Poprzednia

ⓘ Skupieniec lipowy – gatunek pluskwiaka z podrzędu różnoskrzydłych i rodziny Oxycarenidae. Pierwotnie zamieszkiwał zachodnią część strefy śródziemnomorskiej, jed ..
Skupieniec lipowy
                                     

ⓘ Skupieniec lipowy

Skupieniec lipowy – gatunek pluskwiaka z podrzędu różnoskrzydłych i rodziny Oxycarenidae. Pierwotnie zamieszkiwał zachodnią część strefy śródziemnomorskiej, jednak od końca XX wieku szybko rozszerza zasięg o kolejne kraje w zachodniej, środkowej i południowej części Europy, stając się gatunkiem inwazyjnym; niepewne doniesienia o jego występowaniu pochodzą z krainy etiopskiej. Fitofag żerujący na różnych przedstawicielach ślazowatych. Zimę spędza w dużych skupiskach na pniach różnych drzew, głównie lip; wiosną ich liście stanowić mogą uzupełnienie jego diety.

                                     

1. Nazwa

Gatunek ten został opisany po raz pierwszy w 1787 roku przez Johana Christiana Fabriciusa pod nazwą Acanthia lavaterae. Epitet gatunkowy pochodzi od naukowej nazwy prawoślazu Lavatera. Polskojęzyczna nazwa zwyczajowa nadana została w 2019 roku przez Barbarę Lis, Marcina Kadeja i Janusza Mazurka.

                                     

2. Morfologia

Samice osiągają od 4.4 do 5.4 mm długości i od 1.5 do 1.75 mm szerokości ciała. U samców długość ciała wynosi od 4.2 do 5 mm, a szerokość od 1.3 do 1.5 mm. Zmierzona pod koniec września masa ciała wynosi 3.8–5.8 mg u samic i 2.2–4.1 mg u samców. Głowa, czułki i przedplecze mają czarny kolor. Trapezowate w zarysie przedplecze jest od 1.3 do 1.5 raza szersze niż długie i ma pośrodku poprzeczne, płytkie wgłębienie. Barwa tarczki jest czarna. Półpokrywy sięgają wierzchołka odwłoka lub nieco go przekraczają. Przykrywki mają ubarwienie ceglastoczerwone do różowego, przy czym ich wierzchołki są czarniawe. Prosta tylna krawędź przykrywki odróżnia ten gatunek od pokrewnego O. pallens, u którego jest ona łukowato wygięta. Międzykrywki są rudobrązowe z trzema rzędami kropek. Zakrywki są przezroczyste i robią wrażenie połyskująco białych. Ich jednolita barwa odróżnia ten gatunek od O. pallens i O. modestus. Odnóża są czarne z częściowo rozjaśnionymi udami, goleniami i stopami. Odwłok ma stronę grzbietową ubarwioną ceglastoczerwono, zaś listewkę brzeżną koloru czarniawego.

                                     

3. Biologia i ekologia

Owad ten jest fitofagiem ssącym. Wiosną i latem żeruje na przedstawicielach ślazowatych z takich rodzajów jak ślaz, ślazówka, prawoślaz i ketmia. Szczególnie chętnie żeruje na ślazie dzikim. U żywicieli z rodziny ślazowatych wywoływać może nekrozy, gnicie owoców i kwiatów czy zniekształcenia pędów.

Zimę pluskwiaki te spędzają w hibernacji, także w tak ciepłych regionach jak Hiszpania. W tym celu gromadzą się w dużych, liczących nawet tysiące osobników skupiskach agregacjach na pniach różnych drzew: lip w tym drobnolistnej, srebrzystej i szerokolistnej, topól, platanów i kasztanowców. Kryją się na nich w zagłębieniach kory. Skupieniec lipowy jest gatunkiem wrażliwym na przemarzanie. Według danych z 2010 roku w północnych Włoszech mimo łagodnego klimatu śmiertelność w czasie zimowania wynosi 55–74%. Spadek temperatury do -15°C powodować może śmierć 99% zimujących osobników.

