Poprzednia

ⓘ Kościół Ekumeniczny w Szwecji – protestancki związek wyznaniowy istniejący w Królestwie Szwecji i należący do nurtu Kościołów unijnych. Został utworzony w 2011 ..                                     

ⓘ Kościół Ekumeniczny w Szwecji

Kościół Ekumeniczny w Szwecji – protestancki związek wyznaniowy istniejący w Królestwie Szwecji i należący do nurtu Kościołów unijnych. Został utworzony w 2011 r. z połączenia trzech szwedzkich Kościołów chrześcijańskich: baptystycznego, metodystycznego i prezbiteriańskiego. W języku angielskim znany jest pod nazwą Uniting Church of Sweden. Posiada uregulowaną sytuację prawną jako zarejestrowany związek wyznaniowy.

                                     

1. Geneza

Już w 1918 r. Kościół Metodystyczny Szwecji Metodistkyrkan i Sverige, Unia Baptystyczna Szwecji Svenska Baptistsamfundet i Szwedzki Misyjny Kościół Przymierza Svenska Missionskyrkan planowały utworzenie jednej wspólnej denominacji. Po wielu późniejszych nieudanych próbach, w 2006 r. podjęto nową inicjatywę, która zaowocowała decyzją o formalnym zjednoczeniu trzech wymienionych wspólnot chrześcijańskich w jeden Kościół. Podjęto ją na wspólnym synodzie 4 czerwca 2011 r. w Sztokholmie. Początkowo nazwa nowego Kościoła brzmiała Gemensam framtid Kościół Wspólnej Przyszłości, lecz 11 maja 2013 r. na konferencji w Karlstad zmieniono ją na obecną: Equmeniakyrkan.

                                     

2. Założenia teologiczne

Podstawy doktrynalne Kościoła określone są w deklaracji teologicznej pt. Teologisk Grund för Equmeniakyrkan Podstawa teologiczna Kościoła Ekumenicznego. Składa się z 40 paragrafów. Głosi ona wiarę w Trójjedynego Boga, w jeden Kościół chrześcijański, przejawiający się w denominacjach i zborach chrześcijańskich, w protestancką naukę o zbawieniu, o pozycji Pisma Świętego, o dwóch sakramentach oraz o urzędach kościelnych: pastorskim i diakonackim. W Kościele dopuszczane są różne sposoby praktykowania Chrztu zgodnie z wolą lokalnego zboru oraz różne sposoby rozumienia obecności Chrystusa w Komunii Świętej. Praktykuje się pełną gościnność eucharystyczną – chrześcijanin każdego wyznania ma prawo przystąpić do eucharystii sprawowanej w Kościele Ekumenicznym. Ordynacja na urząd pastora i urząd diakona dostępna jest mężczyznom i kobietom.

                                     

3. Wierni i struktura

Zasadniczo warunkiem członkostwa w Kościele jest przyjęcie Chrztu, choć zbór Kościoła może przyznać członkostwo także osobie przygotowującej się do tego sakramentu Teologisk Grund för Equmeniakyrkan § 16. Zbory Kościoła posiadają szeroko zakrojoną autonomię i są zarządzane demokratycznie przez ogół członków kierowanych przez pastorów. W 2013 roku Kościół posiadał 791 zborów. Skupiają one ponad 80 tys. członków - taka rzesza członkowska powstała w oparciu o 63 tys. wiernych Szwedzkiego Misyjnego Kościoła Przymierza, ok. 17 tys. członków Unii Baptystycznej Szwecji i 4 tys. członków Kościoła Metodystycznego Szwecji.

Ustrój Kościoła można określić jako synodalno-kongregacjonalny, gdyż obok szerokich kompetencji zarezerwowanych dla zborów parafii, kluczowe decyzje podejmowane są przez ogólnokrajowy organ synodalny, którym jest Konferencja Kościoła. Organem wykonawczym jest Konsystorz Kościoła. Na czele Kościoła stoi Lider Kościoła i Pomocniczy Liderzy Kościoła wybierani przez Konferencję Kościoła. Obecnie Liderem Kościoła jest pastor Lasse Svensson. Konferencja Kościoła powołuje także Liderów Regionalnych.                                     

4. Członkostwo w organizacjach międzynarodowych

Kościół Ekumeniczny wystąpił o członkostwo w międzynarodowych organizacjach, do których należały Kościoły z połączenia których on powstał. Jest zatem członkiem:

  • Europejskiej Federacji Baptystycznej i Światowego Związku Baptystycznego, do których należała Unia Baptystyczna Szwecji;
  • Konferencji Europy Północnej i Eurazji Zjednoczonego Kościoła Metodystycznego i Światowej Rady Metodystycznej, do której należał Kościół Metodystyczny Szwecji;
  • Światowej Wspólnoty Kościołów Reformowanych i Międzynarodowej Federacji Wolnych Kościołów Ewangelickich, do których należał Szwedzki Misyjny Kościół Przymierza;
  • Światowej Rady Kościołów, której członkiem-założycielem był Szwedzki Misyjny Kościół Przymierza.

Użytkownicy również szukali:

Ekumeniczny, Szwecji, Koci, Koci Ekumeniczny w Szwecji, kościół ekumeniczny w szwecji,

...

Wielojęzycznym słowniku

Tłumaczenie
Free and no ads
no need to download or install

Pino - logical board game which is based on tactics and strategy. In general this is a remix of chess, checkers and corners. The game develops imagination, concentration, teaches how to solve tasks, plan their own actions and of course to think logically. It does not matter how much pieces you have, the main thing is how they are placement!

online intellectual game →