Poprzednia

ⓘ Parafia św. Jana Chrzciciela w Tychach. Parafia św. Jana Chrzciciela – rzymskokatolicka parafia znajdująca się w Tychach. Parafia należy do dekanatu Tychy Stare ..Free and no ads
no need to download or install

Pino - logical board game which is based on tactics and strategy. In general this is a remix of chess, checkers and corners. The game develops imagination, concentration, teaches how to solve tasks, plan their own actions and of course to think logically. It does not matter how much pieces you have, the main thing is how they are placement!

online intellectual game →
Parafia św. Jana Chrzciciela w Tychach
                                     

ⓘ Parafia św. Jana Chrzciciela w Tychach

Parafia św. Jana Chrzciciela – rzymskokatolicka parafia znajdująca się w Tychach. Parafia należy do dekanatu Tychy Stare w archidiecezji katowickiej.

Parafia istnieje formalnie od 28 marca 1976 r., ale nieformalnie od 1957 r. kiedy to został poświęcony jej kościół. Powstał w okresie tzw. "odwilży” po wydarzeniach 1956 r., ale na powstanie parafii musiano oczekiwać dwadzieścia lat.

                                     

1. Kościół parafialny

Jeden z pierwszych wybudowanych po II wojnie światowej na Górnym Śląsku. U zarania swego powstania był miejscem radykalnego eksperymentu plastycznego, który spotkał się z dość zdecydowaną negatywną reakcją parafian.

Zezwolenie na budowę parafia otrzymała 18 stycznia 1957 r., kiedy proboszczem był ks. Jan Kapołka w l. 1957–1963. Rozpoczęcie budowy nastąpiło w sierpniu 1957 r. Projektantem kościoła był arch. Zbigniew Weber, a konstruktorem Tadeusz Szczęsny. Poświęcenie nastąpiło 21 grudnia 1958 r.

Nowoczesna architektura kościoła, zdecydowanie odbiegająca od dotychczasowych form od początku stała się przedmiotem dyskusji i licznych krytyk. Znacznej części wiernych przyzwyczajonych do tradycyjnego stylu i wystroju wnętrza, nie odpowiadała prostota i surowość stylu kościoła.

Wielkie emocje wzbudził wizerunek Chrystusa Ukrzyżowanego – dzieło Zbigniewa Webera. Niezwykle ekspresyjne jego przedstawienie zostało pozbawione tła, przede wszystkim krzyża, które do dziś jest przedmiotem kontrowersyjnych opinii.

Jeszcze większe protesty parafian wzbudziła droga krzyżowa, również autorstwa Webera. Według opisu ks. Leszka Makówki: na ceglanej ścianie ciągnął się pas szerokości około dwóch metrów, w który zostały wmalowane białe prostokątne pola z symbolicznie zaznaczonymi stacjami drogi krzyżowej. Drogę wyznaczał ślad czarnych stóp człowieka, którym towarzyszył gąszcz gwoździ, biczów, mniejszych i większych krzyży, przy czym czarny duży krzyż był krzyżem Chrystusa.

Takie surowe przedstawienie drogi krzyżowej spotkało się ze zdecydowana reakcją parafian, którzy po wielu interwencjach w katowickiej kurii biskupiej, która, przy braku sprzeciwu ze strony ówczesnego proboszcza, nakazała zamalowanie tej drogi krzyżowej prawdopodobnie na początku lat 80. XX w. Obecna, tradycyjna, jest autorstwa Reginy Lipeckiej i Zofii Kaszowskiej.

Według opinii dyr. Muzeum Archidiecezjalnego w Katowicach, ks. L. Makówki nowy sposób przedstawienia drogi krzyżowej był nierozerwalnie związany z nowoczesną architekturą samego kościoła. Cykl powstał w okresie poszukiwań nowego języka sztuki religijnej, kiedy sam Kościół nie wypowiedział się jeszcze oficjalnie na temat możliwości nowej sztuki sakralnej. Tym bardziej forsowana przez ks. Kopałkę wizja architektury i sztuki wydawała się być niezwykle śmiała. Z dzisiejszej perspektywy wyraźnie widać jednak niedociągnięcia artystyczne zarówno w cyklu drogi krzyżowej, jak i w przedstawieniu umęczonego Chrystusa. Ale chyba najważniejsze, co wydarzyło się wokół tyskiego konfliktu, to rozbudzenie zainteresowania sprawami Kościoła, a także kwestiami sztuki.

Prawdopodobnie inspiracją dla poprzedniej tyskiej drogi krzyżowej była "Droga” s. Almy Skrzydlewskiej w kościele pw. św. Marcina w Warszawie, powstała w l. 1957–1958, która również wzbudziła swoją ascetyczną i nowoczesną formą silne emocje.

Wielojęzycznym słowniku

Tłumaczenie

Użytkownicy również szukali:

parafia św. jana chrzciciela w tychach,

...
Free and no ads
no need to download or install

Pino - logical board game which is based on tactics and strategy. In general this is a remix of chess, checkers and corners. The game develops imagination, concentration, teaches how to solve tasks, plan their own actions and of course to think logically. It does not matter how much pieces you have, the main thing is how they are placement!

online intellectual game →