Nie jest jasne, czy i na ile skupieniec zagraża drzewom. W 2016 roku ze ślinianek tego pluskwiaka opisano nowy dla nauki gatunek świdrowca – Phytomonas oxycareni. Przedstawiciele rodzaju Phytomonas są pasożytami roślin, a pluskwiak ten służyć może jako ich wektor. Nie wykryto ich jednak w lipach, stąd możliwe, że pluskwiaki na nich nie żerują. Kment donosi jednak, że osobniki dorosłe tuż po przezimowaniu żerują na młodych liściach lip, wywołując ich uszkodzenia i deformacje. Niewykluczona jest też zmiana żywicieli ze ślazowatych na lipowate wraz z ekspansją na północ – podobną sytuację obserwowano u kowala bezskrzydłego. W Polsce nie stwierdzono szkód istotnych gospodarczo.

Opuszczenie zimowisk ma miejsce wiosną, w porze kwitnienia lip. Przelot na rośliny z rodziny ślazowatych ma miejsce pod koniec wiosny. Owad ten zwykle wydaje na świat dwa pokolenia w ciągu roku. Jedna samica składa od 22 do 589 jaj.                                     

4. Rozprzestrzenienie

Gatunek palearktyczny. Pierwotnie miał zasięg zachodniośródziemnomorski, obejmujący Wyspy Kanaryjskie, północno-zachodnią część kontynentalnej Afryki Północnej oraz południowo-zachodnią Europę. Naturalny zasięg w tej ostatniej obejmował Półwysep Iberyjski, Francję na północ po Akwitanię i Haute-Vienne, Tessyn, niemal całe Włochy na północ po Tyrol Południowy oraz północno-zachodnią część Półwyspu Bałkańskiego. Podawany był też z tropikalnej i południowej części Afryki, jednak rekordy są wątpliwe i mogą wynikać z pomylenia z pokrewnym Oxycarenus zavattarii.

W latach 80. XX wieku skupieniec lipowy zaczął szybko rozszerzać swój zasięg w kierunku północnym i wschodnim, stając się w wielu krajach gatunkiem inwazyjnym. W 1985 po raz pierwszy znaleziono go w Czarnogórze, w 1994 na Węgrzech, w 1995 na Słowacji, w 1996 w Serbii, w 1998 w Bułgarii, w 1999 w północnej Francji, w 2001 w Austrii, w 2002 w północnej Szwajcarii, w 2003 w Finlandii, a w 2004 w Czechach. Również w 2004 po raz pierwszy odnotowano go w Niemczech, na Nizinie Górnoreńskiej, skąd szybko rozprzestrzenił się na północ doliną wzdłuż Renu; w 2019 dotarł do Berlina. Do Rumunii gatunek ten dotarł w 2009. W Polsce po raz pierwszy znaleziono go w 2016 roku w Rzeszowie. W 2018 doniesiono o jego występowaniu na Pogórzu Śląskim i Dolnym Śląsku. W publikacji z I połowy 2019 roku podano go z różnych miast Dolnego i Górnego Śląska. W II połowie 2019 stwierdzono go już w lubuskim, wielkopolskim, łódzkim i kujawsko-pomorskim. W 2017 roku po raz pierwszy zaobserwowano go w północno-zachodniej Turcji. Ponadto gatunek ten podawany jest już z Holandii i Wielkiej Brytanii.

Szybka ekspansja tego owada w ciągu ostatnich dekad ma związek z ocieplaniem się klimatu. Na nowe stanowiska często jest przypadkowo zawlekany ludzkimi środkami transportu.

