Poprzednia

ⓘ Bazylika Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Chełmie. Bazylika kolegiacka Narodzenia Najświętszej Maryi Panny – zbudowana jako chełmska katedra unicka, obecni ..Bazylika Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Chełmie
                                     

ⓘ Bazylika Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Chełmie

Bazylika kolegiacka Narodzenia Najświętszej Maryi Panny – zbudowana jako chełmska katedra unicka, obecnie rzymskokatolicki kościół parafialny. Powstała w połowie XVIII wieku. Budynek o cechach późnobarokowych, typu bazylikowego.

                                     

1. Historia

Początkowo w miejscu obecnej bazyliki znajdowała się cerkiew prawosławna pod tym samym wezwaniem, której fundatorem był ok. 1260 król Rusi Daniel Romanowicz. Po tym, gdy prawosławny biskup chełmski Dionizy Zbirujski podpisał w 1596 akt unii brzeskiej, przechodząc na katolicyzm obrządku wschodniego razem z całą diecezją, świątynia została katedrą unicką. W latach 1638-1640 została przebudowana z inicjatywy biskupa Metodego Terleckiego, podczas odbudowy po zniszczeniach powstałych wskutek pożaru.

W 1711 r. biskup Józef Lewicki 1710–1730 przeprowadził remont budowli oraz dobudował nawę poprzeczną. Ponieważ prace zostały przeprowadzone niedbale w niedługim czasie budynek groził zawaleniem. W związku z tym biskup Felicjan Wołodkowicz 1731–1756 zlecił rozbiórkę obiektu oraz budowę większej świątyni. Pierwotną cerkiew ostatecznie rozebrano w 1735. Prace budowlane trwały do 1756. Końcową fazą prac budowlanych kierował biskup Maksymilian Ryłło 1756–1784. Wystrojem wnętrz zajął się lwowski artysta Michał Filewicz. Katedra została wybudowana według projektu Pawła Fontany, pod nadzorem architekta Tomasza Rezlera. Nadano jej styl zachodnioeuropejskiego baroku, upodabniając do świątyń rzymskokatolickich. Wnętrze pozbawiono cech cerkwi obrządku greckiego, powstał chór muzyczny, konfesjonały, ołtarz główny i pięć bocznych.

W 1802 r. świątynia spłonęła. W 1809 i w latach 1827-1839, za sprawą biskupa Ferdynanda Dąbrowy-Ciechanowskiego 1759–1828 odbudowano ją starając się nadać jej elewacjom zewnętrznym formy neoklasyczne. Fundusze pochodziły ze skarbu Królestwa Polskiego.

Po kasacie unii w 1875 zamieniona na sobór prawosławny i przebudowana w latach 1874-1878 w stylu bizantyjsko-rosyjskim. Wieże zostały zakończone cebulastymi hełmami, a szczytom nadano styl mauretańskich łuków. Wówczas także powstał przed głównym wejściem czterokolumnowy portyk, który przetrwał do współczesności.

W 1915, kiedy do Chełma weszły wojska austriackie, w budynku zorganizowano skład broni i amunicji, który funkcjonował do 2 listopada 1918.

W maju 1919 obiekt został przejęty przez Kościół rzymskokatolicki. Następnie katedrę przejęli jezuici i stworzyli tu kościół zakonny. Starali się oni także po 1931 roku nadać jej wygląd sprzed 1875.

W 1935 budynek trafił do księży diecezjalnych, wówczas erygowano także nową parafię. W 1938 zakończyła się gruntowna renowacja budynku, którą kierowali Konrad Szretter i J. Siennicki. Pozostawili oni neoklasyczny portyk, ale na wierzchu zamiast tympanonu powstał taras otoczony balustradą. Dodali także motywy zaczerpnięte z kościołów łączonych z Tomaszem Rezlerem, którego błędnie ówcześnie uważano za projektanta świątyni. W planach były także zmiany w wystroju wnętrza kościoła. W 1935 Fundusz Kultury Narodowej ogłosił konkurs na wykonanie malowideł. Zwyciężył artysta malarz Felicjan Szczęsny Kowarski. Z uwagi na brak środków finansowych nie doszło do realizacji planów. Kartony z projektami Felicjana Szczęsnego Kowarskiego, Jana Sokołowskiego i Witolda Millera znajdują się w archiwum parafialnym.

