Lista najwyższych budynków w Warszawie

W Warszawie znajduje się ok. 50 budynków mających ponad 65 m wysokości i około 55 w różnych etapach realizacji. Są to głównie wieżowce oraz, w mniejszym stopniu, świątynie. Warszawskie wieżowce należą do najwyższych w Polsce, a także do najwyższych w Europie.

image

1.1. Historia Okres przed II wojną światową
Pierwszy wysokościowiec w Warszawie powstał w czasach Królestwa Polskiego. Budynek naśladujący średniowieczną wieżę zamkową zbudowany został na ulicy Zielnej w latach 1906–1908 dla szwedzkiego Towarzystwa Akcyjnego Telefonów "Cedergren”. Jego wysokość od podstawy fundamentów do szczytu wynosiła 51 m. Była to jedna z pierwszych tego typu konstrukcji żelbetowych w Europie. Składał się z wieży z ośmioma wysokimi piętrami i niższej części czteropiętrowej. W 1922 budynek przejęła Polska Akcyjna Spółka Telegraficzna i dzięki temu znany jest on do dziś jako PAST-a. Budynek PAST-y zasłynął jednak przede wszystkim z zaciętych walk jakie toczyły się o niego podczas powstania warszawskiego. Pierwszy z prawdziwego zdarzenia drapacz chmur lub "niebotyk” jak go wtedy nazywano powstał w Warszawie w 1934 r. przy placu Napoleona obecnie Powstańców Warszawy. Liczący 17 pięter i 66 metrów Prudential zaprojektował w stylu luksusowego funkcjonalizmu Marcin Weinfeld, za stalową konstrukcję biurowca odpowiedzialny był Stefan Bryła. Zarówno Prudential, jak i PAST-a podzieliły podczas II wojny światowej los całej Warszawy. Mimo poważnych uszkodzeń, oba przetrwały wojnę, w czym pomogła im ich solidna konstrukcja. Po wojnie zostały odbudowane w nieco zmienionym kształcie. Prudential został przeprojektowany przez Weinfelda, który nadał mu socrealistyczny kostium, na potrzeby Hotelu Miejskiego później Hotel Warszawa.

1.2. Historia 1945–1999
W latach 1952–1955 w samym centrum zniszczonego miasta wzniesiono Pałac Kultury i Nauki, liczący początkowo 231 metrów obecnie 237 metrów. W latach 1960. powstał 67-metrowy dom studencki "Riviera” oraz trzy blisko 80-metrowe wieżowce mieszkalne Ściany Wschodniej. Lata 1970. i otwarcie się Polski na Zachód skutkowało zapotrzebowaniem na prestiżowe hotele i biurowce. Zbudowano wtedy m.in. ponad 100-metrowy Hotel Forum dziś Novotel oraz biurowce Intraco i Intraco II dziś Oxford Tower. W wyniku poważnego kryzysu lat 1980. i braku dewiz wszystkie większe budowy wieżowców w Warszawie zostały wstrzymane wieżowiec na pl. Bankowym i Hotel Marriott lub całkowicie anulowane.
Koniec lat 1980. i początek 1990. to gwałtowne przemiany w Polsce, koniec PRL i powrót do gospodarki rynkowej. Ukończone zostały ciągnące się latami budowa 140-metrowego Hotelu Marriott oraz 100-metrowego Błękitnego Wieżowca przy placu Bankowym. W końcu lat 1990. powstały m.in. FIM Tower i Ilmet. Prawdziwie rekordowy był rok 1999, kiedy ukończono budowę Millenium Plaza, Warszawskiego Centrum Finansowego oraz przede wszystkim 208-metrowego Warsaw Trade Tower, który ma obecnie najwyżej położone piętra użytkowe w Warszawie.

