Poprzednia

ⓘ Audi – niemiecki producent premium samochodów osobowych z siedzibą w Ingolstadt w Niemczech, należący do koncernu Volkswagen AG. Założony w 1909 roku przez Augu ..
                                               

Audi A1

Audi A1 − samochód osobowy klasy aut miejskich produkowany pod niemiecką marką Audi od 2010 roku. Od 2018 roku produkowana jest druga generacja modelu.

                                               

Audi A2

Color strom High Tech SE Standard Style Sport S-Line Advance Special Edition Standardowe wyposażenie pojazdu obejmuje m.in. 4 poduszki powietrze, system ABS z EBV, elektryczne sterowanie szyb przednich, elektryczne sterowanie lusterek oraz podgrzewanie, zamek centralny oraz wspomaganie kierownicy i fotele przednie z regulacją wysokości. Opcjonalnie, auto wyposażone może być także m.in. w system ESP, EDS, ASR, klimatyzację manualną lub automatyczną, światła przeciwmgłowe oraz skórzaną tapicerkę, elektryczne sterowanie szyb tylnych, sportowe fotele, tempomat, panoramiczny dach, a także syste ...

                                               

Audi A3

Audi A3 − samochód osobowy klasy kompaktowej produkowany pod niemiecką marką Audi od 1996 roku. Od 2020 roku produkowana jest czwarta generacja modelu.

                                               

Audi A4

Silnik Zawieszenie przednie: czterowahaczowe, amortyzator teleskopowy, stabilizator poprzeczny Zawieszenie tylne: zespolona oś skrętna dla quattro konstrukcja wielowahaczowa, amortyzator teleskopowy, stabilizator poprzeczny Podwozie Hamulce przód/tył: tarczowe wentylowane/tarczowe ABS i ASR Rozstaw kół przód/tył: 1498/1479 mm Masa własna: 1200-1540 kg Pojemność zbiornika paliwa: 62 l quattro: 60 l Rozstaw osi: 2617 mm quattro: 2607 mm Masa całkowita: 1750-2090 kg Wymiary i masy Pojemność bagażnika: 440 dm³ sedan, 390/1250 dm³ kombi

                                               

Audi A5

Standardowe wyposażenie Audi A5 obejmuje m.in. elektrycznie regulowane i ogrzewane lusterka zewnętrzne, spryskiwacze z ogrzewanymi dyszami, światła przeciwmgłowe z przodu, elektryczne regulowane przednie szyby, klimatyzację automatyczną.

                                               

Audi A7 Sportback

Audi A7 Sportback − samochód osobowy klasy wyższej produkowany pod niemiecką marką Audi od 2010 roku. Od 2017 roku produkowana jest druga generacja pojazdu.

Audi
                                     

ⓘ Audi

Audi – niemiecki producent premium samochodów osobowych z siedzibą w Ingolstadt w Niemczech, należący do koncernu Volkswagen AG. Założony w 1909 roku przez Augusta Horcha. Nazwa przedsiębiorstwa wywodzi się z gry słów: Audi to łacińskie tłumaczenie nazwiska Horch.

                                     

1.1. Historia 1899–1931: Początki Audi Automobilwerke GmbH

Historia marki Audi sięga 14 listopada 1899, kiedy to August Horch wraz z Carlem Benzem założył w Kolonii przedsiębiorstwo o nazwie Horch, produkujące luksusowe samochody osobowe. W 1902 roku właściciel przeniósł zakład do Reichenbach, a w 1904 roku do Zwickau, gdzie działał pod nazwą August Horch & Cie Motorwagenwerke Zwickau. W 1909 roku po kłopotach finansowych i problemach w zarządzie odszedł ze spółki i założył kolejne przedsiębiorstwo o nazwie August Horch Automobilwerke GmbH. Po wyroku sądu okazało się, że z nowym przedsięwzięciem August Horch nie mógł już łączyć swojego nazwiska, dlatego postanowił przetłumaczyć swoje nazwisko horch to tryb rozkazujący od horchen, czyli w języku polskim nasłuchiwać na łacinę – czyli Audi, nazywając firmę 25 kwietnia 1910 roku Audi Automobilwerke GmbH. W lipcu 1910 roku pierwszy pojazd z nazwą Audi opuścił zakład w Zwickau. Jeszcze w tym samym roku wyprodukowano dwa najbardziej znane modele tego okresu: Audi Typ A 10/22 KM 16 kW Sport – Phaeton oraz jego następcę, Audi Typ B 10/28 KM. Wtedy również Audi rozpoczęło produkcję rzędowego silnika typu A o pojemności 2612 cm³ oraz jednostek napędowych o pojemności 3564 cm³, 4680 cm³ i 5720 cm³. Samochody wyposażone w takie silniki święciły wiele tryumfów w wyścigach i rajdach. Pierwszy sześciocylindrowy motor Audi – Typ M o pojemności 4655 cm³ pojawił się w roku 1924. We wrześniu 1921 roku Audi, jako pierwszy niemiecki producent samochodów, zaprezentowało seryjny samochód Typ K, z kierownicą umieszczoną po lewej stronie.

W 1914 roku Audi Automobilwerke GmbH przekształcono w spółkę akcyjną Audi Werke AG. Po I wojnie światowej August Horch odszedł z przedsiębiorstwa i wyprowadził się do Berlina. Tam znalazł zatrudnienie jako rzeczoznawca samochodowy. W 1928 roku wskutek trudności finansowych spowodowanych światowym kryzysem spółka została przejęta przez firmę DKW Zschopauer Motorenwerke J. S. Rasmussen AG.

                                     

1.2. Historia 1932–1945: Audi częścią Auto Union AG

W 1932 roku DKW oraz jego spółka – córka Audi, łącząc się z zakładami Horch i Wanderer weszło do spółki Auto Union z siedzibą w Chemnitz, której logo cztery przeplatające się pierścienie, symbolizujące czterech udziałowców spółki jest do dzisiaj używane przez Audi. Celem połączenia było uchronienie się przed światowym kryzysem gospodarczym.

