulicą Żydowską. Jest najlepiej zachowaną późnorenesansową synagogą w Polsce.

                                     

1. Historia

Synagoga została zbudowana w latach 1610-1620, z inicjatywy Żydów sefardyjskich. W drugiej połowie XVII wieku, do ścian północnej oraz południowej dobudowano dwie przybudówki, mieszczące babińce. W XVIII wieku dodano przedsionek łączący synagogę z domem kahalnym.

Podczas II wojny światowej hitlerowcy zdewastowali synagogę i urządzili w niej warsztaty stolarskie. Po zakończeniu wojny w latach 1948-1950 przeprowadzono pierwsze prace remontowe, dzięki którym w 1958 roku przeznaczono budynek na Bibliotekę Miejską. Druga restauracja budowli była przeprowadzana w latach 1967-1972, podczas której odbudowano zniszczony przez Niemców babiniec północny oraz dokonano rekonstrukcji attyki, którą rozebrano jeszcze w XVIII wieku. W latach 1972-2005 w synagodze nie prowadzono żadnych poważniejszych prac renowacyjnych.

W marcu 2005 roku biblioteka została przeniesiona do nowej siedziby, a budynek odzyskała społeczność żydowska. Od tego czasu rozpoczęły się żmudne prace renowacyjne, prowadzone pod nadzorem Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego. Od maja 2005 roku do 2008 roku synagoga była udostępniona zwiedzającym.

Planuje się aby w synagodze mieściło się Muzeum Żydów Zamościa i Zamojszczyzny oraz lokalne centrum edukacyjne, zajmujące się organizacją m.in. imprez kulturalnych, wystaw, koncertów, prelekcji, warsztatów i innych. Pierwszą taką imprezą były III Zamojskie Spotkania Kultur, zorganizowana przez zamojski oddział Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego, która również opiekuje się bożnicą.

Wkrótce pojawił się również problem, związany ze sprzedaniem domu kahalnego oraz przedsionka prywatnym osobom. Poprzez to blokowane jest główne wejście, a zobaczenie kamiennego portalu jest nie do zrealizowania. Obecnie pozostało jeszcze wejście przez babiniec południowy.

W sierpniu 2006 roku nad wejściem do synagogi odsłonięto trzy tablice pamiątkowe, poświęcone Żydom z Zamościa, ufundowane przez Izraelską Organizację Żydów Zamościa, Okolic i ich Potomków. Na uroczystościach byli obecni prezydent miasta Marcin Zamoyski, ambasador Izraela Dawid Peleg, dawni i obecni mieszkańcy Zamościa.

W dniach od 20 czerwca do 20 sierpnia 2006 roku w synagodze prezentowana była słynna wystawa "Ideal City - Invisible Cities", podczas której można było podziwiać rzeźbę Pedro Cabrity Reisa, freski Davida Tremletta oraz "Dywan" Katarzyny Józefowicz.

W sierpniu 2006 roku ukończono pierwszy etap prac przygotowawczych polegający na opracowaniu dokumentacji projektowej. Uzyskano również pozwolenie na rozpoczęcie kompleksowych prac remontowych. W działania na rzecz renowacji synagogi przyłączyły się władze lokalne, wojewódzki konserwator zabytków, Ziomkostwo Żydów Zamojskich oraz liczne organizacje pozarządowe.

14 marca 2008 roku decyzją Komitetu Monitorującego dla Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego projekt "Rewitalizacja renesansowej synagogi w Zamościu na potrzeby Szlaku Chasydzkiego oraz lokalnej społeczności" został zakwalifikowany na podstawową listę projektów rekomendowanych do dofinansowania.

25 marca 2008 roku Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego otrzymała grant od Samuel H. Kress Foundation oraz World Monuments Fund® Kress Foundation European Preservation Program na przeprowadzenie renowacji części fundamentów synagogi. Prace rozpoczęły się pod koniec marca, zaś zakończyły w czerwcu tego samego roku.

W lipcu 2009 roku rozpoczęto gruntowne prace remontowe dzięki dofinansowaniu ze wspomnianych źródeł Mechanizm Finansowy EOG i NMF. Po ich zakończeniu, 5 kwietnia 2011 roku odbyło się uroczyste otwarcie nowego Centrum "Synagoga" z Multimedialnym Muzeum Żydów Zamościa i Okolic oraz punktem informacyjno-kulturalnym Szlaku Chasydzkiego.

