Poprzednia

ⓘ Kościół św. Michała Archanioła w Wojsławicach. Kościół świętego Michała Archanioła – rzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Chełm – Wschód arc ..Kościół św. Michała Archanioła w Wojsławicach
                                     

ⓘ Kościół św. Michała Archanioła w Wojsławicach

Kościół świętego Michała Archanioła – rzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Chełm – Wschód archidiecezji lubelskiej. Znajduje się na trasie Szlaku Renesansu Lubelskiego.

                                     

1. Opis

Wznosi się niedaleko rynku. Jest z kamienia i cegły, jednonawowy, późnorenesansowy, zbarokizowany. Kiedyś kościół był drewniany. Powstał prawdopodobnie w 1440 roku i nosił wezwanie NMP i Wszystkich Świętych. Obecny murowany kościół wybudowano w latach 1595-1608 w stylu późnorenesansowym. Fundatorem był Mikołaj Czyżowski.

Kościół był kilkakrotnie niszczony przez pożary w latach: 1671, 1736, 1840 i 1915. W czasie I wojny światowej ponownie uszkodzony. Remonty i rozbudowy kościoła wykonywano również wielokrotnie: przed 1648 rokiem, przed 1684 – dobudowano 2 kaplice, w latach 1714-1727, 1736, 1847, 1905-1915 – dobudowano 2 składziki od strony zachodniej, 1915 – dobudowano kruchtę kościelną, 1924-1932 i 1948.

Kościół ma dwie kaplice otwarte do prezbiterium arkadami, przy nawie kruchtę, wewnątrz pięć ołtarzy drewnianych. W ołtarzu głównym, późnobarokowym znajduje się figura Chrystusa Ukrzyżowanego z XVII w. W ołtarzu bocznym prawym wisi obraz św. Franciszka Ksawerrego z XVIII w. W kaplicy południowej znajduje się ołtarz z obrazem Matki Boskiej Lewiczyńskiej, a w kaplicy północnej ołtarz z obrazem św. Antoniego. Ołtarze w kaplicach pochodzą z XIX w. Natomiast ambona regencyjna pochodzi z I połowy XVIII w., chrzcielnica późnobarokowa z XVII/XVIII w. a stare organy 10-głosowe, mają prawdopodobnie 300 lat – renowacja ich odbywała się w 1890 i 1974 roku. Na ścianach wisi kilka zabytkowych obrazów z XVI-XVIII w., tablice pamiątkowe i epitafia.

Obok świątyni znajduje się murowana dzwonnica z I połowy XVIII w., z dwoma dzwonami konsekrowanymi przez bpa Tomasza Wilczyńskiego 25 lutego 1954 roku.

Plebania pochodzi z połowy XIX wieku: parterowa, murowana, klasycystyczna, z kolumnowym gankiem od frontu. Z tego samego okresu pochodzi budynek organistówki będący kiedyś szpitalem – przytułkiem dla starców.

                                     

2. Historia

Obecna świątynia została wzniesiona na początku XVII wieku i ufundowana przez Mikołaja Czyżowskiego, chorążego Ziemi Chełmskiej. Budowla była wielokrotnie niszczona w czasie pożarów oraz działań wojennych i następnie odbudowywana, uzyskując ostateczny wygląd w 1924 roku, kiedy to została przeprowadzona jej gruntowna renowacja.

Jest to budowlą jednonawowa, wzniesiona w stylu późnorenesansowym. Składa się z zamkniętego trójbocznie węższego prezbiterium, w którego przedłużeniu jest umieszczone zakrystia. Po obu stronach prezbiterium są usytuowane dwie kaplice boczne. Od frontu znajdują się dwie przybudówki niepołączone z nawą wejściami. W jednej z przybudówek jest usytuowane wejście na chór, zaś w drugiej skład sprzętów liturgicznych. Ściany w nawie są oddzielone od siebie filarami przyściennymi, natomiast nawę oddziela od prezbiterium łuk tęczowy. Nawa i prezbiterium są nakryte sklepieniami kolebkowymi z lunetami, chór muzyczny podparty jest dwoma arkadowymi filarami z murowanym parapetem. Okna zakończone są półokręgami. Dwukondygnacyjna elewacja frontowa zakończona jest szczytem ozdobionym barokowymi załamaniami. Do fasady są dobudowane wspomniane wyżej przybudówki ozdobione pilastrami w narożach, zakończone zaokrąglonymi przyczółkami z wolutami z lewej i prawej strony. Zewnętrzne ściany boczne są oddzielone od siebie pilastrami, nawę nakrywa dach dwuspadowy, prezbiterium nakrywa dach zakończony wielobocznie, jest on w całości pokryty jest blachą. Na miejscu łuku tęczowego ściana poprzeczna poprowadzona jest ponad dach i ma przekrój szczytu fasady, zwieńczona jest podobnie jak i sam szczyt dużym żelaznym krzyżem, posiadającym trójlistne zakończenie ramion.

