Poprzednia

ⓘ Pandemia COVID-19 w Polsce – epidemiczne zachorowania na terenie Polski na ostrą zakaźną chorobę układu oddechowego COVID-19 wywoływaną przez koronawirusa SARS- ..Free and no ads
no need to download or install

Pino - logical board game which is based on tactics and strategy. In general this is a remix of chess, checkers and corners. The game develops imagination, concentration, teaches how to solve tasks, plan their own actions and of course to think logically. It does not matter how much pieces you have, the main thing is how they are placement!

online intellectual game →
Pandemia COVID-19 w Polsce
                                     

ⓘ Pandemia COVID-19 w Polsce

Pandemia COVID-19 w Polsce – epidemiczne zachorowania na terenie Polski na ostrą zakaźną chorobę układu oddechowego COVID-19 wywoływaną przez koronawirusa SARS-CoV-2. Pierwszy przypadek zakażenia tym wirusem stwierdzono 4 marca 2020 w szpitalu w Zielonej Górze, gdzie zdiagnozowano zachorowanie 66-letniego mężczyzny, który przyjechał autokarem z Niemiec. W okresie od 14 do 20 marca obowiązywał w Polsce stan zagrożenia epidemicznego, a od 15 marca wprowadzono na granicach Polski kordon sanitarny, znacząco ograniczający ruch graniczny. Od 20 marca, zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, obowiązuje w Polsce stan epidemii. Do 3 czerwca 2020 odnotowano 24 687 przypadków zakażenia, z czego 1115 osób zmarło; 12 014 osoby wyzdrowiały. Aktualnie 2150 osób jest hospitalizowanych, 78 691 jest objętych kwarantanną, a 18 642 nadzorem epidemiologicznym.

                                     

1. Przygotowania

Lotnisko Chopina w Warszawie, 25 stycznia 2020 wprowadziło specjalne procedury dla pasażerów przylatujących z Chińskiej Republiki Ludowej – zaczęto stosować formularze lokalizacyjne umożliwiające kontakt z tymi osobami oraz badania osób z objawami.

Od 31 stycznia 2020, w obliczu zwiększającego się zagrożenia z powodu zakażeń wirusem SARS-CoV-2, polskie organy sanitarne rozpoczęły prowadzenie badań laboratoryjnych wśród pacjentów podejrzanych o bycie zakażonymi wirusem SARS-CoV-2.

W związku z szerzeniem się zachorowań Główny Inspektorat Sanitarny w systematycznie publikowanych komunikatach dla podróżujących ostrzegał przed wyjazdami do krajów z bardzo licznymi ośrodkami zachorowań i zachowywanie szczególnych środków ostrożności oraz unikanie dużych skupisk ludzkich na obszarach, gdzie zachorowania występują. W końcu lutego zaczęto wprowadzać w szpitalach zakazy odwiedzin.

2 marca Polskie Linie Lotnicze LOT zmniejszyły liczbę lotów do Włoch i Korei Południowej; tego samego dnia lotniczy przewoźnik Ryanair odwołał część lotów do Włoch.

6 marca marszałek Sejmu Elżbieta Witek odwołała na okres 21 dni wizyty delegacji zagranicznych w Sejmie. Tego samego dnia władze Polski zabroniły wywozu z kraju leków i środków medycznych, które mogą się przydać w walce z nowym Koronawirusem, a szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Michał Dworczyk, zapowiedział wsparcie dla firm, uruchomienie infolinii dla lekarzy oraz zwolnienie spirytusu używanego do produkcji środków biobójczych z akcyzy.

W 1. połowie marca 2020, po sześciu latach wstrzymywania się, Polska włączyła się do istniejącego w Unii Europejskiej mechanizmu wspólnych przetargów kryzysowych zakupów środków ochronnych, szczepionek i leków.

                                     

2. Profilaktyka i monitorowanie sytuacji

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny NIZP-PZH bada próbki w kierunku obecności koronawirusa SARS-CoV-2 od 31 stycznia 2020. Na dzień 29 lutego 2020 było to 307 testów oczekujących 28. Część próbek przebadał berliński szpital Charité. Badania prowadzone były w dwóch warszawskich laboratoriach: NIZP-PZH i Wojewódzki Szpital Zakaźny w Warszawie. Przygotowane do badań zostały ośrodki w Olsztynie i we Wrocławiu, a laboratoria w pozostałych miastach w Polsce były w trakcie niezbędnych przygotowywań do rozpoczęcia własnych testów. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz nie ujawnił portalowi Medonet informacji, jaka jest konkretna ilość wszystkich testów przekazanych do laboratoriów, stwierdzając, że na obecnym etapie jest to liczba wystarczająca, a kolejne będą przekazywane według zapotrzebowania. W innych państwach liczba przebadanych próbek na dzień 29 lutego 2020 to: w USA około 450, we Francji 800, w Austrii 350 z zaznaczeniem, że nie wszystkie państwa podają takie dane.

4 marca 2020 na terenie Polski funkcjonowało 9 laboratoriów, w których badano próbki: Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny w Warszawie, Wojewódzki Szpital Zakaźny w Warszawie oraz laboratoria w Olsztynie, Wrocławiu, Poznaniu, Katowicach, Rzeszowie, Gdańsku oraz Kielcach. 6 marca 2020 było to 13 laboratoriów, a liczba przeprowadzonych testów wzrosła do 900, w tym pięć wyników było dodatnich. Minister zdrowia Łukasz Szumowski podał informację, że próbki zostały pobrane od wszystkich osób z autobusu, którym "pacjent zero” jechał z Niemiec, z czego jeden test był pozytywny.

8 marca Główny Inspektor Sanitarny zarekomendował odwołanie wszystkich imprez masowych powyżej 1000 osób organizowanych w pomieszczeniach zamkniętych. 10 marca dr hab. Marcin Pałys, rektor Uniwersytetu Warszawskiego odwołał wszystkie wykłady i zajęcia dla studentów, doktorantów, słuchaczy w okresie od 11 marca do 14 kwietnia 2020, z wyjątkiem tych odbywających się zdalnie. Na Uniwersytecie Jagiellońskim, zarządzeniem rektora prof. Wojciecha Nowaka odwołano wykłady dla studentów i doktorantów oraz zajęcia wychowania fizycznego. Rektor Politechniki Wrocławskiej i przewodniczący Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola prof. Cezary Madryas poinformował, że od 11 marca zostaną wstrzymane "wszelkie formy dydaktyczne” na 14 uczelniach publicznych w województwie dolnośląskim i województwie opolskim. Zarządzeniem rektora prof. Andrzeja Lesickiego zawieszono zajęcia na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu od 11 marca 2020 do odwołania. Zajęcia zawieszono również na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach oraz Uniwersytecie Gdańskim. Tego samego dnia odbyło się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego nt. działań w sprawie COVID-19. Premier Mateusz Morawiecki odwołał wszystkie imprezy masowe, a w Poznaniu zapadła decyzja, że wszystkie szkoły, przedszkola, żłobki oraz inne miejskie instytucje zostaną profilaktycznie zamknięte na dwa tygodnie tj. w okresie od 11 do 24 marca.

