Poprzednia

ⓘ Metro 2033, książka. Metro 2033 – rosyjska powieść postapokaliptyczna napisana przez Dmitrija Głuchowskiego, pierwsza część trylogii. Akcja powieści rozgrywa si ..
Metro 2033 (książka)
                                     

ⓘ Metro 2033 (książka)

Metro 2033 – rosyjska powieść postapokaliptyczna napisana przez Dmitrija Głuchowskiego, pierwsza część trylogii. Akcja powieści rozgrywa się w moskiewskim metrze w 2033 roku, 20 lat po wojnie nuklearnej. Została opublikowana w 2005 roku w Rosji, a w Polsce ukazała się w 2010 roku nakładem wydawnictwa Insignis Media. W 2007 roku nagrodzona za najlepszy debiut na europejskim konkursie literackim Eurocon w Kopenhadze.

Prawa do powieści zostały sprzedane do ponad 30 krajów na całym świecie, a liczba sprzedanych egzemplarzy na całym świecie przekroczyła 3 miliony. W Polsce do 2016 roku sprzedano ponad 200 tysięcy egzemplarzy.

                                     

1. Świat przedstawiony w powieści

Książka opowiada o ludziach, którzy przeżyli wojnę atomową. Niemal cała akcja rozgrywa się w moskiewskim metrze największym na świecie schronie przeciwatomowym, mogącym pełnić funkcję podziemnego miasta, na którego stacjach i w przejściach mieszkają ludzie. Dzięki sprawnym działaniom obrony cywilnej sieć metra udało się uchronić przed skażeniem promieniotwórczym – niemal na wszystkich stacjach zamknięto hermetyczne wrota, aktywowano filtry przeciwradiacyjne i oczyszczające wodę. Wszystko wskazuje na to, że w chwili zagłady Moskwy w metrze mogło się schronić około 70 000 osób. Po 20 latach od czasu wojny atomowej, metro zamieszkiwane jest przez 50 000 ludzi. Jedynie połowa stacji jest zaludniona – niektóre zostały porzucone, wiele zostało strawionych przez pożary bądź odciętych w wyniku zawalenia się tuneli. Są też stacje zdobyte przez istoty zamieszkujące powierzchnię. W opowiadaniu Przed i po До и после z 2008 roku Głuchowski pokrótce opisał, jak doszło do wybuchu wojny. Chiny dokonały ataku rakietowego na Tajwan. Stany Zjednoczone opowiedziały się po stronie Tajwanu i napadły na Chiny. W końcu Rosja zaatakowała USA. Na skutek globalnego konfliktu nuklearnego wszystkie duże miasta zostały starte z powierzchni ziemi, a planeta skażona radioaktywnie.

Mieszkańcy metra żywią się tym, co zdołają wyhodować w tunelach – przede wszystkim grzybami niepotrzebującymi do rozwoju światła słonecznego. Pod ziemią hodowane są też świnie i kury. Wiele stacji jest zaopatrywanych w elektryczność poprzez różnego typu generatory, jednak w związku z ich niską mocą często działa jedynie słabe, awaryjne oświetlenie. Większość przedmiotów codziennego użytku z wyjątkiem tych, które od początku znajdowały się w metrze, a także broń, lekarstwa, paliwo itp. jest dostarczana przez licznych stalkerów, którzy udają się na powierzchnię, by przeszukiwać zrujnowane miasto. W podziemnym świecie funkcjonuje handel – uniwersalną walutą są naboje.

                                     

1.1. Świat przedstawiony w powieści Frakcje

Zaraz po wybuchu wojny atomowej scentralizowany system metra uległ rozpadowi. Stacje zaczęły funkcjonować samodzielnie. Prowadziły pomiędzy sobą wojny lub zawierały sojusze, jednoczone przez ideologie, religie, dostęp do czystej wody itp.

  • Linia Czerwona – komuniści, którzy zamieszkują Linię Czerwoną, prowadzili długą, wyniszczającą wojnę z Hanzą o stację "Plac Rewolucji". Konflikt zakończył się rozejmem. I sekretarzem Komunistycznej Partii Metra jest niejaki Moskwin.
  • Czwarta Rzesza – naziści, szowiniści zamieszkujący stacje Puszkińską, Twerską i Czechowską. Wrogo nastawieni do ludności nie-rosyjskiej zamieszkującej metro.
  • Hanza Związek Stacji Linii Okrężnej – stacje znajdujące się na "okręgu" moskiewskiego metra. Ostoja kapitalizmu. Przez wiele lat ich mieszkańcy prowadzili wojny z Linią Czerwoną.