W roku 1933 na rynku pojawiło się Audi Front, pierwszy europejski samochód łączący sześciocylindrowy silnik z napędem na przednią oś. Zastosowano w nim jednostkę napędową Wanderer, ale odwróconą o 180 stopni tak, że wał napędowy zwrócony był do przodu. W latach 1933–1938 model Front był jedynym Audi w ofercie Auto Union. W roku 1939, wskutek wewnętrznej polityki Auto Union promującej tańsze samochody DKW, marka Audi na prawie trzy dekady zniknęła z rynku nowych samochodów.

Wybuch II wojny światowej zahamował rozwój Auto Union, a we wszystkich zakładach marki produkowano uzbrojenie wojskowe. Podobnie jak w wielu fabrykach ówczesnych Niemiec, w zakładach produkcyjnych spółki znaleźli się robotnicy przymusowi, więźniowie obozów koncentracyjnych i więźniowie wojenni.

                                     

1.3. Historia Lata 1945–1968

Po II wojnie światowej Auto Union AG rozpłynęło się w strefie okupowanej przez sowietów. Firma produkowała jako VEB Automobilwerk Zwickau model AWZ P70, a w 1958 roku dołączono poprzednie zakłady Horcha z terenu byłego NRD. W nowym VEB Sachsenring Automobilwerke Zwickau do 1991 roku produkowano Trabanty.

W roku 1949 w Niemczech Zachodnich na nowo zarejestrowano Auto Union AG z siedzibą w Ingolstadt, jednakże od strony prawnej była to zupełnie nowa spółka. Wielu pracowników ze zniszczonych zakładów w Zwickau osiadło w Ingolstadt i podjęło na nowo produkcję. Na początku, z racji prostej konstrukcji i dużej dostępności części, Auto Union w Ingolstadt produkowało wyłącznie samochody DKW.

W 1958 roku Daimler-Benz AG przejął 87% kapitału akcyjnego Auto Union, a w 1959 roku posiadał już 100%. Przejęcie nie przyniosło jednak oczekiwanych skutków. W grudniu 1964 roku Volkswagen AG kupił zakład w Ingolstadt, a do 1966 przejął 100% akcji Auto Union, wraz z prawami do logo czterech pierścieni, symbolizujących cztery marki: Audi, DKW, Horch i Wanderer. W 1965 roku Auto Union wypuścił na rynek samochód pod marką Audi. Pierwszy model był dalszym rozwinięciem DKW F102 i nie otrzymał żadnych typowych oznaczeń. W 1968 roku były pracownik Daimler-Benz Ludwig Kraus zaprezentował ówczesnemu głównemu dyrektorowi zakładu Volkswagenwerk Wolfsburg Heinrichowi Nordhoffowi samodzielnie zaprojektowanego Audi 100. Z początku Volkswagen nie chciał rozszerzać oferty marki na kolejne modele, ale zmienił zdanie po przekazaniu projektu Audi 100. Od tego czasu pojazdy były oznaczone odpowiadającymi im liczbami koni mechanicznych przykładowo Audi 60, Audi Super 90. Pojazdy tej serii otrzymały tzw. silnik średnioprężny. Stopień sprężania w tych silnikach był na poziomie między silnikami benzynowymi a diesla.                                     

1.4. Historia 1969 do dziś: połączenie z NSU i współczesne Audi AG

W 1969 roku doszło do fuzji Auto Union GmbH z NSU AG Neckarsulm. Przedsiębiorstwo przyjęło nazwę Audi NSU Auto Union AG i miało od tego czasu drugi zakład i do 1948 siedzibę w Neckarsulm. W styczniu 1971 roku po raz pierwszy pojawił się slogan Vorsprung durch Technik pol. Przewaga dzięki Technice przy okazji reklamy NSU Ro 80 z silnikiem Wankla. Po uruchomieniu produkcji modelu Ro 80 zaprzestano używania nazwy NSU jako oznaczenia produktów.

1 stycznia 1985 roku Audi NSU Auto Union AG przyjęło nazwę AUDI AG, a przedsiębiorstwo zmieniło swoją kwaterę główną z Neckarsulm na Ingolstadt. Od tamtego czasu produkty i sama firma noszą tę samą nazwę.

Aktualna struktura kapitałowa Audi wygląda następująco: Volkswagen AG posiada 99.55% akcji, pozostała część akcji 0.45% znajduje się w obrocie na giełdach papierów wartościowych: Berlin-Brema, Düsseldorf, Frankfurt nad Menem, Hamburg, Monachium i Stuttgart.

                                     

1.5. Historia quattro GmbH

quattro GmbH to spółka córka Audi AG z siedzibą w Neckarsulm, odpowiedzialna za produkcję sportowych wersji Audi – RS, ale także za przygotowywanie zindywidualizowanej oferty wyposażenia poszczególnych modeli oraz za przygotowywanie wyścigowych samochodów ze stajni Audi. Spółka założona została w październiku 1983 i początkowo skupiała się na oferowaniu dodatkowych akcesoriów do samochodów Audi. W roku 1986 zadebiutowała już jako producent sportowych pojazdów spod znaku S i RS. Pierwszym modelem, który wyjechał z fabryki quattro GmbH, było Audi S6.

Obecnie spółka produkuje szeroką gamę sportowych wersji Audi. W ofercie znaleźć można Audi R8 z trzema silnikami i dwiema formami karoserii do wyboru, Audi RS 4 Avant, RS 5 w wersji Coupe i Cabriolet, RS 6 Avant, RS 7 Sportback oraz RS Q3, pierwszy w ofercie Audi sportowy SUV.

