Poprzednia

ⓘ Ulica Bytomska w Tarnowskich Górach − jedna z najważniejszych ulic Tarnowskich Gór. Łączy centrum miasta z dzielnicami: Osada Jana i Bobrowniki Śląskie-Piekary ..Free and no ads
no need to download or install

Pino - logical board game which is based on tactics and strategy. In general this is a remix of chess, checkers and corners. The game develops imagination, concentration, teaches how to solve tasks, plan their own actions and of course to think logically. It does not matter how much pieces you have, the main thing is how they are placement!

online intellectual game →
Ulica Bytomska w Tarnowskich Górach
                                     

ⓘ Ulica Bytomska w Tarnowskich Górach

Ulica Bytomska w Tarnowskich Górach − jedna z najważniejszych ulic Tarnowskich Gór. Łączy centrum miasta z dzielnicami: Osada Jana i Bobrowniki Śląskie-Piekary Rudne.

                                     

1. Przebieg

Ulica rozpoczyna się na skrzyżowaniu z główną reprezentacyjną ulicą miasta – ulicą Krakowską – po czym dalej biegnie w kierunku południowym. Po drodze krzyżuje się z inną drogą powiatową ulicą Legionów, biegnie ponad rzeką Stołą, ponadto przecina ją linia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych. Ulica kończy swój bieg na skrzyżowaniu z obwodnicą śródmiejską, a jej kontynuacją jest będąca częścią drogi krajowej nr 11 ulica Józefa Korola, która prowadzi bezpośrednio do Bytomia.

Ulica znajduje się na terenie dwóch dzielnic:

 • Śródmieścia-Centrum – odcinek od skrzyżowania z ul. Krakowską do skrzyżowania z ul. Legionów w postaci ronda ks. F. Blachnickiego,
 • Osady Jana – odcinek od skrzyżowania z ul. Legionów w postaci ronda ks. F. Blachnickiego do skrzyżowania z ulicą Obwodnicą.

Początkowy odcinek jednojezdniowej ulicy Bytomskiej od skrzyżowania z ulicą Krakowską do skrzyżowania z ulicami Piastowską i Oświęcimską ma po dwa pasy ruchu w obu kierunkach.

                                     

2. Historia

Budowa ulicy Bytomskiej jako elementu drogi prowadzącej z Królewskiej Huty przez Bytom do Tarnowskich Gór rozpoczęła się w 1805. Jednak droga łącząca Tarnowskie Góry z Bytomiem musiała istnieć już u zarania dziejów młodszego ośrodka. Wcześniej korzystano z krętych dróg nieutwardzonych należących często do prywatnych właścicieli bezimienna droga prowadząca z Tarnowskich Gór do Bytomia pojawia się na jednej z najwcześniejszych map tego regionu – mapie księstwa opolskiego autorstwa Iohannesa Wolfganga Wielanda z 1736 roku.

Od XVI wieku, gdy powstały Tarnowskie Góry aż do ok. 1832 obecny początkowy odcinek ulicy Bytomskiej był położony za tzw. Bramą Krakowską – miejscem poboru myta – a więc poza obszarem miasta i miał postać obszernego placu obecnie Plac Wolności zwanego Krakowskim Przedmieściem niem. Krakauer Vorstadt. W XVI wieku znajdowały się na nim chaty biedoty, zaś w 1. połowie XIX wieku - stodoły należące do mieszczan. Ok. 1651 nieopodal Bramy Krakowskiej niejaki Wagner założył browar jeden z dwóch w tamtym czasie w mieście i jego najbliższym sąsiedztwie.

W latach 1830–1831 droga została przebudowana, zaś między 1898 a 1912 w miejsce kocich łbów zyskała bruk granitowy.

W 1904 w Miechowicach otwarto Zakład św. Jana St. Johanneshaus ojców kamilianów, jednak już rok później zadecydowano o budowie większego obiektu skierowanego do leczenia alkoholików. Grunt pod budowę podarował zarząd dóbr hrabiów Henckel von Donnersmarck znajdujący się w Karłuszowcu na południe od Tarnowskich Gór. Zakład leczenia pijaków Trinker-Heilanstalt oraz kościół pw. św. Jana Chrzciciela powstały w latach 1906-1907 na wzgórzu Galgenberg obecnie Osada Jana, które dawniej było miejscem straceń, a które ulica Bytomska mija od zachodu.

