Poprzednia

ⓘ Kościół św. Katarzyny w Wilnie – usytuowany jest przy ulicy Wileńskiej w środkowej części miasta, na północ od starówki. Dawniej kościół przy klasztorze benedyk ..Kościół św. Katarzyny w Wilnie
                                     

ⓘ Kościół św. Katarzyny w Wilnie

Kościół św. Katarzyny w Wilnie – usytuowany jest przy ulicy Wileńskiej w środkowej części miasta, na północ od starówki. Dawniej kościół przy klasztorze benedyktynek.

                                     

1. Historia

Drewniany kościół i murowany klasztor zostały wzniesione w latach 1619–1622 z fundacji hetmana Jana Karola Chodkiewicza dla zakonu sióstr benedyktynek przybyłych do Wilna z Nieświeża. Benedyktynkom reformy chełmińskiej Magdaleny Mortęskiej, przewodziła ksienia Marianna Kuczkowska. Od 1640 przez dziesięć lat rozbudowywano świątynię, powstała wówczas nowa nawa główna i jedna z naw bocznych. Podczas najazdu moskiewskiego w 1655 roku, kościół doszczętnie spłonął. W latach 1670-1694 odbudowano kościół oraz wzniesiono prezbiterium z absydą. Fundatorem odbudowy świątyni był podkomorzy wileński Feliks Pac herbu Gozdawa, którego córki Sybilla i Anna były benedyktynkami; to z ich posagu sfinansowano odbudowę. Konsekracja odbudowanego kościoła została dokonana w 1703 roku podczas III wojny północnej.

Obecny kształt świątyni to wynik odbudowy po wielkim pożarze Wilna w 1737 roku. Projekt odbudowy przygotował Jan Krzysztof Glaubitz, dzięki któremu w latach 1741–73 dodano dwie wieże, na końcu nawy głównej dodano wysoki rokokowy szczyt, dzięki temu bryła świątyni otrzymała monumentalny wygląd. Wnętrze ozdobiło sześć barokowych ołtarzy. W 1812 przebywające w Wilnie wojska napoleońskie zamieniły klasztor w szpital, a kościół w skład apteczny. Po powstaniu styczniowym klasztor nie został zamknięty, natomiast rosyjskie władze zaborcze odebrały mu majątek w 1842 roku, a w 1864 roku zakazały prowadzenia nowicjatu, co skazywało konwent na wymarcie. Zakaz ten zniesiono po ukazie tolerancyjnym w 1905 i zgromadzenie zostało zasilone przez zakonnice ze Staniątek pod Krakowem. Od 1918 do wybuchu II wojny światowej siostry prowadziły gimnazjum żeńskie pw. św. Scholastyki. Po wkroczeniu do Wilna wojsk hitlerowskich siostry zaangażowały się w działalność konspiracyjną, wyszyły sztandar dla dywizjonów, w których służyli polscy piloci w Wielkiej Brytanii, a od grudnia 1941 odprawiały zakonspirowane msze święte. W 1942 zostały aresztowane i uwięzione na Łukiszkach, w 1944 władze sowieckie rozwiązały zgromadzenie, a świątynię zamieniono na magazyn nawozów sztucznych i chemikaliów. Remont kościoła rozpoczęto w 1994 roku. Obecnie nawa główna jest przystosowana do działalności koncertowej.

                                     

2.1. Architektura Wnętrze

Wnętrze kościoła jest pokryte stiukami, znajduje się tu szereg posągów wiele nowych. Jest w nim sześć ołtarzy z lat 1752-1753. Ołtarz główny zdobią rzeźby autorstwa Józefa Woszczyńskiego oraz obraz Zaślubiny św. Katarzyny z Dzieciątkiem. Wnętrze kościoła dawniej ozdabiała kolekcja 15 obrazów nabytych przez siostry benedyktynki, pędzla Szymona Czechowicza 1689-1775. Kaplica Opatrzności Bożej projektu Jana Krzysztofa Glaubitza pełniła rolę mauzoleum rodu Wołłowiczów. Umieszczono w niej w 1769 roku nagrobek Jerzego Wołłowicza i jego żony Elżbiety oraz obraz Ukrzyżowanie Zbawiciela z 1759 roku także autorstwa Czechowicza.