W maju 1940 katedra została przekazana przez niemieckie władze okupacyjne prawosławnym Ukraińcom, co miało związek z kampanią ukrainizacji ziemi chełmskiej. W listopadzie 1940 sobór Narodzenia Matki Bożej stał się siedzibą biskupa diecezji chełmsko-podlaskiej jedynym ordynariuszem tej diecezji był Hilarion Ohijenko). 24 sierpnia 1944 katedrę przekazano ponownie katolikom i przywrócono funkcję rzymskokatolickiego kościoła parafialnego.

W 1988 papież Jan Paweł II nadał świątyni tytuł bazyliki mniejszej.

                                     

2. Architektura

Obiekt założony jest na planie krzyża łacińskiego, trójnawowy, z transeptem i dwiema wieżami ozdobione narożnymi kolumnami i przykryte hełmami w fasadzie oraz kopułą zakończoną latarnią. Krzyże z półksiężycami wieńczące hełmy wież umiejscowione zostały na berłach z kulami. Budowla posiada trzy wejścia z portalami przykrytymi naczółkami.

Pod prezbiterium i transeptem znajdują się krypty grobowe biskupów chełmskich greckokatolickich. Wnętrze znacznie zmieniono, nie posiada ono pierwotnego wyposażenia.

W ołtarzu głównym umieszczona jest replika cudownego obrazu Matki Boskiej Chełmskiej Chełmska Ikona Matki Bożej z 1938, którego oryginał obecnie znajduje się w Muzeum Ikony Wołyńskiej w Łucku.

Znajduje się tu również antepedium późnobarokowe z lat 1720–1750 z blachy srebrnej, ze sceną hołdu składanego Matce Boskiej Chełmskiej po bitwie pod Beresteczkiem w 1651 r. przez króla Jana Kazimierza oraz dwa obrazy z końca XVIII wieku malowane przez Franciszka Smuglewicza: "Ukrzyżowanie” i "Święty Onufry”. Bazylika jest siedzibą Chełmskiej Kapituły Kolegiackiej.

Użytkownicy również szukali:

bazylika chełm intencje, bazylika chełm kancelaria, bazylika chełm księża, bazylika chełm ogłoszenia, sanktuarium matki bożej chełmskiej - - transmisja na żywo, Chemie, chem, Bazylika, bazylika, bazylika chem kancelaria, bazylika chem ogoszenia, bazylika chem intencje, bazylika chem ksia, odkupiciel, kancelaria, ogoszenia, odkupiciel chem, sanktuarium, intencje, boej, chemskiej, transmisja, ywo, ksia, Narodzenia, Najwitszej, Maryi, Panny, matki, kocioy, kocioy chem, Bazylika Narodzenia Najwitszej Maryi Panny w Chemie, sanktuarium matki boej chemskiej - - transmisja na ywo, bazylika narodzenia najświętszej maryi panny w chełmie,

...

Wielojęzycznym słowniku

Tłumaczenie

Bazylika chełm ogłoszenia.

Kategoria:Zabytkowe kościoły w Chełmie – pedia, wolna. Trwa renowacja ołtarza w Parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Cudowna Ikona Matki Bożej została zdjęta i przewieziona do pracowni.


Sanktuarium matki bożej chełmskiej - - transmisja na żywo.

Bazylika mogła spłonąć Nowy Tydzień. 11.30, w Bazylice Mariackiej na Górze Chełmskiej będą miały miejsce główne uroczystości odpustowe z okazji święta Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Tegoroczne 17.30 – Nowenna do Matki Bożej Chełmskiej.


Kościoły chełm.