Świątynia posiada pięć ołtarzy, wykonanych z drewna. W ołtarzu głównym, w stylu późnobarokowym, wykonanym po 1736 roku znajduje się posąg Chrystusa Ukrzyżowanego z XVII wieku, a nad nim obraz Chrystusa Miłosiernego, wykonany w XIX wieku i cztery rzeźby w postaci aniołów. W ołtarzu bocznym prawym przy łuku tęczowym znajduje się obraz św. Trójcy, wykonany w XVII wieku, w zwieńczeniu jest umieszczony obraz Chrystusa, wykonany w XVIII wieku z dwoma świętymi. Z kolei z ołtarzu bocznym lewym znajduje się obraz św. Franciszka Ksawerego, wykonany w XVIII wieku, natomiast w zwieńczeniu ołtarza obraz św. Alojzego Gonzagi. W ołtarzu kaplicy północnej znajdują się dwie rzeźby przedstawiające aniołów i rzeźba św. Michała Archanioła, patrona parafii oraz obraz św. Antoniego Padewskiego, wykonany w XVIII wieku. Ołtarz umieszczony w kaplicy południowej został wykonany w XVIII wieku i znajdują się w nim dwie rzeźby świętych oraz obraz Matki Bożej Lewiczyńskiej, oraz obraz przedstawiający św. Mikołaja, wykonany na początku XVIII wieku. Świątynia posiada także część dawnego wyposażenia, m.in. organy o 10 głosach na chórze, które zostały wykonane ponad 300 lat temu, remontowane w 1890 i 1974 roku, ambonę ozdobioną rzeźbą Chrystusa nauczającego, chrzcielnicę w stylu późnobarokowym z XVIII wieku, rzeźby Matki Bożej i św. Tekli z XVIII wieku, obraz św. Jana Chrzciciela z XVIII wieku, a także obraz komunii świętej Katarzyny ze Sieny z 1673 roku. Kościół posiada także trzy epitafia Poletyłłów, neogotyckie, wykonane z czarnego marmuru, a także epitafia lekarza Pawła Mataien.

Użytkownicy również szukali:

parafia leśno intencje mszalne, parafia połajewo intencje mszalne, parafia sucha góra intencje mszalne, parafia wojsławice intencje mszalne, parafia, intencje, mszalne, Michaa, michaa, archanioa, Archanioa, parafia lena ogoszenia, wojsawice, orzegowie, wilkowice, ostrowiec, sucha, gra, poajewo, leno, lena, ogoszenia, Koci, Wojsawicach, parafia poajewo intencje mszalne, parafia leno intencje mszalne, intencje mszalne parafia w michaa archanioa wilkowice, parafia w michaa w orzegowie intencje mszalne, parafia sucha gra intencje mszalne, parafia w michaa ostrowiec intencje mszalne, Koci w Michaa Archanioa w Wojsawicach, parafia wojsawice intencje mszalne, kościół św. michała archanioła w wojsławicach,

...

Wielojęzycznym słowniku

Tłumaczenie

Parafia połajewo intencje mszalne.

Firmy w. PARAFIA PW. ŚW. MICHAŁA ARCHANIOŁA. Kościół w Wojsławicach wzbogacił się o obraz Św. Michała Archanioła, który umiejscowiony został na ścianie frontowej kościoła. Fundatorem obrazu jest nasz​. Parafia sucha góra intencje mszalne. Gminny Ośrodek Kultury w Werbkowicach Występ Mariki Drożdżak. Wojsławice: supermiejsca. Dodaj miejsce. Wojsławice: ciekawe podróże Michała Archanioła 10 głosów Kościół parafialny pw. św. Michała. Parafia św michała ostrowiec intencje mszalne. Kościół św. Michała Archanioła Wojsławice Przewodnik Dioblina. POLSKA HERBEM STOI WOJSŁAWICE. Działy Grabowieckie. Kościół p.w. Św. Michała Archanioła. Epitafium z czarnego marmuru Poletyłłów.


Parafia św michała w orzegowie intencje mszalne.

Rejestr zmian. Kościół św. Michała Archanioła w Wojsławicach. Archidiecezja Lubelska. 2012. Poprzedni Następny 1 34 2 34 3 34 34 5 34 6 34 7 34. Intencje mszalne parafia św michała archanioła wilkowice. Mapa turystyczna gminy Turystyka w Gminie Wojsławice. Kościół parafialny pw. św. Michała Archanioła. Wojsławice kościół pocz. lubelskie, pow. chełmski, gmina Wojsławice Źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa.