11 marca premier Mateusz Morawiecki oraz ministrowie: Łukasz Szumowski, Dariusz Piontkowski, Jarosław Gowin poinformowali o zamknięciu, w ramach profilaktyki placówek oświatowych na okres dwóch tygodni tj. 12–25 marca. Przy czym od czwartku 12 marca nie było zajęć, ale dzieci mogły przychodzić na zajęcia jeśli rodzice nie mogli się nimi zająć, a dopiero od poniedziałku było całkowite zamknięcie. Dotyczyło to w szczególności wszystkich szkół publicznych oraz niepublicznych, przedszkoli, żłobków oraz szkół średnich i uczelni, z wyjątkiem szkół specjalnych, ośrodków wychowawczych lub socjoterapii, poradni psychologiczno-pedagogicznych oraz szkół przy zakładach poprawczych i karnych. Dwa dni później, w piątek, premier ogłosił, że od 15 marca zamknięte zostaną granice Polski dla ruchu lotniczego oraz kolejowego. Wprowadzono również kontrole paszportowe na wszystkich granicach lądowych, a do kraju pozwolono wjeżdżać tylko pracownikom i obywatelom Polski. Po przekroczeniu granicy drogą lądową obowiązywać ma 14-dniowa kwarantanna, za której złamanie grozić będzie grzywna w wysokości 5000 złotych. Wprowadzono zakaz zgromadzeń publicznych powyżej 50 osób, w tym zgromadzeń państwowych i religijnych.

17 marca 2020 rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Ciarka poinformował w Polskim Radiu 24, że występują nieliczne przypadki łamania kwarantanny związanej z zagrożeniem koronawirusem. Na 17 tysięcy osób objętych kwarantanną, policji nie udało się skontrolować około stu osób, z czego w większości z obiektywnych powodów np. osoby takie już otrzymały ujemne wyniki badań, a osób, które celowo złamały kwarantannę było kilka. Osobom, które nie stosują się do zasad kwarantanny grożą kary: mają tu zastosowanie art. 116 Kodeksu wykroczeń przewidujący karę grzywny w maksymalnej wysokości 5 tys. złotych oraz art. 161 § 2 Kodeksu karnego przewidujący karę pozbawienia wolności do roku. 20 marca wprowadzono stan epidemii. 20 marca premier na konferencji prasowej zapowiedział, że kara pieniężna za złamanie kwarantanny została podniesiona do 30 tys. zł, zmiana ta została wprowadzona 1 kwietnia.

Zdaniem Moniki Płatek, rząd, wprowadzając stan epidemii określony w ustawie z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi – Dz.U. z 2008 r. nr 234, poz. 1570 oraz związane z tym ograniczenia praw i wolności obywatelskich, w istocie wprowadził stan nadzwyczajny klęski żywiołowej zgodnie z art. 232 konstytucji, gdyż zarządzone restrykcje mogą być nałożone tylko w czasie obowiązywania stanu nadzwyczajnego. Stan ten może trwać w zasadzie nie dłużej niż 30 dni, a jego przedłużenie wymaga zgody Sejmu. Poza tym przez określony w art. 228 ust. 7 konstytucji czas nie mogą odbyć się wybory prezydenckie.

24 marca 2020 premier na konferencji prasowej zapowiedział, że zostaną wprowadzone nowe zasady bezpieczeństwa w związku z koronawirusem. Wprowadzono m.in. zakaz przemieszczania się oprócz:

 • wykonywania czynności zawodowych lub zadań służbowych, lub pozarolniczej działalności gospodarczej, lub prowadzenia działalności rolniczej, lub prac w gospodarstwie rolnym, oraz zakupu towarów i usług z tym związanych;
 • sprawowania lub uczestniczenia w sprawowaniu kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych.
 • zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego, w tym uzyskania opieki zdrowotnej lub psychologicznej ;
 • wykonywania ochotniczo i bez wynagrodzenia świadczeń na rzecz przeciwdziałania skutkom COVID-19, w tym w ramach wolontariatu;

Zakazane zostały zgromadzenia powyżej 2 osób, wprowadzono ograniczenia dotyczące przemieszczania się środkami publicznego transportu zbiorowego i pieszo oraz uczestnictwa w uroczystościach religijnych do 5 osób. Zasady te weszły w życie od 25 marca 2020.

25 marca 2020 minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński poinformował na konferencji prasowej o decyzji o przedłużeniu zamknięcia granic, na podstawie prawa międzynarodowego, w związku z rozwojem epidemii w Europie i na świecie – o 20 dni do 13 kwietnia 2020 wcześniejszy okres trwał 10 dni, 15–25 marca. Kamiński zaznaczył, że ograniczenia nie dotyczą przepływu towarów, który dalej będzie się odbywał swobodnie. Z kolei komendant główny policji Jarosław Szymczyk poinformował, że przez ostatnią dobę skontrolowano ponad 100 tys. osób objętych kwarantanną, z czego w 380 przypadkach odnotowano łamanie jej warunków.

Od 1 kwietnia wprowadzono kolejne ograniczenia w walce z wirusem. Osoby poniżej 18. roku życia mogą przebywać w przestrzeni publicznej tylko z dorosłym opiekunem. Ponadto parki, bulwary, czy plaże zostały bezwzględnie zamknięte i zawieszono działalność salonów fryzjerskich, kosmetycznych i tatuaży. W sklepach i punktach usługowych liczba klientów nie może być większa niż trzykrotność kas dwukrotność okienek w przypadku poczt. We wszystkich marketach i punktach usługowych w godz. 10-12 mogą być obsługiwane tylko osoby powyżej 65. roku życia. Każdy sklep ma obowiązek wyposażyć obsługę w środki ochrony osobistej. Klienci w sklepach mogą przebywać tylko w rękawiczkach ochronnych.

                                     

2.1. Profilaktyka i monitorowanie sytuacji Raportowanie liczby przypadków

25 marca 2020 r. WHO wprowadziła rekomendacje dotyczące klasyfikowania chorych i zgonów zgodne z Międzynarodową Klasyfikacją Chorób ICD-10 wraz z wprowadzeniem dwóch nowych kodów dla przypadków COVID-19 potwierdzonych testami laboratoryjnymi oraz podejrzenia lub prawdopodobieństwa zakażenia SARS-CoV-2. Pomimo to Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny NIZP-PZH opublikował dzień później niezgodne z nimi wytyczne nakazujące stosować jeden kod U07.1 dotyczący jedynie przypadków potwierdzonego zakażenia SARS-CoV-2 dodatni wynik testu, wraz z zaleceniem, aby przypadków podejrzewanych nie raportować nawet jako "inne koronawirusy jako przyczyna chorób sklasyfikowanych gdzie indziej”.