Oprócz tego w metrze istnieje szereg niezależnych stacji połączonych w federacje, jak np. Stowarzyszenie WOGN czy Konfederacja Arbacka, Międzynarodowa Brygada Rewolucyjna im. Che Guevary trockiści, oraz sekty.

                                     

2. Historia wydania

Głuchowski zaczął pisać powieść jako nastolatek. Pomysł na książkę zrodził się, gdy jeszcze jako uczeń dojeżdżał do szkoły metrem z jednego jego krańca na drugi godzina drogi w jedną stronę. Bohater książki pokonuje tę samą trasę, co autor w dzieciństwie, od stacji metra WOGN do stacji Arbacka jedna ze stacji tworzących tzw. Polis.

Istotny wpływ na charakter książki miała twórczość takich pisarzy, jak Stanisław Lem, bracia Strugaccy, Ray Bradbury, Julio Cortázar, czy Franz Kafka. Inspiracje Głuchowski czerpał także z gier komputerowych, przede wszystkim z serii Fallout.

Książka była wielokrotnie wydawana:

  • Pierwsza wersja powieści, o tytule Metro, składająca się z 13 rozdziałów 2002 rok została zamieszczona na stronie internetowej autora. Tekst był podzielony według rozdziałów i przy każdym znajdowały się odnośniki do muzyki wybranej przez pisarza i zalecanej do słuchania w czasie czytania.

W pierwszej wersji główny bohater ginie postrzelony zbłąkaną kulą. Według autora było to oczywiste uwieńczenie fabuły. Wydawnictwa odmówiły wydania książki kończącej się w ten sposób, odpowiadając, że utwór nie pasuje do ich profilu wydawniczego. Dlatego autor zdecydował się opublikować tekst w Internecie. Stworzył w języku Flash stronę internetową i umieścił na niej utwór. Strona stała się bardzo popularna, odwiedzały ją dziesiątki tysięcy czytelników. Wielu z nich domagało się ożywienia bohatera i kontynuacji opowieści. Po kilku latach autor dojrzał do tego, by przeredagować książkę i uległ sugestiom czytelników. Od tego momentu powstawała ona przy ścisłej współpracy z fanami. Praca nad książką miała charakter interaktywnego eksperymentu. Swoją wiedzą na temat funkcjonowania moskiewskiego metra, różnego typu maszyn czy broni oraz informacjami dotyczącymi możliwego przebiegu ewolucji dzielili się między innymi pracownicy metra, inżynierowie, biolodzy, wojskowi także funkcjonariusze Specnazu. Każdy kolejny rozdział był publikowany na bieżąco w Internecie, komentowany i poprawiany wraz z czytelnikami. Głuchowski określił to zjawisko mianem "literackiego beta testu”.

Do dziś pełny tekst Metra 2033 w języku rosyjskim znajduje się na stronie internetowej pisarza i dostęp do niego jest darmowy.

  • Druga wersja powieści – 20 rozdziałów 2005 rok. Przeredagowana i uzupełniona, opublikowana była na stronie internetowej m-e-t-r-o.ru. Tak jak w pierwszej wersji, przy kolejnych rozdziałach znajdują się odnośniki do muzyki.
  • Pierwsza publikacja powieści w formie drukowanej książki ukazała się 24 października 2005. Została wydana przez Eksmo w nakładzie 8000 egzemplarzy, później dodrukowano jeszcze 3000 egzemplarzy.
  • Drugie książkowe wydanie powieści ukazało się w 2007 roku nakładem wydawnictwa Populiarnaja Litieratura, początkowo w ilości 100 000 egzemplarzy.

Użytkownicy również szukali:

dmitrij głuchowski, dmitry glukhovsky, metro 2033 empik, metro 2033 książka recenzja, metro 2033 sklep, metro 2033 streszczenie, metro 2033 trylogia, metro 2034 książka, Metro, metro, ksika, sklep, metro trylogia, metro empik, metro streszczenie, dmitrij guchowski, metro sklep, dmitry glukhovsky, Metro ksika, dmitry, glukhovsky, recenzja, trylogia, empik, streszczenie, dmitrij, guchowski, metro ksika recenzja, metro ksika, metro 2033 trylogia, metro 2033 empik, metro 2033 streszczenie, metro 2033 sklep, Metro 2033 ksika, metro 2033 ksika recenzja, metro 2034 ksika, metro 2033 (książka), media w rzeszowie. metro 2033 (książka),

...

Wielojęzycznym słowniku

Tłumaczenie

Metro 2033 empik.

