Poprzednia

ⓘ Dryświaty, miejscowość. Dryświaty – wieś na Białorusi, w obwodzie witebskim, w rejonie brasławskim, do 1945 miasteczko w Polsce, w województwie wileńskim, w pow ..Dryświaty (miejscowość)
                                     

ⓘ Dryświaty (miejscowość)

Dryświaty – wieś na Białorusi, w obwodzie witebskim, w rejonie brasławskim, do 1945 miasteczko w Polsce, w województwie wileńskim, w powiecie brasławskim, siedziba gminy Dryświaty.

Dryświaty leżą na Pojezierzu Brasławskim, nad jeziorem Dryświaty, na południowy zachód od Brasławia.

Miasto królewskie położone było w końcu XVIII wieku w starostwie niegrodowym dryświackim w powiecie brasławskim województwa wileńskiego.

                                     

1. Historia

W XV wieku na wyspie w pobliżu dzisiejszych Dryświat wzniesiono drewniany zamek z trzema wieżami. Zamek wkrótce przeszedł w ręce królów Polski. W XV i XVI wieku zamek odwiedził francuski podróżnik i rycerz Gilbert oraz znany dyplomata, pisarz i podróżnik Zygmunt Gerbersztain. Był tu także wielki książę litewski Aleksander Jagiellończyk, późniejszy król polski, z żoną Heleną. W wieku XVI silny garnizon z zamku w Dryświatach uczestniczył w wojnach z Moskwą. W XVII wieku zamek był zaniedbany, ponieważ inwentaryzacja z 1622 roku mówi o trzech wieżach bez dachu i resztkach drewnianych pomostów. W roku 1611 wybudowano nowy kościół pod wezwaniem Matki Bożej, ufundowany w 1514 przez króla Zygmunta I. Wraz z fundacją nowego kościoła, król ufundował obraz ołtarzowy "Pokłon trzech króli” obecnie w muzeum sztuki średniowiecznej w Mińsku. W tym czasie wyspa była połączona z brzegiem jeziora dwoma mostami. Około połowy XVII wieku pożar zniszczył wyspę z zamkiem nie spłonął tylko kościół. Po pożarze zarządzający Dryświatami w imieniu króla wojewoda wileński Krzysztof Radziwiłł, nakazał przenieść miasto na brzeg jeziora.

W 1780 Dryświaty zostały nadane Karolowi i Hieronimowi Radziwiłłom, a w 1790 sprzedane Michałowi Ogińskiemu. Od 1794 majątek Łopacińskich: z odnogi saryjskiej - Jana Nikodema do 1810, z odnogi szarkowskiej - Ignacego i Dominika Tadeusza od 1820, a następnie z odnogi rafałowskiej - Józefa Nepomucena do ok. 1840, Antoniego Jerzego do 1855 i jego żony Anny, wygnanej w 1863 do Tambowa. W 1865 majątek został odsprzedany gubernatorowi ryskiemu Augustynowi Etingienowi.

W czasie rozbiorów miasto zostało zagarnięte przez Rosję.

Ponownie w Polsce w latach 1921-1939.

                                     

2. Zabytki

  • Zamczysko na wyspie
  • Oficyny dworskie po dworze Łopacińskich z resztkami parku
  • Kościół śś. Piotra i Pawła z lat 1927-29 roku według projektu Leona Witan-Dubiejkowskiego
  • Cerkiew śś. Piotra i Pawła proj. A. Szpakowskiego z 1907 r.

Użytkownicy również szukali:

miejscowo, Drywiaty, Drywiaty miejscowo, dryświaty (miejscowość), francuscy pisarze według wieku. dryświaty (miejscowość),

...

Wielojęzycznym słowniku

Tłumaczenie
Free and no ads
no need to download or install

Pino - logical board game which is based on tactics and strategy. In general this is a remix of chess, checkers and corners. The game develops imagination, concentration, teaches how to solve tasks, plan their own actions and of course to think logically. It does not matter how much pieces you have, the main thing is how they are placement!

online intellectual game →