Poprzednia

ⓘ Posłowie do Parlamentu Europejskiego IV kadencji. Posłowie IV kadencji do Parlamentu Europejskiego zostali wybrani w wyborach przeprowadzonych w 12 państwach cz ..Posłowie do Parlamentu Europejskiego IV kadencji
                                     

ⓘ Posłowie do Parlamentu Europejskiego IV kadencji

Posłowie IV kadencji do Parlamentu Europejskiego zostali wybrani w wyborach przeprowadzonych w 12 państwach członkowskich Unii Europejskiej pomiędzy 9 a 12 czerwca 1994. Kadencja rozpoczęła się 19 lipca 1994 i zakończyła się 19 lipca 1999.

Pomiędzy państwa członkowskie podzielono 567 mandatów. 1 stycznia 1995, w związku z kolejnym rozszerzeniem UE, status europosłów uzyskali przedstawiciele krajowych delegacji Austrii 21, Finlandii 16 i Szwecji 22. W trakcie kadencji zostali zastąpieni przez posłów wybranych w wyborach powszechnych w tych krajach – nowo wybrani deputowani z Austrii i Finlandii objęli mandaty 11 listopada 1996, natomiast ze Szwecji już 9 października 1995. Jeszcze w tym samym roku zostali oni zastąpieni przez deputowanych wybranych w wyborach powszechnych z 20 maja 2007 w Bułgarii i z 25 listopada 2007 w Rumunii, którzy ślubowanie złożyli odpowiednio 6 czerwca 2007 i 10 grudnia 2007. Pod koniec kadencji w Europarlamencie zasiadało 781 deputowanych; cztery mandaty poselskie dwa przypadające hiszpańskim socjalistom, jeden przypadający brytyjskim laburzystom i jeden przypadający greckim eurosceptykom pozostały nieobsadzone. W trakcie IV kadencji PE przeprowadzono również trzykrotnie wyboru uzupełniające w Wielkiej Brytanii, w której posłów wybierano w tej kadencji po raz ostatni w okręgach jednomandatowych.

Na skutek rozszerzenia UE Parlament Europejski pod koniec kadencji liczył 626 posłów. Jednakże trzy miejsca jedno przypadającej francuskiej koalicji centroprawicy, jedno przypadające holenderskim Demokratom 66 i jedno przypadające hiszpańskim socjalistom pozostały nieobsadzone.

Na mocy porozumienia pomiędzy grupami socjalistów i chadeków przewodniczącym PE IV kadencji był przez pierwsze 2.5 roku socjalista Klaus Hänsch do 13 stycznia 1997 i następnie chadek José María Gil-Robles od 14 stycznia 1997.

W Parlamencie Europejskim IV kadencji na jej początku powołano dziewięć frakcji politycznych. Były to:

 • Europejski Sojusz Radykalny ERA,
 • Grupa Zielonych w Parlamencie Europejskim G,
 • Grupa Europejskiej Liberalno-Demokratycznej Partii Reform ELDR,
 • Konfederacja Zjednoczonej Lewicy Europejskiej EUL,
 • Forza Europa FE,
 • Europejski Sojusz Demokratyczny EDA,
 • Grupa Partii Europejskich Socjalistów PES,
 • Europejska Partia Ludowa Chrześcijańscy Demokraci EPP,
 • Europa Narodów EN.

Ponadto w Parlamencie Europejskim IV kadencji część deputowanych pozostawała niezrzeszona. W trakcie kadencji doszło do przekształceń w ramach grup politycznych. Po rozszerzeniu Unii Europejskiej w styczniu 1995 EUL przekształciła się w Zjednoczoną Lewicę Europejską – Nordycką Zielona Lewicę EUL/NGL. EDA i FE połączyły się w lipcu 1995 w grupę Unia dla Europy UFE. EN została rozwiązana w listopadzie 1996, deputowani z nią związani w styczniu 1997 powołali frakcję Niezależni na rzecz Europy Narodów I-EN.

                                     

1. Byli deputowani IV kadencji

Belgia Dania
 • Lilli Gyldenkilde F, do 14 stycznia 1996
Finlandia Francja Grecja Hiszpania Holandia Luksemburg
 • Lydie Polfer DP, do 16 października 1994
Niemcy Portugalia Szwecja Wielka Brytania Włochy Austriaccy delegaci od 1 stycznia 1995 do 10 listopada 1996 Fińscy delegaci od 1 stycznia 1995 do 10 listopada 1996 Szwedzcy delegaci od 1 stycznia 1995 do 8 października 1995

Użytkownicy również szukali:

ilu polaków zasiada w parlamencie europejskim, polscy europosłowie 2020, polscy europosłowie na orgii, wybrani posłowie, europosowie, Posowie, polscy, posowie, Parlamentu, europejskim, wybrani, polscy europosowie na orgii, parlament europejski posowie, parlament, europejski, polscy europosowie, polskich, wybrani posowie, posw, europarlamencie, orgii, polakw, zasiada, parlamencie, Europejskiego, jest, kadencji, polscy europosowie -, ilu polakw zasiada w parlamencie europejskim, polscy europosowie 2020, ile jest polskich posw w europarlamencie, Posowie do Parlamentu Europejskiego IV kadencji, polscy europosowie 2014 - 19, polscy europosowie 2004,

...

Wielojęzycznym słowniku

Tłumaczenie
Free and no ads
no need to download or install

Pino - logical board game which is based on tactics and strategy. In general this is a remix of chess, checkers and corners. The game develops imagination, concentration, teaches how to solve tasks, plan their own actions and of course to think logically. It does not matter how much pieces you have, the main thing is how they are placement!

online intellectual game →