Sanktuarium Maryjne na Górze Chełmskiej Strona główna. Początkowo w miejscu obecnej bazyliki znajdowała się cerkiew prawosławna pod tym samym wezwaniem, której fundatorem był ok. 1260 Daniel Romanowicz. Bazylika chełm kancelaria. Bazylika Narodzenia Najświętszej Maryi Panny Chełm. Znajdziesz tu zdjęcia na licencji CC BY 3.0. Wolno je kopiować, rozpowszechniać, tworzyć utwory zależne oraz użytkować w sposób.

Chełm – Sanktuarium Matki Bożej Chełmskiej – Sanktuaria Polskie.

Przed Bogiem i samym sobą składali w Bazylice Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Chełmie, a zabawa weselna odbyła się w Domu przyjęć Diana. Chełm DokądJechać.pl. Święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Bazylice Mariackiej na terenie sanktuarium – zachęca proboszcz chełmskiej bazyliki ks.


Konferencja poświęcona Górze Katedralnej w Chełmie Wrzesień.

W kościele katolickim ósmy września to święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. W chełmskiej bazylice przypada tego dnia odpust. Mszy. Program uroczystości odpustowych na Górze Chełmskiej Parafia. Spotkanie ma na celu podsumowanie znaczenia historycznego i sakralnego bazyliki kolegiackiej Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Chełmie. W trakcie​. Górka Chełmska Szlak Green Velo. Katedra unicka w Chełmie, obecnie rzymskokatolicka bazylika pod wezwa niem Narodzenia w kryptach i pod posadzką chełmskiej bazyliki Narodzenia NMP. Bazylika Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Chełmie zdjęcie. Galeria zdjęć miasta Chełm, woj. lubelskie. Atrakcje turystyczne, zabytki, ulice, pomniki, ciekawe miejsca.


Bazylika Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Chełmie.

W bazylice płonie światło przywiezione z Betlejem. Do wigilii możemy zabierać W piątek Uroczystość Bożego Narodzenia, w sobotę Święto św. Szczepana. A w niedzielę Sanktuarium Matki Bożej Chełmskiej Dokument. Chełm Bazylika Narodzenia NMP Sanktuaria maryjne w Polsce i na. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Chełmie dostała kolejną pulę pieniędzy z Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rewitalizację bazyliki. Bazylika NMP w Chełmie, zdjęcie Chełm Największe miasta Polski. Bazylika Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, Chełm: zobacz recenzje, artykuły i zdjęcia dotyczące Bazylika Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w serwisie. Odpust Maryjny na Górze Chełmskiej. Kapłani proszą o rozwagę w. Lubelska Akademia Muzyki Dawnej zaprasza na Koncert w 255. rocznicę koronacji Ikony Matki Bożej Chełmskiej oraz 100. rocznicę urodzin.


Pielgrzymki w Polsce, Sanktuarium Maryjne p.w. Narodzenia.

Sanktuarium Matki Bożej Chełmskiej, Bazylika Narodzenia NMP W – Nabożeństwo maryjne – Msza św. rozpoczynająca odpust. Bazylika Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, ul. Lubelska, Chełm. Znajduje się grodzisko Wysoka Górka, ponadto Bazylika pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny z Sanktuarium Matki Bożej Chełmskiej, jak również pałac. Bazylika Narodzenia NMP w Chełmie mapa, zdjecia, Chełm. I tutaj okazuje się, że kult Matki Bożej Chełmskiej był na tyle silny by Chełm od wieków cechuje wielowyznaniowość, historia bazyliki jest tego odzwierciedleniem. 7 8 września – Narodzenie Najświętszej Maryi Panny. Bazylika w Chełmie przygotowuje się do ważnych uroczystości. Historia bazyliki mariackiej na Górze Chełmskiej jest prawie tak samo długa, jak Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, która góruje nad Chełmem, otacza. Zawierzyli Maryi Chełm i cały kraj.pl. Sanktuarium Maryjne na Górze Chełmskiej,klasztory, kościoły,Lubelskie cerkwią prawosławną, a dziś jest Bazyliką Mniejszą w kościele rzymskokatolickim. Kościół p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny jest świątynią.


Wydarzenia, informacje, aktualności Chełm chelmski.

