Poprzednia

ⓘ Rzeszowska Fontanna Multimedialna. Fontanna multimedialna w Rzeszowie – sterowana elektronicznie fontanna zlokalizowana przy al. Lubomirskich w Rzeszowie. W jej ..


Rzeszowska Fontanna Multimedialna
                                     

ⓘ Rzeszowska Fontanna Multimedialna

Fontanna multimedialna w Rzeszowie – sterowana elektronicznie fontanna zlokalizowana przy al. Lubomirskich w Rzeszowie. W jej sąsiedztwie znajduje się także zabytkowy Letni Pałac Lubomirskich w Rzeszowie.

Obiekt zamontowano w miejscu dawnego osiedlowego placu zabaw, a koszt jego budowy wyniósł ponad 7 mln złotych. Na całość konstrukcji składa się kilka zbiorników: fontanna okrągła-lustro o powierzchni wody wynoszącej 127m2, fontanna sucha-interaktywna 130m2, a także pięć fontann-kwiatów o łącznej powierzchni 30m2. Wodotrysk wyposażono w blisko 1600 dysz o różnorakich funkcjach oraz 143 punkty świetlne. Dzięki temu każdy pokaz multimedialny zawiera w sobie mieszaninę elementów wodnych, świetlnych przy użyciu m.in. tzw. ekranu wodnego i dźwiękowych, dodatkowo wspomaganych laserami i dekoracyjnym dymem.

Zbiornik sterowany jest przy pomocy urządzeń elektronicznych, z maszynowni znajdującej się bezpośrednio pod jego powierzchnią. W jego pobliżu zbudowano także trybunę na kształt amfiteatru, wyposażoną w 300 miejsc siedzących. Dodatkowy efekt wizualny pod względem estetycznym zapewnia obecny wokół budowli szereg drzew i krzewów ozdobnych oraz elementy tzw. małej architektury.

Do użytku publicznego fontanna wraz z otaczającym ją placem oddana została po raz pierwszy 17 sierpnia 2013 roku. Wówczas też miał miejsce pierwszy pokaz z jej użyciem, który przyciągnął blisko 10 tys. widzów. Spektakl w reżyserii Bogumiła Palewicza trwał 45 minut i składał się z trzech części: pokazu wieczornego oraz dwóch innych, pt. Historia muzyki i Innowacyjny Rzeszów.

Pokazy tematyczne do dzisiaj stanowią zresztą jedną z głównych atrakcji turystycznych tej części Rzeszowa. Sama fontanna jest natomiast uważana za jedną z najbardziej innowacyjnych i zaawansowanych technologicznie konstrukcji w Polsce będąc przy tym trzecią co do wielkości budowlą tego typu, a nawet Europie.

Użytkownicy również szukali:

rzeszowska fontanna multimedialna,

...

Wielojęzycznym słowniku

Tłumaczenie