Synagoga została wpisana do krajowego rejestru zabytków nieruchomych pod numerem kl.V-Oa/38/56 w dniu 26 maja 1956 oraz A/306 z 31 marca 1967.

                                     

2. Architektura

Murowany budynek synagogi wzniesiono na planie kwadratu, w stylu polskiego, późnego renesansu. Po dobudowaniu babińców, plan przybrał formę prostokąta o wymiarach 11.6 na 12.2 metra. Budynek centralny wieńczy grzebieniasta attyka, zasłaniająca tzw. dach pogrążony.

W obniżonej w stosunku do ulicy, głównej sali modlitewnej, prowadzi oryginalny, kamienny renesansowy portal. W jej wnętrzach, na ścianie wschodniej zachował się pochodzący z pierwszej połowy XVII wieku, późnorenesansowy Aron ha-kodesz. Na ścianach i sklepieniach bogata stiukowa i sztukateryjna dekoracja z cennymi rozetami i malowidłami, na których widać inskrypcje w języku hebrajskim oraz wystylizowane Drzewo Życia.

Sklepienia udekorowano tzw. typem kalisko-lubelskim, czyli takim samym jak sklepienia nawy głównej katedry Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła w Zamościu. Babińce otwarte na salę główną kilkoma, okratowanymi oknami.

Do dnia dzisiejszego nie zachowała się stylizowana, altanowa, kuta bima zwieńczona koroną na Torę. Została ufundowana przez Samuela Barzela w 1787 roku. Oprócz bimy w synagodze znajdował się bardzo bogaty ruchomy sprzęt liturgiczny oraz dekoracje m.in. dziewięcioramienna chanukija, puszki bractwa pogrzebowego, ozdobne świeczniki z orłami, pozłacane, srebrne korony, hafty synagogalne z pierwszej połowy XVIII wieku oraz inne. Na sufitach wiszą wielkie zrekonstruowane żyrandole.

Użytkownicy również szukali:

fodż, stare miasto zamość zwiedzanie, zamo, Synagoga, synagoga, zamo atrakcje, muzeum zamojskie, architektura zamocia, zabytki zamojszczyzny, starym, miecie, fod, zamociu, stare, miasto, zwiedzanie, muzeum, zamojskie, architektura, zamocia, zabytki, zamojszczyzny, atrakcje, Zamociu, Synagoga w Zamociu, synagoga na starym miecie w zamociu, stare miasto zamo zwiedzanie, synagoga w zamościu, architektura w zamościu. synagoga w zamościu,

...

Wielojęzycznym słowniku

Tłumaczenie

Zamość atrakcje.

Synagoga w Zamościu Lubelskie Travel. Zamość jest znane z wielu interesujących miejsc takich jak Zamosc Synagogue. Wybierz i znajdź super niskie ceny rezerwacji hoteli w pobliżu. Fodż. Zamość synagoga, biblioteka 6868662088 oficjalne archiwum. W zamojskiej synagodze po raz pierwszy od II wojny światowej odbędzie się ceremonia bar micwy. Ceremonia została zorganizowana przez pochodzących z​. Zamość. Synagoga w Zamościu Nowym Mieście, Zamość, ul. Gminna 32. Synagoga i Mykwa Zamość. Od 35 zł. Previous. Next. ul. Zamenhoffa 5. Zamość. Opis. Synagoga wybudowana w latach 1610 20 jest cennym zabytkiem po.


Muzeum zamojskie.

Synagoga w Zamościu Biblioteka Multimedialna. Synagoga w Zamościu została wybudowana w roku 1620. Jest to prostokątny obiekt w stylu późnego renesansu. Synagoga składa się z. Architektura zamościa. ZAMOŚĆ SYNAGOGA RATUSZ HERB MAPKA UNESCO. Jeden z nielicznie zachowanych przykładów synagog na Lubelszczyźnie. Wyjątkowo cenny przykład późnorenesansowej bożnicy z pocz. XVII w., z. Stare miasto zamość zwiedzanie. Trudne dziedzictwo wielokulturowości. zamość i Biblioteka Nauki. Odrestaurowana, zabytkowa synagoga otwarta została uroczyście we wtorek w Zamościu. Budynek pomieści ośrodek kultury będzie też służył.


