Poprzednia

ⓘ Wielka Synagoga we Włodawie – synagoga znajdująca się we Włodawie, przy ulicy Czerwonego Krzyża 7. Wraz z dwiema innymi, sąsiadującymi ze sobą, bardzo dobrze za ..Wielka Synagoga we Włodawie
                                     

ⓘ Wielka Synagoga we Włodawie

Wielka Synagoga we Włodawie – synagoga znajdująca się we Włodawie, przy ulicy Czerwonego Krzyża 7.

Wraz z dwiema innymi, sąsiadującymi ze sobą, bardzo dobrze zachowanymi synagogami, tworzy unikatowy jak na te tereny zespół synagogalny.

                                     

1. Historia

Synagoga została zbudowana w latach 1764-1774, prawdopodobnie według projektu Pawła Antoniego Fontany, na miejscu starej, drewnianej synagogi. Część funduszy na jej budowę przeznaczyła rodzina Czartoryskich. W drugiej połowie XIX wieku do synagogi dobudowano drugą kondygnację nad przedsionkiem oraz dwa narożne alkierze.

Podczas I wojny światowej synagoga i całej jej wnętrze spłonęło. Począwszy od czasu zakończenia wojny rozpoczęto remont oraz rekonstrukcje wnętrza. Po 1920 roku wykonano na nowo całą wewnętrzną stolarkę, a w 1936 roku ukończono nowy Aron ha-kodesz.

Podczas II wojny światowej hitlerowcy zdewastowali synagogę i urządzili w niej magazyn sprzętu wojskowego. Po zakończeniu wojny do 1970 roku nadal służyła jako magazyn. W latach 80. przeprowadzono rozległe prace remontowe i konserwacyjne.

Od 1983 roku w synagodze mieści się Muzeum – Zespół Synagogalny we Włodawie dawniej Muzeum Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego, ze stałą wystawą poświęconą historii i kulturze polskich i włodawskich Żydów. Do najciekawszych eksponatów można zaliczyć: pochodzące z drugiej polowy XIX wieku zwoje Tory, XIX-wieczne rimonim, jady, mezuzy, korony na Torę, chanukije, tefiliny, tałesy, balsaminki czy szofary. Część eksponatów została podarowana przez Jakuba Friedmanna z Australii.

Na piętrze, w dawnym chederze i równocześnie mieszkaniu nauczyciela została urządzona stała ekspozycja "W pokoju mełameda”, gdzie zgromadzono sprzęty codziennego użytku oraz księgi religijne. Zachował się również piec, tzw. koza.

                                     

2. Architektura

Murowany z cegły na zaprawie wapiennej, otynkowany i orientowany budynek synagogi wzniesiono na planie prostokąta o wymiarach 26 na 30.6 metrów i kubaturze 8500 m³, w stylu późnobarokowym. Do głównej bryły budynku, przykrytej łamanym dachem, przylegają dwie parterowe przybudówki o wymiarach 19.6 na 5.6 metrów, zwieńczone grzebieniastą attyką, pierwotnie mieszczące babińce. Attyka składa się z czterech jednakowych segmentów rozdzielonych impostami z wazonami na osiach pilastrów, a jej podstawa zdobiona jest prostokątnymi płycinami.

Od strony fasady, po obu stronach budynku znajdują się dwa osobne, dobudowane w drugiej połowie XIX wieku, piętrowe alkierze na planie kwadratu o wymiarach 5.9 na 5.7 metrów, na podmurówce, podtrzymywane arkadami i nakryte osobnym zadaszeniem. Gurty podłuczy arkad spływają na półkolumny toskańskie dostawione do filarów arkad. Druga kondygnacja alkierzy jest 2-osiowa, rozczłonkowana pilastrami z cokołem i gzymsem wieńczącym. Elewacja sali głównej od strony wschodniej jest analogiczna do jej strony północnej i południowej. Wszystkie naroża budynku są zaokrąglone. Część środkowa jest podpiwniczona wymiary: 6 na 5.25 na 2.35 m. Za czasów funkcjonowania gminy wyznaniowej była to przestrzeń przeznaczona na genizę.