Od roku 1996, spółka quattro GmbH wyprodukowała ok. 75 500 samochodów o nieprzeciętnej, sportowej mocy. Sprzedaż znacznie wzrosła przede wszystkim w minionej dekadzie; z 2.5 tysiąca egzemplarzy w roku 2000, do prawie 15 tys. aut w roku 2013. W tym samym roku do rąk klientów oddano 160 tysięcy zindywidualizowanych pojazdów i sprzedano prawie 2.5 mln akcesoriów. Wszystkie samochody produkowane przez spółkę quattro GmbH wyposażone są w napęd na cztery koła – quattro.

                                     

2. Rozwiązania techniczne

Koncern Audi jest twórcą wielu innowacyjnych rozwiązań technicznych. W 1975 roku pokazano pierwszy w koncernie VW silnik z mechanicznym wtryskiem K-Jetronic stosowany później z sukcesem VW Golfie z silnikiem GTI, a w 1977 pięciocylindrowy silnik benzynowy, w który wyposażono Audi 100.

W roku 1980 zaprezentowano klasyczne już dziś rozwiązanie napędu na cztery koła – quattro. Napęd quattro zamontowano wówczas w pokazanym na Międzynarodowym Salonie Samochodowym w Genewie modelu Audi quattro inna nazwa: Urquattro. Samochód ten, pierwotnie zaplanowany jako krótka seria, w gamie modelowej czterech pierścieni funkcjonował aż do 1991 roku.

W roku 2013 Audi wyprodukowało 710 095 samochodów z napędem quattro. W obu niemieckich zakładach produkcyjnych, w Ingolstadt i w Neckarsulm, każdego dnia zjeżdża z taśmy około 2000 modeli Audi z napędem tego typu. W roku 2013 44% wszystkich klientów Audi wybrało model quattro. Najczęściej sprzedawany model quattro to Audi Q5, a zaraz potem Audi A4. Audi z takim właśnie rodzajem napędu najlepiej sprzedają się w USA, Kanadzie, Rosji i na rynkach Bliskiego Wschodu. Dobre wyniki handlowe notowane są również w Niemczech. W pierwszym półroczu 2014 Audi wyprodukowało dla niemieckiego rynku prawie 61 150 samochodów z napędem quattro. Dzięki blisko 170 modelom quattro – uwzględniając różne rodzaje nadwozia, silniki i skrzynie biegów – marka Audi oferuje największy wybór spośród wszystkich producentów samochodów segmentu premium.

Technika quattro jest dostępna we wszystkich rodzinach modelowych. Audi Q7, Audi R8, Audi A4 allroad, Audi A6 allroad oraz wszystkie modele S i RS, dostępne są wyłącznie z napędem quattro.

W roku 1985 Audi było drugim po Porsche producentem samochodów na świecie, który rozpoczął seryjną produkcję w pełni ocynkowanych karoserii. Pierwszym modelem, wyposażonym w taką karoserię było Audi 100. Ten produkowany od 1982 roku samochód był również autem o najlepszym wówczas na świecie współczynniku oporu powietrza – wynosił on 0.30. W 1983 Audi jako pierwszy niemiecki producent samochodów otrzymało certyfikat dopuszczenia do ruchu niem. ABE pojazdów z katalizatorem.

Pod koniec lat 80. XX w. Audi obok Fiata Cromy TD i.d. i Rovera Montego było pierwszym producentem samochodów oferującym, wówczas w modelu Audi 100 TDI, silnik diesla z wtryskiem bezpośrednim i turbodoładowaniem. Jednostka ta weszła do seryjnej produkcji w roku 1989. Do lipca 2014 roku na całym świecie Audi sprzedało blisko 7.5 mln aut z wysokoprężnymi jednostkami TDI.

Silniki TDI stopniowo udoskonalano. W ciągu 25 lat zdołano podnieść moc i moment obrotowy jednostek TDI o tej samej pojemności o ponad 100 procent, a emisję szkodliwych substancji obniżono o 98 procent.

Montowane są one we wszystkich seriach modeli, z wyjątkiem Audi R8. Ich pojemność wynosi od 1.6 do 6.0 litrów. a moc od 66 kW 90 KM jednostka 1.6 TDI, do 368 kW 500 KM jednostka 6.0 TDI V12 - wyłącznie Audi Q7. Jak dotychczas najwięcej sprzedano jednostek 2.0 TDI: trzy miliony egzemplarzy.

W roku 2006 silnik TDI zadebiutował. Na dziewięć startów w 24-godzinnym wyścigu w Le Mans począwszy od 2006 roku, kiedy to zadebiutował tam samochód Audi wyposażony w jednostkę TDI, Audi zwyciężało tam osiem razy.

Szczególnie często na wysokoprężne jednostki TDI decydują się dziś klienci Audi z Europy Zachodniej. Niemcy, Wielka Brytania i Włochy to rynki, na których TDI sprzedaje się najlepiej na świecie. W Niemczech w roku 2013 ponad dwie trzecie klientów zamówiło samochód z silnikiem diesla. Globalnie, około 40 procent aut marki Audi, które opuściły fabryki w roku 2013, napędzanych jest jednostką wysokoprężną TDI. W liczbach bezwzględnych to blisko 593 tys. egzemplarzy.

W 1985 roku na targach w Hanowerze dwie kobiety, samodzielnie, bez niczyjej pomocy niosły kompletną karoserię modelu Audi 100 bez elementów dodatkowych. Wykonano ją z aluminium i w ten sposób zaprezentowano publicznie innowacyjne rozwiązanie Audi Space Frame. Karoserię Audi Space Frame ASF zbudowano z prasowanych profili i z elementów odlewanych podciśnieniowo. Z tak zrobioną konstrukcją połączone są blachy tworzące pokrycie dachu, podłogę i elementy boczne, będące jednocześnie jej wzmocnieniem. Zależnie od zadań, poszczególne komponenty charakteryzują się różnymi formami i przekrojami. Modele, w których ją zastosowano to: Audi TT 2006, Audi R8 2008, a także trzy następne generacje Audi A8 2002, 2010, 2013. Obok Audi A8, drugim modelem z karoserią wykonaną w całości z aluminium jest sportowy model R8. Zastosowana w nim karoseria Audi Space Frame ASF, wykonana z aluminium, waży w przypadku wersji coupé tylko 210 kg, a w przypadku modelu Spyder – 216 kg. Nieobciążone Audi R8 V8 Coupé z manualną skrzynią biegów, waży jedynie 1560 kg, a Audi R8 Spyder – 1660 kg. Łącznie, od 1994 roku, Audi sprzedało ponad 750 tysięcy samochodów z karoserią ASF – wykonaną wyłącznie lub częściowo z aluminium.

