Poprzednia

ⓘ Transport w Rzeszowie. Rzeszów jest ważnym węzłem komunikacyjnym. W mieście krzyżują się ważne trakty drogowe biegnące ze wschodu na zachód i z północy na połud ..Transport w Rzeszowie
                                     

ⓘ Transport w Rzeszowie

Rzeszów jest ważnym węzłem komunikacyjnym. W mieście krzyżują się ważne trakty drogowe biegnące ze wschodu na zachód i z północy na południe oraz przebiega przez nie kolejowy szlak na Ukrainę. Znaczący wpływ na rozwój nie tylko miasta, ale i całego regionu ma także położenie w podrzeszowskiej Jasionce Międzynarodowy Port Lotniczy. Samo miasto dysponuje dobrej jakości drogami i dobrze rozwiniętą siecią komunikacyjną. Jest to zasługą ostatnio realizowanych inwestycji.

                                     

1. Lotnisko

Międzynarodowy Port Lotniczy w Jasionce jest rzeszowskim oknem na świat. Obecnie port lotniczy jest w trakcie gruntownej modernizacji. W 2005 przedłużono do 3200 m pas startowy, dzięki czemu lotnisko może przyjmować nawet najcięższe i największe samoloty. W najbliższych latach planowana jest budowa nowego terminalu pasażerskiego oraz terminalu cargo. Według założeń dzięki rozbudowie przepustowość lotniska ulegnie znacznemu wzrostowi.

Podrzeszowskie lotnisko rywalizowało z Rygą o budowę drugiej obok Glasgow bazy technicznej Ryanair i Singapore Technologies Aerospace, która miała serwisować samoloty z całego świata. Jednak po wycofaniu się z inwestycji azjatyckiego partnera firma Ryanair zrezygnowała z budowy bazy w Jasionce. Port lotniczy jest częścią Doliny Lotniczej. W jego obrębie funkcjonują: Aeroklub Rzeszowski oraz Ośrodek Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej jedyna w kraju cywilna szkoła pilotów.

                                     

2. Tranzyt

Najbardziej oczekiwanymi inwestycjami drogowymi w regionie są budowy autostrady A4 (Drezno – Kijów oraz drogi ekspresowej Suwałki – Barwinek. Te dwie drogi, z węzłem w okolicach Trzebowniska, mają utworzyć tranzytową obwodnicę miasta z prawdziwego zdarzenia. Obecnie pojazdy przejeżdżające przez miasto korzystają ze zmodernizowanej obwodnicy południowej i fragmentu powstającej obwodnicy północnej.

                                     

3. Komunikacja wewnątrz miasta

Dzięki budowie nowych dróg i stale prowadzonym pracom mającym na celu poprawić stan ulic Rzeszowa komunikacja wewnątrz miasta działa bardzo sprawnie. Na początku roku 2006 oddano do użytku kolejny odcinek północnej obwodnicy miasta z dwoma wiaduktami na Załężu. Od kilku lat etapowo modernizowana jest część międzynarodowej drogi E40 będącej zarazem południową obwodnicą śródmieścia miasta. Wybudowany w ostatnich latach Trasa Zamkowa wraz z mostem na Wisłoku częściowo rozładowała korki w centrum i znacznie skróciła czas przejazdu z lewo- do prawobrzeżnej części miasta. Inwestycje drogowe realizowane w ostatnich latach sprawiły, że Rzeszów dysponuje drogami dobrej jakości i dobrze rozwiniętą siecią komunikacyjną.

                                     

4. Transport miejski

Największym rzeszowskim przewoźnikiem jest Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne obsługujące 58 linii autobusowych. Dopełnienie komunikacji miejskiej stanowią autobusy komunikacji międzygminnej obecnie przewoźnik należący do podrzeszowskich gmin posiada kilkanaście linii autobusowych. W 2019 roku planowana jest synchronizacja komunikacji miejskiej Rzeszowa z komunikacją międzygminną celem doprowadzenia do wspólnego systemu komunikacyjnego jak i wspólnego biletu miesięcznego.

                                     

5. Kolej

Obecnie w administracyjnych granicach Rzeszowa znajdują się dwie stacje kolejowe:

  • Rzeszów Główny
  • Rzeszów Staroniwa

oraz cztery przystanki osobowe:

  • Rzeszów Zwięczyca
  • Rzeszów Zachodni
  • Rzeszów Załęże
  • Rzeszów Osiedle

Wielojęzycznym słowniku

Tłumaczenie
Free and no ads
no need to download or install

Pino - logical board game which is based on tactics and strategy. In general this is a remix of chess, checkers and corners. The game develops imagination, concentration, teaches how to solve tasks, plan their own actions and of course to think logically. It does not matter how much pieces you have, the main thing is how they are placement!

online intellectual game →