Poprzednia

ⓘ Asseco Poland S.A. – przedsiębiorstwo informatyczne z siedzibą w Rzeszowie, notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Jednostka dominująca między ..Asseco Poland
                                     

ⓘ Asseco Poland

Asseco Poland S.A. – przedsiębiorstwo informatyczne z siedzibą w Rzeszowie, notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Jednostka dominująca międzynarodowej grupy kapitałowej Asseco. Założycielem i Prezesem Zarządu Asseco Poland jest Adam Góral.

Asseco Poland jest największą polską spółką informatyczną notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Stoi na czele międzynarodowej grupy kapitałowej Asseco. Według własnych materiałów marketingowych jest największym dostawcą rozwiązań informatycznych w Europie Środkowo-Wschodniej. Działa w ponad 50 krajach na całym świecie i zatrudnia przeszło 24 000 osób.

                                     

1. Działalność

Asseco Poland specjalizuje się w produkcji i rozwoju oprogramowania. Przedsiębiorstwo buduje i wdraża systemy informatyczne dla sektora bankowego – korzysta z nich ponad połowa banków działających w Polsce. Spółka posiada również rozwiązania dla instytucji ubezpieczeniowych, wdrożone w największych przedsiębiorstwach tego sektora oraz dedykowane systemy dla administracji publicznej, zbudowane m.in. dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, czy MSWiA. Asseco Poland działa też w branży energetycznej, telekomunikacji, służby zdrowia, samorządów lokalnych, rolnictwa i służb mundurowych oraz organizacji i instytucji międzynarodowych, takich jak NATO czy UE.

Ogólne przychody Asseco Poland w roku 2017 przekroczyły 861.2 mln złotych, a zysk operacyjny wyniósł ponad 120.6 mln złotych.

                                     

2. Historia

1991 – powstaje COMP Rzeszów późniejsze Asseco Poland

Firma początkowo zajmowała się wdrożeniami własnych systemów informatycznych w bankach spółdzielczych. Bank Spółdzielczy w Krasnem, w Niechobrzu, w Sanoku, Lesku, Żurawicy, Chłopicach, Ustrzykach Dolnych, Przeworsku. Na maj 2019 Asseco obsługiwało ponad 200 banków spółdzielczych w Polsce. Pierwszym bankiem komercyjnym, który nawiązał współpracę z Asseco był Bank Ochrony Środowiska.

1996 – wdrożenie w zachodnim banku działającym w Polsce

Rabobank, holenderska spółdzielcza instytucja bankowa przejęła Bank Rolno-Przemysłowy. Wdrożenie systemu informatycznego w tym banku było dla Asseco krokiem milowym, gdyż wiązało się z pojęciem informacji zarządczej, która nie była wówczas jeszcze powszechnie stosowana w polskich przedsiębiorstwach. Dzięki tej wiedzy to Asseco kreowało potrzeby użytkowników systemów bankowych. Po tym wdrożeniu nastąpiły kolejne, m.in. dla BRE Bank Hipoteczny, Volkswagen Bank, Bank Pocztowy.

2004 – debiut Asseco Poland na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie

Firma umacniała swoją pozycję w sektorze bankowym, ale jednocześnie rozpoczęła dywersyfikację działalności. Swoją ofertę skierowała do podmiotów z branży ubezpieczeniowej oraz do dużych przedsiębiorstw. Rok 2004 był przełomowy z powodu debiutu giełdowego, oraz ze względu na pierwszą dużą akwizycję. Comp Rzeszów przejął 55% akcji słowackiej spółki Asset Soft, która zajmowała się wdrażaniem oprogramowania dla banków, firm ubezpieczeniowych, przedsiębiorstw komercyjnych i sektora publicznego. Był to początek międzynarodowej ekspansji polskiej spółki, która przyjęła wówczas nazwę Asseco. W 2004 roku Asseco Poland zatrudniało 633 pracowników.