We wrześniu 1991 roku na IAA we Frankfurcie oraz w październiku tego samego roku na Tokyo Motor Show Audi zaprezentowało modele Spyder i Avus quattro, dwa prototypy z ramą kratownicową i karoserią, które wykonano z aluminium. W październiku 1993 roku we Frankfurcie, na IAA, pokazano tzw. "Audi Space Frame Concept Car” – krótko ASF. Miał on silnik V8 TDI o pojemności 3.4 litra i w dużym stopniu – abstrahując od polerowanej powierzchni zewnętrznej karoserii – odpowiadał on modelowi Audi A8, który na rynku pojawił się w maju 1994 roku. Następca Audi V8, model Audi A8, był w 1994 roku pierwszą produkowaną seryjnie limuzyną z aluminiową karoserią samonośną – Audi Space Frame ASF. Model Audi A2 był z kolei pierwszym samochodem małolitrażowym, w którym zastosowano ASF. Dzięki takiej konstrukcji był on też w 2001 roku pierwszym, i jak dotąd jedynym na rynku pięciodrzwiowym samochodem trzycylindrowym.

W lipcu 2014 z taśm produkcyjnych fabryki w Ingolstadt zjechał sześciomilionowy egzemplarz Audi z napędem quattro. Jubileuszowe auto to Audi SQ5 3.0 TDI.

Do międzynarodowej sławy napędu quattro przyczyniły się także kampanie reklamowe i sukcesy w sportach motorowych. Spot telewizyjny, w którym Audi 100 CS o własnych siłach podjeżdża w górę skoczni narciarskiej w fińskiej miejscowości Kaipola, zyskał miano klasyka i reklamy kultowej. Innym docenianym przez fanów motoryzacji osiągnięciem był rekord wjazdu na górę Pikes Peak w Kolorado USA ustanowiony przez Waltera Röhrla za kierownicą Audi Sport quattro S1 w 1987 roku. Na imponujące wyniki Audi w sportach motorowych składają się cztery tytuły w rajdowych mistrzostwach świata, trzy zwycięstwa w wyścigu górskim Pikes Peak, jedno mistrzostwo w klasyfikacji kierowców i klasyfikacji producentów w TransAm, dwa tytuły w DTM, dziesięć zwycięstw w narodowych mistrzostwach samochodów superturystycznych i jeden puchar świata w wyścigach samochodów turystycznych.                                     

3. Nagrody dla Audi

Samochody Audi i zaawansowana technika w nich stosowana zdobywają wiele prestiżowych, światowych nagród. W kwietniu 2014 Audi A3, najlepiej sprzedający się model koncernu zostało ogłoszone najlepszym samochodem świata roku 2014 – World Car of the Year 2014. To samo wyróżnienie w roku 2005 zdobyło Audi A6. Sukces Audi A3 ugruntowuje pozycję Audi jako producenta z największą liczbą tytułów World Car of the Year na koncie. Audi uzyskało ten tytuł już trzykrotnie jako World Performance Car i dwukrotnie jako World Car Design of the Year. Łącznie, w konkursie World Car of the Year Awards, cztery pierścienie tryumfowały siedmiokrotnie.

 • 2010 – Audi R8 V10: World Performance Car
 • 2014 – Audi A3: World Car of the Year
 • 2008 – Audi R8: World Performance Car, Audi R8 World Car Design of the Year
 • 2005 – Audi A6: World Car of the Year
 • 2007 – Audi RS 4: World Performance Car, Audi TT World Car Design of the Year

W konkursie "International Engine of the Year” Audi zwyciężało już dziesięć razy. W latach 2005–2009 zdobywało ten prestiżowy tytuł dzięki silnikowi 2.0 TFSI wygrywającemu w kategorii od 1.8 do 2 litrów. Pięć razy wygrywała jednostka 2.5 TFSI, w kategorii od 2 do 2.5 litra. Ostatnio w roku 2014.

Poszczególne modele Audi na przestrzeni lat zdobywały również szereg nagród branżowych i konsumenckich, np. Złotą Kierownicę, Auto Lider, Fleet Award czy Best Cars.

                                     

4.1. Modele samochodów Pozostałe

 • Audi RSQ8
 • Audi S6
 • Audi RS3
 • Audi RS6
 • Audi S8
 • Audi RS7
 • Audi S3
 • Audi S7
 • Audi RSQ3
 • Audi S1
 • Audi S5
 • Audi SQ5
 • Audi TTRS
 • Audi RS5
 • Audi SQ8
 • Audi SQ7
 • Audi RS4
 • Audi TTS
 • Audi S4
                                     

4.2. Modele samochodów Modele historyczne

 • Audi 90
 • Audi Type C
 • Audi 75
 • Audi Front
 • Audi 10-26HP
 • Audi 4000
 • Audi 920
 • Audi Type E
 • Audi Type G
 • Audi 200
 • Audi F103
 • Audi Type T
 • Audi 100
 • Audi V8
 • Audi Cabriolet
 • Audi Quattro
 • Audi Type A
 • Audi Type R
 • Audi RS2
 • Audi S2
 • Audi Coupé
 • Audi Type M
 • Audi 60
 • Audi Fox
 • Audi 80
 • Audi Type SS
 • Audi 50
 • Audi Type P
 • Audi Type D
 • Audi Type B
 • Audi 5000
 • Audi A2
 • Audi Type K
                                     

