Poprzednia

ⓘ Mikośka – potok znajdujący się na terenie Rzeszowa. Wedle Marka Czarnoty na podstawie jego badań na terenie miasta istnieją dwa potoki o tej samej nazwie, łączą ..Mikośka
                                     

ⓘ Mikośka

Mikośka – potok znajdujący się na terenie Rzeszowa. Wedle Marka Czarnoty na podstawie jego badań na terenie miasta istnieją dwa potoki o tej samej nazwie, łączą się one w jeden i mają swoje ujście do Wisłoka.

Mikośki, swoje źródła mają w dzielnicy Staroniwa Mikośka i w ścisłym centrum miasta Mikośka II, łączą się niedaleko źródła tej pierwszej. Mikośka I kieruje się na wschód wzdłuż ulic Potokowej i Piekarskiej, następnie wpadają do zabudowanego kanału wzdłuż obwodnicy miasta. Ponownie na powierzchni rzeczka widoczna jest na Os. Kmity, aby znów wpaść do kanału przebiegającego przez ścisłe centrum miasta, gdzie łączy się z "II”. Następnie koryto biegnie na północ, wzdłuż ulicy Fredry na Śródmieściu.

Ze względu na ich walory obronne w XIV Jan Pakosławic buduje gród w rozwidleniu Mikośki i Wisłoka. W wieku XVI wybudowano tamę, która miała na celu stworzenie sztucznego rozlewiska, około 150 lat później Lubomirscy zadecydowali o modernizacji zabezpieczeń. Stworzyli oni nowe koryto rzeki, które poprowadzono na północnej granicy ówczesnego miasta. obecnie w przybliżeniu byłby to rejon wzdłuż alei Piłsudskiego – Placu Dworcowego – Bardowskiego, tak aby objął on nowo wybudowaną dzielnicę żydowską, zwaną później Nowym Rynkiem. Obie rzeki na skutek tej regulacji połączono w jedną w okolicach kościoła parafialnego. Wówczas powstają również inne zapory rzeczne, widoczne na planie Wiedemanna, tak między innymi powstaje Jezioro Bernardyńskie. Jednak takie zabezpieczenie miasta przed powodzią niosło za sobą ryzyko powodzi. W konsekwencji, w 1736 roku w kronikach pijarski notuje się:

Z biegiem czasu sztucznie uformowane koryta przestały pełnić swoje pierwotne funkcje. W XIX wieku Mikośka płynęła otwartym kanałem przez centrum miasta. W latach po I wojnie światowej, zdecydowano się potok ukryć. A w latach 40. koryto wykorzystano jako kanał ściekowy w trakcie modernizacji sieci kanalizacyjnej. Ponowne prace trwają całe lata 60. W 2009 koryto potoku zostało ponownie uregulowane.

Wielojęzycznym słowniku

Tłumaczenie
Free and no ads
no need to download or install

Pino - logical board game which is based on tactics and strategy. In general this is a remix of chess, checkers and corners. The game develops imagination, concentration, teaches how to solve tasks, plan their own actions and of course to think logically. It does not matter how much pieces you have, the main thing is how they are placement!

online intellectual game →