Poprzednia

ⓘ Synagoga w Szczebrzeszynie – główna synagoga gminy żydowskiej w Szczebrzeszynie, znajdująca się na zachód od rynku, przy ulicy Sądowej. Synagoga została zbudowa ..Synagoga w Szczebrzeszynie
                                     

ⓘ Synagoga w Szczebrzeszynie

Synagoga w Szczebrzeszynie – główna synagoga gminy żydowskiej w Szczebrzeszynie, znajdująca się na zachód od rynku, przy ulicy Sądowej.

Synagoga została zbudowana na początku XVII wieku, na miejscu starej synagogi. W 1648 roku została spalona przez Kozaków podczas oblężenia twierdzy Zamość, lecz w 1659 roku gruntownie ją wyremontowano. W XVIII wieku, została częściowo przebudowana. Podczas II wojny światowej, w 1940 roku hitlerowcy spalili synagogę. Po wojnie w 1946 roku runęły sklepienia budowli, lecz w latach 1957-1963 została gruntownie odbudowana i od 1965 roku przeznaczona na Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury, który znajduje się w niej do dnia dzisiejszego. W najbliższym czasie synagoga zostanie przekazana warszawskiej gminie żydowskiej.

Murowany budynek synagogi wzniesiono na planie prostokąta z dobudówkami, w stylu późnorenesansowym. Od strony południowej i północnej znajdują się parterowy dobudówki w których znajdują się babińce. Od strony zachodniej znajduje się piętrowa przybudówka, w której na parterze znajdował się przedsionek i sala obrad, na piętrze babiniec. Cały budynek jest przykryty pięknie zrekonstruowany polskim dachem łamanym. Wejście do prostokątnej i obniżonej sali modlitw prowadzi z przedsionku przez renesansowy, prosty, kamienny portal.

Wewnątrz sali głównej zachowała się oprawa Aron ha-kodesz, nad którym znajduje się wykuty hebrajski tekst psalmu Stawiam Pana przed sobą zawsze ". Cała sala główna posiada sklepienie klasztorne z lunetami. Ściany dawniej były zdobione pięknymi polichromiami i sztukateriami, na ścianie zachodniej i północnej zachowały się symbole lewitów czyli dzban i misa, na południowej menora oraz owoc granatu - symbol Ziemi Obiecanej. Zachował się również szeroki ozdobny pas z pilastrowymi wnękami arkadowymi poniżej okien, zwieńczony profilowanym gzymsem.

Na frontowej ścianie synagogi znajduje się kamienna tablica informująca w trzech językach: polskim, hebrajskim i jidisz, o historii i wcześniejszym przeznaczeniu budynku.

W latach 2009-2010 synagoga przeszła remont, odnowiona została elewacja i wymienione instalacje, wycięto też rosnące w pobliżu drzewa, robiąc miejsce na parking. W czasie remontu budynek został przemalowany na kolor różowy.

Użytkownicy również szukali:

cerkiew szczebrzeszyn, szczebrzeszyn synagoga zwiedzanie, Synagoga, synagoga, Szczebrzeszynie, cerkiew, zwiedzanie, szczebrzeszyn, cerkiew szczebrzeszyn, Synagoga w Szczebrzeszynie, szczebrzeszyn synagoga zwiedzanie, synagoga w szczebrzeszynie,

...

Wielojęzycznym słowniku

Tłumaczenie

Szczebrzeszyn cmentarz żydowski Zapomniane cmentarze.

Zygmunta Klukowskiego, ul. Zamojska 29: wystawa. Miejski Dom Kultury w Szczebrzeszynie, ul. Sądowa 3. Rynek Wodny w Zamościu Synagoga w Zamościu. Szczebrzeszyn Synagoga.pl. Synagoga w Szczebrzeszynie – główna synagoga gminy żydowskiej w Szczebrzeszynie, znajdująca się na zachód od rynku, przy ulicy Sądowej. Synagoga została zbudowana na początku XVII wieku, na miejscu starej synagogi. Synagoga w Szczebrzeszynie Szczebrzeszyn, msze, godziny mszy. Posiada on środki finansowe na ten cel. Pochodzą z rekompensaty za budynek synagogi w Szczebrzeszynie zarządza nią UM – red. Szczebrzeszyn: synagoga Dziedzictwo eKAI. Synagoga w Szczebrzeszynie płonęła dwa razy. Pierwszy raz spalili ją w XVII wieku kozacy Chmielnickiego. Ponowną pożogę przynieśli. Synagoga Szczebrzeszyn pow. zamojski Tradytor forum. Dawna synagoga w Szczebrzeszynie, Roztocze. Żydzi Szczebrzescy zajmowali się handlem przyprawami i wonnymi korzeniami. Autor: agro.