2006 – konsolidacja polskiego rynku IT oraz ekspansja europejska

Asseco prowadziła intensywny rozwój organiczny, ale brała też aktywny udział w procesach konsolidacyjnych na rynku polskim i europejskim. Przejęcia i fuzje, jakich dokonało Asseco były wydarzeniami o wielkiej skali, bo chodziło o takie spółki jak Softbank, Prokom Software i ABG. Dzięki tym fuzjom Asseco stało się liderem na polskim rynku IT. Od tej pory firma dysponowała własnymi rozwiązaniami IT dla administracji publicznej i samorządowej, energetyki i telekomunikacji, służby zdrowia i samorządów, a także dla instytucji i agencji NATO oraz UE.

Działalności krajowej towarzyszyła konsekwentna budowa holdingów działających w poszczególnych regionach Europy: Assce Central Europe, Asseco DACH, Asseco South Eastern Europe kraje bałkańskie, Turcja, Asseco Northern Europe kraje skandynawskie i bałtyckie, Asseco South Western Europe. Asseco budowało je w oparciu o lokalnie firmy informatyczne w dobrej kondycji ekonomicznej, którym pozostawiano znaczną autonomię na rynku lokalnym.

2010 – Grupa Asseco staje się firmą globalną dzięki akwizycji Formula Systems

Asseco dokonało największej fuzji w historii. Przejęło izraelski holding Formula Systems, notowany na amerykańskiej giełdzie NASDAQ i izraelskiej TASE. Wartość transakcji wyniosła 420 mln zł. W rankingu największych przejęć w 2010 roku, przygotowanym przez magazyn Forbes, zajęła ósmą lokatę. Formula Systems to największa informatyczna firma w Izraelu, której spółki obecne są także w USA, Kanadzie, Japonii, czy RPA.

Po 20 latach działalności Grupa Asseco stała się największą firmą IT w Europie środkowo-wschodniej, jednym z 10 największych producentów oprogramowania w Europie, która zatrudniała w 2011 roku ponad 13 000 pracowników. Spółki z Grupy Asseco były wówczas obecne w 19 krajach europejskich, Izraelu, USA, Kanadzie i Japonii.

2013 i 2014 – ekspansja na wschodzie Europy, w Afryce i w Azji

W dalszej ekspansji geograficznej Asseco koncentrowało się głównie na krajach rozwijających się, tzw. emerging markets. W 2013 roku dokonało akwizycji spółek w Gruzji i w Rosji. Rosyjska spółka R-Style Softlab to jeden z liderów w produkcji oprogramowania dla sektora bankowego. Asseco było zainteresowane rozpoczęciem działalności w Kazachstanie oraz w Wietnamie, gdzie prowadziło wstępne rozmowy dotyczące akwizycji spółek i potencjalnych projektów informatycznych. Kolejnym ważnym regionem ekspansji Asseco była Afryka. W 2014 roku Asseco wkroczyło na rynek w Kazachstanie oraz Nigerii.

2015 – ekspansja na rynkach portugalskojęzycznych

Grupa Asseco przejęła pakiet kontrolny udziałów w portugalskiej spółce informatycznej Exictos SGPS. Spółka ta działała nie tylko w Portugalii, ale również na portugalskojęzycznych rynkach wschodzących Afryki – w Angoli, Mozambiku oraz Republice Zielonego Przylądka. Dzięki tej akwizycji Grupa Asseco będzie obecna w kolejnych, po Nigerii i Etiopii, krajach Afryki oraz otworzy nowe perspektywy ekspansji na rynki Ameryki Południowej.

2016 – reorganizacja struktury Grupy w Polsce

Grupa Asseco sfinalizowała proces zmian, związanych z działalnością na polskim rynku. Ich celem było uproszczenie struktury organizacyjnej oraz rozwój kompetencji eksperckich w ramach poszczególnych spółek z Grupy. Z sukcesem przeprowadzono m.in. fuzję Asseco Poland z Infovide-Matrix oraz przeniesienie biznesu infrastrukturalnego do Asseco Data Systems. Ponadto, wzmocniono o nowe zespoły spółkę DahliaMatic, która specjalizuje się w usługach IT w obszarze oprogramowania aplikacyjnego firm trzecich.

