Poprzednia

ⓘ Kościół Znalezienia Krzyża Świętego w Wilnie – kościół położony na skraju Wilna w dzielnicy Werki przy ulicy Kalvarijų g. 327. Zbudowany został w latach 1662–16 ..Kościół Znalezienia Krzyża Świętego w Wilnie
                                     

ⓘ Kościół Znalezienia Krzyża Świętego w Wilnie

Kościół Znalezienia Krzyża Świętego w Wilnie – kościół położony na skraju Wilna w dzielnicy Werki przy ulicy Kalvarijų g. 327. Zbudowany został w latach 1662–1669 jako drewniany kościół pielgrzymkowy, przebudowany w latach 1755–1770 na murowany.

                                     

1. Historia kościoła i założenia kalwaryjskiego

W XVII w. popularne stały się w Rzeczypospolitej pielgrzymki do Ziemi Świętej. Ponieważ jednak przedsięwzięcie to było bardzo drogie i dostępne w związku z tym tylko dla nielicznych, rozpoczęto budowę krajowych Kalwarii, przeznaczonych dla tych, których nie stać było na pielgrzymkę. Jako pierwsza powstała Kalwaria Zebrzydowska, a po niej następne: Kalwaria Wejherowska, Kalwaria Pacławska, Góra Kalwaria i inne.

Nowy zwyczaj szybko dotarł na ziemię wileńską. W 1662 biskup wileński Jerzy Białłozor postanowił zbudować Kalwarię, jako znak wdzięczności Bogu za ocalenie Wilna w 1660 w czasie wojny polsko-rosyjskiej. Powołana została specjalna komisja pod kierownictwem biskupa Gotarda Tyzenhauza. Wydzielono około 170 ha ziemi. Zaproszono zakon dominikanów i rozpoczęto budowę Drogi Krzyżowej. Początkowo zbudowano jedynie drewniany kościół.

Biskup Białłozor nie doczekał się zakończenia prac, jako że zmarł w 1665. W 1664 jednak sam przebył Drogę Krzyżową w Wielki Piątek, choć kaplice nie były jeszcze zbudowane. 9 czerwca 1669, w Dniu Zesłania Ducha Świętego, jego następca biskup Aleksander Kazimierz Sapieha, poświęcił pierwsze kaplice i wysypał ziemię przywiezioną z Jerozolimy.

Zespół kalwaryjski został wkomponowany we wspaniały, zróżnicowany widokowo krajobraz, zlokalizowany wówczas poza miastem na południowo-zachodnich obrzeżach miejscowości Werki i składał się z kościoła Znalezienia Krzyża Świętego z klasztorem dominikanów oraz 20 murowanych kaplic, 1 drewnianej, 1 murowanej bramy, 7 drewnianych bram i cmentarza.

W 1755 dominikanie postanowili przebudować kościół na murowany. Zadanie to powierzyli Janowi Krzysztofowi Glaubitzowi. Powstała budowla w stylu rokokowym ze strzelistymi wieżyczkami i prezbiterium zwieńczonym ozdobnym szczytem. Do położonego na wzgórzu kościoła prowadziły od strony Wilii monumentalne, kamienne schody. Glaubitz wzniósł również mały budynek klasztorny o typowym dla tych czasów dachu mansardowym.

W 1770 według innych źródeł w 1772, znów w Dzień Zesłania Ducha Świętego, były poświęcone ponownie odbudowane stacje Drogi Krzyżowej.

Kościół został częściowo zniszczony w 1812 przez armię napoleońską i później odrestaurowany. Klasztor dominikanów został zamknięty w 1850.

Założenie kalwaryjskie przetrwało wszystkie zawieruchy dziejowe aż do 1962, kiedy to władze sowieckie podjęły decyzję o zniszczeniu kompleksu.

W marcu 1963 zniszczono wszystkie kaplice, z wyjątkiem 4, które stały w pobliżu kościoła. Bano się je rujnować, gdyż mógł runąć kościół.

W maju 1990, już po odzyskaniu przez Litwę niepodległości rozpoczęto pracę nad odbudową kaplic. Najpierw zebrano materiały ikonograficzne i zdjęcia. Następnie przeprowadzono badania archeologiczne, zrobiono projekty i dopiero potem rozpoczęto odbudowę. Prace trwały 12 lat i po 40 latach, w maju 2003 ponownie poświęcono wszystkie stacje odbudowanej Drogi Krzyżowej.

                                     

2. Architektura

Kościół Znalezienia Krzyża Świętego jest uważany za jedno z najwybitniejszych dzieł Glaubitza. Jego fasada jest podzielona gzymsami na trzy kondygnacje, ozdobiona pilastrami i smukłymi oknami i zwieńczona barokowymi wieżyczkami i wolutowym szczytem. Półkolistą apsydę też zamyka szczyt wolutowy. Wnętrze jest trzynawowe, z szeroką nawą główną i wąskimi bocznymi, o wystroju rokokowym i barokowym. Kościół posiada cenne XVIII-wieczne zdobienia: w nawie głównej malowidła ścienne, ambonę i chrzcielnicę w stylu rokoko; w zakrystii płaskorzeźby stiukowe.

