Poprzednia

ⓘ Cmentarz żydowski w Rymanowie – został założony w drugiej połowie XVI wieku i zajmuje powierzchnię 2.64 ha, na której zachowało się około dwustu nagrobków. Na p ..


Cmentarz żydowski w Rymanowie
                                     

ⓘ Cmentarz żydowski w Rymanowie

Cmentarz żydowski w Rymanowie – został założony w drugiej połowie XVI wieku i zajmuje powierzchnię 2.64 ha, na której zachowało się około dwustu nagrobków. Na początku XXI wieku Wojciech Białas, który opiekuje się cmentarzem, odkrył na jego terenie osiem kamiennych stel z XVII w. Najstarsza pochodzi z 1616 r., kolejne cztery z zachowanymi datami z lat 1619, 1627, 1678–1679 i 1680. Szesnaście macew pochodzi z XVIII w. Najliczniejsze są nagrobki z wieku XIX, rozmieszczone po północnej i zachodniej stronie starszego obszaru. Nieliczne nagrobki z XX w. znajdują się w północnej części cmentarza.

Na cmentarzu znajdują się dwa ohele kryjące szczątki cadyków: Menechema Mendla 1745-1815 i Cwi Hirsza Kohena 1788-1847 oraz kwatera żołnierzy wyznania mojżeszowego poległych podczas I wojny światowej. Cmentarz znajduje się przy ul. Słowackiego.

Użytkownicy również szukali:

cmentarz żydowski w rymanowie, religia w rymanowie. cmentarz żydowski w rymanowie,

...

Wielojęzycznym słowniku

Tłumaczenie