Do budynku prowadzą wykonane współcześnie dwuskrzydłowe drzwi. Wewnątrz, z zachodniej strony, położony jest obszerny przedsionek, nad którym znajduje się kolejny niegdysiejszy babiniec. Parter przedsionka jest pięcioosiowy, z cokołem i gzymsem kordonowym. Druga kondygnacja nad przedsionkiem jest trójosiowa. Główna sala modlitewna o wymiarach 16.5 na 18.3 i wysokości 10.5 metrów zagłębiona jest około 10 centymetrów w stosunku do poziomu przedsionka. Przykryta jest wspartym na czterech kolumnach jońskich dziewięciopolowym sklepieniem kolebkowo-krzyżowym z lunetami. Na zwornikach pól sklepienia zachowały się czterolistne medaliony w profilowanych stiukowych obramieniach. Pochodzą one z XVIII wieku i pokryte są symbolami święta Sukkot, roślinnymi, symbolami orła, jelenia oraz walczącego bociana.

Kolumny stoją na wysokich cokołach, ich bazy złożone są z dwóch wałków i dwóch rowków, zaś poniżej stylizowanej jońskiej głowicy z ośmioma wolutami znajduje się wałek wypukły z listewką. Nad głowicami kolumn – trójczłonowe imposty. Między kolumnami znajdowała się niegdyś dwuwejściowa bima otoczona murowaną balustradą. W 2004 roku wykonano jej rekonstrukcję na podstawie przedwojennych fotografii, nie jest ona jednak stałym elementem wystroju wnętrza.

Otwór wejściowy z przedsionka oraz okna w sali męskiej są rozglifione. Z otworów okiennych zwieszają się w dół modelowane w tynku sznury zakończone frędzlami. Babińce z salą główną łączą małe przeźrocza. Podłoga z desek pochodzi z czasów współczesnych.

                                     

2.1. Architektura Aron ha-kodesz

Na ścianie wschodniej zachował się neobarokowy stiukowy Aron ha-kodesz z polichromiami z 1936 roku, będący jednym z najlepiej zachowanych w Polsce.

W jego centralnej części znajduje się wnęka, zamykająca żelazną, misternie kutą kratą pomieszczenia na rodały. W części szczytowej znajdują się dwa gryfy w roli cherubów, symbolicznie adorujące tablice Dekalogu, które w rzeczywistości są oryginalnie wykonanymi dwoma świetlikami, zwieńczonymi koroną z napisem "korona Tory ”.

W środkowej części znajduje się płaskorzeźbiona menora. Napis umieszczony nad nią głosi: "Skłonię się ku świętemu przybytkowi Twemu w bojaźni przed Tobą ” Ps 5.8, a napis poniżej: "I przyjdzie dla Syjonu zbawca, rychło, jeszcze za dni naszych, amen ”. Po prawej stronie znajdują się dłonie kapłańskie w geście błogosławieństwa, a po lewej kosz z owocami, symbolizujący święto Szawuot. Gzyms oddzielający dolną i środkowa kondygnację ozdobiony jest napisem zawierającym datę 1936, czyli rok ukończenia budowy nowego Aron ha-kodesz po pożarze.

W najniższej części, po obu stronach wnęki, znajdują się przedstawienia instrumentów muzycznych z tekstami pochodzącymi z Psalmu 150: "Chwalcie Go dźwiękiem rogu, chwalcie Go na harfie i lirze ” oraz "Chwalcie Go bębnem i tańcem, chwalcie Go na strunach i fletniach ”. Całość szafy ołtarzowej oflankowana jest dwoma pilastrami przyściennymi, których dekoracje stanowią polichromowane menory, Gwiazdy Dawida i wić roślinna w lustrzanym odbiciu. Do dnia dzisiejszego zachowały się również siedmiostopniowe betonowe schodki prowadzące do Aron ha-kodesz.

