Poprzednia

ⓘ Mieczysław Żygłowicz. Mieczysław Jan Żygłowicz – major WP, żołnierz Narodowej Organizacji Wojskowej, Związku Walki Zbrojnej, a następnie Armii Krajowej, nauczyc ..
                                     

ⓘ Mieczysław Żygłowicz

Mieczysław Jan Żygłowicz – major WP, żołnierz Narodowej Organizacji Wojskowej, Związku Walki Zbrojnej, a następnie Armii Krajowej, nauczyciel, kierownik Szkoły Podstawowej nr 1 w Jaśle. Ostatni żyjący żołnierz zawodowy Wojska Polskiego II RP i żołnierz Armii Krajowej.

                                     

1. Życiorys

Mieczysław Żygłowicz urodził się 23 sierpnia 1919 roku w Kołaczycach w rodzinie rzemieślniczej jako syn Jana i Marii z d. Kosztur. Szkołę Powszechną ukończył w swojej rodzinnej miejscowości. W 1933 w wyniku egzaminu konkursowego został przyjęty do Podoficerskiej Szkoły Piechoty dla Małoletnich nr 2 w Śremie. Po jej ukończeniu i promocji 4 września 1936 został przydzielony do 84 Pułku Strzelców Polskich w Pińsku. Tu jako podoficer w stopniu kaprala pełnił obowiązki instruktora w szkolnych kompaniach ckm. W marcu 1939 została zmobilizowana 30 Dywizja Piechoty do której wszedł 84 Pułk Strzelców Polskich. Mieczysław Żygłowicz otrzymał awans na plutonowego i jako zastępca dowódcy plutonu ckm wyjechał z pułkiem na granicę niemiecką.

Mieczysław Żygłowicz brał udział w wojnie obronnej Polski. W ciężkich walkach przeszedł szlak bojowy cofającej się dywizji, Batalion, w którym służył, wycofał się za Bug i został przydzielony do Grupy Operacyjnej "Polesie” gen. Franciszka Kleeberga. Został ranny w bitwie pod Wolą Gułowską. Leczył się w szpitalu w Radomiu. W grudniu 1939 roli został wywieziony do obozu jeńców wojennych w Landsbergu. Wiosną 1940 uciekł z niewoli. Udał się do krewnych w okolice Frysztaka. Rozpoczął prace w kamieniołomach w Stępinie. Później powrócił do Kołaczyc, tu wstąpił do tajnej organizacji wojskowej kierowanej przez Józefa Matuszewskiego. Odbywano tajne zebrania, kolportowano prasę, a nawet przerzucanie niektórych polskich żołnierzy na Węgry.

W ramach tworzących się struktur organizacyjnych NOW przekształconej później w AK w Kołaczycach powstała Placówka "Kukułka”. Jednym z dowódców plutonu został Mieczysław Żygłowicz a drugim Leopold Cieniek 1914-1978. Prowadził szkolenie wojskowe młodzieży w Kołaczycach, Błażkowej i Kłodawie. Zajmował się transportem broni, szczególnie w okresie przygotowań do realizacji akcji "Burza”. Wysiedlenie Kołaczyc w dniach 19 i 20 września 1944 przerwało działalność konspiracyjną AK w tym rejonie.

Po wojnie pracował w Powszechnej Organizacji "Służba Polsce”. Od 30 kwietnia 1945 do 31 grudnia 1948 pełnił stanowisko komendanta gminnego PW i WF w Kołaczycach. Pełnił również obowiązki instruktora przysposobienia wojskowego i wychowania fizycznego w Państwowym Gimnazjum i Liceum w Kołaczycach. Uzupełniał swoje wykształcenie, zdał małą maturę, po czym ukończył kurs pedagogiczny. Otrzymał posadę nauczyciela szkoły w Brzostku. Po uzyskaniu pełnych kwalifikacji nauczycielskich podjął pracę w szkole w Trzcinicy. W 1953 ukończył Wyższy Kurs Nauczycielski w Katowicach specjalizując się w fizyce i chemii.

W 1953 otrzymał pracę w Szkole Podstawowej TPD w Jaśle mieszczącej się przy ul. Sokoła. Wydział Oświaty budował w tym czasie nową szkołę podstawową TPD przy ulicy Czackiego. Pracę zostały ukończone w 1956. Mieczysław Żygłowicz objął funkcje zastępcy kierownika tej szkoły. Wyposażył szkołę w sprzęt i pomoce naukowe, urządził również nowocześnie pracownię fizyko – chemiczną, która stała się pracownią międzyszkolną. Z czasem rozbudował szkołę wyposażając ją w nowe gabinety. Pełnił też funkcje instruktora fizyki i chemii w Powiatowym Ośrodku Dokształcenia Kadr Oświatowych. Przez rok pełnił funkcję kierownika tego ośrodka.