Architektura: synagoga w Zamościu architektura: Synagoga w.

Od 1 lipca w Centrum Synagoga Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego w Zamościu można oglądać wystawę zatytułowaną Moi. Centrum Synagoga Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego. Synagoga w Zamościu Nowym Mieście to synagoga znajdująca się w Zamościu, na Nowym Mieście zwanym dawniej Nową Osadą, przy ulicy Gminnej.

Synagoga w Zamościu Zamość, Polska opinie Tripadvisor.

Synagoga zamość. synagoga zamość. Back to post Szlak Turystyczny czemierniki uchanie. Posted on 15 stycznia 2015 by admin. Bookmark the permalink. Synagoga, Zamość. Wielkie postacie w historii Żydów Zamościa i Zamojszczyzny Mgr Weronika Litwin FODŻ, Rewitalizacja synagogi w Zamościu – prace. Synagoga w Zamościu nominowana Biłgoraj. Dobrym przy kładem jest tu modernizacja synagogi staromiejskiej w Zamościu, która przekształcona została na centrum Synagoga, punkt informacji turystycznej. Synagoga w Zamościu –. Synagoga znajdująca się na Starym Mieście w Zamościu przy ulicy Ludwika W XVIII wieku dodano przedsionek łączący synagogę z domem kahalnym.


Zamojska synagoga na Szlaku Chasydzkim 2011 Zamość onLine.

Budynek dawnej zamojskiej mykwy z XVIII w. stoi przy ul.Zamenhofa 5. pedia podaje, iż jeszcze niedawno mieścił się w nim klub jazzowy. Synagoga w Zamościu opis, cennik, zwiedzanie info turystyczne. Synagoga. Synagoga była centrum dzielnicy żydowskiej. Powstała w 1610 roku w którym mieści się multimedialne Muzeum Historii Żydów Zamościa i Okolic,. Zamojska synagoga zaprasza na wystawę Katolickie Radio Zamość. W styczniu 2005 roku, w momencie przejęcia synagogi zamojskiej przez Fundację Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, obiekt znajdował się w stanie grożącym.


Synagoga w Zamościu – W Zamościu.

Synagoga w Zamościu – synagoga znajdująca się na Starym Mieście w Zamościu przy ulicy Ludwika Zamenhofa 9, dawniej zwanej ulicą Żydowską. Synagoga w Zamościu Zaplanuj swój wyjazd z. Ul. Pereca 14 tel. 84 639 00 54 e mail: zamosc@ sc. SYNAGOGI STAROMIEJSKIEJ W ZAMOŚCIU Archiwum. Galeria zdjęć miasta Zamość, woj. lubelskie. Atrakcje turystyczne, zabytki, ulice, pomniki, ciekawe miejsca.


Tunel i bitwa o skarby.

Synagoga w Zamościu. Autor: Autor nieznany. Temat i słowa kluczowe: Centrum Syngoga synagoga społeczność żydowska Zamość. Synagoga w Zamościu otwarta dla zwiedzających. Obowiązują. Synagoga w Zamościu. Synagoga zamojska powstała w 1. połowie XVII wieku. Świątynia składa się z wysokiej głównej sali modlitw oraz dwóch niższych sal. Synagoga i Mykwa Zamość Infoturystyka. Centrum Synagoga Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, Zamość. 1503 osoby lubią to 3 osoby mówią o tym 261 użytkowników tu było. Centrum. Zamość: Nowa wystawa w Synagodze Kronika Tygodnia. W 1863 do synagogi zakupiono 5 litografowanych modlitw Hanossen Jeszua w trzech językach. Jan Sas Zubrzycki W Zamościu bóżnica.


Fundusze unijne. Synagoga zwabi turystów do Zamościa? Lublin.