Użytkownicy również szukali:

włodawa synagoga zwiedzanie, wodawa, Synagoga, synagoga, zwiedzanie, rzeczpospolita wodawska, wodawa zwiedzanie, wodawa zamek, muzeum wodawa dyrektor, wodawa opis miasta, rzeczpospolita, wodawa synagoga zwiedzanie, wodawska, muzeum, dyrektor, festiwal, trzech, kultur, opis, miasta, Wielka, zamek, Wodawie, Wielka Synagoga we Wodawie, festiwal trzech kultur wodawa 2020, festiwal trzech kultur wodawa, wielka synagoga we włodawie, architektura we włodawie. wielka synagoga we włodawie,

...

Wielojęzycznym słowniku

Tłumaczenie

Muzeum włodawa dyrektor.

Muzeum Zespół Synagogalny we Włodawie Informacje Facebook. Który oprócz Wielkiej Synagogi hebr. bet ha kneset tworzą mała i nowa synagoga hebr. bet ha midrasz, przedstawiono historię włodawskiego sztetlu,. Festiwal trzech kultur włodawa 2020. Wielka Synagoga artykuły Włodawa Nasze Miasto. Opracowanie projektu oraz wykonanie rekonstrukcji bimy wraz z jej wyposażeniem w Wielkiej Synagodze we Włodawie. Data publikacji:. Włodawa opis miasta. 01281.Włodawa Wielka Synagoga Skuterem po Polsce. Po spektaklu dzieci poszły do Muzeum Pojezierza Łęczyńsko – Włodawskiego mieszczące się w Wielkiej Synagodze Włodawskiej.


Rzeczpospolita włodawska.

Trzy kultury we Włodawie Wirtualny Chełm. Wielka synagoga we Włodawie została wybudowana w 1764 roku, w stylu późnobarokowym, częściowo z fundacji rodziny Czartoryskich. Włodawa synagoga zwiedzanie. Muzeum Zespół Synagogalny we Włodawie. Koncerty Wielka Synagoga we Włodawie. Zapisz się do informatora i nie przegap koncertu. Włodawa zwiedzanie. Baza konkurencyjności Opracowanie projektu oraz wykonanie. Układ architektoniczny włodawskiej synagogi nie odbiega od innych bóżnic typowych dla czasu jej powstania. Utrzymana w stylu późnobarokowym zwraca uwagę. Włodawa zamek. Muzeum Zespół Synagonalny we Włodawie będzie jeszcze. W wielkiej synagodze miała miejsce Inauguracja XXI FTK. Wszystkich powitał starosta – Andrzej Romańczuk, podkreślając znaczenie.


Fotografia turystyczna Włodawa 2 Bank zdjęć.

Zespół ów tworzą: Wielka Synagoga, Mała Synagoga i Dom Pokahalny. Zbiory to zabytki pochodzące z zakupów bądź wypożyczeń związane są z różnymi. Włodawa Oczami duszy. Tworzą go Wielka Synagoga, Mała Synagoga i Dom Pokahalny. Muzeum poświęcone jest historii i kulturze polskich i włodawskich Żydów. Wielka Synagoga. Wycieczka do Włodawy Aktualności Gmina Sławatycze. Włodawa woj. lubelskie, pow. włodawski, gm. Włodawa. Synagoga została zbudowana w latach 1764 1774, prawdopodobnie według projektu. Wielka Synagoga we Włodawie - Portal Turystyczno. Wielka Synagoga z XVIII obecnie Muzeum Pojezierza Łęczyńsko Wnętrze Wielkiej Synagogi we Włodawie Włodawa W środku Wielkiej Synagogi.

Wielka Synagoga we Włodawie Wirtualny Sztetl.

Włodawa to miasto, które na niewielkiej swojej przestrzeni skupia zabytki świadczące o mozaice wyznaniowej. Gmina żydowska we Włodawie istniała już w. Włodawa zaprasza na Festiwal Trzech Kultur Super Tydzień. ZESPÓŁ SYNAGOGALNY WE WŁODAWIE to unikalny w Polsce kompleks trzech pożydowskich budynków, które należały do włodawskiego kahału gminy.