Użytkownicy również szukali:

cuchnący pluskwiak, oxycarenus lavaterae zwalczanie, pluskwiak lipowy, pluskwiak śródziemnomorski zwalczanie, pluskwiaki na lipie, skupieniec lipowy pedia, skupieniec lipowy zwalczanie, pluskwiaki, pluskwiak, lipowy, zwalczanie, pluskwiak rdziemnomorski, skupieniec, Skupieniec, rdziemnomorski, cuchncy, oxycarenus, lavaterae, pluskwiak lipowy, Skupieniec lipowy, pluskwiak rdziemnomorski zwalczanie, skupieniec lipowy pedia, pedia, oxycarenus lavaterae zwalczanie, pluskwiaki na lipie, cuchncy pluskwiak, lipie, skupieniec lipowy zwalczanie, skupieniec lipowy, muzea w rzeszowie. skupieniec lipowy,

...

Wielojęzycznym słowniku

Tłumaczenie

Skupieniec lipowy pedia.

Oxycarenus lavaterae Fabricius, 1787 – Skupieniec lipowy. Owad ten określany jest m.in. mianem pluskwiaka śródziemnomorskiego, ale stosuje się też inną nazwę – skupieniec lipowy. Jego pojaw w. Oxycarenus lavaterae zwalczanie. Legnica, 25.04.2019 r. Skupieniec lipowy w Parku Miejskim. Takich jak gliniarz naścienny Sceliphron destilatorium czy skupieniec lipowy ​Oxycarenus lavaterae. Na nasze tereny zawędrowały nawet. Pluskwiak lipowy. Lista drzew chorych i uszkodzonych Radomskie Drzewa. Oxycarenus lavaterae Fabricius, 1787 – Skupieniec lipowy. Status. Gatunek jest obcy na całym obszarze, na którym występuje w Polsce. Brak danych. Pluskwiak śródziemnomorski. Owady dawne, ale i nowe coraz częstsze w Polsce Nauka w Polsce. Albo uznaną za wymarłą czarną pszczołę. Pojawiają się też gatunki śródziemnomorskie takie jak skupieniec lipowy czy gliniarz naścienny.


Skupieniec lipowy zwalczanie.

Inwazja pluskwiaków z południa Europy w Zielonej Górze. Nazywa się Oxycarenus lavaterae, czyli po polsku Skupieniec lipowy. – Najczęściej widujemy go na roślinach, zwłaszcza na lipach. Dlatego. Pluskwiak śródziemnomorski zwalczanie. Owady dawne, ale i nowe coraz częstsze w Polsce. Drzewa w legnickim parku masowo obsiadł skupieniec lipowy Prawdopodobnie pojawienie się skupieńca lipowego w Polsce ma związek ze. Kantarydy – wirtualna galeria eksponatów Muzeum Medycyny i. Gdyż nadal w niektórych systemach klasyfikacyjnych lipowe Tillioideae są traktowane, jako podrodzina w rodzinie Malvaceae. W tym.


Legnica. Intruz z południa zadomowił się w parku 24.

Pojawiają się też gatunki śródziemnomorskie, takie jak skupieniec lipowy czy gliniarz naścienny, a nawet pozaeuropejskie, np. przezierka. Idą do nas z południa – Skupieniec lipowy Oxycarenus lavaterae. Oxycarenus lavaterae skupieniec …. w Parku Miejskim w Kaliszu zaobserwowano liczne skupieńce lipowe Oxycarenus lavaterae. © 2x Fot. Śródziemnomorski pluskwiak dotarł do Polski. Roje owadów w o2. Skupieniec Lipowy. Udostępnione przez: Anna Bulanda Dołącz, aby zobaczyć całą aktywność. Doświadczenie. Miejski Zarząd Dróg i Mostów w Bytomiu. Katowice: Tajemnicze owady atakują Osiedle Tysiąclecia!. Опубликовано: 6 шааб. 1441 г. AH.

Oxycarenus lavaterae – nowy gatunek inwazyjny w Polsce.