Użytkownicy również szukali:

kalwaria wielewska, kalwaria wileńska mapa, kalwaria, witego, Krzya, Znalezienia, znalezienia, krzya, kalwaria wielewska, koci, wilnie, Wilnie, wileska, mapa, wielewska, Koci, kalwaria wileska mapa, Koci Znalezienia Krzya witego w Wilnie, koci znalezienia krzya witego w wilnie, kościół znalezienia krzyża świętego w wilnie,

...

Wielojęzycznym słowniku

Tłumaczenie

Kościół znalezienia krzyża świętego w wilnie.

Pielgrzymka do Wilna Parafia Zbawiciela w Warszawie. Pierwszy niewielki gotycki kościół Świętej Trójcy stanął w dzisiejszym miejscu w XVw. Cerkiew przypominająca wyglądem kościół katolicki na planie krzyża jest jedyną tego typu prawosławna KOŚCIÓŁ ZNALEZIENIA KRZYŻA ŚWIĘTEGO. Kalwaria wileńska mapa. Wilno zabytkowe kościoły i cerkwie Gościniec Drumlin. Parafia Św. Ludwika we Włodawie. Zakon Ojców Paulinów. Kresowe dusze. Kościół Znalezienia Krzyża Świętego i Facebook. Nasza parafia może cieszyć się dwoma zabytkowymi świątyniami, najstarszymi w Mysłowicach: kościołem św. Krzyża oraz Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.


Strona parafii Świętego Krzyża w Mysłowicach.

Gdy w latach 1503 1522 Wilno otoczono murem i dziewięcioma bramami obronnymi, jedna z nich z zawieszoną nad nią obrazem Matki Bożej nazwano Ostrą. Parafia Świętego Ludwika we Włodawie. Parafia p.w. św. Leona Wielkiego. Kościół Ducha Świętego w Wilnie Strona główna Facebook. W dniach od 18 do 22 października br., przedstawiciele naszej Parafii wraz z ks. Proboszczem, pielgrzymowali szlakiem Miłosierdzia Bożego.


Parafia p.w. Chrystusa Króla w Sadowiu Strona Główna.

Przejazd do hotelu w Wilnie na obiadokolację i nocleg. DZIEŃ 4 WILNO Śniadanie, po którym zwiedzanie Wilna z przewodnikiem miejscowym, m.in.: Ostra Brama. Wilno, Parafia śś. Piotra i Pawła Instytut POLONIKA Polonika. FRANCISZKANIE W INOWROCŁAWIU. Parafia pod wezwaniem Św. Krzyża w Inowrocławiu mieści się w centrum Inowrocławia, kościół i dom parafialny przy ul. Ogłoszenia duszpasterskie Parafia p.w. Podwyższenia Krzyża. Kościół,Wydawnictwo A. Fiałko,karta o wym. 9 x 13.8 cm., niezn. przybrudzenia rogów. Ogłoszenia parafialne Parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej. Chciałbym zachęcić wszystkich do udziału w wyjątkowej Międzynarodowej Pielgrzymce Pieszej z Suwałk do Wilna. w dniach 14 26 lipca. Dlaczego Pielgrzymka. Rozpoczęły się uroczystości 350 lecia Kalwarii Wileńskiej. Przekazał je na uposażenie nowicjatu jezuitów w Wilnie. Zakonnicy przejęli Kundzin od dotychczasowych dzierżawców w 1632 r. i aż do kasaty w 1773 r.

Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej – Parafia Matki Bożej.

D. Kościół Świętego Ducha w Wilnie w Wilnie Kościół św. Krzyża i klasztor Bonifratrów w Wilnie Kościół Znalezienia Krzyża Świętego w Wilnie. Witaj w Opactwie Cystersów w Mogile. Zapisy przyjmuje ks. Michał. I dzień – piątek 18.10 przyjazd po południu. Śniadanie Kościół pw. św. Piotra i Pawła, Domek Siostry Faustyny. Kategoria:Kościoły w Wilnie – pedia, wolna encyklopedia. 14 września Święto Podwyższenia Krzyża Świętego. W dniach od 8 do 13 września w Sadowiu odbywali rekolekcje klerycy z naszego zgromadzenia.


Dokładny program pielgrzymki do Wilna – Parafia Podwyższenia.

W liturgii Kościoła w tym tygodniu wspominamy:jutro św. Jana od Krzyża. 2. W latach 1625 1629 Wilno nawiedziło kilka niezwykle groźnych epidemii, które. Wilno. Kalwarja. Kościół Kościół. W ten sposób parafia obchodziła uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła. Niedziela Miłosierdzia Bożego Intencja Mszy świętej. Transmisje Mszy Świętych​. Parafia pw. Narodzenia NMP Archidiecezja Białostocka. Kościół Znalezienia Krzyża Świętego, Wilno Vilnius 8 starych zdjęć.


