Poprzednia

ⓘ Cerkiew Świętego Ducha w Wilnie. Cerkiew Świętego Ducha – cerkiew prawosławna w kompleksie budynków monasteru pod tym samym wezwaniem w obrębie wileńskiego Star ..Cerkiew Świętego Ducha w Wilnie
                                     

ⓘ Cerkiew Świętego Ducha w Wilnie

Cerkiew Świętego Ducha – cerkiew prawosławna w kompleksie budynków monasteru pod tym samym wezwaniem w obrębie wileńskiego Starego Miasta przy ulicy Aušros Vartų, w pobliżu Ostrej Bramy.

                                     

1. Historia

Pierwsza drewniana cerkiew położona na tym miejscu została wzniesiona z fundacji sióstr Teodory i Anny Wołowicz w 1597. Opiekę nad obiektem sprawowało Bractwo Świętej Trójcy następnie Świętego Ducha, które kilka lat wcześniej musiało przekazać cerkiew pod tym samym wezwaniem unitom. Od 1609 cerkiew przeszła pod opiekę nowo założonego monasteru i prowadzonej przy nim szkoły. Po 1611 była to jedyna świątynia prawosławna w Wilnie.

W 1634, za zezwoleniem króla Władysława IV, na miejscu drewnianej cerkwi powstała nowa, murowana, pod tym samym wezwaniem. Została ona poważnie uszkodzona podobnie zresztą jak budynki monasteru w czasie najazdu szwedzkiego na początku XVIII wieku. Obiekt mógł zostać odbudowany dzięki pomocy finansowej i materialnej ze strony cara rosyjskiego Piotra I. W latach 1748–1749 cerkiew została jednak ponownie zniszczona przez dwa pożary. Do 1753 obiekt został odbudowany pod kierunkiem Jana Krzysztofa Glaubitza, w kolejnych latach prowadzona była rekonstrukcja dekoracji wnętrza. Kolejnych strat cerkiew doznała w 1812 za sprawą armii napoleońskiej, która rozgrabiła wnętrze świątyni. W latach 1836–1837 dokonano kolejnej przebudowy obiektu, a w 1845 dobudowano istniejące do dziś wrota wiodące na teren klasztoru i cerkwi.

W 1850 arcybiskup wileński i litewski Józef Siemaszko uczynił świątynię sanktuarium męczenników Antoniego, Jana i Eustachego, których szczątki już wcześniej były przechowywane w cerkwi. Ich święto po dziś dzień odbywa się 27 kwietnia. W dwadzieścia lat później na polecenie generał-gubernatora Murawjowa dokonano kolejnej przebudowy obiektu, w czasie której usunięto z fasady świątyni elementy barokowe, utożsamiane z katolicyzmem. Z kolei w 1908 przeprowadzono remont wyposażenia cerkwi. W 1915, w obliczu wojny, mieszkańcy monasteru Świętego Ducha zostali ewakuowani do Moskwy, zabierając ze sobą relikwie męczenników. W czasie II wojny światowej cerkiew ponownie odniosła znaczne straty, bezpośrednio po wojnie była remontowana. Ostatnią renowację przeszła w latach 90. XX wieku. Przy cerkwi do dnia dzisiejszego działa męski monaster Świętego Ducha.

                                     

2. Architektura

Obecnie zachowana cerkiew jest utrzymana w stylu klasycystycznym, chociaż zwłaszcza we wnętrzu wyraźnie widoczne są ślady wcześniejszego stylu barokowego. Fasada obiektu wybudowana została według zasad symetrii, z dwiema wieżami zwieńczonymi kopułami o wysokości 49 metrów. Jedyną dekorację wież stanowią doryckie pilastry. W przeszłości fasada posiadała więcej cech barokowych, w tym bogato zdobiony fronton, został on jednak usunięty w czasie przebudowy z 1873. Wejście do cerkwi prowadzi przez wysunięty przedsionek.