W związku z licznymi wątpliwościami dotyczącymi wiarygodności informacji o liczbie zgonów spowodowanych nową chorobą NIZP-PZH opublikował 1 kwietnia zaktualizowane wytyczne wraz z uzasadnieniem stosowania w Polsce odmiennego od WHO sposobu raportowania przypadków podejrzewanych ang. suspected lub prawdopodobnych ang. probable zachorowań na COVID-19. Stosowanie w Polsce kodu dotyczącego niepotwierdzonych testami zachorowań U07.2 ma być ograniczone do przypadków wątpliwego wyniku przeprowadzonego badania molekularnego, z pominięciem przypadków zdiagnozowanych w oparciu o charakterystyczny obraz kliniczny lub epidemiologiczny. PZH uzasadnia takie podejście tym, że wszyscy chorzy przechodzą wcześniej czy później testy molekularne, czemu przeczą informacje prasowe o braku wykonywania takich badań w przypadku osób objętych kwarantanną zmarłych przed pobraniem materiału do badań. PZH powołuje także stanowisko Centers for Disease Control and Prevention’s National Center for Health Statistics CDC/NCHS, które przyspieszyło z 1 października na 1 kwietnia wdrożenie w USA jedynie jednego z kodów ICD-10 dla przypadków potwierdzonych laboratoryjnie, jednak decyzje te nastąpiły przed wydaniem ostatecznych rekomendacji WHO w tym temacie.

Ostateczną klasyfikację przyczyny zgonu w Polsce określa 16 lekarzy – koderów, którzy w razie wątpliwości kontaktują się z lekarzem stwierdzającym zgon.                                     

2.2. Profilaktyka i monitorowanie sytuacji Ustawa specjalna

2 marca 2020 została uchwalona przez Sejm RP ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych nazywana zwyczajowo specustawą koronawirusową. Weszła w życie 8 marca 2020. Nowelizuje ona szereg ustaw, m.in. ustawę o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, i umożliwia użycie w walce z COVID-19 i jego skutkami środków administracyjnych, budżetowych i epidemiologicznych.

Profesor Jerzy Zajadło skrytykował specustawę, która według niego ustanawiała bardzo niejasno obowiązki oraz uprawnienia organów rządowych. Uznał ustawę za pretekst do wprowadzenia stałego stanu wyjątkowego w Polsce w wyniku groźby epidemii. Była Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Ewa Łętowska również skrytykowała ustawę za to, że pozwala ona wprowadzić 180-dniowy nowy stan nadzwyczajny, podczas gdy Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej przewiduje możliwość wprowadzenia stanów nadzwyczajnych na 90 dni.

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar za niekonstytucyjne uznał też niektóre zakazy wprowadzone rządowym rozporządzeniem wydanym na podstawie przepisów wprowadzonych tą ustawą – m.in. generalny zakaz przemieszczania się i ograniczenia liczby osób mogących uczestniczyć w kulcie religijnym. Jego zdaniem ograniczenia takie po pierwsze wprowadzono z przekroczeniem delegacji ustawowej, po drugie zaś mogą być one wprowadzane jedynie w stanach nadzwyczajnych, ponieważ naruszają istotę wolności i praw.

                                     

3.1. Rozwój zakażeń Do 4 marca 2020

19 lutego 2020 było hospitalizowanych 12 osób "w związku z podejrzeniem zakażenia”, 13 zostało poddanych kwarantannie domowej, a stan 1000 pacjentów był monitorowany przez służby zdrowia. 27 lutego 2020 47 osób było hospitalizowanych, 55 poddanych kwarantannie domowej, a ponad 1500 monitorowanych przez służby zdrowia. Do 3 marca 2020 zostało wykonanych 559 testów na obecność wirusa SARS-CoV-2, wszystkie z wynikiem negatywnym.

                                     

