Poprzednia

ⓘ Miejski Zarząd Komunikacji w Tychach – organizator publicznego transportu zbiorowego z Tychów, istniejący w latach 1996-2018. Miejski Zarząd Komunikacji został ..Free and no ads
no need to download or install

Pino - logical board game which is based on tactics and strategy. In general this is a remix of chess, checkers and corners. The game develops imagination, concentration, teaches how to solve tasks, plan their own actions and of course to think logically. It does not matter how much pieces you have, the main thing is how they are placement!

online intellectual game →
Miejski Zarząd Komunikacji w Tychach
                                     

ⓘ Miejski Zarząd Komunikacji w Tychach

Miejski Zarząd Komunikacji w Tychach – organizator publicznego transportu zbiorowego z Tychów, istniejący w latach 1996-2018. Miejski Zarząd Komunikacji został utworzony uchwałą nr 372 Rady Miasta Tychy z dnia 12 września 1996 r. jako zakład budżetowy miasta Tychy. Począwszy od 1 stycznia 2008 r. został przekształcony w jednostkę budżetową miasta Tychy. Obsługiwał 42 linie autobusowe, 6 linii trolejbusowych, 9 linii mikrobusowych, 4 linie cmentarne kursujące w okresie Wszystkich Świętych oraz 4 linie szkolne. Od 1 stycznia 2019 r. za organizację transportu publicznego na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii odpowiada Zarząd Transportu Metropolitalnego. Samo zaś MZK zostało pozostawione w stan likwidacji.

                                     

1. Gminy członkowskie

Miejski Zarząd Komunikacji w Tychach organizował komunikację dla miasta Tychy oraz dla 14 innych gmin, które przekazały Tychom, w drodze porozumienia, zadania związane z organizowaniem komunikacji zbiorowej. Były to gminy: Mikołów, Orzesze, Wyry, Łaziska Górne, Lędziny, Kobiór, Ornontowice, Bojszowy, Bieruń, Chełm Śląski, Imielin, Gmina i Miasto Oświęcim, Miedźna, Pszczyna i Mysłowice. Poszerzenie sieci MZK związane było z upadłością i przejęciem linii po PKSiS OŚWIĘCIM SA.

Autobusy MZK Tychy docierały także do innych gmin – m.in. Katowic, Gliwic, Żor, Gierałtowic i Rudy Śląskiej.

                                     

2. Zakres działalności

Do podstawowych zadań MZK Tychy należała organizacja komunikacji zbiorowej, w szczególności:

  • pobór opłat przewozowych, dodatkowych i windykacyjnych za usługi MZK,
  • kontrola jakości usług przewozowych,
  • dystrybucja biletów we własnych kolekturach i koordynacja sieci sprzedaży zewnętrznej ajenci, biletomaty,
  • sporządzanie rozkładów jazdy,
  • projektowanie linii komunikacyjnych,
  • kontrola biletów.
  • zawieranie umów z firmami wykonującymi przewozy pasażerskie,
                                     

3. Taryfa

Nowe bilety metropolitalne

Od 1 stycznia 2018 roku w sprzedaży pojawiły się nowe bilety metropolitalne, ważne na liniach MZK Tychy oraz MZKP Tarnowskie Góry i KZK GOP.

Bilety wieloprzejazdowe

Taryfę MZK uzupełniały bilety wieloprzejazdowe dobowe i tygodniowe.

                                     

3.1. Taryfa Nowe bilety metropolitalne

Od 1 stycznia 2018 roku w sprzedaży pojawiły się nowe bilety metropolitalne, ważne na liniach MZK Tychy oraz MZKP Tarnowskie Góry i KZK GOP.

                                     

3.2. Taryfa Bilety zwykłe jednorazowe

Taryfę MZK Tychy stanowiły bilety czasowe. Dlatego na przystankach podany był wykres przystanków poszczególnej linii ich liczba, oraz planowy czas jazdy. W związku obowiązywała opłata za przewóz bagażu i zwierząt. W przypadku podróży autobusem pospiesznym obowiązkowa była dopłata do biletu, lub zakup biletu dedykowanego trasom pospiesznym.

W ramach promocji bilety 90-minutowe uprawniały w święta i weekendy do przejazdu dwóch osób.