                                     

2.2. Architektura Zewnątrz

Kościół posiada jedną nawę z wysoką absydą i dwiema wieżami po obu stronach fasady. Do kościoła przylega Kaplica Opatrzności Bożej, będąca arcydziełem architektury barokowej. Z zewnątrz ma kształt sześciokąta, wewnątrz zaś półkola. Wnętrze zdobią rzeźby dłuta Jana i Józefa Hedlów.

Obok wejścia do świątyni znajduje się pomnik polskiego kompozytora Stanisława Moniuszki, dłuta Bolesława Bałzukiewicza, ustawiony tutaj w 1922.

W pobliżu apsydy stoi pomnik poetki Salomėji Nėris, dłuta Vladasa Vildziunasa z 1973 roku.

Użytkownicy również szukali:

Katarzyny, Wilnie, Koci, Koci w Katarzyny w Wilnie, kościół św. katarzyny w wilnie,

...

Wielojęzycznym słowniku

Tłumaczenie

Wilno: punkt na mapie Tygodnik Powszechny Online.

Kościół św. Katarzyny. Šv. Kotrynos bažnyčia, adres: Vilniaus g. 30. Smukłe wieże i widoczna z daleka. TRASA nr 3 Tyflomapy. Na mapie ulica ta biegnie poziomo do ulicy Vilniaus g. Skręcając w prawo i przechodząc na drugą stronę ulicy, znajdziemy się przed kościołem św. Katarzyny. To. 10 najpiękniejszych świątyń w Wilnie Duolook. Kliknij i odwiedź stronę parafii pw. Ducha Św. w Gdyni Obłużu. Urodziny Stnisława Moniuszki w Wilnie Moniuszko 200. PARAFIA RZYMSKOKATOLICKA PW. ŚW. KATARZYNY ALEKSANDRYJSKIEJ W OLEŚNIE. ul. Długa 31a, 33 210 Olesno. tel. 14 641 10 14.


Kościół św. Katarzyny, ul. Vilniaus, Wilno zdjęcia Kresy Wschodnie.

Istnienie parafii oraz kościoła potwierdza również informacja przekazana przez Jana Długosza w Liber do króla, zaś fundatorowi miasta Kazimierzowi Wielkiemu zawdzięczano fundację kościoła świętej Katarzyny. Anny w Wilnie. Kościół. Kościół św. Katarzyny w Wilnie Hoppen, Jerzy 1891 1969 FBC. Kościół św. Katarzyny w Wilnie. Drewniany kościół i murowany klasztor zostały wzniesione w latach 1619–1622 z fundacji hetmana Jana Karola Chodkiewicza. WILNO PLAN STAREGO MIASTA. Wilno jest znane z wielu interesujących miejsc takich jak Kościół Św. Katarzyny. Najlepsze ceny w pobliżu obiektów takich jak Miejsca kultu znajdziecie tylko na. Koncerty Kościół Św. Katarzyny w Wilnie koncerty, bilety. Kościół św. Katarzyny, Wilno Vilnius 16 starych zdjęć. Zdjęcia: Wilno, Kościół św. Katarzyny w Wilnie, LITWA. 15 sierpnia 2018 r., w ramach Nocy Cracovia Sacra w Kościele Św. Katarzyny Aleksandryjskiej wystąpił New Ideas Chamber Orchestra z Wilna. Koncert został​.


Krwawy zamach na Ancerewicza w kościele św. Katarzyny wciąż.

Wilno obfituje w tego typu miejsca. Dopiero teraz zauważyłem, że nie umieściłem informacji co to za miejsce Tak więc, kościół św. Katarzyny. Litwa: Wilno za zamkniętymi drzwiami Ciekawe Miejsca. Wilno, Kościół św. Katarzyny, na Zróżnicowany zbiór ofert, najlepsze ceny i promocje. Wejdź i znajdź to, czego szukasz!. Niedziela Miłosierdzia Bożego 2020r. Ogłoszenia św. Katarzyny. KLASZTOR OJCÓW KARMELITÓW. Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej W Wilnie 13 września 1935 roku s. Faustyna miała wizję anioła, Следующая Войти. Kościół św Katarzyny w Wilnie rysunek, pióro, tusz Kraków Stare. Опубликовано: 29 нояб. 2020 г.

Historia parafii Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Jerzego w.