3.2. Rozwój zakażeń Od 4 marca 2020

 • 26 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 344 nowych przypadkach zakażeń łącznie 11 617 oraz 12 ofiarach śmiertelnych łącznie 535, kolejne 139 osób wyzdrowiało łącznie 2265, 2749 jest hospitalizowanych, 79 656 jest objętych kwarantanną, a 19 116 nadzorem epidemiologicznym.
 • 4 maja – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 313 nowych przypadkach zakażeń łącznie 14 006 oraz 20 ofiarach śmiertelnych łącznie 698, kolejne 150 osób wyzdrowiało łącznie 4095, 2653 jest hospitalizowanych, 96 699 jest objętych kwarantanną, a 17 785 nadzorem epidemiologicznym.
 • 19 marca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 68 nowych przypadkach zakażenia łącznie 355.
 • 9 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 370 nowych przypadkach zakażeń łącznie 5575 oraz 15 ofiarach śmiertelnych łącznie 174, 284 osoby wyzdrowiały, 2473 są hospitalizowane, 152 898 jest objętych kwarantanną, a 33 989 nadzorem epidemiologicznym.
 • 11 marca – poinformowano o 9 nowych przypadkach zakażenia w tym pierwszy przypadek w województwie opolskim i w województwie łódzkim. Hospitalizowanych było 317 pacjentów, 1193 – objętych kwarantanną, a 11 524 – nadzorem epidemiologicznym.
 • 30 maja - Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 416 nowych przypadkach zakażeń łącznie 23 571 oraz 10 ofiarach śmiertelnych łącznie 1061, kolejne 324 osoby wyzdrowiały łącznie 11 016, 2207 jest hospitalizowanych, 80 182 są objęte kwarantanną, a 19 161 nadzorem epidemiologicznym.
 • 24 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 381 nowych przypadkach zakażeń łącznie 10 892 oraz 40 ofiarach śmiertelnych łącznie 494, kolejne 204 osoby wyzdrowiały łącznie 1944, 3095 jest hospitalizowanych, 97 905 jest objętych kwarantanną, a 20 546 nadzorem epidemiologicznym.
 • 20 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 306 nowych przypadków zakażeń łącznie 9593 oraz 20 ofiarach śmiertelnych łącznie 380, kolejne 93 osób wyzdrowiało łącznie 1133, 2511 jest hospitalizowanych, 111 079 jest objętych kwarantanną, a 17 266 nadzorem epidemiologicznym. Według informacji udzielonych tego dnia przez minister pracy Marlenę Maląg epidemia dotarła do 24 placówek DPS na terenie Polski. Liczba zakażonych to 311 osób, co stanowi jedynie 0.36% mieszkańców wszystkich DPS w kraju.
 • 17 maja – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 272 nowych przypadkach zakażeń łącznie 18 529 oraz 10 ofiarach śmiertelnych łącznie 925, kolejne 276 osób wyzdrowiało łącznie 7451, 2459 jest hospitalizowanych, 84 542 jest objętych kwarantanną, a 18 195 nadzorem epidemiologicznym.
 • 1 maja – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 228 nowych przypadkach zakażeń łącznie 13 105 oraz 7 ofiarach śmiertelnych łącznie 651, kolejne 255 osób wyzdrowiało łącznie 3491, 2789 jest hospitalizowanych, 92 458 jest objętych kwarantanną, a 18 433 nadzorem epidemiologicznym.
 • 10 maja – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 345 nowych przypadkach zakażeń łącznie 15 996 oraz 15 ofiarach śmiertelnych łącznie 800, kolejne 261 osób wyzdrowiało łącznie 5698, 2658 jest hospitalizowanych, 100 784 jest objętych kwarantanną, a 17 225 nadzorem epidemiologicznym.
 • 1 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 243 nowych przypadkach zakażenia łącznie 2554 oraz 10 ofiarach śmiertelnych łącznie 43. Rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia potwierdził, że 47 osób zakażonych wirusem wyzdrowiało.
 • 3 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 437 nowych przypadkach zakażeń łącznie 3383 oraz 14 ofiarach śmiertelnych łącznie 71.
 • 31 marca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 256 nowych przypadkach zakażeń łącznie 2311 oraz 2 ofiarach śmiertelnych łącznie 33.
 • 23 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 342 nowych przypadkach zakażeń łącznie 10 511 oraz 28 ofiarach śmiertelnych łącznie 454, kolejne 227 osób wyzdrowiało łącznie 1740, 3099 jest hospitalizowanych, 103 129 jest objętych kwarantanną, a 21 781 nadzorem epidemiologicznym.
 • 31 maja - Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 215 nowych przypadkach zakażeń łącznie 23 786 oraz 3 ofiarach śmiertelnych łącznie 1064, kolejne 255 osób wyzdrowiało łącznie 11 271, 2134 są hospitalizowane, 78 823 są objęte kwarantanną, a 18 947 nadzorem epidemiologicznym.
 • 4 marca – Ministerstwo Zdrowia podało informację o pierwszym przypadku zakażenia wirusem SARS-CoV-2 w Polsce. Pacjentem zero był 66-letni Mieczysław Opałka, który wrócił do Polski z wyjazdu do Westfalii Niemcy i 2 marca trafił do szpitala w Zielonej Górze.
 • 21 maja – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 405 nowych przypadkach zakażeń łącznie 20 143 oraz 10 ofiarach śmiertelnych łącznie 972, kolejne 269 osób wyzdrowiało łącznie 8452, 2330 jest hospitalizowanych, 77 461 jest objętych kwarantanną, a 19 729 nadzorem epidemiologicznym.
 • 16 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 336 nowych przypadkach zakażeń łącznie 7918 oraz o 28 ofiarach śmiertelnych łącznie 314, kolejne 106 osób wyzdrowiało łącznie 774, 2607 jest hospitalizowanych, 142 220 jest objętych kwarantanną i o 25 923 objętych nadzorem epidemiologicznym.
 • 20 maja – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 471 nowych przypadkach zakażeń łącznie 19 739 oraz 14 ofiarach śmiertelnych łącznie 962, kolejne 280 osób wyzdrowiało łącznie 8183, 2414 jest hospitalizowanych, 76 957 jest objętych kwarantanną, a 18 984 nadzorem epidemiologicznym.
 • 24 marca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 152 nowych przypadkach zakażenia łącznie 901 oraz o 2 ofiarach śmiertelnych łącznie 10 zmarłych.
 • 14 maja – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 411 nowych przypadkach zakażeń łącznie 17 615 oraz 22 ofiarach śmiertelnych łącznie 883, kolejne 286 osób wyzdrowiało łącznie 6696, 2538 jest hospitalizowanych, 96 708 jest objętych kwarantanną, a 18 256 nadzorem epidemiologicznym.
 • 8 maja – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 340 nowych przypadkach zakażeń łącznie 15 366 oraz 21 ofiarach śmiertelnych łącznie 776, kolejne 322 osoby wyzdrowiały łącznie 5184, 2758 jest hospitalizowanych, 104 024 są objęte kwarantanną, a 17 540 nadzorem epidemiologicznym.
 • 28 marca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 249 nowych przypadkach zakażeń łącznie 1638 oraz o dwóch ofiarach śmiertelnych łącznie 18 zmarłych.
 • 30 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 300 nowych przypadkach zakażeń łącznie 12 877, oraz 20 ofiarach śmiertelnych łącznie 644, kolejne 211 osób wyzdrowiało łącznie 3236, 3012 jest hospitalizowanych, 88 265 jest objętych kwarantanną, a 18 874 nadzorem epidemiologicznym.
 • 13 maja – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 322 nowych przypadkach zakażeń łącznie 17 204 oraz 23 ofiarach śmiertelnych łącznie 861, kolejne 279 osób wyzdrowiało łącznie 6410, 2648 jest hospitalizowanych, 96 062 jest objętych kwarantanną, a 18 009 nadzorem epidemiologicznym.
 • 15 maja – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 401 nowych przypadkach zakażeń łącznie 18 016 oraz 24 ofiarach śmiertelnych łącznie 907, kolejne 222 osoby wyzdrowiały łącznie 6918, 2579 jest hospitalizowanych, 95 068 jest objętych kwarantanną, a 18 363 nadzorem epidemiologicznym.
 • 10 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 380 nowych przypadkach zakażeń łącznie 5955 oraz 7 ofiarach śmiertelnych łącznie 181, 318 osób wyzdrowiało, 2409 jest hospitalizowanych, 158 663 są objęte kwarantanną, a 33 879 nadzorem epidemiologicznym.
 • 27 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 285 nowych przypadkach zakażeń łącznie 11 902 oraz 27 ofiarach śmiertelnych łącznie 562, kolejne 201 osób wyzdrowiało łącznie 2466, 2759 jest hospitalizowanych, 878 jest objętych kwarantanną, a 18 693 nadzorem epidemiologicznym.