Układ i dekoracja wnętrz cerkwi zdradza wpływy architektury wileńskich kościołów katolickich, przede wszystkim położonego w okolicy kościoła św. Kazimierza. Obiekt wzniesiony jest na planie krzyża łacińskiego, całość jest trójnawowa. Barokowy ikonostas, według projektu Glaubitza, pochodzi z lat 1753–1756. W cerkwi znajduje się 20 ikon autorstwa Iwana Trutniewa, w tym ikona Zwiastowania ufundowana przez carycę Marię Aleksandrowną.

Użytkownicy również szukali:

Ducha, witego, Wilnie, Cerkiew, Cerkiew witego Ducha w Wilnie, cerkiew świętego ducha w wilnie,

...

Wielojęzycznym słowniku

Tłumaczenie

Kościół Ducha Świętego w Wilnie Strona główna Facebook.

Jest brama, jasnorozowa widziana od strony cerkwii. Pozostalo w pamieci wrazenie jakiegos koszmarnego dysonanu kolorystycznego, bo. Wilno jest cale. Wilno zabytkowe kościoły i cerkwie Gościniec Drumlin. Jana, św, Anny, Katedrę Wileńską, Cerkiew Świętego Ducha. Mogli poczuć atmosferę urokliwej starówki wileńskiej. Całą panoramę Wilna. Artyku³y. Cerkiew pw św. Ducha w Wilnie. Znajdziemy tu opis, informacje praktyczne, rys historyczny, ciekawostki, pełną dokumentacje fotograficzną w postaci zdjęć oraz​. Relacja z autokarowej wycieczki WILNO – TROKI Rajgród tam. Cerkiew św. Ducha w Wilnie została założona przez bractwo św. Trójcy w 1597 r. W nawie głównej znajdują się relikwie trzech pierwszych prawosławnych.


Obraz Zbiory NAC on line.

Cerkiew św.Ducha to główna siedziba prawosławia w Wielkim Księstwie Litewskim. w 1597 roku budowy cerkwi i klasztoru podjęło się Bractwo. Wilno. W kryptach cerkwi Świętego Ducha Otwarty Przewodnik. Cerkiew Świętego Ducha w Wilnie, najpiękniejsze kościoły w Wilnie, atrakcje turystyczne w Wilnie, słynne cerkwie prawosławne. Zła wiara dość Zabić cerkiew sw ducha wilno skarpetki. Trzeciego dnia około południa przyjedziemy do Wilna, gdzie zwiedzimy m.in. kaplicę Matki Boskiej Ostrobramskiej, cerkiew św. Ducha pochowani są w niej trzej pierwsi święci prawosławni na Litwie, rokokową bramę bazylianów, ratusz,​.


Wycieczka do Wilna LITWA Kolonie Resort Selment.

Zdjęcie LITWA, Wilno, Starówka, tytuł zdjęcia: jesienno Wilno Cerkiew Św. Ducha Mnich. Poznaj największą bazę zdjęć. Hotele blisko Cerkiew Prawosławna Ducha Świętego NAJLEPSZE. Wilno Wnętrze cerkwi św. Trójcy Wnętrze cerkwi św. Trójcy. Następnym przystankiem naszej wycieczki była cerkiew św. Ducha, znajdująca się.

Cerkiew św. Ducha – Zabytki Cerkwie – Poznaj Wilno.

Teresy. blank. Wilno, cerkiew i monaster św.Ducha. Wilno, cerkiew św.Ducha. blank. Wilno, cerkiew św.Ducha. Wilno, cerkiew św.Ducha. blank. Stare Miasto w Wilnie Podróże po Europie. 1 Główne bractwo prawosławne w Wilnie początkowo funkcjonowało przy cerkwi tencją budowy nowej murowanej cerkwi Św. Ducha w Wilnie, H. Pociej do. Przygoda w Wilnie – Szkoła Podstawowa nr 3 w Białej Podlaskiej. Zauważył, że nie ma w nich stwierdzenia, wprost, że cerkiew św. Trójcy na cześć męczenników Ducha w Wilnie oraz metropolitę Józefa Siemaszkę. w XIX w.


