Poprzednia

ⓘ Elektrociepłownia Rzeszów – główny producent energii cieplnej i elektrycznej dla miasta Rzeszowa i okolicy. Wybudowana w latach 1976–1983. Należy do Grupy PGE. ..


Elektrociepłownia Rzeszów
                                     

ⓘ Elektrociepłownia Rzeszów

Elektrociepłownia Rzeszów – główny producent energii cieplnej i elektrycznej dla miasta Rzeszowa i okolicy. Wybudowana w latach 1976–1983. Należy do Grupy PGE.

                                     

1. Historia

W latach 1976 – 1983 trwał pierwszy etap budowy elektrociepłowni. Wybudowane zostały 4 kotły WR-25 wraz z infrastrukturą niezbędną do docelowej rozbudowy Elektrociepłowni. Inwestorem tego etapu była Wojewódzka Dyrekcja Rozbudowy Miast i Osiedli Wiejskich w Rzeszowie, a generalnym wykonawcą "ENERGOPRZEM" Przedsiębiorstwo Montażu Elektrowni w Krakowie. Użytkownikiem obiektu zostało Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Rzeszowie. Elektrociepłownia odtąd pokrywała 27% zapotrzebowania miasta na energię cieplną.

W roku 1983 rozpoczął się kolejny, drugi etap rozbudowy elektrociepłowni trwający do 1988. Obejmował on budowę dwóch kotłów WP-120 o łącznej mocy cieplnej 280 MW wraz z pomocniczymi obiektami, ujęcia wody na rzece Wisłok, stacji elektroenergetycznej 110/15/6 kV "Rzeszów Staromieście" 50°03′31.615″N 22°00′44.528″E z układem sieci elektrycznych, warsztatów oraz rozbudowaną bocznicę kolejową. Inwestorem drugiego etapu i przyszłym użytkownikiem obiektu został Rzeszowski Zakład Energetyczny, który przejął od MPEC Rzeszów obiekty wybudowane w okresie pierwszego etapu.

W trzecim etapie była planowana budowa dwóch bloków BC-50, które miały wytwarzać energię elektryczną i cieplną w skojarzeniu. Jednak przemiany polityczne i sytuacja gospodarcza kraju po 1989 roku uniemożliwiły realizację tej części projektu.

W kwietniu 1994 roku Elektrociepłownię Rzeszów Sp. z o.o wydzielono ze struktur Rzeszowskiego Zakładu Energetycznego. 1 stycznia 1997 roku elektrociepłownię przekształcono w spółkę akcyjną.

W połowie lat 90. XX wieku podjęto uchwałę o dalszej rozbudowie. 26 maja 2003 roku oddanie do użytku bloku gazowo-parowego BGP-100, poszerzyło działalność firmy o wytwarzanie energii elektrycznej w układzie skojarzonym z energią cieplną, na bazie gazu ziemnego, technologię bezpieczną dla środowiska naturalnego.

Od 1 lipca 2003 roku Elektrociepłownia Rzeszów SA prowadzi komercyjną eksploatację nowego bloku. W przekroju całego roku ponad 65% ciepła wysyłanego z elektrociepłowni do miejskiego systemu ciepłowniczego pochodzi z bloku BGP-100, natomiast wyprodukowana energia elektryczna pokrywa praktycznie w całości potrzeby miasta.

9 maja 2007 roku Elektrociepłownia Rzeszów SA weszła w skład Polskiej Grupy Energetycznej SA i od dnia 18 czerwca 2008 roku występowała pod nazwą PGE Elektrociepłownia Rzeszów S.A.

W wyniku przeprowadzonego procesu konsolidacji spółek Grupy Kapitałowej PGE od dnia 1 września 2010 roku Elektrociepłownia Rzeszów stała się oddziałem spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. z siedzibą w Bełchatowie.

24 października 2014 roku został oddany do eksploatacji nowy blok kogeneracyjny działający w oparciu o silniki spalinowe tłokowe. Zasilany gazem ziemnym, blok ma całkowitą moc elektryczną ok. 29 MWe oraz moc cieplną ok. 27 MWt. Składa się z czterech silników spalinowych tłokowych firmy Rolls-Royce, napędzających generatory elektryczne wyprodukowane przez firmę ABB. Inwestycja została wykonana przez firmę INTROL SA z Katowic, a wartość projektu wyniosła 110 mln netto.

1 stycznia 2019 roku nastąpiła integracja aktywów ciepłowniczych w Grupie Kapitałowej PGE, w wyniku której 6 elektrociepłowni zostało przeniesionych z PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna do PGE Energia Ciepła. Elektrownia Rzeszów zmieniła oficjalną nazwę na PGE Energia Ciepła S.A. Oddział Elektrociepłownia w Rzeszowie.

                                     

2. Klub Sportowy Elektrociepłownia Rzeszów

Przy elektrociepłowni działają sekcje siatkówki, żeglarstwa. Istniała sekcja piłki nożnej. W roku 1997 do rozgrywek ligowych w klasie C został zgłoszony piłkarski klub Elektrociepłownia Rzeszów. W roku 2005 klub awansował do rozgrywek IV ligi. W sezonie 2005/06 Elektrociepłownia na poziomie 4. ligi podkarpackiej rywalizowała m.in. z Resovią czy Stalą Mielec. Piłkarze tego zespołu występowali potem w rozgrywkach klasy okręgowej. W związku z doniesieniami o aferze korupcyjnej, w której mieli uczestniczyć działacze klubu, zakład od dnia 30 czerwca 2008 przestał sponsorować drużynę. Klub piłkarski musiał zmienić nazwę.

Użytkownicy również szukali:

elektrociepłownia rzeszów, przedsiębiorstwa w rzeszowie. elektrociepłownia rzeszów,

...

Wielojęzycznym słowniku

Tłumaczenie