Poprzednia

ⓘ Mikośka – potok znajdujący się na terenie Rzeszowa. Wedle Marka Czarnoty na podstawie jego badań na terenie miasta istnieją dwa potoki o tej samej nazwie, łączą ..


Mikośka
                                     

ⓘ Mikośka

Mikośka – potok znajdujący się na terenie Rzeszowa. Wedle Marka Czarnoty na podstawie jego badań na terenie miasta istnieją dwa potoki o tej samej nazwie, łączą się one w jeden i mają swoje ujście do Wisłoka.

Mikośki, swoje źródła mają w dzielnicy Staroniwa Mikośka i w ścisłym centrum miasta Mikośka II, łączą się niedaleko źródła tej pierwszej. Mikośka I kieruje się na wschód wzdłuż ulic Potokowej i Piekarskiej, następnie wpadają do zabudowanego kanału wzdłuż obwodnicy miasta. Ponownie na powierzchni rzeczka widoczna jest na Os. Kmity, aby znów wpaść do kanału przebiegającego przez ścisłe centrum miasta, gdzie łączy się z "II”. Następnie koryto biegnie na północ, wzdłuż ulicy Fredry na Śródmieściu.

Ze względu na ich walory obronne w XIV Jan Pakosławic buduje gród w rozwidleniu Mikośki i Wisłoka. W wieku XVI wybudowano tamę, która miała na celu stworzenie sztucznego rozlewiska, około 150 lat później Lubomirscy zadecydowali o modernizacji zabezpieczeń. Stworzyli oni nowe koryto rzeki, które poprowadzono na północnej granicy ówczesnego miasta. obecnie w przybliżeniu byłby to rejon wzdłuż alei Piłsudskiego – Placu Dworcowego – Bardowskiego, tak aby objął on nowo wybudowaną dzielnicę żydowską, zwaną później Nowym Rynkiem. Obie rzeki na skutek tej regulacji połączono w jedną w okolicach kościoła parafialnego. Wówczas powstają również inne zapory rzeczne, widoczne na planie Wiedemanna, tak między innymi powstaje Jezioro Bernardyńskie. Jednak takie zabezpieczenie miasta przed powodzią niosło za sobą ryzyko powodzi. W konsekwencji, w 1736 roku w kronikach pijarski notuje się:

Z biegiem czasu sztucznie uformowane koryta przestały pełnić swoje pierwotne funkcje. W XIX wieku Mikośka płynęła otwartym kanałem przez centrum miasta. W latach po I wojnie światowej, zdecydowano się potok ukryć. A w latach 40. koryto wykorzystano jako kanał ściekowy w trakcie modernizacji sieci kanalizacyjnej. Ponowne prace trwają całe lata 60. W 2009 koryto potoku zostało ponownie uregulowane.

Użytkownicy również szukali:

mikośka, geografia rzeszowa. mikośka,

...

Wielojęzycznym słowniku

Tłumaczenie