Synagoga z XVII wieku w Szczebrzeszynie Szlak Green Velo.

Stara Synagoga w Szczebrzeszynie – nieistniejąca obecnie, pierwsza, drewniana bożnica w Szczebrzeszynie zbudowana w 1584 roku. Na początku XVII wieku. Szlakiem roztoczańskich judaików. W Szczebrzeszynie. Szczebrzeszyn – synagoga. Pierwszą synagogę w Szczebrzeszynie wzniesiono najprawdopodobniej pod koniec XV wieku. Z treści przywileju wynika, że była. Szczebrzeszyn Dawna synagoga. Atrakcje turystyczne. Powstała pierwsza synagoga, zniszczona podczas powstania Chmielnickiego, kiedy to Kozacy wymordowali większość miejscowych Żydów. Wykaz osiedli.


Burmistrz Szczebrzeszyna uważa, że kirkutem powinna zająć się.

Ruiny szczebrzeskiej synagogi w 1951 r. 1951 Pochód 1 majowy ulicą zamojską w Szcz 1950 1955 Szczebrzeska synagoga po wojnie, prze 1950 1955. Synagoga w Szczebrzeszynie Roztocze Wita. K. ▻ Kościoły w Szczebrzeszynie‎ 1 kategoria. Strony w kategorii w Szczebrzeszynie. S. Stara Synagoga w Szczebrzeszynie Synagoga w Szczebrzeszynie. Synagoga w Szczebrzeszynie Szczebrzeszyn Nasze Miasto. Oblatów Łuków: Muzeum Regionalne stała ekspozycja paleontologiczna Nowy Gaj: Muzeum Minerałów Młyn Hipolit Szczebrzeszyn: Muzeum Skarbów​.

Synagoga i kirkut w Szczebrzeszynie opis, cennik, zwiedzanie.

Zdjęcie o Stara synagoga w Szczebrzeszynie, województwo lubelskie, Polska Obecnie galeria sztuki i centrum społecznościowe. Obraz złożonej z galeria,. Synagoga W Szczebrzeszynie Fakty w. Rodzaj: synagoga Chronologia: pocz. XVII w. Forma ochrony: rejestr zabytków Adres: Sądowa, Szczebrzeszyn Lokalizacja: woj. lubelskie, pow. zamojski,. Synagoga MDK Szczebrzeszyn. Gmina Szczebrzeszyn. Gmina Szczebrzeszyn. Pomnik chrząszcza. Synagoga z pocz. XVII w. Cerkiew prawosławna pw. Zaśnięcia NMP. 26 marca 2015. Szczebrzeszyn zdjęcia. Z powstaniem gminy żydowskiej w Szczebrzeszynie XV w., wiąże się wzniesienie tu synagogi i założenie cmentarza. Liczna i bogata gmina żydowska chciała.


Galeria zdjęć fotografia: SZCZEBRZESZYN SYNAGOGA.

Synagoga w Szczebrzeszynie to jedna z najsatrszych świątyń żydowskich w Polsce. Pierwsza synagoga w tym miejscu powstała już w XVI wieku, o czym. Synagoga w Szczebrzeszynie Polskie Szlaki. Synagoga w Szczebrzeszynie Szczebrzeszyn. Zdjęcia miasta Szczebrzeszyn można wyszukiwać w galerii zdjęć wg kategorii lub frazy. Stara Synagoga w Szczebrzeszynie – pedia:Strona główna. Izbicę, Zamość, Szczebrzeszyn i Biłgoraj. Synagoga Duża Wzniesiona w połowie XVII w. W środkowej części znajduje się murowana bima,. Rekonstrukcja polichromii synagogi w Gwoźdźcu. Postanowiłam wysłać mu w maszynopisie pracę Szczebrzeszyn. oraz prezentowany poniżej, w którym zawarł opis synagogi z czasów jej.


Synagoga w Łęcznej Powiat Łęczyński a.

Synagoga z XVII wieku w Szczebrzeszynie. Zabytki mniejszości etnicznych. 1 5. Województwo: Lubelskie. Królestwo: Roztocze. Odległość od Green Velo. Szczebrzeszyn Kawęczynek Zespół Lubelskich Parków. Pierwsza synagoga w Szczebrzeszynie powstała na początku XVII w. W trakcie powstania Chmielnickiego została ona spalona 1648. W 1659.


Szczebrzeszyn przypomina o wielokulturowej tradycji miasta Wprost.

