Poprzednia

ⓘ Grodzieccy herbu Radwan. Grodzieccy – śląska rodzina szlachecka herbu Radwan. Grodzieccy znani także jako Grodeccy w archiwaliach Grodeczky pochodzili prawdopod ..Free and no ads
no need to download or install

Pino - logical board game which is based on tactics and strategy. In general this is a remix of chess, checkers and corners. The game develops imagination, concentration, teaches how to solve tasks, plan their own actions and of course to think logically. It does not matter how much pieces you have, the main thing is how they are placement!

online intellectual game →
Grodzieccy herbu Radwan
                                     

ⓘ Grodzieccy herbu Radwan

Grodzieccy – śląska rodzina szlachecka herbu Radwan.

Grodzieccy znani także jako Grodeccy w archiwaliach Grodeczky pochodzili prawdopodobnie z Brodów koło Lanckorony, a Grodziec w księstwie cieszyńskim - skąd przyjęli swoje nazwisko - posiadali co najmniej od 1444 roku. Wówczas w dniu 1 stycznia spisano na polecenie księcia Przemysława II dokument, a wśród świadków uwierzytelniających jego treść znalazło się dwóch rycerzy piszących się z Grodźca: Pełka z Grodźca i Seyma czyli Zima z Grodźca. Na dworze cieszyńskim pełnili rolę głównie starostów. Gdy w drugiej połowie XVI wieku w księstwie cieszyńskim zapanowało wyznanie luterańskie, Grodzieccy jako jedni z nielicznych rodzin szlacheckich pozostali katolikami. Kilku ich przedstawicieli w XVI wieku pełniło wysokie funkcje w hierarchii kościoła katolickiego na Morawach. Ostatnim przedstawicielem rodu na Grodźcu był Henryk zm. 1645 a ostatnim męskim przedstawicielem rodziny był Krzysztof Ferdynand zmarły w 1680 roku.

Najważniejsi przedstawiciele rodziny:

 • Krzysztof – właściciel majątku grodzieckiego w 1454 roku
 • Czema – rycerz z Grodźca w 1452 roku
 • Waniek w 1453 roku
 • Jirzik Zema w 1475 roku
 • Mikołaj w 1480 roku
 • Pełka i Seyma vel Zima – rycerze z Grodźca w 1444 roku
 • Mikołaj Czema vel Niklas w 1460 roku
 • Maciej vel Matiej – zm. przed 1560 starosta cieszyński w latach 1516-1518, 1524-1526. Jego żoną był Helena Alena ze Starowiejskich ze Starej Wsi. Małżeństwu temu urodziło się trzech synów: Wacław, Jan proboszcz brneński i biskup ołomuniecki w latach 1572-1574, zmarł w 1574 i Henryk także znany jako Jindrzich lub Ondrzej
 • Henryk zm. 1645 – syn Krzysztofa, był ostatnim Grodzieckim na Grodźcu. Jego żoną była Justyna córka Wacława Radockiego z Radoczy, pana Jaworza wdowa po Henryku Sobku z Kornic i Klochu z Kornic, Henryk Grodziecki był jej trzecim mężem. Zginął tragicznie zamordowany przez Joachima Beesa z Chrostiny dnia 30 maja 1645 roku w Cieszynie. Ze związku małżeńskiego z Justyną znany jest jedynie syn Krzysztof Ferdynand. Po opuszczeniu Grodźca Justyna po raz czwarty wyszła za mąż a jej mąż nazywał się Jan Dahm z Friedersdorf, który po śmierci Joachima Marklowskiego w 1664 roku przejął Grodziec na własność, ale nie jest pewne, czy do zamku wróciła Justyna, bowiem zmarła początkiem 1659 roku. Krzysztof Ferdynand Grodziecki, jedyny znany potomek Henryka, nie gospodarował już na Grodźcu, który przeszedł około 1650 roku na Joachima Marklowskiego z Żebraczy. Krzysztof Ferdynand zamieszkał w Zebrzydowicach i był dwukrotnie żonaty. Pierwszą była Ewa, z którą miał córkę Justynę Mariannę ur. 1658, drugą małżonką została Dorota vel Zofia Tluk z Toszonowic z którą miał dwie córki Helenę Katarzynę ur. 1663 i Johannę Dorotę. Krzysztof Ferdynand zmarł na przełomie 1679 i 1680.
 • Krzysztof ok.1571-1622 – syn Henryka. Starosta cieszyński latach 1610-1613. Był dwukrotnie żonaty. Pierwszą małżonką była Agnieszka Aneszka córka Wacława Klocha z Kornic na Ustroniu i Anny Pawłowskiej z Pawłowic. Drugą była poślubiona około 1604 roku Magdalena Mleczko z Iłownicy z którą miał syna Henryka Jindrzicha.
 • Henryk zm. 1587 – syn Macieja. Poślubił Zofię Marklowską z Żebraczy. Urodziła ona mu synów: Ludwika został księdzem, kanonikiem ołomunieckim, Piotra został księdzem, proboszczem brneńskim i kanonikiem ołomunieckim, Fryderyka zm. 1591 i Krzysztofa ok.1571-1622 oraz córkę Ludmiłę. Po śmierci Zofii poślubił Zofię Tschammerównę z Iskrzyczyna zapewne córkę Jerzego, pana Małej Rudzicy w Księstwie Cieszyńskim i Zuzanny Mleczko z Iłownicy. Z drugiego małżeństwa urodziły się dwie córki: Anna i Helena Alena. W tamtym czasie Grodzieccy należeli do nielicznej szlachty katolickiej w Księstwie Cieszyńskim. Po 1545 roku, kiedy książę Wacław III Adam wprowadził wyznanie ewangelickie jako religię państwową, zdecydowana większość rodów szlacheckich przyjęły nowe wyznanie. Mimo, że władca był protestantem, Grodzieckich nie spotkały żadne represje. Henryk piastował nawet funkcję starosty cieszyńskiego i bywał na zamku w Cieszynie. Henryk pochowany został w grodzieckim kościele, będącym jego fundacji. Trumnę przykryła kamienna płyta epitafijna, zachowana do dziś. Napis na płycie w języku staroczeskim brzmi: LETA PANIE 15. USNUL W PANU BOHU UROZENY PAN JINDRZYCH GRODECZKY Z BRODOW NA GRODCZI A TU TO POD TIM KAMEN POCHOVA JEHOSTO DUSSI PAN BUH RACZ MILOSTIW BITY

Wielojęzycznym słowniku

Tłumaczenie

Użytkownicy również szukali:

grodzieccy herbu radwan, religia w ustroniu. grodzieccy herbu radwan,

...
Free and no ads
no need to download or install

Pino - logical board game which is based on tactics and strategy. In general this is a remix of chess, checkers and corners. The game develops imagination, concentration, teaches how to solve tasks, plan their own actions and of course to think logically. It does not matter how much pieces you have, the main thing is how they are placement!

online intellectual game →