Poprzednia

ⓘ Kościół św. Wojciecha i św. Stanisława w Rzeszowie − kościół farny w Rzeszowie. Znajduje się w centrum na Starym Mieście u zbiegu ulic 3 Maja i Kościuszki. ..


Kościół św. Wojciecha i św. Stanisława w Rzeszowie
                                     

ⓘ Kościół św. Wojciecha i św. Stanisława w Rzeszowie

Kościół św. Wojciecha i św. Stanisława w Rzeszowie − kościół farny w Rzeszowie. Znajduje się w centrum na Starym Mieście u zbiegu ulic 3 Maja i Kościuszki.

                                     

1. Historia

Początki parafii rzeszowskiej sięgają roku 1363, kiedy najprawdopodobniej istniała tu mała drewniana świątynia św. Feliksa i św. Adaukta. Wspomina o niej Kazimierz Wielki w liście do papieża Urbana V. W wyniku pożaru i wojen z XV wieku kościół zdecydowano się odbudować. Z tamtego okresu pochodzi najstarsza część obecnej budowli - gotyckie, kamienno-ceglane prezbiterium 1427. Na początku XVI wieku kościół zabezpieczono murem. W XVII miasto spustoszył kolejny pożar, którego wynikiem były odbudowa i powiększenie świątyni w 1621 na polecenie Mikołaja Spytka Ligęzy. W 1754 zmieniono całkiem koncepcję architektoniczną i przebudowano ponownie świątynię w stylu barokowym. Z tego okresu pochodzi również charakterystyczna dzwonnica. W latach 1962-1965 oraz 1971-1972 świątynię odrestaurowano.

                                     

2. Architektura

Kościół to trójnawowa, masywna bryła z gotyckim prezbiterium i gotycko-barokową nawą główną i masywnymi barokowymi dobudówkami, kryjącymi kaplice. Tuż przy kościele znajduje się barokowa dzwonnica o wysokości 30.5 m, wzniesiona na planie kwadratu, przykryta hełmem i zwieńczona iglicą z aniołem.

Wnętrze kościoła bardzo bogato zdobione pochodzi z XVIII wieku. Główny, jednokondygnacyjny ołtarz z kolumnami, z 1730 roku, usytuowany jest na podwyższeniu na całej ścianie prezbiterium. Centralny olejny obraz przedstawia ukrzyżowanego Chrystusa, zaś 2 boczne - patronów kościoła. Znajduje się tam jeszcze rokokowa ambona XVIII wieku i belka przed prezbiterium z krzyżem rzeźbiona w stylu regencji. Ołtarze boczne z obrazami olejnymi, barokowe również z XVIII wieku.

Użytkownicy również szukali:

kościół św. wojciecha i św. stanisława w rzeszowie,

...

Wielojęzycznym słowniku

Tłumaczenie