W 1970 został przeniesiony do Szkoły Podstawowej nr 1 w Jaśle na stanowisko kierownika. Podjął starania o budowę nowego budynku przy ul. Piotra Skargi. Prace przy budowie szkoły trwały 5 lat. W latach 1973–1977 ukończył zaocznie Wyższe Studia w Instytucie Kształcenia Nauczycieli w Rzeszowie w zakresie pedagogiki opiekuńczej.

Za działalność wojskową, zawodową i społeczną został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Partyzanckim, Krzyżem Armii Krajowej, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Medalem "Za udział w wojnie obronnej 1939” i wieloma innymi odznaczeniami i medalami.

W 1993 został awansowany do stopnia podporucznika.

W 2013 został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Uroczystość wręczenia odbyła się w dniu 15 marca 2013, w imieniu prezydenta RP order wręczyła wicewojewoda podkarpacki Alicja Wosik. W uroczystościach, w uroczystościach uczestniczył również burmistrz Jasła Andrzej Czernecki.

W 2014 został awansowany do stopnia majora. Natomiast w 2015, jako jeden z ośmiu osób z terenu Podkarpacia otrzymał okolicznościowy medal "Obrońcy Ojczyzny 1939 – 1945”. Medal, przyznany przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, wręczyła Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Maria Kurowska, w towarzystwie Burmistrza Miasta Jasła – Ryszarda Pabiana.

23 sierpnia 2019 skończył 100 lat, jest ostatnim żyjącym żołnierzem zawodowym Wojska Polskiego II RP i żołnierzem Armii Krajowej.

                                     

2. Rodzina

Żonaty z nauczycielką Kazimierą Żygłowicz z d. Landorf 05.02.1923 – 27.08.1997, z którą miał dzieci m.in. dwóch synów zmarłych w dzieciństwie Andrzeja 1949 – 1950 i Jana 1958 – 1959. Bratem Mieczysława Żygłowicza, był Adam Marian Żygłowicz 08.12.1913 – 14.11.2008 – żołnierz września 1939.

Użytkownicy również szukali:

ygowicz, Mieczysaw, Mieczysaw ygowicz, mieczysław żygłowicz, oświata w rzeszowie. mieczysław żygłowicz,

...

Wielojęzycznym słowniku

Tłumaczenie

Listy absolwentów ZSTI Gliwice.

Mieczysław Żygłowicz, specjalista. Ząbkowice Śląskie. Godziny urzędowania 7:​30 15:. Maryja z Woli Gułowskiej na sztandarze Aktualności Aktualności. Tuman Mieczysław. Tuszyński Józef oc. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia Žygłowicz Jan. $ 2. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia. Galicyjski Konkurs Powożenia Zaprzęgami. Wśród gości obecny na uroczystości był ppłk Mieczysław Żygłowicz, żołnierz generała Kleeberga, bohater września 1939 roku. Poświęcenia.


Obchody 80. rocznicy ostatniej bitwy wojny obronnej 1939 Powiat.

Kolejni weterani walk o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej: Mieczysław Żygłowicz z Jasła rocznik 1919 i Jan Sarakun z Rzepedzi rocznik 1915. ŁUKÓW Region Wola Gułowska: Bitwa o honor Podlasie24. Każdy kto nawołuje do masowych szczepień na koronawirusa powinien najpierw zapoznać się z firmami produkującymi szczepionki. Jedną z nich jest koncern.


Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy w Krośnie Msza święta.

Żyjącego żołnierza zawodowego Wojska Polskiego II RP i żołnierza Armii Krajowej. Major Mieczysław Żygłowicz niedawno skończył 101 lat. Jasło: Wspomnienia jaślanina, ostatniego żyjącego żołnierza. W 1970 dyrektorem szkoły został Mieczysław Żygłowicz. Kazimierz Lejpras Antoni Sawicz Stanisław Sancewicz Mieczysław Żygłowicz. 1956 1964. Sztandar dla 19 Brygady Zmechanizowanej Defence24. Jaślanin, Mieczysław Żygłowicz jest jedną z ośmiu osób z terenu Podkarpacia, która otrzymała w tym roku okolicznościowy medal Obr. 0 dodaj komentarz.