Kościół św. Katarzyny. Wspomnienia z Wilna – Parafia p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Obraz 1 z jednostki Wilno 27284700. skan id pliku. Obraz 2 z jednostki Widoczna wieża kościoła św. Jana Chrzciciela i św. Kościół św. Katarzyny. 1937. Bazylika Mniejsza pw. św. Katarzyny Parafia Grybów. Kazimierza w Wilnie. Występ konkursowy chóru odbył się 11 lipca w Kościele św. Katarzyny w Wilnie. W konkursowej walce z zespołami z Litwy, Łotwy i Ukrainy. FOTOblog Wilno 2007 07 27 Wilno, Ostra Brama, kościoły. Elity litewskiej klasztoru Wwizytek w Wilnie. Przy tym charakter dekoracji fasady kościoła pw. św. Katarzyny wpisuje się w inne fundacje Paców: kościół pw. św.


Sukces Akademickiego Chóru UG Uniwersytet Gdański University.

Zdjęcie LITWA, Wilno, tytuł zdjęcia: Kościół św. Katarzyny w Wilnie​. Poznaj największą bazę zdjęć podróżniczych w Polsce. Litwa. Sztuka Encyklopedia PWN źródło wiarygodnej i rzetelnej. JANA KOŚCIÓŁ ŚW. KATARZYNY. Festiwal Wilno w Gdańsku już od kilku lat pokazuje, w ciągu zaledwie 3 dni festiwalowych to, co najciekawsze w kulturze. Kościół św. Katarzyny we Wilnie zdjęcia na FotoForum. D. Kościół Świętego Ducha w Wilnie Kaplica św. Kazimierza w katedrze wileńskiej Kościół św. Katarzyny w Wilnie Kościół św. Kazimierza w Wilnie Kościół.


Parafia Ducha Gdynia Obłuże.

Wilno, od lewej: kościół św. Jerzego Wilno Antokol. wnętrze kościoła św. Piotra i Pawła kościół św. Katarzyny, przed nim pomnik Moniuszki, fot: P. Włodek. Kościół św. Katarzyny, Wilno zdjęcie Fotoblog a.pl. XVI w. w Wilnie kościoły: Św. Anny, także Bernardynów i Kownie tzw. w Wilnie m.in. kościół Benedyktynek Św. Katarzyny i kościół Misjonarzy oraz w. Koscioly Poznaj Wilno. Ruszamy na Wilno, po drodze Troki dawna stolica Litwy. Pierwsze kroki do Kościoła pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny. Artifex Novus Artifex Novus Czasopisma UKSW. Kościół św. Katarzyny. Šv. Kotrynos bažnyčia Data: 1910 1915. komentarze: 0. Kościół św. Katarzyny w Wilnie. Fot. Jan Bułhak. Data: 2006 06 17.


Wilno, Litwa Kościół św. Katarzyny, Wilno. zdjęcie marianka.

Fot. BNS Vilniaus miesto savivaldybė. Samorząd Miasta Wilno podpisał kontrakt na konserwację elewacji kościoła św. Katarzyny. Kościół św Katarzyny w Wilnie rysunek, pióro, tusz 9957443144. 10 Kościół św. Katarzyny PP. Benedyktynek C3. 11 Magistrat C3. 12 Kościół św. Kazimierza. OO. Jezuitów. 5 najlepszych hoteli z balkonem w Wilnie Tripadvisor. Tytuł: Kościół św. Katarzyny w Wilnie. Autor: Hoppen, Jerzy 1891 1969. Data wydania: 1941. Typ zasobu: rysunek. Więcej. Opis: 26x18.7 tusz. Format cyfrowy. Helena Mołczanowicz Polacy na Wschodzie. Zdjęcie pt. Kościół św. Katarzyny, Wilno., Wilno, Litwa.


Wilno, Kościół św. Katarzyny, Niska cena na.

Świętej Katarzyny był kościołem ewangelickim. O to, by w Obraz, który do dzisiaj znajduje się w kościele, ufundowali parafianie pochodzący z Wilna. W 1957. Kategoria:Kościoły w Wilnie – pedia, wolna encyklopedia. Title: Wilno Kościół Św. Katarzyny. Date. Uwagi: Proweniencja Ks. Jerzy Gisztarowicz. Subject and Keywords: Kościoły Wilno Litwa Kościół Św. Św. Andrzej Bobola – Bazylika Mniejsza pw. św. Katrzyny. Mar 13, 2012 This Pin was discovered by Danuta Burzynska. Discover and save! your own Pins on Pinterest.


Kościoły starego Wilna, cz.2.

