Poprzednia

ⓘ Rudawka Jaśliska, nieistniejąca wieś. Rudawka Jaśliska – nieistniejąca już wieś w Polsce. Leżała w Beskidzie Niskim, na terenie dzisiejszego województwa podkarp ..


                                     

ⓘ Rudawka Jaśliska (nieistniejąca wieś)

Rudawka Jaśliska – nieistniejąca już wieś w Polsce. Leżała w Beskidzie Niskim, na terenie dzisiejszego województwa podkarpackiego, w powiecie krośnieńskim, w gminie Jaśliska. Położona była w dolinie Jasiołki, pomiędzy Wolą Wyżną, a Jasielem.

                                     

1. Historia

Pierwsza wzmianka o Rudawce pochodzi z 1579 r. i dotyczy przywileju, jaki Tomasz Rudawski otrzymał od biskupa przemyskiego Wojciecha Sobiejuskiego na lokację w dolinie Jasiołki wsi na prawie wołoskim. Wieś od początku należała do tzw. klucza jaśliskiego, będącego dobrami stołowymi biskupstwa przemyskiego. Była w tym kluczu najmłodszą najpóźniej założoną miejscowością i najmniejszą. Do 1914 r. należała do starostwa sanockiego, powiat sądowy Rymanów. Nigdy nie było tu cerkwi, a w latach międzywojennych wieś liczyła jedynie 22 gospodarstwa, zamieszkiwane prawie wyłącznie przez grekokatolików. Po II wojnie światowej ludność tę wysiedlono, a po zabudowaniach dawnej wsi pozostały już tylko ślady fundamentów.

                                     

2. Zabytki

Przy drodze w dolinie cztery kamienne krzyże przydrożne. Jeden z nich, ufundowany w 1865 r. przez Petra i Pawła Steców, należy do najstarszych tego typu zabytków zachowanych w górskich wsiach Beskidu Niskiego.

Użytkownicy również szukali:

rudawka jaśliska (nieistniejąca wieś),

...

Wielojęzycznym słowniku

Tłumaczenie