Poprzednia

ⓘ Anastasija Daszkiewicz. Anastasija Uładzimirauna Daszkiewicz z domu Pałażanka – białoruska działaczka młodzieżowa, zastępczyni przewodniczącego organizacji Młod ..Anastasija Daszkiewicz
                                     

ⓘ Anastasija Daszkiewicz

Anastasija Uładzimirauna Daszkiewicz z domu Pałażanka – białoruska działaczka młodzieżowa, zastępczyni przewodniczącego organizacji Młody Front.

                                     

1. Życiorys

Od 1997 do pierwszej połowy 2008 uczennica Szkoły nr 73 z rozszerzonym nauczaniem języka niemieckiego. W drugiej połowie 2008 przeniosła się do Szkoły nr 37 o profilu plastycznym. Od 2008 jest studentką Wydziału Filozofii i Nauk Politycznych Europejskiego Uniwersytetu Humanistycznego w Wilnie.

Od 2004 współpracownik młodzieżowego ruchu Młody Front. W 2007 skazana z artykułu 193.1 Kodeksu Karnego za działalność w imieniu niezarejestrowanej organizacji. Sąd wydał ostrzeżenie. Uczestniczka licznych akcji i kampanii Młodego Frontu, dziesiątki razy zatrzymywana. 7 listopada 2008 aresztowana na 3 doby za udział w antykomunistycznej pikiecie przy Komitetu Bezpieczeństwa Państwowego. W czasie VI sejmiku Młodego Frontu 9 marca 2008 wybrana zastępcą przewodniczącego tej organizacji.

W nocy z 19 na 20 grudnia 2010, w czasie fali aresztowań działaczy opozycji po wyborach prezydenckich, Anastasija Pałażanka została aresztowana w swoim mieszkaniu. Prawie dwa miesiące przebywała w izolatce śledczej Komitetu Bezpieczeństwa Państwowego. Oskarżono ją z artykułu 293 Kodeksu Karnego: Masowe niepokoje. 17 lutego 2011 została zwolniona z aresztu, po podpisaniu zobowiązania do nie opuszczania terytorium Białorusi. 30 marca kwalifikację czynu zmieniono na określony w art. 342 ust. 1 Kodeksu Karnego: organizacja zbiorowych działań, poważnie naruszających porządek publiczny. 20 maja 2011 została skazana przez sąd rejonu frunzeńskiego Mińska na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu.

W styczniu 2014 zrezygnowała z działalności w Młodym Froncie i rozpoczęła działalność w ruchu Uładzimira Niaklajewa "Mów Prawdę”, gdzie ma zajmować się projektami kulturalnymi i medialnymi.

                                     

2. Nagrody

8 marca 2011, jako pierwsza Białorusinka, otrzymała Międzynarodową Nagrodę dla Kobiet za Odwagę, przyznawaną corocznie przez Departament Stanu USA. Nie mogła odebrać jej osobiście.

Wielojęzycznym słowniku

Tłumaczenie
Free and no ads
no need to download or install

Pino - logical board game which is based on tactics and strategy. In general this is a remix of chess, checkers and corners. The game develops imagination, concentration, teaches how to solve tasks, plan their own actions and of course to think logically. It does not matter how much pieces you have, the main thing is how they are placement!

online intellectual game →