Poprzednia

ⓘ Elektrociepłownia Rzeszów – główny producent energii cieplnej i elektrycznej dla miasta Rzeszowa i okolicy. Wybudowana w latach 1976–1983. Należy do Grupy PGE. ..Elektrociepłownia Rzeszów
                                     

ⓘ Elektrociepłownia Rzeszów

Elektrociepłownia Rzeszów – główny producent energii cieplnej i elektrycznej dla miasta Rzeszowa i okolicy. Wybudowana w latach 1976–1983. Należy do Grupy PGE.

                                     

1. Historia

W latach 1976 – 1983 trwał pierwszy etap budowy elektrociepłowni. Wybudowane zostały 4 kotły WR-25 wraz z infrastrukturą niezbędną do docelowej rozbudowy Elektrociepłowni. Inwestorem tego etapu była Wojewódzka Dyrekcja Rozbudowy Miast i Osiedli Wiejskich w Rzeszowie, a generalnym wykonawcą "ENERGOPRZEM" Przedsiębiorstwo Montażu Elektrowni w Krakowie. Użytkownikiem obiektu zostało Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Rzeszowie. Elektrociepłownia odtąd pokrywała 27% zapotrzebowania miasta na energię cieplną.

W roku 1983 rozpoczął się kolejny, drugi etap rozbudowy elektrociepłowni trwający do 1988. Obejmował on budowę dwóch kotłów WP-120 o łącznej mocy cieplnej 280 MW wraz z pomocniczymi obiektami, ujęcia wody na rzece Wisłok, stacji elektroenergetycznej 110/15/6 kV "Rzeszów Staromieście" 50°03′31.615″N 22°00′44.528″E z układem sieci elektrycznych, warsztatów oraz rozbudowaną bocznicę kolejową. Inwestorem drugiego etapu i przyszłym użytkownikiem obiektu został Rzeszowski Zakład Energetyczny, który przejął od MPEC Rzeszów obiekty wybudowane w okresie pierwszego etapu.

W trzecim etapie była planowana budowa dwóch bloków BC-50, które miały wytwarzać energię elektryczną i cieplną w skojarzeniu. Jednak przemiany polityczne i sytuacja gospodarcza kraju po 1989 roku uniemożliwiły realizację tej części projektu.

W kwietniu 1994 roku Elektrociepłownię Rzeszów Sp. z o.o wydzielono ze struktur Rzeszowskiego Zakładu Energetycznego. 1 stycznia 1997 roku elektrociepłownię przekształcono w spółkę akcyjną.

W połowie lat 90. XX wieku podjęto uchwałę o dalszej rozbudowie. 26 maja 2003 roku oddanie do użytku bloku gazowo-parowego BGP-100, poszerzyło działalność firmy o wytwarzanie energii elektrycznej w układzie skojarzonym z energią cieplną, na bazie gazu ziemnego, technologię bezpieczną dla środowiska naturalnego.

Od 1 lipca 2003 roku Elektrociepłownia Rzeszów SA prowadzi komercyjną eksploatację nowego bloku. W przekroju całego roku ponad 65% ciepła wysyłanego z elektrociepłowni do miejskiego systemu ciepłowniczego pochodzi z bloku BGP-100, natomiast wyprodukowana energia elektryczna pokrywa praktycznie w całości potrzeby miasta.

9 maja 2007 roku Elektrociepłownia Rzeszów SA weszła w skład Polskiej Grupy Energetycznej SA i od dnia 18 czerwca 2008 roku występowała pod nazwą PGE Elektrociepłownia Rzeszów S.A.

W wyniku przeprowadzonego procesu konsolidacji spółek Grupy Kapitałowej PGE od dnia 1 września 2010 roku Elektrociepłownia Rzeszów stała się oddziałem spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. z siedzibą w Bełchatowie.

24 października 2014 roku został oddany do eksploatacji nowy blok kogeneracyjny działający w oparciu o silniki spalinowe tłokowe. Zasilany gazem ziemnym, blok ma całkowitą moc elektryczną ok. 29 MWe oraz moc cieplną ok. 27 MWt. Składa się z czterech silników spalinowych tłokowych firmy Rolls-Royce, napędzających generatory elektryczne wyprodukowane przez firmę ABB. Inwestycja została wykonana przez firmę INTROL SA z Katowic, a wartość projektu wyniosła 110 mln netto.

1 stycznia 2019 roku nastąpiła integracja aktywów ciepłowniczych w Grupie Kapitałowej PGE, w wyniku której 6 elektrociepłowni zostało przeniesionych z PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna do PGE Energia Ciepła. Elektrownia Rzeszów zmieniła oficjalną nazwę na PGE Energia Ciepła S.A. Oddział Elektrociepłownia w Rzeszowie.

                                     

2. Klub Sportowy Elektrociepłownia Rzeszów

Przy elektrociepłowni działają sekcje siatkówki, żeglarstwa. Istniała sekcja piłki nożnej. W roku 1997 do rozgrywek ligowych w klasie C został zgłoszony piłkarski klub Elektrociepłownia Rzeszów. W roku 2005 klub awansował do rozgrywek IV ligi. W sezonie 2005/06 Elektrociepłownia na poziomie 4. ligi podkarpackiej rywalizowała m.in. z Resovią czy Stalą Mielec. Piłkarze tego zespołu występowali potem w rozgrywkach klasy okręgowej. W związku z doniesieniami o aferze korupcyjnej, w której mieli uczestniczyć działacze klubu, zakład od dnia 30 czerwca 2008 przestał sponsorować drużynę. Klub piłkarski musiał zmienić nazwę.

Wielojęzycznym słowniku

Tłumaczenie
Free and no ads
no need to download or install

Pino - logical board game which is based on tactics and strategy. In general this is a remix of chess, checkers and corners. The game develops imagination, concentration, teaches how to solve tasks, plan their own actions and of course to think logically. It does not matter how much pieces you have, the main thing is how they are placement!

online intellectual game →