1.3. Historia XXI wiek
W latach 2000–2001 wzniesiono siedziby najbogatszych polskich przedsiębiorstw: PZU Tower i TP S.A. Tower. Lata 2003–2005 to budowa hotelu Westin oraz trzeciego co do wysokości pięciogwiazdkowego hotelu w Europie: Intercontinental. W latach 2000 i 2004 powstały odpowiednio 105-metrowa Babka Tower oraz wieżowiec mieszkalny: Łucka City. Na początku 2006 roku do użytku oddany został wieżowiec biurowy Rondo 1, na początku roku 2007 część handlowa kompleksu Złote Tarasy i hotelu Hilton, a w 2011 roku oddany został JM Tower.
Rynek biurowców powoli ulega nasyceniu. Obecnie zauważalną tendencją na warszawskim rynku jest zastępowanie budynków stosunkowo młodych, wzniesionych najczęściej w latach 90., bardziej funkcjonalnymi, nowoczesnymi obiektami. Przykładami takich inwestycji są: powstały w 2013 r. budynek mieszkalny Złota 44 w miejscu, wybudowanej w latach 1989–1991, pierwszej w Warszawie galerii handlowej City Center oraz powstały w 2016 r. biurowiec Q22 w miejscu Hotelu Mercure. W planach są kolejne tego typu inwestycje, między innymi w miejscach obecnych budynków: Kaskada, Kolmex oraz Ilmet.
W 2013 r. zakończono realizację wieżowca Cosmopolitan Twarda 2/4, natomiast w 2016 r. wieżowców Q22 oraz Warsaw Spire.
Zrealizowane dotychczas inwestycje w budynki wieżowe w stolicy sprawiają, że wśród europejskich metropolii, Warszawa znajduje się na szóstym miejscu pod względem liczby budynków, których wysokość przekracza 150 metrów. Z 11 takimi budynkami Warszawa ustępuje miejsca takim miastom jak: Stambuł 42, Moskwa 37, Londyn 23, Paryż 18, Frankfurt 14.

2. Strefa wysokiej zabudowy
Zdaniem części urbanistów i architektów budynki wysokościowe w Warszawie, choć niejednokrotnie ciekawe w formie i nowoczesne, w ostatnich latach budowane są w sposób chaotyczny – punktowo, w wielu rejonach miasta – i często niespójny z otoczeniem. W innych wielkich miastach europejskich dla zabudowy wysokościowej wyznaczane są określone rejony: we Frankfurcie nad Menem wysokościowce rozmieszczone są wzdłuż jednej arterii komunikacyjnej, w Paryżu – wyłącznie na obszarze tzw. La Défense – poza śródmieściem.
Władze Warszawy pomimo wykonania opracowań analitycznych lokalizacji nowych wieżowców i zmian w panoramie miasta, nie zdecydowały się jak dotąd wyznaczyć konkretnych rejonów, gdzie mają być budowane wysokościowce i pozwalają na wznoszenie ich w różnych miejscach, bez spójnej koncepcji. Obszar zagęszczenia budynków wieżowych bywa przez warszawskich urbanistów określany jako Ścisłe centrum Warszawy nazywając tak kwartał ulic wokół Pałacu Kultury i Nauki, ograniczony ulicami: Marszałkowską, Alejami Jerozolimskimi, Emilii Plater i Świętokrzyską lub jako strefy pasma zabudowy wysokościowej.
W świadomości mieszkańców funkcjonuje nazwa Centrum, mająca mniejszy zasięg niż Śródmieście, rozumiana najczęściej jako skrzyżowanie ul. Marszałkowskiej z Alejami Jerozolimskimi rondo Dmowskiego ze stojącymi obok charakterystycznymi budynkami Rotundy PKO i Hotelu Novotel d. Forum, w pobliżu Pałacu Kultury i Nauki. Do tego miejsca kierują drogowskazy tablice kierunkowe, stąd też liczone są wszystkie odległości drogowe z Warszawy. W zachodnim narożniku skrzyżowania od strony Pałacu Kultury znajduje się słup kilometrowy z wyszczególnionymi odległościami do najważniejszych miast w kraju i za granicą.
Na potrzeby rynku nieruchomościowego została wymyślona nazwa Centralnego Obszaru Biznesu pochodząca od angielskiej nazwy Central Business District, nie funkcjonująca jednak w szerokiej świadomości mieszkańców.
Problemem, który nierozerwalnie wiąże się z powstającą w Warszawie nowoczesną architekturą jest realizowana w niewystarczającym stopniu ochrona panoramy miasta, w tym: tła widokowego Starego Miasta, wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO, które w latach 70. oszpecił Intraco I, a ostatnio North Gate oraz kontrowersyjna kamienica Plac Zamkowy – Business with Heritage przy ul. Senatorskiej istnieje niebezpieczeństwo wykreślenia Starego Miasta z tej listy m.in. gdyby gdzieś w pobliżu powstały jakieś biurowce oraz Traktu Królewskiego stanowiącego wraz z otoczeniem tzw. Pomnik historii. Zagrożona jest integralność zespołów architektury XX w. np. Ściany Wschodniej – pojawiły się pomysły wzniesienia wysokościowców w miejscu domu handlowego Sezam i kina Relax. Budynki lokalizowane są na podstawie doraźnych decyzji o warunkach zabudowy zamiast planów miejscowych, niekiedy wydawane są decyzje sprzeczne z równolegle przygotowywanymi projektami planów miejscowych jak w rejonie Żoliborza Południowego. Również inwestorzy prowadzą działania ignorujące opracowywane projekty planów, nawet bardzo zaawansowane.