4.3. Modele samochodów Projekty i samochody przyszłości

 • Audi A1 Sportback 2008
 • Audi Mini e-tron 2010
 • Audi O 2008
 • Audi Sportback 2009
 • Audi QS4 2012
 • Audi Pikes Peak quattro 2003
 • Audi RS Q3 2012
 • Audi TT RS Coupe 2016
 • Audi Quattro Spyder 1991
 • Audi QS6 2012
 • Audi Gentlemans Racer 2010
 • Audi S1 2011
 • Audi A9 2010
 • Audi e-tron Spyder 2010
 • Audi Rosemeyer 2000
 • Audi Q4 2011
 • Audi R-Zero 2006
 • Audi A3 e-tron 2011
 • Audi Onix 2011
 • Audi Type-D 2008
 • Audi Nero 2006
 • Audi R25 2008
 • Audi e-tron 2009
 • Audi RSQ 2004
 • Audi RS 3 Sedan 2016
 • Audi TT Sportback 2014
 • Audi A1 Metroproject Quattro 2007
 • Audi Avatar 2009
 • Audi A3 Notchback Saloon 2011
 • Audi A2 Concept 2011
 • Audi QxP 2009
 • Audi Makaon Speedsailor 2009
 • Audi eOra 2009
 • Audi Shooting Brake 2005
 • Audi A1 Clubsport quattro 2011
 • Audi LeMans Quattro 2003
 • Audi Nuvolari quattro 2003
 • Audi Steppenwolf 2000
 • Audi AR-1 2015
 • Audi Q6 2012
 • Audi S1 Sportback 2011
 • Audi TT Offroad 2014
 • Audi Roadjet 2006
 • Audi Quattroflex 2007
 • Audi A4 e-tron 2011
 • Audi Quattro Concept 2010
 • Audi e-tron Detroit Showcar 2010
 • Audi TT Clubsport Quattro 2007
 • Audi Cross Coupe Quattro 2007
 • Audi Avantissimo 2001
 • Audi Urban Concept 2011
 • Audi R4 2011
 • Audi eSpira 2009
 • Audi Avus 1991
 • Audi ASQ 2009


                                     

5. Audi w sportach motorowych

Już w latach trzydziestych XX w. samochody wyścigowe Auto Union z powodzeniem brały udział w różnych imprezach sportowych. W 1981 roku Audi było pierwszą marką, która w samochodzie rajdowym zastosowała napęd na cztery koła. Rajdowe Audi Quattro miało także silnik turbo, nowość w tamtym czasie. Dzięki tym dwóm rozwiązaniom, do 1984 roku Audi było czołową i niepokonaną marką w rajdach samochodowych.

Od roku 2000 Audi dominuje w 24-godzinnym wyścigu w Le Mans. W roku 2006, Audi R10 TDI było pierwszym samochodem napędzanym silnikiem wysokoprężnym, który zwyciężył w tym wyścigu. W 2009 roku na start wystawiono Audi R15 TDI, drugą generację napędzanego silnikiem diesla pojazdu Le Mans, który na potrzeby sezonu 2010 znacznie zmodernizowano i wystawiono jako Audi R15 TDI plus. W 2011 roku Audi R18 wygrało wyścig 24 h Le Mans mając tylko 13 sekund przewagi przed najlepszym konkurentem. W roku 2012, 80. edycja wyścigu 24 h Le Mans przyniosła wygraną Audi R18 e-tron quattro, czyli pierwszego w historii imprezy hybrydowego, sportowego bolidu. Audi R18 e-tron quattro zwyciężało również w kolejnych edycjach Le Mans – w latach 2013 i 2014.

                                     

5.1. Audi w sportach motorowych Sukcesy w sportach motorowych

Wybrane tryumfy Audi w międzynarodowych imprezach motorowych na przestrzeni lat.

                                     

6. Reklama i sponsoring

Audi sponsoruje kluby piłkarskie, przede wszystkim rodzimy FC Ingolstadt 04. Wspiera także inne zespoły z Europy: AFC Ajax, Manchester United F.C., Real Madryt, Bayern Monachium, A.C. Milan oraz FC Barcelona. Angażuje się również w sponsoring różnych imprez sportowych m.in. Puchar Świata w narciarstwie alpejskim.

                                     

7. Audi w Polsce

Audi pod względem liczby rejestracji nowych modeli w 2014, 2015 i 2016 roku była trzecią najpopularniejszą marką segmentu premium w Polsce po BMW i Mercedesie. W 2016 roku w Polsce zarejestrowano 10787 nowych egzemplarzy Audi. Przez trzy lata z rzędu 2014-2016 najchętniej kupowanym modelem Audi w Polsce był SUV – Q5.

                                     
 • Audi A3 samochód osobowy klasy kompaktowej produkowany pod niemiecką marką Audi od 1996 roku. Od 2020 roku produkowana jest czwarta generacja modelu
 • Audi Coupé rodzina sportowych samochodów osobowych produkowanych przez niemiecką firmę Audi w latach 1980 - 1996. Charakteryzowała się nadwoziem typu
 • Audi A6 samochód osobowy klasy premium produkowany pod niemiecką marką Audi od 1994 roku. Od 2018 roku produkowana jest piąta generacja pojazdu. Audi
 • Audi Quattro model sportowego samochodu osobowego produkowanego przez firmę Audi AG w latach 1980 - 1991, który święcił wiele triumfów na trasach rajdowych
 • Audi A5 samochód sportowy klasy średniej produkowany pod niemiecką marką Audi od 2007 roku. Od 2016 roku produkowana jest druga generacja modelu. Audi
 • Audi 100 samochód klasy wyższej produkowany przez Audi w latach 1968 1994. Pierwsza generacja Audi 100 została po raz pierwszy ukazana 26 listopada 1968
 • Audi S8 samochód osobowy typu sedan klasy luksusowej produkowany przez niemiecką markę Audi od 1996 roku jako sportowa odmiana modelu A8. Od 2018 roku
 • Audi S4 sportowa odmiana Audi A4 produkowana od 1997 roku. Pierwotnie nazwy użyto już w 1991 roku jako Audi S4 C4 Audi S4 B5 wprowadzono do sprzedaży
 • Audi 60 samochód osobowy klasy średniej produkowany przez niemiecką markę Audi w latach 1965 - 1972. Dostępny jako 2 - i 4 - drzwiowy sedan oraz 3 - drzwiowe
 • Audi RS4 usportowiona odmiana Audi A4, powstała na bazie czterech generacji: B5, B7, B8 oraz B9. Audi RS4 pojawił się w 2000 roku, zastępując sportowy
                                     