2 Niedziela zwykła 19.01.2020 r. Ogłoszenia parafialne Parafia.

Parafialna Pielgrzymka do Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej i Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Wilnie w związku z zagrożeniem. Kalwaria Wileńska – Zabytki Kościoły – Poznaj Wilno. W ołtarzu umieszczone są relikwie Krzyża Świętego. maja, w święto Znalezienia Krzyża, a kończy się 14 września – w święto Podwyższenia Krzyża. W ramach obchodów każdego miesiąca odbywają się konferencje na temat historii kościoła, drogi krzyżowej, osób Z Wilna Aleksandra Akińczo PAP.


Z życia parafii Pielgrzymka do Wilna. Parafia św Leona W.

Łazany Wilno 2020 plakat 1. Published 17 lipca 2020 at 2339 × 3308 in Pielgrzymka do Wilna. Both comments and trackbacks are currently closed. Pielgrzymki Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Kościół Znalezienia Krzyża Świętego i Matki Bożej Królowej Polski w Iłowie Kościół Znalezienia Krzyża Świętego w Wilnie Kościół Znalezienia Krzyża. Suwałki Wilno – Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Msze św. będą o 7.00, o 9.30 w kaplicy, o 11.00 oraz suma o 17.00. Ostrej Bramy w Wilnie oraz miejsc w północno wschodniej Polsce GIETRZWAŁD – ŚW.


Parafia pw. św. Andrzeja Boboli w Poznaniu – Archidiecezja.

Kościół kalwaryjski pw. Znalezienia Krzyża Świętego. Kalwaria Wileńska składa się z 35 stacji Męki Pańskiej. Parafia św. Mateusza Ew. Parafia w Dawidach Bankowych. Parafia Krzyża Świętego i Matki Bożej Bolesnej w Dębicy. A. A. A Bobola ​Zaraza Wilno. Msze św. niedziele i święta. 7:00, 8:30,.


Bobola Zaraza Wilno Parafia św Parafia św. Krzyża w Dębicy.

Kliknij i odwiedź stronę parafii pw. Ducha Św. w Gdyni Obłużu. Wilno Vilnius Kościół Znalezienia Krzyża Świętego stare zdjęcia. Nazwa rachunku: Parafia rzymskokatolicka pw. św. Bartłomieja. Numer rachunku​: 68 Tego dnia Msze św. sprawowane są w bazylice o godz.: 06.30, 08.00, 09.30, 11.00, Mogilski Krzyż listopad grudzień 2020, PDF Drukuj Email autokarowa do Wilna szlakiem Bożego Miłosierdzia 21 25 kwietnia. Więcej…. Poprzez kresy: Wilno, część czwarta Krakowskie Forum Kultury. Kazimierza, ratusz serce Wilna, dzielnica żydowska, kościół św. Ducha, Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, w którym znajduje się oryginał. Pielgrzymka do Wilna Parafia Znalezienia Krzyża Świętego w. Kościół Znalezienia Krzyża Świętego. Architekt: Jan Krzysztof Glaubitz 2 realizacje. Atrakcja turystyczna. Zbudowano: 1755 1770. Geneteka baza Polskiego Towarzystwa Genealogicznego. Uczestniczyliśmy w XXIV Międzynarodowej Pielgrzymce Pieszej z Suwałk do Wilna. Była to Pielgrzymka wyjątkowa i mimo że najmłodsi uczstnicy mieli po 4 lata, a.

Pielgrzymka do Gietrzwałdu, Wilna Parafia Bożego Ciała w Krakowie.

Się w Wilnie druga parafia przy kościele pw. św. Piotra na Antokolu, która obejmowała przedmieścia antokolskie i okoliczne wsie4 Zapewne została. Pielgrzymka do Wilna i nie tylko – Parafia p.w. św. Katarzyny. Święty Andrzeju Bobolo, módl się za nami W latach 1625 1629 Wilno nawiedziło kilka niezwykle groźnych epidemii, które dziesiątkowały jego mieszkańców.


Kalwaria Wileńska – tradycje pobożności Przewodnik po Wilnie.

Kościół Znalezienia Krzyża Świętego i klasztor O.O. Dominikanów w Kalwarii Wileńskiej. Kresowe dusze. dodał a nowe zdjęcie do albumu: WILNO: Kalwaria. Transmisje Mszy Świętych: Msza św. z kościoła św TVP Wilno. PIELGRZYMKA DO WILNA w dniach od 6 do 9 października 2017 r. dzień I – piątek 6 października. Wyjazd o godz. 6.00 z parkingu przy ul.


. Czechowicz, Józef.

Msze Święte. msza dluga. Niedziele i święta. 6.30 8.00 9.30 11.00 – Msza Św. z udziałem dzieci 12.30 18.30 – Msza Św. z udziałem młodzieży. WILNO PLAN STAREGO MIASTA. W Klebarku Wielkim. Parafia Znalezienia Krzyża Świętego Pielgrzymka do Wilna – zdjęcia Przypominamy o obowiązku zasłaniania ust i nosa w kościele.


...
Free and no ads
no need to download or install

Pino - logical board game which is based on tactics and strategy. In general this is a remix of chess, checkers and corners. The game develops imagination, concentration, teaches how to solve tasks, plan their own actions and of course to think logically. It does not matter how much pieces you have, the main thing is how they are placement!

online intellectual game →