Koncerty Kościół Św. Katarzyny w Wilnie. Zapisz się do informatora i nie przegap koncertu. Plan miasta wilna Biblioteka Cyfrowa UMCS. Następne. Kościół św. Katarzyny we Wilnie. Poleć znajomemu Pokaż oryginał Dane exif Linki do zdjęcia. Dodano: 03.04.2009 Odsłony: 1090. Wilno Šv. Kotrynos bažnyčia Kościół świętej Katarzyny. Atrakcje. Wreszcie został mianowany rektorem kościoła w Wilnie. W latach 1630 1633 był Od roku 1652 pełnił w Pińsku urząd kaznodziei w kościele św. Stanisława. Wilno Kraków Otwarty Na Świat Magiczny Kraków. HISTORIA KOŚCIOŁA I PARAFII PW. ŚW. KATARZYNY W WOLBROMIU się w historii 53 razy w Krakowie, 5 razy w Kraśniku i po razie w Wilnie i Wolbromiu.

Kościół Rzymskokatolicka Parafia Św. Katarzyny DM w Wolbromiu.

Wilno to Miasto świątyń, znajdziecie tu katolickie kościoły, prawosławne i unickie cerkwie, synagogę a nawet Anny znajduje się Kościół św. Kościół św Katarzyny w Wilnie rysunek, pióro, tusz Kraków. Rysunek przedstawiający XVIII w. renesansowy kościół św. Katarzyny w Wilnie. rozmiar obrazu: 33.5 x 25.5 cm. W razie ewentualnych pytań. Kościół św. Katarzyny w Wilnie Kujawsko Pomorska Biblioteka. Główna nawa kościoła św. Katarzyny jest przystosowana. Pielgrzymka do Wilna i Sanktuariów Maryjnych Północy Parafia pw. Tytuł: Kościół św. Katarzyny w Wilnie. Twórca: Hoppen, Jerzy 1891 1969. Temat: grafika wileńska, kościoły, Wilno, Wilno w grafice. Opis: 26x18.7, tusz.


IX Festiwal Wilno w Gdańsku Scena Muzyczna Gdańsk.

Wilno. Šv. Kotrynos bažnyčia Kościół świętej Katarzyny. Zamieniona w okresie sowieckim w magazyn, jeszcze do niedawna znajdowała się w opłakanym. Kategoria:Kościoły archidiecezji wileńskiej – pedia, wolna. Opis obrazu: Wilno. Kościół św. Katarzyny i klasztor Panien Benedyktynek przy ulicy Wileńskiej. Widok zewnętrzny kaplicy Opatrzności. Data: Sygnatura:. Šv. Teresės Bažnyčia Aušros Vartai Kościół Św. Teresy Ostra. Północny zachód Wilno katolickie z licznymi kościołami. Tylko cerkiew św. Kosmy i Damiana Kuzmodemianska. św. Katarzyny Ekaterinska. Bożego.


Zostanie naprawiona elewacja kościoła św. Katarzyny Wilno TVP.

Pierwszy niewielki gotycki kościół Świętej Trójcy stanął w dzisiejszym miejscu w XVw. Fundatorem był zarządzca mennicy w Wilnie i horodniczy Ulryk Hozjusz. Po pożarach w latach KOŚCIÓŁ ŚWIĘTEJ KATARZYNY. Pierwszy drewniany. Wilno. Fotografie. Lwów. Przewodnik po Lwowie. Kościół św. Katarzyny. Przy ul. Wileńskiej w 1622 roku benedyktynki założyli klasztor. W latach 1619 1622 zbudowano dla nich kościół, który. Wilno jako Repozytorium UwB. P. Kościół Pana Jezusa i klasztor Trynitarzy w Wilnie Kościół św. Piotra i Pawła na Antokolu w Wilnie Kościół św. Jozafata w Połuszach Kościół św. Stare Miasto w Wilnie Podróże po Europie. Wilno, kościół św.Katarzyny. Pierwotnie wzniesiony jako drewniany na początku XVII w. wraz z klasztorem sióstr Benedyktynek. Ufundował go.


...
Free and no ads
no need to download or install

Pino - logical board game which is based on tactics and strategy. In general this is a remix of chess, checkers and corners. The game develops imagination, concentration, teaches how to solve tasks, plan their own actions and of course to think logically. It does not matter how much pieces you have, the main thing is how they are placement!

online intellectual game →