Poprzednia

ⓘ Kamienica przy ul. Kazimierza Wielkiego 8 w Sanoku. Znajduje się na rogu ulicy Kazimierza Wielkiego i ulicy Adama Mickiewicza naprzeciw II Liceum Ogólnokształcą ..


Kamienica przy ul. Kazimierza Wielkiego 8 w Sanoku
                                     

ⓘ Kamienica przy ul. Kazimierza Wielkiego 8 w Sanoku

Znajduje się na rogu ulicy Kazimierza Wielkiego i ulicy Adama Mickiewicza naprzeciw II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie.

Budynek został wybudowany na początku XX wieku w 1907. Jest dwufasadowy, trzykondygnacyjny. Fasada zawiera dekoracje secesyjne.

Po utworzeniu C. K. Sądu Obwodowego w Sanoku w siedzibie przy ul. Kościuszki, likwidacji uległ C. K. Sąd Powiatowy K. u. K. Bezirksgericht, a jego funkcję kontynuował Sąd Miejski Delegowany, który działał w budynku przy obecnej ul. Kazimierza Wielkiego 8 fasadą położony także przy ul. Adama Mickiewicza. W 1910 do budynku z Kościuszki do kamienicy zostały przeniesione część kancelarii niższych instancji i księgi wieczyste. W tym czasie w kamienicy dra Bardacha urzędował c.k. geometra ewidencyjny inż. Bolesław Skąpski. Od 1913 kamienica była przy ustanowionej wówczas ulicy Kazimierza Wielkiego.

W czasie II wojny światowej i okupacji niemieckiej budynek stanowił siedzibę placówki niemieckiej Kriminalpolizei, czyli policji kryminalnej kierował nią SS-Untersturmführer Alfred Müller.

W latach 30. II Rzeczypospolitej pod adresem ul. Kazimierza Wielkiego – wówczas numer 10 – działał Sąd Grodzki i wydział zamiejscowy Sądu Okręgowego w Jaśle. Pod tym adresem swoje kancelarie prowadzili adwokaci Józef Hulewicz, dr Arnold Reich, dr Szymon Kimmel.

Po zakończeniu II wojny światowej w budynku ulokowana została siedziba sztabu 8 Drezdeńskiej Dywizji Piechoty. 27 marca 1947 przybył tam gen. Karol Świerczewski, który spędził w kamienicy ostatnią noc w życiu, a następnego dnia poniósł śmierć pod Jabłonkami. Fakt ten został upamiętniony tablicą pamiątkową na rogu elewacji kamienicy. Została odsłonięta 27 marca 1953 w przeddzień szóstej rocznicy śmierci generała. Projekt przygotował Kazimierz Florek., a tablicę z czarnego marmuru wykonał Karol Łotek. Zawierała inskrypcję: "Rewolucjoniście, wierneu synowi partii i narodu polskiego generałowi Walterowi Karolowi Świerczewskiemu, który w przeddzień swej bohaterskiej śmierci przebywał w tym domu dnia 27 marca 1947. Społeczeństwo Ziemi Sanockiej”. Tablica została usunięta w 1991.

W późniejszych latach PRL w budynku funkcjonowała Wojewódzka Komendy Uzupełnień.

W latach 90. w budynku funkcjonował sanocki oddział Partii Wolności.

Na początku XXI wieku w budynku istniało 15 lokali mieszkalnych. Od początku istnienia kamienica pozostawała w rękach prywatnych właścicieli. W 2004 prywatna właścicielka sprzedała budynek na rzecz Centrum Handlowego "Ryś”, zaś zarządcą w tym czasie był Sanockie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej SPGM. Pomieszczenia parterowe zostały wynajęte na obiekt handlowy m.in. sklep House do 2015. Powierzchnie na piętrach stanowią mieszkania.

W połowie 2015 elewacja budynku została odnowiona. Budynek został wpisany do gminnej ewidencji zabytków miasta Sanoka.

Użytkownicy również szukali:

kamienica przy ul. kazimierza wielkiego 8 w sanoku,

...

Wielojęzycznym słowniku

Tłumaczenie