Sylwia Żygłowicz, Autor w serwisie Telewizja Strona 75 z 550.

Żygłowicz jest obecnie ostatnim żołnierzem II Rzeczpospolitej Polskiej na Podkarpaciu. Tego to się nie spodziewałem, ale czas nie. Sztandar dla 19. Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej TVP Lublin. Mieczysław Żygłowicz urodził się 23 sierpnia 1919 w Kołaczycach. Podpułkownik Wojska Polskiego, żołnierz Narodowej Organizacji. Jasło. Wspomnienia żołnierza Września 1939 i Armii Krajowej. Ppłk Mieczysław Żygłowicz, żołnierz AK, uczestnik kampanii wrześniowej 1939 r., żołnierz gen. Kleeberga obchodził 101 urodziny. Mieczysław. Lista Absolwentów AGH. Mieczysław Żygłowicz, podpułkownik w stanie spoczynku, to postać znana w Jaśle i ciesząca się ogromnym autorytetem. Żołnierz AK, uczestnik kampanii.


Jasło, parafia Genealogia Zobacz temat.

Państwowymi zostaną uhonorowani weterani ostatniej bitwy ppłk rezerwy Mieczysław Żygłowicz i por. rezerwy Franciszek Skrzypczyk. 4 6 X 2019 r. 80 rocznica ostatniej bitwy kampanii jesiennej 1939 r. SPRZEDAŻY. E mail: mmocek@. Telefon: 48 13 491 4310. Telefon kom.: 48 606 787 145. JANUSZ ŻYGŁOWICZ. SPECJALISTA DS. SPRZEDAŻY. Rejestr zmian urząd gminy brzyska. Pierwszym dyrektorem, jak i wykładowcą był znany już Jan Baystak. Nauczycielami w nowej szkole byli: Mieczysław Bagan, Stanisław Bezłowski, Franciszek. Ludzie 7 Portal Ziemi Krośnieńskiej. Mieczysław Żygłowicz odznaczony. Jaślanin, Mieczysław Żygłowicz jest jedną z ośmiu osób z terenu Podkarpacia, która otrzymała w tym roku okolicznościowy.


Kombatanci – – portal regionalny miasta Jasła i.

Sylwia Żygłowicz 5 marca 2018. video Mieczysław Skowron o konkursie na przychodnię przyjazną seniorom Sylwia Żygłowicz 5 marca 2018. Polska Zbrojna. C Mieczysław Dyrda, C Bronisław Muskietorz. C Andrzej Mieczysław Idczak, C Przemysław Wiśniewski, Czesław Żygłowicz, Cs Stanisław Łopata​. Wyniki wyborów sołtysów i rad sołeckich Gmina Brzyska. Mieczysław Żygłowicz i por. rez. Franciszek Skrzypczyk, obaj panowie przekroczyli już setne urodziny. Poseł Sławomir Skwarek odczytał list z. M19930441.pdf. Medalami za zasługi dla Związku Inwalidów Wojennych RP. Stanisław Pomprowicz i Mieczysław Żygłowicz otrzymali awans na wyższy stopień wojskowy.


Mieczysław Żygłowicz odznaczony iTV Południe.

Mieczysław Żygłowicz i por. rez. Franciszek Skrzypczyk, rodziny gen. Franciszka Kleeberga i jego żołnierzy, szkoły noszące imię generała lub. Sztandar dla 19 Prawosławny Ordynariat Wojska Polskiego. Setne urodziny ppłka Mieczysława Żygłowicza obchodził jaślanin żołnierz AK​, uczestnik kampanii wrześniowej 1939 roku ppłk Mieczysław Żygłowicz. Kontakt rury Gamrat. Żygłowicz Mieczysław. KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI. 4. Kalbarczyk Wacław Tadeusz, 5. Mróz Ryszard, 6. Mucha Edward, 7. Mieczysław Żygłowicz Facebook. 23 sierpnia jaślanin ppłk Mieczysław Żygłowicz, żołnierz AK, uczestnik kampanii wrześniowej 1939 r., obchodził 100 urodziny. Z&n.


Mieczysław Żygłowicz odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu.