Skupieniec lipowy, czyli nowy mieszkaniec naszego klimatu. Legenda o drzewie bukowym i księciu Mieszku I. Przygotował: Norbert Zieliński, na podstawie. Pluskwiaki Polski Encyklopedia. Się dobrym stanem zdrowotnym, niepokojące jest masowe zasiedlenie lipy przez pluskwiaka Oxycarenus lavaterae Skupieniec lipowy. Pluskwiaki opanowały drzewa w Bolesławcu Bolesławiec. Jest to skupieniec lipowy łac. Oxycarenus lavaterae Ten niewielki owad to krewnym rodzimego gatunku kowala bezskrzydłego. Choć sam. Pasieka w dobie zmian klimatu MODR Warszawa. Czy żywi się lipowym sokiem, zdaje się nie do końca wiadomo. Czy jest zagrożeniem dla drzew? Trudno do końca powiedzieć. Z pewnością.


Wyglądają jak małe żuki ze skrzydłami – w Legnicy pojawiły się.

Продолжительность: 1:53. Pomnikowa lipa drobnolistna w Wodzicznej. Lipa Wolności.Paweł. Skoczek różany Skupieniec lipowy Smukleniec komarnicowaty Smyczyk mrówkownik Spodziec krasnoplamek Srogoń baldaszkowiec. Lipa Wolności Pomniki przyrody. Oxycarenus lavaterae, czyli po polsku Skupieniec lipowy – owad, nowy gatunek w Polsce, ktory przybyl z basenu Morza Srodziemnego. Najczęściej widujemy. Oxycarenus lavaterae Fabricius, 1787 Hemiptera Pbn. Pojawiają się też gatunki śródziemnomorskie takie jak skupieniec lipowy czy gliniarz naścienny a nawet pozaeuropejskie np. przezierka bukszpanowa wylicza.


Fabricius, 1787 Heteroptera Poloniae Acta Faunistica.

Na terenie Radomska pojawił się skupieniec lipowy, czyli szkodnik żerujący na drzewach. Jest to owad, który w Polsce wyjątkowo rzadko. Skupieniec lipowy Powiat Ostrzeszowski. Продолжительность: 0:31. Inwazja śródziemnomorskich owadów w południowej i zachodniej. Jest to skupieniec lipowy, czyli inwazyjny gatunek pluskwiaka, który stosunkowo niedawno przybył do Polski z powodu ocieplenia klimatu. Wciąż. To gatunek inwazyjny skupieniec lipowy Radio ESKA. Witam Wszystkich Mam młodą lipę i zauważyłem na jej liściach dziwne stojące czerwonawe wypustki. Są liście na których jest ich kilka, ale są i.


Nowy Tomyśl: Inwazja szerzej nieznanych owadów ZDJĘCIA, FILM.

Czarna pszczoła – Zadrzechnia fioletowa, modliszka, ćma bukszpanowa, skupieniec lipowy, gliniarz naścienny, wtyk amerykański, szrotówka. Ciepła zima przyczyniła się do powrotu szkodników drzew w. To pluskwiak Skupieniec lipowy. Inwazyjny gatunek owada, który przybył do Polski z powodu ocieplenia klimatu. W Legnicy pojawił się. Skupieniec lipowy – przybysz z południa. Sprawcą całego zamieszania był Oxycarenus lavaterae czyli Skupieniec lipowy zwany Pluskwiakiem śródziemnomorskim. Do niedawna.


Ekspansja nowych owadów w Polsce Nove Miasto.

Ostatnio dołączył do niego przybysz z południa skupieniec lipowy o zbliżonych obyczajach. Innym przybyszem z południa, dziś już u nas pospolitym jest. Skupieniec lipowy wizja lokalna ILS. Oxycarenus lavaterae skupieniec …. pluskwiaka, którego nazwano skupieńcem lipowym i który przywędrował do nas z południa Europy. Wyglądają jak małe żuki ze skrzydłami. W Legnicy pojawiły się. Zaliczają się do nich choćby ćma bukszpanowa, skupieniec lipowy czy gliniarz naścienny, wszystkie dotąd nie obserwowane w naszym kraju. Skupieniec lipowy - hodowla, uprawa, maszyny, dopłaty. Продолжительность: 1:43.