Obecny budynek synagogi powstał w latach 1610–1618 lub 1620. Został wzniesiony w stylu manierystycznym, z charakterystycznymi dla tego okresu. SYNAGOGA STAROMIEJSKA Zamościopedia. 5 kwietnia nastąpi uroczyste otwarcie Centrum Synagoga w renesansowej synagodze na Starym Mieście w Zamościu, która odzyskała dawny. Synagoga w Zamościu Geocaching Opencaching Polska. Synagoga w Zamościu opis atrakcji. Zakładając swoje miasto Jan Zamoyski założył, że będzie ono otwarte dla przedstawicieli wszystkich narodowości i. Wspomnienia ocalonych z zagłady w zamojskiej Synagodze. W Centrum Synagoga Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego prezentowana jest wystawa Moi żydowscy rodzice moi polscy rodzice.


Zabytkowa synagoga w Zamościu otwarta. Będzie tam ośrodek kultury.

Jeśli planujesz zobaczyć Synagoga w Zamościu i szukasz noclegu, możemy polecić Ci najkorzystniejsze noclegi w pobliżu Synagogi w Zamościu. Rewitalizacja synagogi w Zamościu. Synagoga w Zamościu, Zamość: zobacz recenzje, artykuły i zdjęcia dotyczące Synagoga w Zamościu w serwisie Tripadvisor w Zamościu, Polska. Dziewięć wyjątkowych synagog w Polsce Artykuł. Zamojska synagoga widok z ulicy Pere 1955 1960. Babiniec zamojskiej synagogi. 1960 1965. Synagoga w Zamościu, ul. Zamenhofa 9, 1965. Synagoga. Centrum Synagoga Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego. Judaika Rewitalizacja Renesansowej Synagogi w Zamosciu MIĘKKA Oprawa Stron 30 Spójrz na inne moje oferty. POKAŻUKRYJ OPIS. Podziel się.

Synagoga Zamość pow. zamojski Tradytor forum.

Synagoga została wzniesiona w latach 1610 1620, na wniosek gminy Żydów sefardyjskich, zamieszkujących Zamość. Budowla,charakterystyczna dla stylu. Synagoga Informacja Turystyczna Zamość. Znajdź online hotele w Polsce niedaleko: Synagoga w Zamościu. Doskonała dostępność i wspaniałe ceny. Rezerwuj online, płać w hotelu. Brak dodatkowych​.


Zamość Dawna synagoga XVII w. Atrakcje turystyczne Zamościa.

Dnia 22 listopada 2018 r. o godzinie 18.00 w Centrum,Synagoga Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego w Zamościu premierę miał spektakl czytany na. Rewitalizacja renesansowej synagogi w Zamościu na potrzeby. Kornela Makuszyńskiego w Zamościu przemówili dzisiaj 27 stycznia świadkowie i ocaleni z Holokaustu. W Centrum Synagoga Fundacji. Synagoga w Zamościu odzyskała blask.pl. W Zamościu istniała ulica Żydowska obecnie Zamenhofa, przy której znajdowała się wspomniana wyżej synagoga, a także: dom nauki, mykwa oraz szpital.


Kategoria:Synagogi w Zamościu – pedia, wolna encyklopedia.

Jedną z pamiątek po licznej niegdyś w Zamościu społeczności żydowskiej jest obszerna, renesansowa synagoga dawna Bożnica,. Judaika Rewitalizacja Renesansowej Synagogi w Zamosciu. Budynek powstał z inicjatywy sprowadzonych tu przez Zamoyskich Żydów sefardyjskich. Do 1588 roku Zamość korzystał z zakazu osiedlania. Renesans Lubelski synagoga zamość. Informacje o ZAMOŚĆ SYNAGOGA RATUSZ HERB MAPKA UNESCO 9246271291 w archiwum Allegro. Data zakończenia. Synagoga w Zamościu Zamość. Zdjęcie nr 79 180. Centrum Synagoga to muzeum i nowoczesny ośrodek kultury działający w gmachu renesansowej synagogi w Zamościu, odrestaurowanej przez Fundację.


...
Free and no ads
no need to download or install

Pino - logical board game which is based on tactics and strategy. In general this is a remix of chess, checkers and corners. The game develops imagination, concentration, teaches how to solve tasks, plan their own actions and of course to think logically. It does not matter how much pieces you have, the main thing is how they are placement!

online intellectual game →