 • 2 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 392 nowych przypadkach zakażeń łącznie 2946 oraz 14 ofiarach śmiertelnych łącznie 57.
 • 2 czerwca - Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 236 nowych przypadkach zakażeń łącznie 24 395 oraz 18 ofiarach śmiertelnych łącznie 1092, kolejne 277 osób wyzdrowiało łącznie 11 726, 2219 jest hospitalizowanych, 78 470 jest objętych kwarantanną, a 18 692 nadzorem epidemiologicznym.
 • 5 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 475 przypadkach zakażeń łącznie 4102, o 15 ofiarach śmiertelnych łącznie 94 oraz o 134 łącznie wyleczonych.
 • 20 marca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 70 nowych przypadkach zakażenia łącznie 425. Szpital w Zielonej Górze opuścił "pacjent zero”.
 • 29 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 422 nowych przypadkach zakażeń łącznie 12 640, oraz 28 ofiarach śmiertelnych łącznie 624, kolejne 370 osób wyzdrowiało łącznie 3025, 2973 jest hospitalizowanych, 85 837 jest objętych kwarantanną, a 18 016 nadzorem epidemiologicznym.
 • 18 maja – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 356 nowych przypadkach zakażeń łącznie 18 885 oraz 11 ofiarach śmiertelnych łącznie 936, kolejne 177 osób wyzdrowiało łącznie 7628, 2544 jest hospitalizowanych, 80 947 jest objętych kwarantanną, a 18 772 nadzorem epidemiologicznym.
 • 4 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 244 nowych przypadkach zakażeń łącznie 3627 oraz 8 ofiarach śmiertelnych łącznie 79. Rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia potwierdził, że 116 osób zakażonych wirusem wyzdrowiało.
 • 13 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało w Poniedziałek Wielkanocny o 260 nowych przypadkach zakażeń łącznie 6934 oraz o 13 ofiarach śmiertelnych łącznie 245, kolejne 48 osoby wyzdrowiały łącznie 487, 2510 jest hospitalizowanych, 151 548 jest objętych kwarantanną, a 29 571 nadzorem epidemiologicznym.
 • 21 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 263 nowych przypadkach zakażeń łącznie 9856 oraz o 21 ofiarach śmiertelnych łącznie 401, kolejne 164 osób wyzdrowiało łącznie 1297, 2914 jest hospitalizowanych, 105 602 jest objętych kwarantanną, a 21 364 nadzorem epidemiologicznym.
 • 2 maja – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 270 nowych przypadkach zakażeń łącznie 13 375 oraz 13 ofiarach śmiertelnych łącznie 664, kolejne 271 osób wyzdrowiało łącznie 3762, 2649 jest hospitalizowanych, 95 625 jest objętych kwarantanną, a 18 383 nadzorem epidemiologicznym.
 • 12 maja – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 595 nowych przypadkach zakażeń łącznie 16 921 oraz 28 ofiarach śmiertelnych łącznie 839, kolejne 315 osób wyzdrowiało łącznie 6131, 2571 jest hospitalizowanych, 96 211 jest objętych kwarantanną, a 17 771 nadzorem epidemiologicznym.
 • 25 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 381 nowych przypadkach zakażeń łącznie 11 273 oraz 30 ofiarach śmiertelnych łącznie 524, kolejne 182 osoby wyzdrowiały łącznie 2126, 2821 jest hospitalizowanych, 87 003 jest objętych kwarantanną, a 19 653 nadzorem epidemiologicznym.
 • 11 maja – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 330 nowych przypadkach zakażeń łącznie 16 326 oraz 11 ofiarach śmiertelnych łącznie 811, kolejne 118 osób wyzdrowiało łącznie 5816, 2598 jest hospitalizowanych, 97 002 jest objętych kwarantanną, a 17 051 nadzorem epidemiologicznym.
 • 8 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 357 nowych przypadkach zakażeń łącznie 5205 oraz 30 ofiarach śmiertelnych łącznie 159, 222 osoby wyzdrowiały, 2425 hospitalizowane, 153 390 jest objętych kwarantanną, a 33 273 nadzorem epidemiologicznym.
 • 7 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 435 nowych przypadkach zakażeń łącznie 4848 oraz 22 ofiarach śmiertelnych łącznie 129, 191 osób wyzdrowiało, 2476 hospitalizowane, 148 130 jest objętych kwarantanną, a 36 391 nadzorem epidemiologicznym.
 • 14 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 268 nowych przypadkach zakażeń łącznie 7202 oraz o 18 ofiarach śmiertelnych łącznie 263, kolejne 131 osób wyzdrowiało łącznie 618, 2510 jest hospitalizowanych, 151 548 jest objętych kwarantanną, a 29 571 nadzorem epidemiologicznym.
 • 9 maja – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 288 nowych przypadkach zakażeń łącznie 15 651 oraz 9 ofiarach śmiertelnych łącznie 785, kolejne 253 osoby wyzdrowiały łącznie 5437, 2768 jest hospitalizowanych, 102 996 jest objętych kwarantanną, a 17 155 nadzorem epidemiologicznym.
 • 7 maja – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 324 nowych przypadkach zakażeń łącznie 15 047 oraz 22 ofiarach śmiertelnych łącznie 755, kolejne 207 osób wyzdrowiało łącznie 4862, 2711 jest hospitalizowanych, 103 913 jest objętych kwarantanną, a 16 765 nadzorem epidemiologicznym.
 • 25 marca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 150 nowych przypadkach zakażenia łącznie 1051 oraz o 3 ofiarach śmiertelnych łącznie 13 zmarłych.
 • 15 marca – liczba zakażeń wzrosła do 125.
 • 7 marca – Ministerstwo Zdrowia powiadomiło o kolejnym zakażeniu wirusem SARS-CoV-2 u osoby, która podróżowała autobusem z "pacjentem zero”.
 • 29 marca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 224 nowych przypadkach zakażeń łącznie 1862 oraz o 4 ofiarach śmiertelnych łącznie 22 zmarłych.
 • 22 maja – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 476 nowych przypadkach zakażeń łącznie 20 619 oraz 10 ofiarach śmiertelnych łącznie 982, kolejne 279 osób wyzdrowiało łącznie 8731, 2261 jest hospitalizowanych, 77 768 jest objętych kwarantanną, a 19 500 nadzorem epidemiologicznym.
 • 3 czerwca - Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 292 nowych przypadkach zakażeń łącznie 24 687 oraz 23 ofiarach śmiertelnych łącznie 1115, kolejne 288 osób wyzdrowiało łącznie 12 014, 2150 jest hospitalizowanych, 78 691 jest objętych kwarantanną, a 18 642 nadzorem epidemiologicznym.
 • 23 maja – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 316 nowych przypadkach zakażeń łącznie 20 931 oraz 11 ofiarach śmiertelnych łącznie 993, kolejne 246 osób wyzdrowiało łącznie 8977, 2271 jest hospitalizowanych, 80 635 jest objętych kwarantanną, a 19 836 nadzorem epidemiologicznym.
 • 21 marca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 111 nowych przypadkach zakażenia łącznie 536.
 • 1 czerwca - Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 379 nowych przypadkach zakażeń łącznie 24 165 oraz 10 ofiarach śmiertelnych łącznie 1074, kolejne 178 osób wyzdrowiało łącznie 11 449, 2181 jest hospitalizowanych, 77 406 jest objętych kwarantanną, a 18 859 nadzorem epidemiologicznym.
 • 17 marca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 61 nowych przypadkach zakażenia łącznie 238 i o śmierci piątej osoby. Tego samego dnia poinformowano o wyleczeniu "pacjenta zero”.
 • 22 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 313 nowych przypadkach zakażeń łącznie 10 169 oraz 25 ofiarach śmiertelnych łącznie 426, kolejne 216 osób wyzdrowiało łącznie 1513, 3505 jest hospitalizowanych, 98 020 jest objętych kwarantanną, a 22 731 nadzorem epidemiologicznym.
 • 16 maja – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 241 nowych przypadkach zakażeń łącznie 18 257 oraz 8 ofiarach śmiertelnych łącznie 915, kolejne 257 osób wyzdrowiało łącznie 7175, 2407 jest hospitalizowanych, 90 386 jest objętych kwarantanną, a 18 355 nadzorem epidemiologicznym.
 • 27 marca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 168 nowych przypadkach zakażeń łącznie 1389.
 • 24 maja – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 395 nowych przypadkach zakażeń łącznie 21 326 oraz 3 ofiarach śmiertelnych łącznie 996, kolejne 217 osób wyzdrowiało łącznie 9194, 2242 jest hospitalizowanych, 79 326 jest objętych kwarantanną, a 19 529 nadzorem epidemiologicznym.