Uniwersum Metro 2033. Metro 2033 Glukhovsky Dmitry Książka. Uniwersum Metro 2033 autor książka. Insignis Media Data dodania: 25 ​Listopad 2020 Data ogłoszenia książki: 2 Marzec 2016. Dmitrij głuchowski. Metro 2033 – Dmitry Glukhovsky Stacja Książka. Książka Metro 2033 na Zróżnicowany zbiór ofert, najlepsze ceny i promocje. Wejdź i znajdź to, czego szukasz!.


Metro 2034 książka.

Metro 2033 książka a gra Książki Forum. Продолжительность: 0:05. Metro 2033 sklep. Metro 1 Metro 2033 ia.pl książki, recenzje. Nowe wydanie pierwszego tomu fantastyczno naukowego cyklu Metro Dmitrija Glukhovskyego – Metro 2033. Rok 2033. Świat po zagładzie nuklearnej. Ocalali​. Uniwersum Metro 2033. Ciemne tunele Szepty zgładzonych Pakiet. Nowe wydanie pierwszego tomu fantastyczno naukowego cyklu Metro Dmitrija Glukhovskyego – Metro 2033. Rok 2033 Świat po zagładzie.


Książki w serii tematycznej Uniwersum Metro 2033 BiblioNETka.

Najbardziej nieprawdopodobna i nieprzewidywalna książka Uniwersum Metra 2033. Jej bohater, młody anarchista żołnierz z moskiewskiej stacji Wojkowska nie. Metro 2033, książka Czes. Uniwersum Metro 2033. Metro 2033 książka D. Glukhovsky stan BDB. Książki Literatura. 29.90 zł. Osiedle Niewiadów 13 gru. Obserwuj. Metro 2033 Redux za darmo na PC – coś dla fanów apokalipsy. Od tej książki wszystko się zaczęło. W 2005 roku, Dmitry Glukhovsky wydał,​Metro 2033. Książkę opisującą życie w świecie po III wojnie światowej,. Dmitry Glukhovsky ebooki, książki i audiobooki –. Metro 2033. After the nuclear holocaust a new fear is born underground Unabridged edition for Download Only. The year is 2033. The world has been.

W blasku ognia – zbiór polskich opowiadań z Uniwersum Metro.

Dmitry Glukhovsky Jedna z tych najbardziej nieprawdopodobnych i nieprzewidywalnych książek Uniwersum Metra 2033. Jej bohater, młody anarchista i. Metro 2033 Redux za darmo na Epic Games. Gra na podstawie. Opatruje swoją książkę niepozornym tytułem Metro 2033 i… świat wariuje. Bo okazuje się, że autor wciąż może odkrywać, zadziwiać i. Korzenie niebios nowa książka w uniwersum Metro 2033 iMagazine. FRAGMENT KSIĄŻKI. O Autorze Dmitry Glukhovsky ur. 1979 – rosyjski pisarz, dziennikarz i felietonista pracował m.in. dla Euronews TV. Książka Metro 2033 Niska cena na. Kup teraz: Książka,Metro 2033 Dmitry Glukhovsky za 20.00 zł i odbierz w mieście Kraków. Szybko i bezpiecznie w najlepszym miejscu dla lokalnych.


Metro 2033 Dmitry Glukhovsky ebook.

Okładka Metro 2033, Książka Dmitry Glukhovsky. Czy człowiek, który w marzeniach sięgał gwiazd, godzien jest skończyć jak szczur, sto metrów pod ziemią?. Metro 2033 KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE. Wszystkie trzy książki rozgrywają się w Moskiewskim metrze na przestrzeni 3 lat, orbitując przy tym wokół Artema, głównego bohatera cyklu, oraz.


Metro 2033 - książki dla dzieci.

Projekt MGM z adaptacją książki i opracowaniem scenariusza filmu W przypadku książek i gier Metro Last Light i Metro 2033, które sprzedały. Metro 2033 Dmitry Glukhovsky książka Księgarnia.pl. Choć Metro 2033 jest książką o świecie po wojnie nuklearnej, mutantach, potworach i walce z nimi, z charakterystycznymi dla science fiction rekwizytami, to jest.


Uniwersum Metro 2033 w jakiej kolejności czytać?.

Druga po Dzielnicy obiecanej Pawła Majki książka z serii Uniwersum Metro 2033 w polskich realiach. Wrocław 20 lat po wojnie nuklearnej. Z niemal. Uniwersum Metro 2033 Księgarnia PWN. Witam,Czy gra Metro 2033 opowiada tą samą historię co książka? No bo wiem, że bohater jest ten sam Artem, ale nie mam pojęcia czy na. Metro 2033. Uniwersum Korzenie niebios Księgarnia Muza. Książka z ciężkim i mrocznym klimatem postapo, a dokładniej post nuklearnym. Styl Glukhovsyego bardzo przypadnie do gustu czytelnikom, którzy poza samą.


