Poprzednia

ⓘ Moszczaniec – osada w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie krośnieńskim, w gminie Jaśliska. Leży przy DW897. Do 31 grudnia 2016 miejscowość n ..


Moszczaniec
                                     

ⓘ Moszczaniec

Moszczaniec – osada w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie krośnieńskim, w gminie Jaśliska. Leży przy DW897.

Do 31 grudnia 2016 miejscowość należała do gminy Komańcza w powiecie sanockim w tymże województwie.

Wieś prawa wołoskiego w latach 1501-1550, położona w ziemi sanockiej województwa ruskiego, w drugiej połowie XVII wieku wieś Moszczoniec należała do tenuty Besko starostwa sanockiego. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa krośnieńskiego.

                                     

1. Położenie

Wieś leży w wąskiej dolinie, 462 m n.p.m., nad potokiem Moszczaniec, uchodzącym do Wisłoka. Od wschodu wieś otoczona jest pasmem Kiczery. W okresie I Rzeczypospolitej własność królewska. Na wschodzie granicząca z Wisłokiem Wielkim. Wieś znajdowała się na granicy Galicji i Węgier.

                                     

2. Historia

Pod koniec XIX w. wieś liczyła 433 mieszkańców. Parafia greckokatolicka mieściła się w Surowicy. W połowie XIX wieku właścicielem posiadłości tabularnej w Moszczańcu był Józef Kłopotowski. Na początku XX wieku obszar dóbr książąt Czartoryskich głównie leśny we wsi wynosił 726 ha. Od listopada 1918 do stycznia 1919 Republika Komańczańska.

Użytkownicy również szukali:

moszczaniec, geografia sanoka. moszczaniec,

...

Wielojęzycznym słowniku

Tłumaczenie