                                     

3.3. Taryfa Bilety okresowe

W MZK Tychy obowiązywały dodatkowo bilety okresowe miesięczne ważne na jedną lub na dwie i więcej gmin, kwartalne ważne na jedną- od 1 maja 2015 r., lub dwie i więcej gmin, półroczne trasowane bilety szkolne dedykowane uczniom szkół podstawowych i gimnazjalnych- od 1 maja 2015 r., oraz bilety okresowe na okaziciela.

                                     

3.4. Taryfa Bilety pomarańczowe autobusowo-trolejbusowo-kolejowe

W pociągach Szybkiej Kolei Regionalnej obowiązywała Taryfa Pomarańczowa obok zwykłej taryfy Kolei Śląskich. Wszystkie bilety pomarańczowe były ważne w pociągach SKR, w pociągach KŚ oraz na autobusowych i trolejbusowych liniach zwykłych MZK Tychy.

Począwszy od dnia 9 grudnia 2012 r. za emisję taryfy pomarańczowej odpowiadały Koleje Śląskie, a nie jak miało to miejsce wcześniej MZK Tychy.

                                     

4.1. Inne usługi Kasowanie biletów komórką

Miejski Zarządu Komunikacji w Tychach z dniem 21 grudnia 2009 roku uruchomił dodatkowy, nowoczesny kanał dystrybucyjny – sprzedaż biletów za pośrednictwem telefonu komórkowego. Nowe rozwiązanie umożliwiało każdemu pasażerowi posiadającemu telefon komórkowy z zainstalowaną aplikacją moBILET, zakupienie dowolnego biletu zwykłego jednorazowego oraz dobowego, przez 24 godziny na dobę, w każdym dniu roku oraz na obszarze całej sieci komunikacyjnej MZK Tychy.

Począwszy od dnia 16 marca 2015 r. MZK Tychy dołączył do usługi SkyCash. MZK TYCHY jako pierwszy w województwie Śląskim udostępnił pasażerom zakup pełnej palety biletów zarówno okresowych jak i jednorazowych. Kolejną nowością była możliwość zapłaty za bilet przez telefon za pośrednictwem własnej karty płatniczej.

                                     

4.2. Inne usługi Rozkład jazdy na komórkę

Miejski Zarząd Komunikacji w Tychach od 1 października 2007 roku udostępnił rozkład jazdy w formacie umożliwiającym wprowadzenie go do osobistego telefonu komórkowego. Dzięki aplikacji Ginger pasażer miał dostęp do mobilnych rozkładów jazdy, nie ponosząc przy tym żadnych kosztów ponieważ, aplikacja nie łączyła się z Internetem.

                                     

4.3. Inne usługi Kiedy Przyjedzie

MZK Tychy dołączyło dnia 10 stycznia 2014 r. do ogólnopolskiej usługi Kiedy Przyjedzie.

Kiedy Przyjedzie to usługa informująca pasażerów o bieżących przyjazdach autobusów za pośrednictwem strony internetowej tychy.kiedyprzyjedzie.pl, oraz serwisowi SMS dostępnego pod numerem +48664070971. Kiedy przyjedzie lokalizuje autobusy dzięki telefonom komórkowym posiadanym przez kierowców, dzięki czemu pasażer z wyprzedzeniem wiedział, kiedy jego autobus przyjedzie. Serwis dostarczał też MZK dane do dynamicznej informacji pasażerskiej na tablicach LED. Generował też on dla przewoźnika różnego rodzaju statystyki i dane.

                                     

5. Przewoźnicy

Od 1 lipca 2015 na zlecenie MZK Tychy, przewozu ludzi, bagażu i zwierząt dokonywało już tylko dwóch przewoźników:

  • Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Tychach − które przejęło wszystkie linie obsługiwane przez dotychczasowych mniejszych przewoźników na skutek poszerzenia taboru.
  • TLT Tychy − obsługiwał sześć linii trolejbusowych.

Wielojęzycznym słowniku

Tłumaczenie

Użytkownicy również szukali:

miejski zarząd komunikacji w tychach,

...
Free and no ads
no need to download or install

Pino - logical board game which is based on tactics and strategy. In general this is a remix of chess, checkers and corners. The game develops imagination, concentration, teaches how to solve tasks, plan their own actions and of course to think logically. It does not matter how much pieces you have, the main thing is how they are placement!

online intellectual game →