W budynku pod nr. 6 przy ulicy Bytomskiej znalazła w 1857 swoją siedzibę Górnośląska Spółka Bracka - instytucja zajmująca się górniczymi ubezpieczeniami społecznymi. W latach 1899–1897, 1904 oraz 1909–1910 budynek był rozbudowywany.

4 sierpnia 2015 ulicą Bytomską przebiegała trasa 3. etapu wyścigu kolarskiego Tour de Pologne.

                                     

3. Komunikacja

Ulica Bytomska jest jedną z najważniejszych arterii komunikacyjnych Tarnowskich Gór. Stanowi część drogi powiatowej nr 3276S powiatu tarnogórskiego, jest drogą klasy G. Kursują nią linie autobusowe organizowane przez Zarząd Transportu Metropolitalnego do 31 grudnia 2018 przez MZKP Tarnowskie Góry i KZK GOP z Tarnowskich Gór do Bytomia, Radzionkowa, Gliwic, Zabrza, Wieszowy, Zbrosławic, Chorzowa i Katowic, a także łączące centrum miasta z dzielnicami: Osada Jana, Stare Tarnowice, Strzybnica, Sowice, Bobrowniki Śląskie-Piekary Rudne oraz Repty Śląskie.

Przy ulicy Bytomskiej zlokalizowane są dwa przystanki autobusowe: Tarnowskie Góry Bytomska oraz Osada Jana.

                                     

4. Budynki

Przy ulicy Bytomskiej mieści się szereg budynków użyteczności publicznej będących obiektami zabytkowymi wpisanymi do Gminnej Ewidencji Zabytków:

 • park przyklasztorny ze znajdującymi się w nim: grotą maryjną, kamiennym krzyżem na cmentarzu, na którym chowani są kamilianie oraz drewnianym krzyżem na Galenbergu – dawnym miejscu straceń,
 • zespół witraży z początku XX wieku – wpis nr B/589/85 witraże szpitalne oraz B/590/85 witraże kościelne do Rejestru Zabytków z 28 stycznia 1985,
 • dawny budynek Spółki Brackiej przy ul. Bytomskiej 6, 6a i 6b mieszczący obecnie: Bank Spółdzielczy oraz Komendę Powiatową Policji w Tarnowskich Górach,
 • zespół klasztorny ojców Kamilianów przy ul. Bytomskiej 22 obejmujący: kościół pw. św. Jana Chrzciciela i św. Kamila filialny Parafii Matki Bożej Uzdrowienie Chorych i znajdujący się obok niego krzyż misyjny oraz Szpital św. Kamila,
 • kamienice pod numerami: 1 proj. Karl Korbsch, o bogatej secesyjnej ornamentyce, 14 wpisana do rejestru zabytków; nr rej. A/558/2019 z dn. 10.10.2019.
 • dawne wille miejskie pod numerami: 4 z 1906 r., 8 z 1901 r., proj. Otto Kotzulla; obecnie Przychodnia Rejonowa nr 1 - Usługi Medyczne "Śródmieście”, 10 willa "Gertrud" z 1897 r., proj. Otto Kotzulla, 11 z 1894 r., proj. Otto Kotzulla; na początku XX wieku miało w niej siedzibę m.in. przedsiębiorstwo spedycyjne Hermanna Dietricha, 12 z 1895 r., proj. Otto Kotzulla, 15 z 1909 r., obecnie Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, 16 willa "Wolff", później "Glückauf" z ok. 1905 r., 16a willa "Król" z 1937 r., proj. Aleksander Król, 17 z 1913 r.,

Zabytkami nie są:

 • Blok mieszkalny przy ul. Bytomskiej 3, w którym mieści się redakcja tygodnika Gwarek,
 • ROD "Faser” na Osadzie Jana,
 • dyskont Biedronka na Osadzie Jana przy skrzyżowaniu ul. Bytomskiej z aleją Kwiatów.

Wielojęzycznym słowniku

Tłumaczenie

Użytkownicy również szukali:

ulica bytomska w tarnowskich górach,

...
Free and no ads
no need to download or install

Pino - logical board game which is based on tactics and strategy. In general this is a remix of chess, checkers and corners. The game develops imagination, concentration, teaches how to solve tasks, plan their own actions and of course to think logically. It does not matter how much pieces you have, the main thing is how they are placement!

online intellectual game →