Karolina Żygłowicz. Argentyna – S, Karolina Żygłowicz. Stanisław Na zakończenie Konkursu Wiesław Janczyk – Poseł RP, Mieczysław Uryga – Starosta. Obchody 80 rocznicy ostatniej bitwy kampanii polskiej 1939 r. w. Mieczysław Żygłowicz, podpułkownik w stanie spoczynku, to postać znana w Jaśle i ciesząca się ogromnym autorytetem. Żołnierz AK. Setne urodziny obchodził Mieczysław Żygłowicz z Jasła Nowiny 24. Mieczysław Żygłowicz jest na Facebooku. Dołącz do Facebooka, aby nawiązać kontakt z Mieczysławem Żygłowiczem oraz innymi osobami, które możesz znać. Samorząd Województwa Podkarpackiego. Rezerwy Mieczysław Żygłowicz i por. rezerwy Franciszek Skrzypczyk. Uroczystości Bitwa o honor, w miejscu ostatnich starć kampanii. Untitled. Opracował Maziarski Mieczysław Żygłowicz Franciszek 1882 1887 Tym bardziej Mieczysławie, że w prezentowanej przez Ciebie liście zmarlych z Galicji i Следующая Войти Настройки.


Lista biegłych z pozostałych zakresów.

Mieczysława. Agnieszka. Miszczyszyn. 2017 2021. RACHUNKOWOŚĆ I Żygłowicz. 2019 2023. WYCENA AKTYWÓW. INTELEKTUALNYCH. Mieczysław Żygłowicz odznaczony Nowe Podkarpacie. Wśród gości obecny na uroczystości był ppłk Mieczysław Żygłowicz, żołnierz generała Kleeberga, bohater września 1939 roku. Dziś żołnierze. 576 Wirtualne Jasło portal powiatu jasielskiego. Mieczysława Wieliczki czy Parafii Brzostek w latach 1918 12 swojej książki Mieczysław Wieliczko stwierdził, że gmina Kazimiera, Żygłowicz Mieczysław.

100 urodziny Mieczysława Żygłowicza Aktualności Trendy Radio.

Rzeczypospolitej Polskiej: Mieczysław Żygłowicz z Jasła rocznik 1919 i Jan Kurowska podczas wręczenia medalu panu Mieczysławowi Żygłowiczowi. 19. Brygada Zmechanizowana będzie miała swój sztandar. Jaślanin, Mieczysław Żygłowicz jest jedną z ośmiu osób z Podkarpacia, która otrzymała w tym roku okolicznościowy medal Obrońcy Ojczyzny. 640 lecie lokacji miasta Gmina Brzostek. Gubernat Mieczysław. 174.71. 127. Gubernat Władysława Kłusek Mieczysław. 589.92. 195. Kłusek Mirosław Zoń Maria. 81.57. 589. Żygłowicz Jan. 381.58.


19 Lubelska Brygada Zmechanizowana otrzymała sztandar.

Anioł Alfons, Bajor Zbigniew, Białek Mieczysław, Blachecki Zygmunt, Boba Jerzy Zajączkowska Dagmara, Zdrzalek Karina, Zimek Andrzej, Zub Jan, Żygłowicz. Wspomnienia jaślanina, ostatniego żyjącego żołnierza. Zygłowicz Władysława c. Wojciecha. Janina c. Bolesława, 97. Fert Mieczysław s. Michała, 98. Fert. Pelagia c. Stanisława, 99. Foremniak Mieczysław s. Andrzeja. Załącznik nr 6. Podpułkownikiem Mieczysławem Żygłowiczem, żołnierzem Września dzięki pomocy pani Anny Żygłowicz – synowej podpułkownika i pana.


Lp. Nr komisji Data powołania komisji Oznaczenie jednostki, przy.

Jacek Żygłowicz oceń działalność na stanowisku radny w: Świebodzice po RADNY Świebodzice KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW BOGDANA KOŻUCHOWICZA Jacek Żygłowicz. 56 lat Mieczysław Struk marszałek w: pomorskie. Historia Dozór Techniczny po II Transportowy Dozór Techniczny. P Żygłowicz Ryszard Delikat Mariusz Kurowski Stanisław Madej Mieczysław Madej Piotr. Mieczysław Żygłowicz odznaczony Ryglice okolice. Andrzej Żygłowicz W dniu 18 kwietnia 2015r odbyło 2. Sikora Tadeusz 3. Kita Józef 4. Papciak Mieczysław Janusz Żygłowicz 5. Barbara Wolska. Wszystkim​.


...
Free and no ads
no need to download or install

Pino - logical board game which is based on tactics and strategy. In general this is a remix of chess, checkers and corners. The game develops imagination, concentration, teaches how to solve tasks, plan their own actions and of course to think logically. It does not matter how much pieces you have, the main thing is how they are placement!

online intellectual game →