Poprzednia

ⓘ Most drewniany z 1500 roku w Toruniu – najstarszy most na Wiśle w Toruniu, jeden z najdłuższych w ówczesnej Europie i najdłuższy w Polsce, o konstrukcji drewnia ..Free and no ads
no need to download or install

Pino - logical board game which is based on tactics and strategy. In general this is a remix of chess, checkers and corners. The game develops imagination, concentration, teaches how to solve tasks, plan their own actions and of course to think logically. It does not matter how much pieces you have, the main thing is how they are placement!

online intellectual game →
Most drewniany z 1500 roku w Toruniu
                                     

ⓘ Most drewniany z 1500 roku w Toruniu

Most drewniany z 1500 roku w Toruniu – najstarszy most na Wiśle w Toruniu, jeden z najdłuższych w ówczesnej Europie i najdłuższy w Polsce, o konstrukcji drewnianej, istniejący w latach 1500 – ok. 1880.

                                     

1. Historia

Toruń od początku swojego istnienia pełnił ważną rolę w przeprawach przez Wisłę. Od czasów starożytnych wykorzystywano fakt jej szerokiego rozlania się w okolicy i wykorzystywano bród do przepraw Szlak bursztynowy wiódł przez bród w okolicy Otłoczyna. Było jednak to uciążliwe, więc coraz częściej padały propozycje wybudowania stałego mostu.

W XIV i XV wieku Toruń przeżywał złoty okres swego rozwoju. W 1500 roku ukończono po kilku latach budowy najdłuższy polski most. Wychodził on na ulicę Mostową. Mimo jego niszczenia przez krę co kilkanaście-kilkadziesiąt lat, stale go odbudowywano. Był najdłuższym mostem drewnianym w Polsce i jednym z najdłuższych w Europie.

Od 14 sierpnia 1873 roku w Toruniu równolegle istniał most żelazny i most drewniany był coraz mniej używany. Po kolejnych zniszczeniach przez krę około 1880-1881 roku, już go nie odbudowano, rozbierając część pozostałą po zniszczeniu.

                                     

2. Konstrukcja

Most w całości zbudowany był z drewna. W Wiśle umieszczono 6-8 filarów, każdy składający się z kilkudziesięciu pali wbitych w dno rzeki i powiązanych ze sobą. Na obu wlotach mostu wybudowano budynki strażnicze i skarbowe, pobierające opłatę za przejazd.

Kilkanaście metrów przed każdą z przypór, zbudowano w rzece niezależne konstrukcje osłonowe, przejmujące na siebie największą energię uderzenia wiosennej kry, która stanowiła największe zagrożenie dla mostu. Kilkanaście razy w jego historii most był znoszony na wiosnę przez wezbraną wodę lub topiącą się krę. Zawsze go odbudowywano, w zależności od możliwości skarbu miasta po roku lub po kilku latach. W historii opisano przypadek bogatej rodziny kupieckiej, podróżującej w XVI wieku przez most. Kra zniosła prawie cały most, zostawiając tylko fragment z jego powozami. Bogaty uratowany kupiec ofiarował wówczas znaczne sumy dziękczynne dla toruńskiej katedry świętych Janów.

W pewnym okresie jedna z części mostu była podnoszona, dla ułatwienia żeglugi po Wiśle. Do dziś zachowały się zdjęcia mostu z ok. 1890 roku, z budynkami strażniczymi przy jego wlocie od strony Zespołu Staromiejskiego.

                                     

3. Ślady po moście dzisiaj

  • Pozostałości mostu w korycie rzeki, odsłonięte przez Wisłę w lipcu 2015 roku.
  • Platforma widokowa na Kępie Bazarowej, będącej wyspą na Wiśle – piętrowa drewniana konstrukcja wybudowana ok. 2000 roku z widokiem na panoramę miasta, usytuowana w miejscu dawnego przyczółka mostowego.
  • toruńska łódka "Katarzynka” – prom przez Wisłę, statek pasażerski 15-osobowy pływający śladem drewnianego mostu w sezonie turystycznym.
  • Nazwa ulicy Mostowej wychodzącej na opisywany most, najbardziej reprezentacyjnej w ówczesnym Toruniu, która dziś nie wychodzi już na żaden most.
  • Drewniany most na tzw. Małej albo Polskiej Wiśle południowej odnodze Wisły opływającej Kępę Bazarową istniał i był wykorzystywany przez wojsko jeszcze w latach 20. XX wieku.

Wielojęzycznym słowniku

Tłumaczenie

Użytkownicy również szukali:

most drewniany z 1500 roku w toruniu, muzea w wiśle. most drewniany z 1500 roku w toruniu,

...
Free and no ads
no need to download or install

Pino - logical board game which is based on tactics and strategy. In general this is a remix of chess, checkers and corners. The game develops imagination, concentration, teaches how to solve tasks, plan their own actions and of course to think logically. It does not matter how much pieces you have, the main thing is how they are placement!

online intellectual game →