 • Audi A1 samochód osobowy klasy aut miejskich produkowany pod niemiecką marką Audi od 2010 roku. Od 2018 roku produkowana jest druga generacja modelu
 • Audi R8 supersamochód klasy średniej produkowany pod niemiecką marką Audi od 2006 roku. Od 2015 roku produkowana jest druga generacja modelu. Audi R8
 • Audi A7 Sportback samochód osobowy klasy wyższej produkowany pod niemiecką marką Audi od 2010 roku. Od 2017 roku produkowana jest druga generacja pojazdu
 • Audi Avus Quattro koncepcyjny supersamochód Audi zaprezentowany w 1991 roku, miesiąc po prezentacji modelu Quattro Spyder na targach motoryzacyjnych
 • Audi RS6 usportowiona odmiana Audi A6 powstała na bazie trzech generacji: C5, C6, C7 i C8. Audi RS6 C5 zadebiutowało w czerwcu 2002 roku. Samochód skorzysta
 • Audi V8 samochód osobowy klasy luksusowej produkowany przez Audi w latach 1988 1993 jako topowy model marki. Został zastąpiony w 1994 roku modelem A8
 • Audi Q7 samochód osobowy typu SUV klasy wyższej produkowany pod niemiecką marką Audi od 2005 roku. Od 2015 roku produkowana jest druga generacja modelu
 • Audi 80 model samochodu osobowego segmentu D produkowanego przez Audi AG w latach 1972 - 2000. Pierwsza wersja B1 zdobyła tytuł Samochodu Roku 1973
 • Audi e - tron samochód elektryczny typu SUV klasy wyższej produkowany pod niemiecką marką Audi od 2018 roku. E - tron to pierwszy w historii marki samochód
 • Audi A8 samochód osobowy klasy luksusowej produkowany pod niemiecką marką Audi od 1994 roku. Od 2017 roku produkowana jest czwarta generacja modelu.
 • Audi S2 quattro typ B4 było produkowane od 1991 do 1995 roku. Prezentacja wersji coupé popularnego modelu Audi 80 nastąpiła w 1988 roku, 2 lata trwały
 • Audi 200 samochód osobowy typu sedan produkowany przez Audi w latach 1979 1992. Samochód ten był bliźniaczo podobny do Audi 100, jednak posiadał lepsze
                                     
 • Audi A2 samochód osobowy klasy aut miejskich produkowany przez niemiecką markę Audi w latach 1999 - 2005. Geneza pojazdu sięga roku 1997, kiedy to podczas
 • km h: 4, 1 s Przód Audi RSQ Audi RSQ Pojazd przy modelu robota Sonny z filmu Ja, robot Bok pojazdu Autogen Audi RSQ Audi RSQ Audi RSQ Audi RSQ Audi RSQ
 • Audi TT samochód sportowy klasy kompaktowej produkowany pod niemiecką marką Audi od 1998 roku. Od 2014 roku produkowana jest trzecia generacja modelu
 • Audi S6 usportowiona wersja modelu A6 produkowana od 1994 roku przez markę Audi Osobny artykuł: Audi S4 C4 Pierwsza generacja Audi S6 miała swoją
 • Audi Q2 samochód osobowy typu crossover klasy aut miejskich produkowany pod niemiecką marką Audi od 2016 roku. Q2 to najmniejszy samochód z gatunku SUV - ów
 • Audi Rosemeyer koncepcyjny supersamochód skonstruowany i opublikowany w 2000 r. przez niemiecką markę Audi Został oparty na samochodach Auto Union z
 • Audi A4 samochód osobowy klasy średniej produkowany pod niemiecką marką Audi od 1994 roku. Od 2015 roku produkowana jest piąta generacja pojazdu. Audi
 • Audi Q5 samochód osobowy typu SUV klasy średniej produkowany pod niemiecką marką Audi od 2008 roku. Od 2016 roku produkowana jest druga generacja modelu

Użytkownicy również szukali:

audi a4, audi cennik, audi modele, audi olx, audi otomoto, audi pedia,

...

Wielojęzycznym słowniku

Tłumaczenie

Audi a4.

Zderzenie Audi z hulajnogą elektryczną na Rondzie Solidarności. Katalog części samochodowych do AUDI A6 C5 Sedan 4B2 2.5TDI quattro z silnikiem 150 KM, od 1997 roku wyprodukowania ❗ Tanie części zamienne do. Audi olx. Kierowca Audi potrącił kobietę na przejściu dla pieszych Głos. To cud, że kierowca przeżył. Auto dosłownie owinęło się wokół pnia drzewa, a części leżały kilkadziesiąt metrów od wraku. 20 latek trafił do szpitala w Kościerz.


Audi cennik.

Używane Audi na sprzedaż S. Kup teraz: Tłumiki końcowe Audi A6 C6 4.2 przedlift Quattro za 150.00 zł i odbierz w mieście Trzebów. Szybko i bezpiecznie w najlepszym miejscu dla lokalnych.


Audi a3.