 • 25 maja – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 341 nowych przypadkach zakażeń łącznie 21 631 oraz 11 ofiarach śmiertelnych łącznie 1007, kolejne 82 osoby wyzdrowiały łącznie 9276, 2268 jest hospitalizowanych, 78 259 jest objętych kwarantanną, a 19 529 nadzorem epidemiologicznym.
 • 18 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 363 nowych przypadkach zakażeń łącznie 8742 oraz o 15 ofiarach śmiertelnych łącznie 347, kolejne 115 osób wyzdrowiało łącznie 981, 2725 jest hospitalizowanych, 118 361 jest objętych kwarantanną, a 25 273 nadzorem epidemiologicznym.
 • 14 marca – poinformowano o 36 nowych przypadkach zakażenia w tym o pierwszym przypadku zakażenia w województwie świętokrzyskim i w województwie pomorskim oraz o trzeciej ofierze śmiertelnej. Tego samego dnia Główny Inspektor Sanitarny ogłosił, że u 13 zakażonych pacjentów ustąpiły objawy choroby.
 • 13 marca – zmarła druga osoba oraz poinformowano o 17 nowych przypadkach zakażenia. Hospitalizowanych było 521 osób, 3151 było objętych kwarantanną, natomiast 17 784 – nadzorem epidemiologicznym.
 • 28 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 316 nowych przypadkach zakażeń łącznie 12 218 oraz 34 ofiarach śmiertelnych łącznie 596, kolejne 189 osób wyzdrowiało łącznie 2655, 2759 jest hospitalizowanych, 878 jest objętych kwarantanną, a 18 693 nadzorem epidemiologicznym.
 • 28 maja - Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 352 nowych przypadkach zakażeń łącznie 22 825 oraz 10 ofiarach śmiertelnych łącznie 1038, kolejne 230 osób wyzdrowiało łącznie 10 560, 2248 jest hospitalizowanych, 79 818 jest objętych kwarantanną, a 19 373 nadzorem epidemiologicznym.
 • 6 maja – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 311 nowych przypadkach zakażeń łącznie 14 740 oraz 18 ofiarach śmiertelnych łącznie 733, kolejne 375 osób wyzdrowiało łącznie 4655, 2760 jest hospitalizowanych, 101 395 jest objętych kwarantanną, a 17 081 nadzorem epidemiologicznym.
 • 6 marca – minister Łukasz Szumowski potwierdził 4 nowe przypadki zakażenia: jeden pacjent hospitalizowany w Ostródzie, związany z "pacjentem zero” z Cybinki obaj podróżowali tym samym autobusem; dwóch pacjentów w Szczecinie, którzy wrócili samochodem z Włoch; oraz jeden pacjent we Wrocławiu, który wrócił z Wielkiej Brytanii.
 • 11 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 401 nowych przypadkach zakażeń łącznie 6356 oraz 27 ofiarach śmiertelnych łącznie 208, 375 osób wyzdrowiało, 2426 jest hospitalizowanych, 166 973 są objęte kwarantanną, a 31 370 nadzorem epidemiologicznym.
 • 26 maja – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 445 nowych przypadkach zakażeń łącznie 22 074 oraz 17 ofiarach śmiertelnych łącznie 1024, kolejne 744 osoby wyzdrowiały łącznie 10 020, 2171 jest hospitalizowanych, 78 864 są objęte kwarantanną, a 19 139 nadzorem epidemiologicznym.
 • 26 marca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 170 nowych przypadkach zakażenia łącznie 1221 oraz o 3 ofiarach śmiertelnych łącznie 16 zmarłych.
 • 8 marca – powiadomiono najpierw o 5 nowych zakażeniach. Hospitalizowanych było 146 osób, 1548 było objętych kwarantanną, natomiast 6409 – nadzorem epidemiologicznym.
 • 29 maja - Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 333 nowych przypadkach zakażeń łącznie 23 155 oraz 13 ofiarach śmiertelnych łącznie 1051, kolejne 132 osoby wyzdrowiały łącznie 10 692, 2035 jest hospitalizowanych, 79 995 jest objętych kwarantanną, a 18 224 nadzorem epidemiologicznym.
 • 16 marca – potwierdzono łącznie 177 przypadków, wśród nich minister środowiska Michał Woś. W szpitalu w Łańcucie zmarła czwarta osoba.
 • 5 maja – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 425 nowych przypadkach zakażeń łącznie 14 431 oraz 19 ofiarach śmiertelnych łącznie 716, kolejne 185 osób wyzdrowiało łącznie 4280, 2738 jest hospitalizowanych, 100 765 jest objętych kwarantanną, a 17 291 nadzorem epidemiologicznym.
 • 27 maja – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 399 nowych przypadkach zakażeń łącznie 22 473 oraz 4 ofiarach śmiertelnych łącznie 1028, kolejne 310 osób wyzdrowiało łącznie 10 330, 2320 jest hospitalizowanych, 79 007 są objęte kwarantanną, a 19 682 nadzorem epidemiologicznym.
 • 15 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 380 nowych przypadkach zakażeń łącznie 7582 oraz o 23 ofiarach śmiertelnych łącznie 286, kolejne 50 osób wyzdrowiało łącznie 668, 2499 jest hospitalizowanych, 144 875 jest objętych kwarantanną, a 28 084 nadzorem epidemiologicznym.
 • 23 marca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 115 nowych przypadkach zakażenia łącznie 749 oraz o 1 ofierze śmiertelnej łącznie 8 zmarłych.
 • 19 maja – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 383 nowych przypadkach zakażeń łącznie 19 268 oraz 12 ofiarach śmiertelnych łącznie 948, kolejne 275 osób wyzdrowiało łącznie 7903, 2490 jest hospitalizowanych, 76 645 jest objętych kwarantanną, a 18 831 nadzorem epidemiologicznym.
 • 30 marca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 193 nowych przypadkach zakażeń łącznie 2055 oraz o 9 ofiarach śmiertelnych łącznie 31.
 • 17 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 461 nowych przypadkach zakażeń łącznie 8379 oraz o 18 ofiarach śmiertelnych łącznie 332, kolejne 92 osoby wyzdrowiało łącznie 866, 2673 jest hospitalizowanych, 138 004 jest objętych kwarantanną, a 25 773 nadzorem epidemiologicznym. Wśród potwierdzonych przypadków, 50 osób zarażonych znajdowało się w Domu pomocy społecznej w Kaliszu, z czego 19 osób to pracownicy, którzy trafili na izolację domową. Według danych dyrekcji tego DPS-u do 17 kwietnia w placówce tej zmarło 7 pensjonariuszy.
 • 10 marca – poinformowano o 5 kolejnych przypadkach zakażenia wirusem COVID-19, w tym o pierwszym przypadku w województwie lubelskim. Jednocześnie Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało o wykryciu wirusa u gen. Jarosława Miki, który przebywał wcześniej w Niemczech. Tego dnia 220 osób było hospitalizowanych, 1055 – objętych kwarantanną, a 9366 nadzorem epidemiologicznym.
 • 22 marca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 98 nowych przypadkach zakażenia łącznie 634 oraz o 2 ofiarach śmiertelnych łącznie 7.
 • 19 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 545 nowych przypadkach zakażeń łącznie 9287 oraz o 13 ofiarach śmiertelnych łącznie 360, kolejne 59 osób wyzdrowiało łącznie 1040, 2482 jest hospitalizowanych, 124 311 jest objętych kwarantanną, a 17 436 nadzorem epidemiologicznym.
 • 12 marca – przybyło 20 nowych przypadków zakażenia. Hospitalizowane były 384 osoby, 2736 było objętych kwarantanną, a nadzorem epidemiologicznym – 14 841 osób. Tego samego dnia poinformowano o pierwszym przypadku śmiertelnym w Polsce: 57-letniej kobiecie, pochodzącej ze wsi Czapury.
 • 6 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 311 nowych przypadkach zakażeń łącznie 4413 oraz o 13 ofiarach śmiertelnych łącznie 107, 162 osoby wyzdrowiały, 2444 osób jest hospitalizowanych, 143 256 osób jest objęte kwarantanną, a 37 295 nadzorem epidemiologicznym.
 • 12 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało w Wielkanoc o 318 nowych przypadkach zakażeń łącznie 6674 oraz o 24 ofiarach śmiertelnych łącznie 232, kolejne 64 osoby wyzdrowiały łącznie 439, 2481 jest hospitalizowanych, 162 974 jest objętych kwarantanną, a 30 982 nadzorem epidemiologicznym.
 • 18 marca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 49 nowych przypadkach zakażenia łącznie 287.
 • 9 marca – stwierdzono zakażenie u 17 osób w tym pierwszy przypadek zarażenia w województwie wielkopolskim. 467 osób było hospitalizowanych, 1014 było objętych kwarantanną, a 7110 – nadzorem epidemiologicznym.
 • 3 maja – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 318 nowych przypadkach zakażeń łącznie 13 693 oraz 15 ofiarach śmiertelnych łącznie 678, kolejne 183 osoby wyzdrowiały łącznie 3945, 2761 jest hospitalizowanych, 96 612 jest objętych kwarantanną, a 18 306 nadzorem epidemiologicznym.