Obecność społeczności żydowskiej w Szczebrzeszynie datowana jest od XV w., a pierwszy drewniany budynek synagogi stanął tu w XVI w. W 1584 r. Szczebrzeszyn Galeria Ewy. Synagoga Zabytki i atrakcje turystyczne Turystyka i rekreacja Miejski Dom Kultury w Szczebrzeszynie aktualności i wydarzenia kulturalne w. Miejski Dom Kultury d. synagoga, ul. Sądowa, Szczebrzeszyn. Cerkiew Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy w Szczebrzeszynie. – obecnie budynki dawnych synagog zachowały się w Szczebrzeszynie XVII w.


Historia naszej szkoły Historia szkoły PSM Szczebrzeszyn.

Na szczęście ocalała i służy wiernym oraz turystom. Cerkiew i Synagoga w Szczebrzeszynie są pomnikami trzech narodów, które tu dawniej zgodnie współżyły. Rodzina Farber ze Szczebrzeszyna Niecodziennik Biblioteczny. Synagoga W Szczebrzeszynie informacje, zdjęcia, materiały video. Czytaj więcej na temat Synagoga W Szczebrzeszynie w.


Dawna synagoga w Szczebrzeszynie, Roztocze. Żydzi Agro Travel.

Kiedy w Szczebrzeszynie osiedlili się Żydzi tak dokładnie nie wiadomo, pierwsze dokumenty pochodzą z początku XVI wieku. Na początku XX stulecia stanowili. Adres Festiwal Stolica Języka Polskiego. Synagoga w Szczebrzeszynie Synagogue in Szczebrzeszyn. 23 Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego. Szczebrzeszyn: synagoga. Synagoga zbudowana została w XVI w. Spalono ją w czasie wojen z Chmielnickim w latach 1648 1649. Nowa synagoga.

ABC o Szczebrzeszynie Rafał Bil.

Centrum Synagoga Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego Urodzony i mieszkający w Szczebrzeszynie malarz potrafi bowiem w. Projekt Bima Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Przed II wojną światową Szczebrzeszyn był miastem gdzie obok siebie, zgodnie żyli Polacy, Żydzi i wyznawcy prawosławia. Pierwsi Żydzi pojawili się tut. Szczebrzeszyn: Historia społeczności Wirtualny Sztetl. SYNAGOGI W POLSCE SZCZEBRZESZYN. Roztocze Zachodnie. Synagoga przed renowacją. STP63509.jpg.


Synagoga Szczebrzeszyn – portal dla turystów.

Jan Zamoyski jako właściciel Szczebrzeszyna w 1659 roku zezwolił na wybudowanie nowej synagogi, która po zawirowaniach wojennych stoi do. Synagoga w Szczebrzeszynie Roztocze Polskie Krajobrazy. Cerkiew obok kościoła katolickiego i synagogi w Szczebrzeszynie są pomnikami trzech narodów, które tu dawniej zgodnie współżyły. Zawsze. Synagoga w Szczebrzeszynie lub. Jan Zamoyski ostatni właściciel Szczebrzeszyna w 1659 r. zezwala na wybudowanie nowej synagogi w tym samym miejscu. Zbudowana w stylu renesansowym. Szczebrzeszyn – Zacisze Guciów. Siedzibą szkoły była synagoga żydowska. roku powstała Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia w Szczebrzeszynie, jako samodzielna jednostka budżetowa. Szczebrzeszyński Park Krajobrazowy Gmina Sułów. Synagoga zbudowana w malowniczym Szczebrzeszynie, na Roztoczu Zachodnim nad rzeką Wieprz. Późnorenesansowa, z początku XVII wieku, została.


Synagoga w szczebrzeszynie – Pols.

Pełna informacja o Synagoga w Szczebrzeszyn, Sądowa 3, 22 460 Szczebrzeszyn, Polska.Adres, numer telefonu, faks, kod pocztowy, adres strony​. Dziedzictwo kulturowe Roztocza a możliwość kreowania produktów. Można było je zobaczyć na wystawie w szczebrzeszyńskiej synagodze. Lektura Żydzi mieszkali w Szczebrzeszynie jeszcze przed początkiem XVI w., kiedy to. Wystawa w synagodze Zamość. Przed Synagogą w Szczebrzeszynie poustawiano najróżniejsze, wykonane w drewnie figury chrząszczy. Robi to.


...
Free and no ads
no need to download or install

Pino - logical board game which is based on tactics and strategy. In general this is a remix of chess, checkers and corners. The game develops imagination, concentration, teaches how to solve tasks, plan their own actions and of course to think logically. It does not matter how much pieces you have, the main thing is how they are placement!

online intellectual game →