Audi Salon i serwis Warszawa, Kraków, Poznań, Rybnik, Sosnowiec. 29.08.2019Samochody marki Audi Q5. Przedsiębiorca Volkswagen Group Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu powiadomił Prezesa Urzędu Ochrony. Audi otomoto. Bilety na Audi Cup Kup bilety na mecze Audi Cup viagogo. W ciągu ostatniego ćwierćwiecza Audi dało światu mnogość bardzo szybkich, zaawansowanych technicznie aut. Zaskakująco mało z nich.

Salon Audi City Warszawa.

Serwis prasowy audi, biuro prasowe, prasa audi, media audi. Tragiczny wypadek na obwodnicy Jarosławia. W zderzeniu z audi z. Dealer Audi Centrum Warszawa Okęcie Warszawa Dealer Audi City Warszawa Dealer Audi Porsche Poznań Franowo Poznań.


Strona główna Audi Centrum Gdańsk Dealer i Serwis Audi Plichta.

Więcej niż 29 Audi Samochody używane. Znajdź teraz gwarantowaną szansę Das WeltAuto. Używane samochody z gwarancją Niskie ceny Dealerzy w. Audi Polska Przewaga dzięki technice. Jak wstepnie ustalono, kierujący audi mężczyzna stracił panowanie nad pojazdem. Auto zjechało na przeciwległy pas jezdni, gdzie zderzyło. Używane Audi na sprzedaż Ogłoszenia. Najwyższy poziom satysfakcji klienta Audi 2018! Nie da się inaczej tego Państwa oceny sprawiły że jesteśmy salonem Audi numer jeden pod kątem jakości…. Pijany pieszy potrącony przez audi w Kup Nowa Trybuna Opolska. Pijany 36 latek wyszedł na jezdnię w niedozwolonym miejscu. Wtedy wjechało w niego audi.


Rozbite audi przy zalewie Chechło. Kto je porzucił? Trzebinia.

Dla fanów kombi najnowsze Audi RS6 Avant jest spełnieniem marzeń. Amerykański tuner postanowił nieco podkręcić jego moc. Audi MediaCenter biuro prasowe audi. Kalendarz Audi A4 Klub Polska. Tutaj znajdują się głosowania na zdjęcia aut naszych użytkowników, które trafią do kalendarza klubowego. 915 odpowiedzi. Oto pierwsze stuningowane Audi RS6 Avant z 2020 roku. Produkuje. Serdecznie zapraszamy do salonu Audi City Warszawa! Nowe samochody, akcesoria Audi. Umów się na jazdę testową lub przyjdź i wybierz swoje wymarzone. Katalog części dla AUDI A6 C5 Sedan 4B2 Sklep EU AUTOCZĘŚCI. Katalog części zamiennych dla AUDI A3 Hatchback 8L1 │ Kupuj części zamienne dla AUDI A3 Hatchback 8L1 w sklepie online EU AUTOCZĘŚCI │ ​DO. Które silniki w Audi są najlepsze? Auto Świat. Bilety na Audi Cup viagogo, największa na świecie platforma handlu biletami online Wszystkie bilety 100% gwarantowane!.


LELLEK Audi Opole LELLEK Group.

Najlepiej dopasowane felgi do Audi? Znajdziesz je zawsze na! Sprawdź naszą ofertę – gwarantujemy ogromny wybór produktów i błyskawiczną​. Między Audi a Warszawą Puls Biznesu pb.pl. Audi uruchamia w Düsseldorfie swój projekt połączenia z sygnalizacją świetlną w mieście. Miasto nad Renem będzie drugim w Europie – po.

Świętochłowice, Bytom. Strzały i pościg za uciekającymi osobami z.

Hasło reklamowe Audi to: Przewaga dzięki technice. Jednak nie wszystkie silniki, mimo że ciekawe pod względem technicznym, są godne polecenia w autach. Forum Audi A4 Klub Polska. Oddałem kierownicę. Oddałem klawiaturę. Oddałem Autoportret. Oddałem, bom ciekaw opinii muzyka. Tym razem to naprawdę koniec.


Audi Samochody używane Das WeltAuto.

Katalog części zamiennych dla AUDI A6 C5 Sedan 4B2 │ Kupuj części zamienne dla AUDI A6 Sedan 4B2, C5 w sklepie online EU AUTOCZĘŚCI │ ​DO. Audi prezentacja marki r.pl. Poniedziałek Piątek: 8:00 Sobota: 8:00. Dział serwisu. Poniedziałek Piątek: 7:00 Sobota: 8:00. Audi Select Plus: Poniedziałek. AUDI w Warszawie Porsche Połczyńska Audi R8, S3, S6, Q7, A3. Tam kierujący audi próbował staranować, zepchnąć z drogi policjantów. Wtedy też doszło do oddania strzałów w kierunku tego auta. Oferta promocyjna Audi Strona główna. Autoreduta jest niezależnym serwisem samochodów Audi w Warszawie. Nasi doświadczeni mechanicy wykonują specjalistyczne naprawy pojazdów klasy.


Audi RS 5 Sportback 2019 test, opinia, zużycie paliwa, cena.

Sprzedaż. Prowadzimy sprzedaż pełnej gamy samochodów marki Audi. Kupicie Państwo u nas zarówno auta osobowe jak i użytkowe. Nasi pracownicy są w. Krotoski – Dealer Samochodów Krotoski Spółka z ograniczoną. W drugiej edycji plebiscytu Moto Awards, zorganizowanego przez redakcję tygodnika Auto Świat, Audi e tron – w pełni elektryczny SUV spod znaku czterech. Największy sklep VAG w sieci Katalog AUDI autoPlus. Znajdź Audi oferty pojazdów nowych i używanych dostępne w kategorii Osobowe. Największy serwis z ogłoszeniami motoryzacyjnymi w Polsce​.


Tłumiki końcowe Audi A6 C6 4.2 przedlift Quattro Kup teraz za: 150.