2017 – umacnianie kompetencji sektorowych – utworzenie Asseco International i Asseco Enterprise Solutions

Grupa Asseco utworzyła Asseco International – holding, który miał być odpowiedzialny za zarządzanie, nadzór oraz wsparcie rozwoju spółek z Grupy Asseco, działających na międzynarodowych rynkach oraz Asseco Enterprise Solutions – centrum kompetencyjne w obszarze własnego oprogramowania dla przedsiębiorstw ERP.

Asseco Central Europe zakupiło Central European Institute of Technology CEIT, Asseco Business Solutions przejęło firmę Macrologic oraz Formula Systems zakupiła spółki StoneRiver i Michpal MicroComputers.

2018 – rozwój międzynarodowy oraz wejście na rynek filipiński

Asseco nabyło ponad 60% udziałów w krakowskiej spółce Nextbank Software Sp. z o.o., która dostarcza rozwiązania dla sektora bankowego na Filipinach. Spółka jest producentem systemu typu core banking z opcją mobilnego dostępu dla klientów, który jest dostępny w chmurze.

Grupa Asseco kontynuowała wzrost dzięki nowym projektom, wejściu w nowe obszary biznesowe oraz przeprowadzonym akwizycjom na rynku izraelskim oraz USA. Spółki z Grupy Formula Systems dokonały kolejnych akwizycji w USA: Adaptik, Alius Corp oraz PVBS.

                                     

3. Struktura grupy kapitałowej

Grupa Asseco jest federacją spółek działających w ponad 50 krajach. Na jej czele stoi Asseco Poland. Grupa Asseco wyodrębnia następujące segmenty operacyjne:

Segment Asseco Poland – segment obejmujący podmioty osiągające przychody głównie na rynku krajowym, którego wyniki są regularnie analizowane przez Zarząd Jednostki Dominującej jako główny organ decyzyjny. W skład tego segmentu wchodzą między innymi następujące podmioty: Asseco Poland, Asseco Data Systems, DahliaMatic, ZUI Novum, SKG oraz GSTN Consulting. Poszczególne podmioty wchodzące w skład segmentu oferują usługi informatyczne skierowane do podmiotów działających w sektorze instytucji finansowych, przedsiębiorstw oraz instytucji publicznych.

Segment Asseco International – segment obejmuje wszystkie spółki osiągające przychody przede wszystkim na rynkach Europy Centralnej, Bałkanów oraz Europy zachodniej i wschodniej. Wyniki spółek wchodzących w skład tego segmentu są przedmiotem okresowej weryfikacji przez zarząd spółki Asseco International. Skład segmentu jest tożsamy ze składem grupy Asseco International. Wyniki segmentu jako całości są przedmiotem regularnej weryfikacji przez Zarząd Asseco Poland. Poszczególne podmioty wchodzące w skład segmentu oferują kompleksowe usługi informatyczne skierowane do szerokiego spektrum podmiotów działających przede wszystkim w sektorze instytucji finansowych, instytucji publicznych i przedsiębiorstw.

Segment Formula Systems – segment obejmuje spółki osiągające przychody przede wszystkim na rynkach Izraela, Ameryki Północnej, Japonii oraz Bliskiego Wschodu, Europy i Afryki region EMEA. Wyniki spółek wchodzących w skład tego segmentu są przedmiotem okresowej weryfikacji przez zarząd spółki Formula Systems, stąd skład segmentu jest tożsamy z grupą Formula Systems. Wyniki segmentu jako całości są przedmiotem regularnej weryfikacji przez Zarząd Asseco Poland.                                     

4. Akcjonariat

Według danych z marca 2019 największymi akcjonariuszami spółki są:

  • Aviva OFE Santander – 15.04%
  • NN OFE – 5.03%
  • Adam Góral – 9.74%
  • PZU OFE – 5.16%
  • pozostali akcjonariusze – 65.03%

Wielojęzycznym słowniku

Tłumaczenie
Free and no ads
no need to download or install

Pino - logical board game which is based on tactics and strategy. In general this is a remix of chess, checkers and corners. The game develops imagination, concentration, teaches how to solve tasks, plan their own actions and of course to think logically. It does not matter how much pieces you have, the main thing is how they are placement!

online intellectual game →