                                     

4.1. Testowanie WHO

Podczas wstępu do konferencji prasowej Światowej Organizacji Zdrowia WHO 15 marca 2020 dyrektor generalny WHO przedstawił stanowisko odnośnie testowania na obecność COVID-19:

. wszystkie kraje muszą przyjąć kompleksowe podejście. Lecz najbardziej efektywnym sposobem zapobiegania infekcjom i ratowania ludzkich żyć jest zerwanie łańcuchów zakażenia. I aby to osiągnąć musicie testować i izolować. Nie można walczyć z ogniem z zawiązanymi oczami. I nie można powstrzymać pandemii, jeżeli nie wiemy, kto jest zarażony. Mamy prosty przekaz dla wszystkich krajów: testować, testować, testować. Testować każdy podejrzany przypadek. Jeszcze raz, nasz kluczowy przekaz to: testować, testować, testować.

Podczas wstępu do konferencji prasowej 22 kwietnia 2020 ponownie podkreślił te same zalecenia WHO od początków pandemii.

Zatrzymanie rozprzestrzeniania się COVID-19 wymaga zidentyfikowania i wykonania testów dla wszystkich podejrzanych przypadków tak aby potwierdzone przypadki mogły być niezwłocznie i efektywnie odizolowane oraz otrzymały odpowiednią opiekę. Wszystkie bliskie kontakty z potwierdzonym przypadkiem muszą być natychmiast zidentyfikowane aby mogły być poddane kwarantannie i monitorowane przez okres 14 dniowej inkubacji wirusa. Jak tylko podejrzane przypadki są zidentyfikowane powinny być natychmiast przetestowane w celu potwierdzenia lub wykluczenia infekcji COVID-19. Pracownicy służby zdrowia którzy mieli kontakt z potwierdzonym przypadkiem powinni być przetestowani po 14 dniach kwarantanny niezależne od wystąpienia u nich symptomów choroby. Podejrzany przypadek jest zdefiniowany jako:

 • lub pacjent z ostrą choroba układu oddechowego, wymagającego hospitalizacji oraz przy braku alternatywnej diagnozy w pełni wyjaśniającej symptomy,
 • pacjent z ostrą choroba układu oddechowego oraz historią podczas 14 dni przed wystąpieniem symptomów podróży lub przebywania w obszarze gdzie raportowano lokalne zarażenia COVID-19;
 • lub pacjent z ostrą choroba układu oddechowego oraz mający kontakt z potwierdzonym lub podejrzanym przypadkiem w ostatnich 14 dniach przed wystąpieniem symptomów;

30 marca 2020 na konferencji prasowej Światowej Organizacji Zdrowia WHO dr Maria Van Kerkhove w odpowiedzi na pytanie odnośnie liczby testów stwierdziła, że tam, gdzie testy były wykonywane na szeroką skalę, liczba pozytywnych wyników stanowiła 3% do 12% ze wszystkich wykonanych testów. Przy bardzo małej ilości otrzymywanych pozytywnych wyników ze wszystkich przeprowadzonych testów, istnieje jednak możliwość, że testy wykonywane są nie tam gdzie trzeba, więc potrzebna jest ostrożność i utrzymanie poziomu testowania. W kontekście tego, że niektóre kraje mają ograniczone możliwości testowania, zadowalającym dla nich wyznacznikiem liczby testów jest osiągnięcie poziomu nie więcej niż 9% wyników pozytywnych 1 wynik pozytywny na 10 testów, ponieważ przy znacznie większym procencie wyników pozytywnych prawdopodobnie wiele rzeczywistych przypadków pozostaje niewykryta. W Polsce według danych z 9 maja 2020 poziom pozytywnych wyników to 3.3% 1 wynik pozytywny na 30 testów czyli poniżej 9% wyników pozytywnych ze wszystkich przeprowadzonych testów. W krajach Europy poziom pozytywnych wyników testów jest pomiędzy 0.8% Litwa a 17% Wielka Brytania.

                                     

4.2. Testowanie Testowanie w Polsce

W marcu 2020 poziom wykrywalności wynosił ok. 5%.

Ze względu na opóźnienie w raportowaniu przez MZ liczby nowych przypadków w stosunku do raportowania liczby pobranych próbek, na wykresie pokazano stosunek liczby nowych przypadków z danych dwu dni do liczby pobranych próbek z dwu poprzednich dni.

                                     

4.3. Testowanie Rzecznik Praw Obywatelskich

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar zwrócił uwagę na zbyt małą liczbę laboratoriów oraz laborantów. Ponadto, zdaniem RPO, personel pracuje po godzinach, a placówki nie są w stanie przebadać wszystkich, którzy mają podejrzenia co do swojego stanu zdrowia.