Zauważyliście te owady? To istna inwazja. Zobaczcie co to jest.

Do nich należą m. in. pluskwiaki różnoskrzydłe, Heteroptera: skupieniec lipowy ​Oxycarenus lavaterae, wtyk amerykański Leptoglossus. Śródziemnomorski pluskwiak w Polsce. Owady oblepiają drzewa w. Pojawiają się też gatunki śródziemnomorskie takie jak skupieniec lipowy czy gliniarz naścienny a nawet pozaeuropejskie np. przezierka. Kategoria:Pluskwiaki Europy – pedia:Strona główna. W związku z pismem B6.6164.3.2020.M.M. ze Starostwa Powiatowego w Ostrzeszowie w sprawie owadów bytujących na pniach drzew. Wojewódzki Inspektorat. Łagodna zima uaktywniła rzadkie szkodniki drzew Radomsko24.pl. Ostatnio w wielu miastach mamy istną inwazję Oxycarenus lavaterae, jest to skupieniec lipowy pluskwiak śródziemnomorski. Należy on do.

Spotkanie przyrodnicze 28 XII 2019 relacja.

Skupieniec lipowy upodobał sobie zielonogórskie lipy. Owad może powodować szkody, wydziela też nieprzyjemny zapach. Śródziemnomorski pluskwiak dotarł do Polski. Roje owadów w. Опубликовано: 4 джум. II 1441 г. AH. Inwazja pluskwiaków z południa Europy. Czytelnicy alarmują o. Słowa kluczowe: Gatunek inwazyjny, Oxycarenus lavaterae, skupieniec lipowy, pluskwiaki, lipa, Tilia. streszczenie: W pracy przedstawiono nowe stanowiska.


Legnica. Kwitnący Park Miejski i skupieniec lipowy. Czym jest i czy.

Skupieniec lipowy – gatunek pluskwiaka z podrzędu różnoskrzydłych i rodziny Oxycarenidae. Pierwotnie zamieszkiwał zachodnią część strefy śródziemnomorskiej, jednak od końca XX wieku szybko. Kategoria:Pluskwiaki Afryki – pedia, wolna encyklopedia. Lipowa 20, masowy pojaw po staci dorosłych na korze pni 14 polskiej nazwy dla tego gatunku pluskwiaka proponujemy nazwę skupieniec lipowy.


Wtyk amerykański Super Express.

Cennik Regulamin Kontakt. Legnica, 25.04.2019 r. Skupieniec lipowy w Parku Miejskim. Słowa kluczowe: diecezja legnicka, Legnica, Skupieniec lipowy​. Inwazja nowego owada na dwóch katowickich osiedlach Katowice24. Skupieniec lipowy Oxycarenus Lavaterae to pluskwiak różnoskrzydły z rodziny Oxycarenidae. Jest gatunkiem inwazyjnym, pochodzącym z regionu. Istna inwazja nowych gatunków owadów w Polsce. Wracają też. 11 Listopada 1 listopada 2020. Oblamane konary, OKoronowane. Lipa drobnolistna. 11 Listopada 1 listopada 2020. Mocno zainfekowana skupieniec lipowy. Śródziemnomorski pluskwiak Oxycarenus lavaterae czy jest. Śródziemnomorski pluskwiak, skupieniec lipowy Oxycarenus lavaterae pochodzi z południowej Europy. Od około 20 lat kolonizuje kolejne.


...
Free and no ads
no need to download or install

Pino - logical board game which is based on tactics and strategy. In general this is a remix of chess, checkers and corners. The game develops imagination, concentration, teaches how to solve tasks, plan their own actions and of course to think logically. It does not matter how much pieces you have, the main thing is how they are placement!

online intellectual game →