Bazylika Narodzenia Najświętszej Maryi Panny jest jednym z trzech słynących łaskami sanktuariów Matki Bożej w archidiecezji lubelskiej. Jej polecam siebie i miasto Chełm, duchowieństwo i lud wierny mej diecezji, Polskę. Sanktuarium Maryjne na Górze Chełmskiej Atrakcje. Przejazd do Chełma. Wizyta w Bazylice Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Chełmie Sanktuarium Matki Bożej na Górze Chełmskiej. Kościół na Górce. Chełm Marsz dla Życia i Rodziny. Telefon Bazylika Narodzenia NMP, ul. Lubelska 2, Chełm 22 100 Rzymskokatolicki Kościół.


Od cerkwi katedralnej króla daniela romanowicza do bazyliki pw.

Maryjnym p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny na Górze Chełmskiej, 8 maja 1988 r. papież Jan Paweł II nadaje katedrze tytuł bazyliki mniejszej. Chełm: Bazylika Narodzenia NMP Dziedzictwo eKAI. Bazylika kolegiacka Narodzenia Najświętszej Maryi Panny – zbudowana jako chełmska katedra unicka, obecnie rzymskokatolicki kościół parafialny. Powstała w. Bazylika chełm artykuły Chełm Nasze Miasto. Witam i zapraszam dziś do Chełma, a dokładniej na Górę Chełmską zwaną też Zamkową – największe 2. Bazylika Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Bazylika Narodzenia Najświętszej Maryi Panny – Chełmski Ośrodek. Dzwonnica przy Bazylice Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Chełmie Kamienica jest jednym z dwóch budynków w Chełmie, które otrzymały status. Zespół katedralny na Górce Chełmskiej Chełm woj. lubelskie. Kim. Bazylika pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny Chełm. Chełm którzy upowszechnili kult cudownego obrazu Matki Bożej Chełmskiej.

Magda i Adrian Ślub w Bazylice w Chełmie uchwyceni w kadrze.

Od początku maja, z dzwonnicy Bazyliki Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Chełmie, rozlega się nie tylko dźwięk dzwonów. Okoliczni. Bazylika Najświętszej Maryi Panny w Chełmie Chełm YouGO!. A. Kościół rektoralny św. Andrzeja Apostoła w Chełmie. M. Kościół Matki Boskiej Zwycięskiej w Chełmie. N. Bazylika Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w. Magiczna, Święta Góra Chełmska Zamkowa Geocaching. Kup fototapetę Bazylika Narodzenia NMP w Chełmie, Polska najwyższej jakości materiały, ekspresowa dostawa, 100% satysfakcji.


Oratorium Mesjasza w Bazylice Narodzenia NMP w Chełmie 30.08.

Głównymi organizatorami były parafie Świętej Rodziny i Narodzenia N.M.P. rozpoczęliśmy Eucharystię w Bazylice Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Sanktuarium w Chełmie Polskie Szlaki. Bazylika NMP w Chełmie. Galeria Chełm. Zdjęcia użykowników. Bazylika Narodzenia NMP, Chełm. Dom Pielgrzyma na Górze Katedralnej w Chełmie 2014.


Góra Zamkowa, grodzisko Chełm: cennik, bilety, godziny otwarcia.

Bazylika powstała na miejscu cerkwi Bogurodzicy. Obecny obiekt powstał w latach 1735 1756 według projektu Pawła Fontany z fundacji biskupa chełmskiego. Sanktuarium Maryjne na Górze Chełmskiej zaprasza turystów. Bazylika Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, Chełm. Adres: Lubelska 2, Chełm. Adres: Lubelska 2, Chełm. Msze święte w parafii. NIEDZIELE I ŚWIĘTA DNI.


...
Free and no ads
no need to download or install

Pino - logical board game which is based on tactics and strategy. In general this is a remix of chess, checkers and corners. The game develops imagination, concentration, teaches how to solve tasks, plan their own actions and of course to think logically. It does not matter how much pieces you have, the main thing is how they are placement!

online intellectual game →