Uniwersum Metro 2033. Otchłań Robert J. Szmidt informacje o.

Ebook audiobook książka Metro 2033, Dmitry Glukhovsky. EPUB,MOBI,MP3. Wypróbuj 7 dni za darmo lub kup teraz do 50%!. Książka Metro 2033. Wydawnictwo Insignis poinformowało, że 8 maja odda w ręce Czytelników nową powieść w serii Uniwersum Metra 2033 zatytułowaną. Metro 2033 oprawa miękka, 592 stron, rok wydania 2015 Dmitry. Do Uniwersum Metro 2033 trafi kolejna powieść Mutant Andrieja Butorina, która pojawi się w polskich księgarniach 16 października. Mutanty. Upadek człowieczeństwa Dmitry Glukhovsky Metro 2033. Rok 2033. W wyniku konfliktu atomowego świat uległ zagładzie. Ocaleli tylko nieliczni, chroniący się w moskiewskim metrze, które dzięki.


Uniwersum Metro 2033. Metro 2034 Darmowa dostawa Sklep.

Książki podobne do Metro 2033 z tanią wysyłką za granicę. Wśród nich książki autorów takich jak George Orwell, Robert Hugh Benson, Maja Lunde. Chcesz. Uniwersum Metro 2033 Wydawnictwo Insignis. Książka Uniwersum Metro 2033. Metro 2033 autorstwa Glukhovsky Dmitry, dostępna w Sklepie w cenie 27.71 zł. Przeczytaj. Gratka dla miłośników uniwersum Metro 2033. Książka Korzenie. Uniwersum Metro 2033. Metro 2033 Glukhovsky Dmitry Kup książkę w niskiej cenie na. Szybka i bezpieczna dostawa. Promocje nawet do 35%.

Metro 2033 książka WP Książki.

Na tę książkę miliony czekały przez długie dziesięć lat, a prawa do tłumaczenia wydawnictwa wykupiły na długo przed jej ukończeniem. Metro 2035 jest przy. Metro 2033 Glukhovsky Dmitry Głuchowski Dmitrij książka. W Księgarni Internetowej PWN. ✔️ Wszystkie książki i multimedia z serii Uniwersum Metro 2033 w atrakcyjnych cenach. Sprawdź ofertę!. Metro 2033 Dmitry Glukhovsky ebook audiobook książka. Опубликовано: 3 мух. 1442 г. AH.


Najlepszy klimat Uniwersum Metro 2033! Rynek książki.

Metro 2033 to powieść – zdawałoby się – bazująca na schematach. Większość książki przebiega według ściśle określonego motywu, który jest. Uniwersum Metro 2033 autor książki online Kolumna24. Tytuł oryginalny: Метро 2033. Tłumaczenie: Paweł Podmiotko Wydawnictwo: Insignis Data wydania: 2010. Oprawa: miękka. Ilość stron: 592.


Uniwersum Metro 2033. Metro 2033 Glukhovsky Dmitry Książka w.

Nowe wydanie pierwszego tomu fantastyczno naukowego cyklu Metro Dmitrija Glukhovskyego – Metro 2033.Rok 2033. Świat po zagładzie nuklearnej. Metro 2033 Dmitry Glukhovsky dyskont książkowy tanie książki. Metro 2033 Glukhovsky Dmitry Insignis Media. Książki i inne produkty w niskich cenach w księgarni internetowej. Metro 2033 Glukhovsky Dmitry Insignis Media Księgarnia. Metro 2033 to pierwsza część z serii Uniwersum Metro stworzonej przez Dmitrija Głuchowskiego. Już niebawem rosyjscy filmowcy. 154. Metro 2033 Dmitry Glukhovsky – Magiczny Świat Książki i nie. Za książkę wzięłam się z polecenia. Byłam jej bardzo ciekawa po przeczytaniu ​Tekstu Autora, która zrobiła na mnie duże wrażenie. Metro zachwyciło mnie od.


...
Free and no ads
no need to download or install

Pino - logical board game which is based on tactics and strategy. In general this is a remix of chess, checkers and corners. The game develops imagination, concentration, teaches how to solve tasks, plan their own actions and of course to think logically. It does not matter how much pieces you have, the main thing is how they are placement!

online intellectual game →