Parafia wojsławice intencje mszalne.

Parafia Rzymskokatolicka P.w.św.Michała Archanioła, Wojsławice. Продолжительность: 3:25. Plik:Zespół kościoła św. Michała Archanioła Wojsławice.JPG. Msze święte w parafii. NIEDZIELE I ŚWIĘTA DNI POWSZEDNIE. NIEDZIELE I ŚWIĘTA. godz. 9:00, w okresie zimowym o godz.

Wnętrze, Wojsławice zdjęcia.

Опубликовано: 11 нояб. 2019 г. Kościoła św. Michała Archanioła widziany z ulicy., zdjęcie Wojsławice. 12 w kościele pw. św. Michała Archanioła będzie można wysłuchać prelekcji archeologów pod tytułem Co w tych Wojsławicach wykopano?. Remont kościoła pw św. Michała Archanioła w Wojsławicach. Początek przeglądu 26 maja o godzinie 13.00 w kościele pw. Św. Michała Archanioła w Wojsławicach. Imprezę poprzedzi msza św. Wydarzenia, informacje, aktualności Chełm chelmski. Kościół parafialny pw. św. Michała Archanioła. Swoją podróż zaczynam od kościoła katolickiego. Wybudowany został on w latach 1595–1608 i. Wycieczka nr 68 – rowero. Michała Archanioła w Wojsławicach zjechali młodzi artyści, którzy Urząd Marszałkowski w Lublinie, parafia rzymskokatolicka pw. św. Michała.


WOJSŁAWICE.

Michała Archanioła Wojsławice. Obecny kościół wybudowano na początku XVII wieku z fundacji Mikołaja Czyżowskiego, chorążego Ziemi Chełmskiej. 27 maja 2017 – Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w. Peregrynacja cudownej figury św. Michała Archanioła w Wojsławickiej parafii. Radujcie się Wojsławice! Raduj się parafio pod wezwaniem Świętego Michała. ABC o Wojsławicach Rafał Bil. Odprawioną w intencji rolników na dzwonnicy przy kościele pw. Św. Michała Archanioła w Wojsławicach. czytaj dalej. Wojsławice kościół par. p.w. św. Michała Archanioła zdjęcie. Parafia rzymskokatolicka św. Michała Archanioła in Wojsławice 22 120 Profil firmy, numer telefonu, adres, kod pocztowy, mapa i więcej.


Jakub Wędrowycz i Wojsławice – Roztocze.

Zbigniew Kasprzyk, proboszcz parafii pw. św. Michała Archanioła w Wojsławicach, który na homilii przybliżył historię kościoła i Wojsławic. Przypomniał, iż. Kościół parafialny pw. św. Michała Archanioła, Wojsławice. Po drodze do centrum znajduje się staw z: amfiteatrem, pomostem i wiatą na grilla oraz kościół rzymskokatolicki pw. Św. Michała Archanioła w Wojsławicach. Strona główna Kościół parafialny pw. św. Michała Archanioła. Zespół kościelny: kościół parafialny św. Michała Archanioła, cerkiew z połowyXVIII w., cmentarz żydowski, dom rabina, murowane kapliczki stojące u wylotu ulic,. Zgłoś błąd w danych Parafi pw św. Michała Archanioła MSZE Święte. Obecny, murowany kościół pw. św. Michała Archanioła, wybudowany został w latach 1595–1608 w stylu renesansu lubelskiego. Fundatorem był Mikołaj Zaklika.


Herb Galeria Ewy.

Wojsławicki kościół parafialny. Lubelszczyzna Wojsławice lubelskie. Kościół pw. św. Michała Archanioła z przeł. XVI XVII w. Autor: Krzysztof Trojan. Odsłon:. Parafia p.w. Michała Archanioła w Wojsławicach. Parafia pw. św. Michała Archanioła w Wojsławicach wraz z pozostałymi organizatorami, wyrażając nadzieję, że wspólny śpiew będzie okazją. Zabytki Wojsławic. OpisZespół kościoła św. Michała Archanioła Wojsławice.JPG. Polski: Wojsławice, zespół kościoła par. p.w. św. Michała Archanioła, XVII, XX. Wojsławicki kościół parafialny Polskie Krajobrazy. Kościół pw. św. Michała Archanioła wybudowany w l. 1595 1608. Fundatorem był Mikołaj Czyżowski. Kościól zbudowany z kamienia i cegły, jednonawowy,.


Wojsławice Polska Prowincja.