Salon Audi Centrum Gdańsk oferuje samochody nowe i używane z gwarancją w programie Audi Select:plus. Zapraszamy także do naszego serwisu. Gwiazda Gry o Tron śpiewa piosenkę z Frozen w spocie Audi E Tron na Super Bowl. Akcesoria VW Akcesoria VW Użytkowe Akcesoria Audi. Godziny otwarcia Pn ​Pt 8:00. Sob 8:00, Serwis Pn Pt 7:30. Sob 8:00. Audi quattro Cup 2019. Audi A5 Sportback cechujące się elegancką i sportową sylwetką zarazem, zdecydowanie należy do aut budzących pożądanie. Ktoś, kto.


Klasa premium kusi. Cudze Audi A5 Sportback spodobało się.

Od kilku dni w rejonie jednej z dojazdowych dróg do zalewu Chechło stoi srebrne audi. Widać, że miało stłuczkę. Kto je tu porzucił?. Audi łączy się z uliczną sygnalizacją świetlną Nowe technologie w. 59.25miliarda EUR 2018. Audi A6 koszt, ekonomia, silnik Business Insider. Korzystając z naszej strony wyrażają Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W programie służącym do obsługi Internetu można zmienić. Audi leasing samochodowy Audi Perfect Lease kalkulator. Samochody Audi na sprzedaż. Samochody nowe i używane Audi. Auto skup, samochody sprzedaż ogłoszenia motoryzacyjne OLX.

Audi a1 olx.

Audi A1 – jako jedni z nielicznych poznaliśmy je z bliska. Audi A1 na. Najwięcej ofert w jednym miejscu. Radość zakupów i 100​% bezpieczeństwa dla każdej transakcji. Kup Teraz!.


Audi a2 allegro.

Samochody używane Audi A2 Autocentrum AAA AUTO. Wszystko wskazuje na to, że kierował samochodem marki Audi A3, będąc pod wpływem narkotyku. 12 ton czekolady wylało się na A2. Audi a2 2017. Audi A2 żarówki i oświetlenie do samochodu. To właśnie dlatego należy szukać części do Audi A2, które są wysokiej jakości i pochodzą od pewnego producenta. Tylko dzięki temu można mieć pewność,. Audi a2 2018. Giełda klasyków Najciekawsze samochody klasyczne, youngtimery. Dywaniki Przeznaczone do:Audi A2 1999 2005r. Napisy Indywidualne: Można dokupić napisy indywidualne, aby zobaczyć: KLIKNIJ TU Producent ALDOS.


Audi a3 otomoto.

Audi A3 S3, RS3 modele, dane, silniki, testy A. Około godziny mundurowi zatrzymali do kontroli drogowej samochód marki Audi A3, ponieważ pojazd miał przednie boczne szyby.


Audi a4.

Forum Audi A4 Klub Polska. Kalendarz Audi A4 Klub Polska. Tutaj znajdują się głosowania na zdjęcia aut naszych użytkowników, które trafią do kalendarza klubowego. 915 odpowiedzi. Audi a4 kombi. Sprzedam Audi A4 Sprzedam w Askim Motoryzacja Ogłoszenia. Kup teraz: AUDI A4 B6 B7 KOMBI TAPICERKA KLAPY OSŁONA OBUDOWA za 30.00 zł i odbierz w mieście Pilawa. Szybko i bezpiecznie w najlepszym miejscu​. Audi a4 otomoto. Między Audi a Warszawą Puls Biznesu pb.pl. W poniedziałek 20 stycznia o godzinie 20.25 w Kamieńcu Ząbkowickim na ulicy Złotostockiej policjanci zatrzymali do kontroli drogowej audi A4.

Audi a5 2007.

AUDI A5 Katalog samochodów. Audi e tron perfekcyjne Audi Q7, Audi Q5, Audi Q3, Audi A1 Sportback, Audi A3 Sportback, Audi A3 Limuzyna, Audi A4, Audi A5, A6, A7, A8 oraz Audi Q2. Audi a5 sportback. Części auto dla AUDI A5 i akcesoria samochodowe kupić niedrogo. Frankfurt Ingolstadt, 6 września 2019 r. Audi A5 Sportback, A5 Coupé i A5 Cabriolet charakteryzują się teraz nowym, bardziej napiętym. Audi a5 allegro. Katalog części dla AUDI A5 B8 Sportback 8TA Sklep EU. Audi A5 za najlepsze ceny, w centrum samochodowym AAA AUTO. Warto wybrać samochód w godnym zaufania centrum samochodowym!.


Audi a7 2011.

Części zamienne dla AUDI A7 Sportback 4GA, 4GF samochodów. Znajdź Audi A7 oferty pojazdów nowych i używanych dostępne w kategorii Osobowe. Największy serwis z ogłoszeniami motoryzacyjnymi w. Audi a7 2015. Oferta promocyjna Audi A7 Sportback Audi Perfect Lease. Niedrogie części zamienne do samochodów wysokiej jakości dla AUDI A7 Sportback 4GA, 4GF 2018 i innych modeli znajdą Państwo w naszym sklepie online. Audi a7 olx. Forum Audi A4 Klub Polska. Audi A7 Sportback dzieli platformę i technikę z A6, w tym napęd: 55 TFSI quattro S tronic jak i 50 TDI quattro tiptronic, obydwa z Mild Hybrid. Audi a7 2019 cena. Plik:Audi A7 Sportback 3.0 TDI quattro – Frontansicht, 8. Mai, Velbert. Nowa Audi A7 4G9 2018 – test i opinia. Szczegółowo i obiektywnie. Wszystko, co musisz wiedzieć o nowym Audi A7 Sportback. Szczegółowy.


...
Free and no ads
no need to download or install

Pino - logical board game which is based on tactics and strategy. In general this is a remix of chess, checkers and corners. The game develops imagination, concentration, teaches how to solve tasks, plan their own actions and of course to think logically. It does not matter how much pieces you have, the main thing is how they are placement!

online intellectual game →