Poprzednia

ⓘ Kamienica Alko w Rzeszowie. Kamienica Alko” w Rzeszowie - to kamienica, znajdująca się w ciągu zabudowy północnej pierzei rzeszowskiego Rynku. Kamienica ta to o ..


Kamienica Alko w Rzeszowie
                                     

ⓘ Kamienica Alko w Rzeszowie

Kamienica "Alko” w Rzeszowie - to kamienica, znajdująca się w ciągu zabudowy północnej pierzei rzeszowskiego Rynku. Kamienica ta to okazały budynek, którego budowa rozpoczęła się w wieku XVII. Początkowo plan obejmował budowę parterowego budynku z rozległymi dwukondygnacyjnymi piwnicami. Pierwszej nadbudowy dokonano w początku XIX wieku, kolejnej przebudowy w roku 1897. Obecnie "Alko” posiada typową, klasycystyczną architekturę z biało-różową, prostą elewacją. Sąsiaduje ona z stosunkowo młodymi kamienicami hotelu, wybudowanymi w latach 90. oraz najokazalszą kamienicą w rynku, w której mieści się obecnie oddział rzeszowskiego PTTK. W samym budynku mieści się schronisko PTSM - "Alko”.

Swoją nazwę kamienica zawdzięcza przedwojennemu napisowi widocznemu nad parterem. Mieściła się tu bowiem wytwórnia alkoholi wysokojakościowych, której właścicielem był Lischutz Hirsch.

Użytkownicy również szukali:

kamienica alko w rzeszowie, architektura w rzeszowie. kamienica alko w rzeszowie,

...

Wielojęzycznym słowniku

Tłumaczenie