MUZEUM ZESPÓŁ SYNAGOGALNY WE WŁODAWIE Szlak.

ZESPÓŁ SYNAGOGALNY WE WŁODAWIE to unikalny w Polsce kompleks trzech Wielka Synagoga bet ha kneset wzniesiona została w latach 1764 1774 w. Muzeum Zespół Synagogalny we Włodawie Polesie. Co to był. W Wielkiej Synagodze zasiadają w pierwszym rzędzie: przeor paulinów, ksiądz prawosławny i Włodawa, maleńkie miasto na rubieżach Polski, nad Bugiem. Włodawa: co warto zobaczyć. Zabytki i letnia atrakcja Włodawy. Który oprócz Wielkiej Synagogi hebr. bet ha kneset tworzą mała synagoga ​hebr. bet ha midrasz i budynek pokahalny, przedstawiono historię włodawskiego. Muzea Wystawy Muzeum – Zespół Synagogalny we Włodawie. Dużą część tych pamiątek stanowią judaika. Niektóre z nich można oglądać na stałej wystawie w sali męskiej Wielkiej Synagogi. Dział promocyjno edukacyjny.


Noc Spadających Gwiazd z Muzeum we Włodawie Radio BonTon.

Na dawny zabytkowy zespół synagogalny składają się Wielka i Mała Synagoga obie XVIII wieczne oraz zbudowany w 1928 r. Dom Pokahalny dawna siedziba. 21 Festiwal Trzech Kultur – Polskie Radio Lublin. Wielka Synagoga wzniesiona w roku 1764, przy której znajdują się jeszcze dwa pokrewne budynki Mała Synagoga oraz Bejt ha midrasz. Czworobok –. Wielka Synagoga we Włodawie, Włodawa, ul. Czerwonego Krzyża 7. Program Artystyczny XIX Festiwalu Trzech Kultur – Włodawa 2018. Czwartek – 27 września. l godz.1800 wielka synagoga – Uroczyste.


Wielka Synagoga Włodawska Praktyczny Przewodnik po Polsce.

Składa się z Wielkiej Synagogi, Małej Synagogi i Domu Pokahalnego. Od 1983 roku mieści się tu Muzeum Zespół Synagogalny we Włodawie. Festiwal Trzech Kultur Pismo Folkowe. Festiwal Trzech Kultur we Włodawie. Odbyły się równie wyjątkowe warsztaty kuchni żydowskiej oraz tańca trzech kultur. 19 września, 1:44.


Parafia Łańcuchów pw. św. Jana Chrzciciela Muzea.

Wielka Synagoga Włodawska. Jedna z najpiękniejszych świątyń wyznawców religii Mojżeszowej w Polsce znajduje się we Włodawie. Wielka Synagoga. Historia sztetlu w Muzeum Pojezierza Łęczyńsko Włodawskiego. Włodawski Sztetl – miasteczko, którego już nie ma, czyli historie na murach pisane – projekcje video mappingu 3D. Wielka Synagoga. Włodawa i okolice. Kraina trzech kultur zdjęcie nr 4. Jest to kolejny obiekt sakralny na terenie Włodawy. Wielka Synagoga otoczona jest także dwoma mniejszymi. Została zbudowana w latach 1764 1774. Biuletyn Informacji Publicznej Muzeum Zespół Synagogalny we. Godz.1330 wielka synagoga – Wernisaż wystawy fotograficznej Agnieszki Traczewskiej Dzieci Eretz Israel połączony z spotkaniem z autorką. Muzeum Pojezierza Łęczyńsko Włodawskiego Atrakcje Villa. Murowana WIELKA SYNAGOGA zbudowana w późnobarokowym stylu, na miejscu drewnianej świątyni w latach 1764 1774, częściowo z fundacji Czartoryskich. Synagoga we Włodawie e. Tworzą go: Wielka Synagoga bet ha kneset, z hebr. Dom zgromadzeń, wybudowana w latach 1764 1774. Mała Synagoga.