                                     

4.4. Testowanie Media

18 marca polskie laboratoria wykonywać mogły 3 tysiące testów na dobę, ale wykorzystywano tylko około połowy ich możliwości. Na początku kwietnia wykonywano ponad pięć tysięcy testów dziennie, co jednak przez część portali specjalistycznych zostało uznane za niewystarczające liczba wykonanych do połowy kwietnia testów w Polsce wyniosła 4.12 na tysiąc mieszkańców, a np. w Czechach wykonano ich trzy razy więcej – 12.37 na tysiąc, co wpływa na liczbę wykrytych zarażeń. Mniej testów niż w Polsce wykonano do połowy kwietnia wykonano tylko w Grecji i Rumunii oraz na Węgrzech odpowiednio: 3.36 i 3.62 oraz 3.72 testów na tysiąc mieszkańców.

Ministerstwo Zdrowia komunikowało w połowie kwietnia, że zdolność polskich laboratoriów sięga 20 tysięcy testów dziennie; 10 i 11 kwietnia wykorzystano te możliwości w przybliżeniu w połowie wykonując po około 11 tysięcy testów w tych dwóch dniach, ale w kolejnych czterech dobach już znacznie mniej i znacząco poniżej możliwości laboratoriów kolejno 8.4 tys., 5.6 tys. 4.7 tys. i 8.1 tys. Rzecznik Ministerstwa, Wojciech Andrusewicz wyjaśnił to niewykorzystanie zdolności laboratoriów faktem, iż to lekarze nie zlecają dostatecznej liczby testów; wypowiedź ta jednak spotkała się z krytyką środowisk lekarskich, które wskazywały z jednej strony na brak jasnych wytycznych zlecania badań na obecność koronawirusa, ale ponadto także na braki w zaopatrzeniu w niezbędne do pobierania próbek narzędzia, tzw. "wymazówki”.                                     

5.1. Nieprawdziwe informacje i oszustwa Zarys zjawiska i przykłady

W przestrzeni informacyjnej pojawiło się szereg nieprawdziwych informacji, prób oszustw i wprowadzania w błąd, związanych z wystąpieniem zakażeń wirusem SARS-COV-2 pandemii COVID-19 w Polsce. Nieprawdziwe informacje obejmują m.in. fałszywe tezy o: pochodzeniu wirusa, sposobie diagnozowania, zapobiegania i leczenia choroby, działaniach podejmowanych lub też niepodejmowanych przez władze i państwowe organy sanitarne, oraz rozwoju sytuacji. Podejmowane są próby oszustw wyłudzeń i wprowadzania w błąd, które polegają m.in. na: wysyłaniu fałszywych SMS od osób podszywających się pod instytucje państwowe, publikacji fałszywych map, sensacyjnych nagłówków prowadzących do szkodliwych stron usiłujących wyłudzić dostęp do kont i numerów kart kredytowych oraz próbach sprzedaży produktów rzekomo "zapobiegających zakażeniu koronawirusem”.

Osoby LGBT bywają niesłusznie oskarżane o epidemię. Według relacji pewnej kobiety, opisanej przez "Gazetę Wyborczą”, rzymskokatolicki ksiądz we Wrocławiu miał przedstawić w kazaniu epidemię COVID-19 jako "karę boską za grzechy, w tym za homoseksualizm, aborcję i życie bez ślubu”; do jego wypowiedzi negatywnie odniósł się rzecznik wrocławskiej kurii, a także prymas Polski, abp Wojciech Polak. Na profilu facebookowym Miasto Rzeszów zapytano mieszkańców o to, "czy koronawirus jest karą za gender i LGBT”.

                                     

5.2. Nieprawdziwe informacje i oszustwa Walka z dezinformacją

Pod koniec marca 2020 Komisja Europejska KE poinformowała o fałszywych informacjach "będących częścią zaplanowanych kampanii dezinformacyjnych”. KE zaleciła postępowanie według zaleceń krajowych służb zdrowia poszczególnych państw UE oraz czerpanie informacji na temat pandemii COVID-19 wyłącznie z wiarygodnych źródeł jak np. strony organizacji unijnych i międzynarodowych – Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób ECDC i Światowa Organizacja Zdrowia WHO. KE poinformowała o zwalczaniu dezinformacji w ścisłej współpracy z platformami internetowymi poprzez:

 • promowanie wiarygodnych źródeł;
 • degradowanie informacji, które po sprawdzeniu okazały się nieprawdziwe lub wprowadzające w błąd;
 • usuwanie treści nielegalnych i niebezpiecznych dla zdrowia.

Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen powołała "Zespół ds. szybkiego reagowania na koronawirusa”. KE uruchomiła również swoją stronę internetową, na której weryfikowane są pojawiające się informacje dotyczące koronawirusa i obalane fałszywe twierdzenia.

                                     

5.3. Nieprawdziwe informacje i oszustwa Wątpliwości co do rzeczywistej liczby zarażonych i ofiar

W numerze 19. w dniu 6 maja 2020 roku tygodnik "Polityka" opublikował artykuł, z którego rzekomo wynika, że podawane przez rząd dane odnośnie śmiertelności i zapadalności na COVID-19 mogą być znacznie zaniżane. Autorzy dokonali sprawdzenia danych statystycznych co do zgonów w marcu 2019 roku, lutym 2020 roku oraz marcu 2020. Oficjalne dane mówią o śmierci 43 osób w marcu 2020 roku. Jednak według danych przekazanych z Ministerstwa Cyfryzacji do Głównego Urzędu Statystycznego w marcu 2020 roku zmarło 36 557 osób, czyli o 2450 więcej niż w marcu 2019 roku +6.7% i o 2500 więcej niż w lutym 2020 roku. Informacja może powodować zamęt wśród osób, którym brakuje elementarnego wykształcenia matematycznego. Marzec 2020 roku trwał 31 dni, podczas gdy luty – zaledwie 29. Jest to przyrost o 6.9%, porównywalny z przyrostem liczby zgonów. Jednak autor dalej stwierdza, że wzrost miesięcznej liczby zgonów nawet o 2-3 tys. mieści się w pasmie wieloletnich naturalnych, często trudnych do wytłumaczenia wahań.

Na wątpliwości co do sposobu liczenia ofiar wskazywał też prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Odnosząc się do podanej oficjalnie liczby 8 ofiar w Warszawie poinformował, że tego samego kierowany przez niego ratusz wystawił 32 akty zgonu w których jako przyczyna śmierci wskazano COVID-19. Do wypowiedzi tej odniósł się Główny Inspektor Sanitarny stwierdzając, że zgony liczone są nie według miejsca wystawienia aktu zgonu, a według miejsca zameldowania zmarłego. Rafał Trzaskowski replikował, że spośród wskazywanych 32 osób, 18 było zameldowanych na terenie Warszawy.

Wielojęzycznym słowniku

Tłumaczenie

Użytkownicy również szukali:

pandemia covid-19 w polsce, edukacja i nauka w tychach. pandemia covid-19 w polsce,

...
Free and no ads
no need to download or install

Pino - logical board game which is based on tactics and strategy. In general this is a remix of chess, checkers and corners. The game develops imagination, concentration, teaches how to solve tasks, plan their own actions and of course to think logically. It does not matter how much pieces you have, the main thing is how they are placement!

online intellectual game →