LITWA KOWNO WILNO TROKI Biuro Podróży Gromada Turek.

Poszliśmy do znajdującej się w pobliżu cerkwi Świętego Ducha. Jakże inny jest wystrój jej wewnątrza, w porównaniu do innych cerkwii prawosławnych. Świątynie prawosławne w Wilnie ELA TRAVEL. Monaster i Cerkiew Świętego Ducha. Na wileńskiej starówce praktycznie nie ma miejsca z którego nie widać jakiejś świątyni. O Wilnie zresztą.


PARAFIALNA PIELGRZYMKA NA LITWĘ 20 – 24 kwietnia 2016 r. W.

Piotra i Pawła, archikatedra św. Stanisława, Uniwersytet Wileński, kościół św. Teresy, cerkiew Świętego Ducha. Wyjazd do Polski w godzinach popołudniowych. Litwa Wilno, piękno dawnych polskich kościołów. Dr Władysław Zahorski Przewodnik po Wilnie, Księgarnia Józefa Cerkiew świętego Ducha jest jedyną w Wilnie, która nigdy w posiadaniu Unitów nie była. Wilczy Szaniec Wilno Troki Druskienniki. Kościół Ducha Świętego w Wilnie, Wilno. 3972 osoby lubią to 593 osoby mówią o tym 361 użytkowników tu było. Facebook strona parafii p.w. Ducha. Galerie zdjęć: Świątynie starego Wilna. W monasterze Świętego Ducha spoczywają relikwie trzech w zamian za co poprosił o zgodę na odbudowę w Wilnie murowanych cerkwi św.


Wilno i Mazury GEOSFERA Biuro podróży.

Nawa główna Św. Ducha w Wilnie na Litwie. Cerkiew św. Mikołaja Nikolska – budowa murowanej świątyni została ufundowana przez drugą. Cerkiew św. Ducha Šv. Dvasios cerkve E p. Tytuł tematu: Cerkiew Świętego Ducha w Wilnie w kompleksie budynków monasteru pod tym samym wezwaniem. Obraz. Opis obrazu: Brama prowadząca na. PBP Orbis Turystyka zagraniczna. Po prawej stronie mamy ścianę kościoła Świętego Ducha.


Po wilnie.

Cerkiew prawosławna pod wezwaniem Świętego Ducha. W środku w szklanym relikwiażu pod tą zieloną sukmaną spoczywają zmumifikowane. Najmłodsza cerkiew Przegląd Prawosławny. P. ▻ Pochowani w monasterze Św. Ducha w Wilnie‎ 1 kategoria, 1 strona Monaster Ducha Świętego w Wilnie. C. Cerkiew Świętego Ducha w Wilnie. Cerkiew Świętego Ducha w Wilnie Rzeczpospolita Obojga Narodów. Miejscowość: Wilno Państwo: LITWA Aušros Vartý gatvė 10. Główna siedziba prawosławia w Wielkim Księstwie – monaster Ducha Świętego. Cerkiew i klasztor. Wnętrze cerkwi, Wilno zdjęcia Polska Org. Dvasios cerkvė i monaster zostały założone w 1597 roku przez mnichów Bractwa Świętej Trójcy przy ul. Ostrobramskiej. Wnętrze cerkwi św. Ducha w Wilnie –.


Atrakcje Przedsiębiorstwo Turystyczne SZOT Poznaj.

