Poprzednia

ⓘ Dąbrówka Polska, Sanok. Dąbrówka Polska – część miasta Sanok, dawniej wieś w Polsce, w województwie podkarpackim, w powiecie sanockim, przy drodze krajowej nr 2 ..


Dąbrówka Polska (Sanok)
                                     

ⓘ Dąbrówka Polska (Sanok)

Dąbrówka Polska – część miasta Sanok, dawniej wieś w Polsce, w województwie podkarpackim, w powiecie sanockim, przy drodze krajowej nr 28.

W stanowi zachodnią część dzielnicy Dąbrówka miasta Sanoka.

                                     

1. Historia

Osada powstała w XVI wieku i była zwana początkowo Dąbrówką Niemiecką.

Wieś leżała przy trakcie z Sanoka w kierunku na Rymanów pomiędzy Sanokiem a Dąbrówką Ruską.

W połowie XIX wieku właścicielem posiadłości tabularnej w Dąbrówce Polskiej i Ruskiej był Jan Tchorznicki.

W 1880 wieś liczyła 44 domy i ok. 268 mieszkańców, prawie wyłącznie 100 Polaków, należących do parafii rzymskokatolickiej w Sanoku. Były w niej obszary dworskie 180 morgów i włościańskie.

Pod koniec XIX wieku właścicielami wsi byli potomkowie Jana Tchorznickiego. Na przełomie XIX i XX wieku właścicielem tego terenu był Aleksander Mniszek-Tchorznicki. W 1905 Józefa Rylska posiadała we wsi obszar 126.7 ha w pobliskiej Dąbrówce Ruskiej 12 ha. W sierpniu 1905 Józefa Rylska zbyła Dąbrówkę Polską i Dąbrówkę Ruską na rzecz Marii Strzelbickiej, z domu Ścibor-Rylskiej, żony Mieczysława Strzelbickiego. W 1911 właścicielami tabularnymi Dąbrówki Polskiej byli St. I. i St. Strzelbiccy, którzy posiadali 124 ha.

Na obszarze Dąbrówki Polskiej istniał gaj "Sędziówka”, na którym w 1897 powstało wielofunkcyjne boisko sportowe teren przekazany przez Józefę Rylską, z którego korzystał Sanocki Klub Sportowy, a jego prezesem był Michał Jorkasch-Koch.

Do 1939 dzierżawcą majątku w Dąbrówce Polskiej był Piotr Linscheid, trudniący się rolnictwem, który zamieszkał tamże wraz z rodziną.

We wrześniu 1946 w Dąbrówce Polskiej powstało Państwowe Gimnazjum Męskie i Liceum Gospodarstwa Wiejskiego.

W 1948 wsie Polska i Dąbrówka Ruska zostały połączone w jedną wieś Dąbrówkę. Uchwałą Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej z 1 stycznia 1962 roku wieś przyłączono do miasta Sanoka i od tego czasu stanowi dzielnicę Dąbrówka.

Na terenie byłej wsi Dąbrówka Polska istnieje zachowany zespół pałacowo-parkowy Rylskich i Tchorznickich.

Użytkownicy również szukali:

dąbrówka polska (sanok), geografia sanoka. dąbrówka polska (sanok),

...

Wielojęzycznym słowniku

Tłumaczenie