W Wojsławicach przez cały weekend trwały Spotkania Trzech Kultur. w ogrodach obok kościoła pod wezwaniem Św. Michała Archanioła. Obraz Św. Michała Archanioła na kościele w Wojsławicach Urząd. Fotoblog sylwus16. Wojsławice kościół par. p.w. św. Michała Archanioła​. Agroturystyka Spokojne Miejsce Partyzancka Kolonia kontakt. Cmentarz Dzwonnica Kościół par. pw. św. Michała Archanioła Plebania. Lokalizacja. Wojsławice, powiat chełmski, gmina Wojsławice. Rynek.


Aktualności w Parafii Michała Archanioła w Wojsławicach.

Kościół pod wezwaniem św. Michała Archanioła w Wojsławicach. Pierwszy kościół, drewniany, wymieniany w 1440 wtedy lokowano miasto, spłonął w 1490. Wojsławice. XVIII Przegląd Pieśni Religijnej c. Barokowy kościół św. Michała Archanioła 1684 1690. Barokowy kościół św. Michała Archanioła 1684 1690. Więcej znajdziesz w Polska Niezwykla lubelskie. Wojsławice Parafia rz. kat. pw. św. Michała Archanioła – Genepedia. Opisane ciekawostki: Kościół polskokatolicki, miejscowość Wojsławice i jej zabytki, Dni Jakuba Wędrowycza w pw. św. Michała Archanioła w Wojsławicach. Informacja Turystyczna w Gminnym Centrum Kultury, Sportu i. Trójkulturowe wydarzenia rozpoczęły się o 12.00 Mszą świętą w kościele p.w. Św​. Michała Archanioła w Wojsławicach, którą koncelebrował ks. Narodowe Święto Niepodległości Aktualności Nadleśnictwo. Zgłaszanie błędnych danych lub aktualizacji. Dla Parafii pw św. Michała Archanioła w Wojsławicach. Wpisz szczegóły korekty uzupełnienia danych.

Kościół parafialny pw. św. Michała Archanioła, zdjęcie Wojsławice.

Telefon św. Michała Archanioła, Rynek 100, Wojsławice Rzymskokatolicki Kościół. Wojsławice Barokowy kościół św. Michała Archanioła 1684 1690. Ksiądz Marcin jest wikariuszem parafii pw. św. Michała Archanioła w Wojsławicach. Na Mszę Świętą przybyła liczna grupa z tej parafii na czele. Parafia rzymskokatolicka św. Michała Archanioła Wojsławice 22 120. To jest zalążek artykułu Wojsławice Parafia rz. kat. pw. św. Michała Archanioła o dokumencie. Kościół parafialny: Temat nie przebadany. Bo jego imieniem będziemy zwyciężać!!! Scenariusz uroczystości. 31 października 2020, Kościół parafialny w Wojsławicach pod obecnym wezwaniem św. Michała Archanioła. Pierwotny budynek był.


Wojsławice: Od piątku Spotkania Trzech Kultur Dziennik Wschodni.

GODZINY OTWARCIA Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Michała Archanioła Rynek 100, 22 120 Wojsławice Numer telefonu Godziny otwarcia Dane. Rozśpiewane Wojsławice.pl. Продолжительность: 2:09. Kozi Raj Marta i Sławomir Folusz. Kościół parafialny pw. św. Michała Archanioła wzniesiono w latach 1595 1608 w stylu renesansu lubelskiego staraniem chorążego Ziemi Oprócz kościoła i cerkwi w Wojsławicach odnajdziemy także synagogę z przełomu XIX i XX w. Chcą podtrzymać wielokulturowy klimat. Spotkania Trzech Kultur w. Artyści wystąpili w kościele św. Michała Archanioła. Impreza przyciągnęła spore grono mieszkańców. 25 czerwca 2012, 6:40. wojsławice.


Uroczyste odśpiewanie Mazurka Gmina i Miasto Koziegłowy.

Kościół świętego Michała Archanioła – rzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Chełm – Wschód archidiecezji lubelskiej. Znajduje się na trasie Szlaku Renesansu Lubelskiego. Wojsławice kościół Michała Archanioła Lubelskie klimaty. Konstytucji 3 Maja odprawiona została Msza Święta w Kościele Parafialnym p.w. Św. Michała Archanioła w Wojsławicach w intencji Ojczyzny. STRONA GŁÓWNA Gminne Centrum Kultury Sportu i Turystyki w. Beneficjent, Parafia Rzymskokatolicka p.w. Św. Michała Archanioła w Wojsławicach. Nr umowy, UM03 6922 UM0300332 10. Lokalizacja. Działanie, 313.


...
Free and no ads
no need to download or install

Pino - logical board game which is based on tactics and strategy. In general this is a remix of chess, checkers and corners. The game develops imagination, concentration, teaches how to solve tasks, plan their own actions and of course to think logically. It does not matter how much pieces you have, the main thing is how they are placement!

online intellectual game →