Wilno jest znane z wielu interesujących miejsc takich jak Cerkiew Prawosławna Ducha Świętego. Na stronie znajdziesz najniższe ceny rezerwacji. Antemortem documents of Eastern Orthodox and Uniate burghers of. Zła wiara dość Zabić cerkiew sw ducha wilno skarpetki. Zdjęcia: Starówka, Wilno, jesienno Wilno Cerkiew Św. Ducha. Pierwsza z nich to prawosławna cerkiew św. Ducha lit. Šventosios Dvasios cerkvė. Do cerkwi i dawnego klasztoru prowadzi brama. Z zewnątrz. Wycieczka do Wilna Geo Travel. Zwiedzanie Litwy, Wilna. Cerkiew Świętego Ducha w Wilnie. Post przez Albert Karol Medycejski 14 sty 2015. Cerkiew Świętego Ducha w Wilnie. Obrazek. Pierwsze wzmianki o.

Wilno na weekend – 15 atrakcji, które warto zwiedzić i zobaczyć w.

Fotoblog klio56. Cerkiew św. Ducha w Wilnie. Cerkiew św. Ducha ndash​ jedyna z wileńskich cerkwi, która zawsze znajdowała się w rękach pr. Recenzja Holy Spirit Orthodox Church, Wilno, Litwa Tripadvisor. Cerkiew Św. Ducha. To wileńska perełka rokoko zaprojektowana przez słynnego architekta Jana Krzysztofa Glaubitza. W środku zwraca przepiękny ikonostas. Studia Podlaskie t 16 Repozytorium UwB. Pakiet Poznaj sąsiada Wilno Troki już od 355zł os. Piotra i Pawła na Antokolu​, Cmentarz na Rossie, Ostra Brama, Starówka Wileńska, Cerkiew Św. Ducha,. Cerkiew św. Ducha w Wilnie Radio Merkury Poznań 2020. Cerkiew św. Ducha w Wilnie. zarowka zaloguj się. Cerkiew św. Ducha w Wilnie. 2011 05 17 kciuk 2 zgłoś naruszenie. Hasło przedmiotowe: prawosławie 305 pozycji Zbiory NAC on line. Cerkiew świętego Ducha. Šv. Dvasios cerkvė, adres Aušros Vartų g. 10. Po prawej stronie ulicy.


Wilno Cerkiew św.Ducha eweralda75.

Po wzniesieniu cerkwi św. Ducha relikwie świętych zostały przeniesione do niej, do 1826 r. znajdowały się w podziemiach obiektu, gdzie urządzono kaplicę. Wilno – miasto kościołów ZaPłotem. 6 Józef Ignacy Kraszewski, Wilno od początków jego do 1750 r., vol. chrześcijańskiej, w cerkwi Świętego Ducha pochowane było, miłych Panów succe. Historia i opis Cerkwi pw św. Ducha w Wilnie. Spotkanie z przewodnikiem, zwiedzanie Wilna: Starówka Wileńska, Ostra Brama, Cerkiew Ducha Świętego, Klasztor Bazylianów, Plac Ratuszowy, Kościół.


Studencka Pielgrzymka z Białegostoku do Wilna.

Miejsce: Wilno. Osoby widoczne: Osoby niewidoczne: Hasła przedmiotowe: religie, prawosławie. Inne nazwy własne: cerkiew św. Ducha w Wilnie. Wilno spacer po Starym Mieście Idziemy Dalej Litwa. Cerkiew Św.Ducha miejsce prawosławnych pielgrzymek do grobu Trzech Męczenników uznanych za świętych jedna z najpiekniejszych cerkwi w wilnie,​. Przewodnik po Wilnie Władysław Zahorski, 1921 Tyflomapy. Cerkiew Św. Ducha – w której pochowane są szczątki świętych prawosławnych – Jana, Antoniego i Eusta chego. Obok cerkwi wznosi się dzwonnica. Ponadto.


...
Free and no ads
no need to download or install

Pino - logical board game which is based on tactics and strategy. In general this is a remix of chess, checkers and corners. The game develops imagination, concentration, teaches how to solve tasks, plan their own actions and of course to think logically. It does not matter how much pieces you have, the main thing is how they are placement!

online intellectual game →