Poprzednia

ⓘ Brama Hainburska – przełomowy odcinek doliny Dunaju między Kotliną Wiedeńską a Kotliną Panońską. Przypada na odcinek rzeki, na którym tworzy ona granicę słowack ..


Brama Hainburska
                                     

ⓘ Brama Hainburska

Brama Hainburska – przełomowy odcinek doliny Dunaju między Kotliną Wiedeńską a Kotliną Panońską. Przypada na odcinek rzeki, na którym tworzy ona granicę słowacko-austriacką, u ujścia Morawy, tuż na zachód od Bratysławy. Inne nazwy Bramy Hainburskiej to Brama Devińska i Brama Węgierska.

W Bramie Hainburskiej dolina Dunaju oddziela Małe Karpaty kulminacja Devínska Kobyla, 514 m n.p.m. na północnym brzegu od alpejskich Wzgórz Hainburskich kulminacja Braunsberg, 346 m n.p.m. na południowym brzegu. Na obu wzgórzach znajdują się ruiny średniowiecznych twierdz. Na brzegu słowackim jest to zamek Devín, na brzegu austriackim – zamek w Hainburg an der Donau.

Bramę Hainburską Dunaj wykorzystuje od niedawna w skali geologicznej. Poprzednie ujście Dunaju do Kotliny Panońskiej stanowiła położona kilkanaście kilometrów dalej na południe "Brama Brucka” niem. Brucker Pforte między Wzgórzami Hainburskimi a Górami Litawskimi, obecnie wykorzystywana przez Litawę.

Użytkownicy również szukali:

brama hainburska, geografia sanoka. brama hainburska,

...

Wielojęzycznym słowniku

Tłumaczenie