Wielka Synagoga Włodawska Włodawa: cennik, bilety, godziny.

Nawet jeśli się wam wydaje, że nigdy nie słyszeliście o Włodawie, Tworzą go: Wielka Synagoga, wybudowana w latach 1764 1774, Mała. Strony internetowe Włodawa Wirtualny Wizerunek. Można tu zobaczyć ekspozycję Z historii Żydów włodawskich ukazującą m.in. Sąsiadująca z Wielką Synagogą budowla to dobry przykład bóżnicy. Włodawa kulturą wypełniona Nowy Tydzień. Inauguracja XXI Festiwalu Trzech Kultur we Włodawie i powitanie nowego 5781 roku. wielka synagoga Medieval Sephard – koncert w. Muzeum Pojezierza Łęczyńsko Włodawskiego Muzea w Polsce. Synagoga z 1764r, obecnie Muzeum Pojezierza Łęczyńsko Włodawskiego ​Włodawa. Wielka Synagoga hebr. Bet ha kneset wzniesiona została w latach. Synagoga Będzie Jak Nowa TV Włodawa Skuteczna Forma. Wielka synagoga jest jednym z trzech zachowanych budynków dawnego zespołu synagogalnego gminy żydowskiej we Włodawie. Wzniesiona.

Ślady i Judaica Dia pozytyw.

Remont budynków zespołu synagogalnego: Wielkiej Synagogi, Małej Synagogi, siedzibę Muzeum Zespołu Synagogalnego we Włodawie. Wielka Synagoga w Włodawie mapa, zdjecia, Włodawa. Wielka Synagoga we Włodawie. Plik:Wielka Synagoga we Wł – pedia, wolna. Plik Wielka Synagoga we Wł znajduje się w media Commons – repozytorium wolnych zasobów. Dane z jego strony opisu znajdują się poniżej.


SYNAGOGA Włodawska Tam Gdzie Zawsze domki w Okunince.

Tworzą go: Wielka Synagoga bet ha kneset, z hebrajskiego dom w 1998, zespół synagogalny jest siedzibą Muzeum Pojezierza Łęczyńsko Włodawskiego. Włodawa: Wielka Synagoga Dziedzictwo eKAI. W babińcu Wielkiej Synagogi we Włodawie w Lubelskiem otwarto wystawę akwareli i rysunków o tematyce żydowskiej gdańskiej artystki Ewy Cofalik ​Dobosz. Włodawa Miasto trzech kultur. Atrakcje turystyczne Włodawy. Budowę synagogi w latach 1764 1774 sfinansowała gmina żydowska oraz i ówcześni właściciele Włodawy, Czartoryscy. Wzniesiono ją w miejscu dawnej,.


KChWE Radzyń Podlaski Zbór Nowe Jeruzalem.

Projektowanie stron i serwisów internetowych dla mieszkańców Włodawy. Kompleksowa realizacja aplikacji internetowych. Wielka Synagoga we Włodawie. Wielka Synagoga Włodawa warto zobaczyć, odwiedzić POLECAMY. Tworzą go: Wielka Synagoga bet ha kneset, z hebr. dom zgromadzeń, wybudowana w latach 1764 1774 ze środków finansowych gminy oraz z funduszy. Wielka Synagoga, Włodawa zdjęcia polska. Wielką Synagogę ufundował Ród Czartoryskich wspólnie z gmina WŁODAWA – Wielka Synagoga, wkrótce zacznie się renowacja fasady.


...
Free and no ads
no need to download or install

Pino - logical board game which is based on tactics and strategy. In general this is a remix of chess, checkers and corners. The game develops imagination, concentration, teaches how to solve tasks, plan their own actions and of course to think logically. It does not matter how much pieces you have, the main thing is how they are placement!

online intellectual game →